Střelba v ostravské nemocnici

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
oldlamehand
Příspěvky: 498

Příspěvek#106 » úte 10. pro 2019, 14:06

cipis: Kuličkovkou jsem se z těsné blízkosti střelit do břicha, abych viděl, co ta "zbraň" dokáže. Příjemné to nebylo, ale také žádná hrůza. Pár dní jsem tam měl jelito, ale krev netekla.
Myslím, že i když člověk tu kuličku opravdu nebude chtít dostat, situace, kdy je předem naladěn do war módu, se nedá srovnat se situací, kdy sedí rozbolavělej někde v čekárně, má plnou hlavu jiných starostí a pak přijde opravedový útok.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#107 » úte 10. pro 2019, 14:08

V takové situaci to hraje spíš pro útočníka. Času není zas tolik, člověk tady žije v bezpečí mezi mírumilovnými spoluobčany, tak mu chvilku trvá, než mu ROZUMEM dojde, že to je doopravdy průser a že se to opravdu děje. Promešká ten moment, kdy by mohl instinktivně a rychle třeba na útočníka skočit nebo něco podobného. Pak už to neudělá a spíš se bude chovat jako ostatní, většinou submisivně. Když se naopak najde někdo, kdo zareaguje aktivně, ostatní se spíš přidají. Je to tak i u zvířat.
Myslím, že aktivita člověka ozbrojeného pistolí začíná až v tento okamžik, kdy už je pozdě na bleskurychlou fyzickou konfrontaci a nastoupí určité taktické uvažování s tím, že se to dá vyřešit bez fyzického kontaktu a rozhodne se tak.
Těch, kteří instinktivně řeší takovou situací "agresí", je naprosté minimum a podle mě to musí být nacvičené buď uměle, nebo dosavadním životem.



cipis
Příspěvky: 2103

Příspěvek#108 » úte 10. pro 2019, 14:16

Old: když se střelíš do špeku, tak to občas ani není nic cítit. Střel se do hlavy z pár centimetrů, a uvidíš ... Jsi mimo aspoň jedno kolo a jsi rád, že ti tu hlavu někdo ováže. Dostal jsem tak několikrát, tak vím, o čem mluvím. Nejde ani o ten war mód, jde o to, že to cvičíš, driluješ. A tohle se prostě nenadriluje střílením na papír jednou za měsíc ... To je totiž problém většiny držitelů, že prostě nedrilují. Oni si občas jdou zastřílet. Proto to do té hlavy nenaleze, proto to je třeba cvičit, cvičit a cvičit ... I proto jsem jednou kluky "vypekl" na střelnici a vzal sebou airsoftky a celý den po sobě stříleli. Jak se jim nechtělo na střelnici se krýt, střílet z krytu, hlídat, kde mají hlavu, nohu, atd., tak najednou jim to po prvním či druhém zásahu šlo.



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#109 » úte 10. pro 2019, 14:34

blacknocturno píše:Asi se dá souhlasit s tím že šance zásahu ozbrojeného občana je minimální ale i minimální šance je pořád šance. ...


Čistě statisticky:
Držitelů ZP je 300.000,
z toho "nositelnou" zbraň vlastní cca 50%,
a z těch jí opravdu trvale nosí 5 -8 % , tedy řekněme 7500 lidí na 10 mil obyvatel.

Ona šance, že mezi 10 lidmi v čekárně bude někdo z nich je tedy 0,0075% avšak spíš ještě o řád menší neb i zapřísáhlý "nosič" si k doktorovi kvér zpravidla nebere ... ;) No a i v tom lepším případě jí má někde v aktovce neb jí asi nebude věšet s opaskem na háček v kabince ..



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#110 » úte 10. pro 2019, 14:37

0,75 %



Last.Crusader
Příspěvky: 10

Příspěvek#111 » úte 10. pro 2019, 14:44

Tak když to nejde na opasku, tak nosím v Push Packu od 5.11. Není to sice ideální, ale pořád lepší, než nic. A výhoda je, že se to dá vzít všude a většinou nikoho nenapadne, že by v tom krom různých pitomostí, mohla být i pětašťoura. Vzhledem k tomu, že jsem se před chvílí dověděl, že ten magor byl i u nás, tak budu nejspíš nosit kosu (nebo nějakou jinou samonabíječku). Akorát jsem ještě nevymyslel, jak ji nosit "skrytě". 10“ AR-ko ještě nemám.
To jen tak pro odlehčení.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#112 » úte 10. pro 2019, 14:46

Taky zajímavá reakce politika na událost - v souvislosti s držením legálních zbraní:

Ke střelbě se vyjádřil člen ODS Jan Paluska.

„Než začnou hnojomety a defilé pana Dienstbiera a jemu podobných o tom, jak je potřeba zakázat zbraně, tak bych rád řekl, že jedinej, kdo může zastavit špatnýho člověka se zbraní je dobrej člověk se zbraní! Nepomůžou kamery, nepomůže policie a nepomůžou ani samolepky ‚gun free zone‘. Obětí je mi nesmírně líto a vůbec si neumím představit, co prožívaj jejich rodiny, ale kdyby byl dneska v Ostravě v tý nemocnici jeden zákona dbalej člověk s legálně drženou zbraní, nemuselo těch obětí být tolik a dost možná žádná. Předhodit magorům bezbraný lidi jak na střelnici... to si bezpečnost představuju teda jinak. Zbraně totiž nezabíjí, zabíjejí vždycky lidi,“ zdůraznil.



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#113 » úte 10. pro 2019, 14:46

kiv61 píše:0,0075%

rumburak18 píše:0,75 %


0,075 %



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#114 » úte 10. pro 2019, 14:47

Ne:

Podíl ozbrojených v ČR = (7 500 / 10 000 000) = 0,00075 = 0,075 %
Pravděpodobnost setkání s ozbrojeným v místnosti s 10 lidmi = 0,075 * 10 = 0,75 %



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#115 » úte 10. pro 2019, 14:51

I tohle je zajímavá reakce:
Stanislav Kazbunda z Policejní akademie ČR ve vstupu pro ČT varoval, že plošný zákaz střelných zbraní by situaci mohl spíše zhoršit.
„Jasné je, že naše zbraňová legislativa je ve srovnání s EU velmi vyspělá nebo nejlepší vůbec. Je jasné, že kdyby byl na místě legální držitel zbraně, mohl by zasáhnout a mohl by pachatele eliminovat sám. Pokud zbraně budou paušálně zakazovány a jejich držení bude kriminalizováno, je možné, že pachateli bude stačit jiná zbraň, nůž nebo klacek, a ostatní lidé budou jen pasivně čekat, až na ně dojde řada,“ varoval Kazbunda před dalším omezováním legálního držení zbraní, protože by to jen otevřelo více prostoru lidem, kteří si opatří zbraň nelegálně.



Niaz
Příspěvky: 131

Příspěvek#116 » úte 10. pro 2019, 14:55

rumburak18 píše:Ne:

Podíl ozbrojených v ČR = (7 500 / 10 000 000) = 0,00075 = 0,075 %
Pravděpodobnost setkání s ozbrojeným v místnosti s 10 lidmi = 0,075 * 10 = 0,75 %


Pravda, jsem myslel že vám nejdou počítat procenta a zapomněl, že se vlastně počítá ta pravděpodobnost. Moje chyba.



Glabro
Příspěvky: 21

Příspěvek#117 » úte 10. pro 2019, 15:09

rumburak18 píše:Ne:

Podíl ozbrojených v ČR = (7 500 / 10 000 000) = 0,00075 = 0,075 %
Pravděpodobnost setkání s ozbrojeným v místnosti s 10 lidmi = 0,075 * 10 = 0,75 %


Procento je ještě nižší, protože ne každy kdo má ZP/střelnou zbraň ji nosí.



sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#118 » úte 10. pro 2019, 15:12

No, tak teda po tom co se zjistilo že prvně vykázal děti měním názor. Tady by asi byla dobrá šance aspoň nějaké prospěšné reakce od někoho co by nosil.



Knop
Příspěvky: 184

Příspěvek#119 » úte 10. pro 2019, 15:28

Zajímavá se souvislost s tím, že jeho šéf z práce řekl, že si s ním a kolegy chodili zastřílet na střelnici. Někteří z jeho kolegů měli pravděpodobně ZP a zbraně a také chodil do prostředí, kde byly zbraně.

Mělo to nějakou souvislost s tím, že měl nelegální zbraň? Ztratila se na té střelnici nějaká? Půjčil mu jí někdo? Nebo si jí opatřil úplně sám po dojmech ze střelnice?

Je vhodné brát na střelnici recidivistu?

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#120 » úte 10. pro 2019, 15:36

Možná ani nevěděli , že je to recidivista.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů