Střelba v ostravské nemocnici

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#151 » pát 24. led 2020, 20:14

Michal1 píše:........V této zemi v průměrné obci mají dva lidé doma soustruh, v každé druhé má někdo k soustruhu i frézu, v každé páté brusku na kulato nebo obrážečku, kameníčka nebo jiné nástrojařské vybavení. .........


Takže vlastně stačí oběhnout půl okresu a je to doma....Než dojdeš do té páté dědíny,a doufám že spíš do druhé tak už ani nejdeš ale se spíš rychle vezeš .

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#152 » sob 25. led 2020, 10:37

staM ak si niekde z veľkého mesta a robíš skôr kancelársku prácu, je možné že v tvojich kruhoch sa ľudia čo takéto nástroje majú nevyskytujú. To je normálne (naozaj neskúšam flame a rovno sa ospravedlňujem, ak to tak vyznie). Ja žijem v meste ale som z malej dedinky a naozaj tá realita je taká že poznám asi 4 ľudí, ktorí by to poli schopní spraviť (majú na to zručnosť aj nástroje, nehovorím že s tým majú skúsenosti alebo že by boli ochotní urobiť čokoľvek čo je podozrivé; tiež nehovorím že som sa ich na niečo také vôbec pýtal - tvrdím len, že verím že by to dokázali s tým čo majú).

Veľmi veľa ľudí naozaj bezproblémov pozná priamo niekoho, kto potrebnú výbavu má alebo by to vedel urobiť, alebo aspoň niekoho kto pozná niekoho. Nešlo by to cez 10 ľudí a pol okresu, ale kamarát alebo kamarátov strýko. Určite by nebolo nutné obiehať polovicu okresu a klopať náhodne na dvere. Ideš cielene za kamarátom či známym, nesieš mu dva litre niečoho silného že by ti "niečo spravil" alebo požičal na víkend dieľňu. Alebo dva litre a jedného masaryka ak vieš, že mu je zákon ľahostajný a rovno ti to spraví.

Toto je proste realita, Samuel Colt bol génius, ale už je 150 rokov mŕtvy. Na vymyslenie niečoho treba génia, ale na kopírovanie už nie. Nástroje čo mali k dispozícií vtedy a boli špičkové sú menej výkonné aj presné ako to, čo si ľahko kúpi a zoženie akýkoľvek kutil. Toto je realita a jeden z hlavných dôvodov, prečo nemá zmysel odzbrojovať legálnych držiteľov - pretože nelegálne si to proste človek zoženie a bez veľkých ťažkostí.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#153 » sob 25. led 2020, 13:38

Manuální zručnost a schopnost improvizace při řešení problémů nám degenerující západní evropa pořád ještě zavidí. Ale poté, co jsem viděl, jak kvalitní práci odvádí aktuálně ukrajinětí dělníci na našich stavbách, začínám mít o nás strach.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#154 » pon 27. led 2020, 23:57

Tak především se tady objevuje hodně nadsázky,zase tak jednoduché to není a manuálně velmi zručný taky není každý nástrojář,co má vybavení. Nehledě na to,že ne každý z nich chápe princip střelné zbraně a vyzná se ve vnitřní balistice,tlacích,normách,jak co funguje a má fungovat apod.
Navíc pověstná lenost a neochota této sorty lidí,kteří o sobě dobře vědí,že jejich práce je i přes to velmi cenná to případnému potencionálnímu zájemci rovněž neusnadní ;)
Je určitě obrovský rozdíl vykrouhat nějaký kus kulatiny nebo ofrézovat nějakou krychli a rozchodit/dotvořit/obrobit složitý strojní výrobek a ještě k tomu tak,aby bezchybně a přesně šlapal. Autor zbraně použité v OV to evidentně taky nezvládl na jedničku

Jinak k těm tiskárnám.....ona je v čr nějaká 3D tiskárna,která je schopna vytisknout tepelně zušlechtěnou plně dlouhodobě funční ocelovou zbraň? Nebo s velkým podílem tepelně zušlechtěných ocelových dílů? Proč to nemají ve zbrojovkách?

Uživatelský avatar
gogan
Příspěvky: 978

Příspěvek#155 » úte 28. led 2020, 01:30

Na podívej se co se u nás tiskne https://www.youtube.com/watch?v=-4IzvMqrpmU Možná že to mají i ve zbrojovkách, ale tak tak jedině na vývoj. Ta cena by oproti klasické sériovce byla brutální.
Jinak jsou různé technologie tisku kovů a kompozitu, ale vše drahý.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#156 » úte 28. led 2020, 07:22

Je to jistě určitým směrem pokrok, ale pokud to chápu správně, tak to, co vytisknou, je bližší například odlitku polotovaru než výslednému dílu. Do podoby finálního dílu se to stejně musí obrobit.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#157 » úte 28. led 2020, 07:39

Nadále pouze k dané události! - napomenutí za OT - odměněni ti kdo odbočili až k 3D tisku a pod.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#158 » úte 28. led 2020, 10:02

Mě hlavně nejde do hlavy jedna věc, tyhle řezy mají většinou i nějaký zásah do hlavně a do komory, ne? A i když je to "jen" Luger, tak tam nejsou úplně malé tlaky. Navařit kus jen tak do hlavně nebude sranda. Jak těžké by bylo sehnat novou?



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#159 » úte 28. led 2020, 10:22

Znehodnocenky před 96tým byly někde jinde. Jestli se nepletu, nebyl nějaký centrální befel jak na to. Zbraň byla znehodnocená třeba zalitím hlavně olovem a zavařením díry pro úderník. Měla papír s rozhodnutím od věřejné bezpečnosti, nebo náčelníka vojenského útvaru že je znehodnocená a mohla viset volně v pionýrské klubovně na zdi. Řezy a výcvikové modely měly zkrácený úderník a buďto jenom díru v komoře, nebo navíc vevařený kus oceli. Po 90 se zprovozňovaly a tak se upravily podmínky pro znehodnocování. Ještě pořád se zprovozňovaly, zase se zpřísnily požadavky a teď je znehodnocenka +- vykuchaný nepohyblivý svařenec se zachovanou vnější podobou zbraně. Ta ostravská byla 30 let stará.

Uživatelský avatar
tomasek
Příspěvky: 424

Příspěvek#160 » čtv 30. led 2020, 15:52




zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#161 » pon 3. úno 2020, 17:29

Tu fotku jsem viděl několik hodin po události,někdo mě to ukazoval na fuckbooku nebo kde,rozhodně tam nebylo nic zásadního vidět ani nic z čeho by šlo něco konkrétního vydedukovat. Fotka jako miliardy jiných podobných na internetu. Nechápu tento šílený hon, který má snad zakrýt totální neschopnost? Prostě ve vší úctě nechápu



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#162 » čtv 6. úno 2020, 12:20

Střelba v Ostravě, červená bunda a ofocený monitor. Policejní šéf promluvil

5. února 17:02 10Premium

Od jednoho z nejděsivějších činů v historii Česka brzy uplynou dva měsíce. Vrah Ctirad Vitásek v čekárně nemocnice zastřelil sedm lidí, další dva zranil. Počínání policie bylo hojně chváleno, nechyběla však ani kritika. „Jsem přesvědčen, že zásah navzdory jeho náročnosti a složitosti byl správný,“ říká ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Kde jste se o střelbě dozvěděl?
Zrovna jsem jel po dálnici, byl jsem někde u Fulneku. Popravdě jsem si v první chvíli pomyslel, jestli to není nějaké cvičení zásahu ve fakultní nemocnici, které jsem třeba před časem podepsal, ale pak na to pozapomněl. Brzy bylo jasné, že je to realita.

Jaké byly dojezdové časy policejních hlídek?
První policejní vůz dorazil k nemocnici za dvě minuty a čtyřicet sekund od nahlášení, další policisté o málo později. Zásahová jednotka ze základny ve Frýdku-Místku přijela do Ostravy-Poruby za dvanáct minut. To je už na hranici možného

Předpokládám, že zpočátku to musel být zmatek...
Tak zmatkem bych to nenazval, ale jistě, různých zpráv bylo hodně. A často i velmi odlišných. Museli jsme určit místo činu, jestli jde opravdu o střelce, zda je pachatel sám, jestli ještě není v budově. Nějakou dobu jsme také nevěděli, kolik je vlastně postřelených, protože lékaři se je snažili zachránit a operovali je a my o nich hned nevěděli.

Kdo policistům v takovém případě velí?
Vždy ten, kdo je na místě v policejní hierarchii nejvýše. Takže samozřejmě na počátku policista z první hlídky, pak třeba vedoucí obvodního oddělení a další. Jakmile jsem dorazil na místo, tak už jsem to byl já. Operační důstojník musí vždy vědět, kdo je osoba, které má předávat informace.

Co bylo na začátku nejtěžší?
Areál fakultní nemocnice je velmi rozlehlý. Mnoho budov, velké množství východů. Nevěděli jsme, jestli se pachatel někde neukrývá. Základnu jsme měli v nemocniční kantýně. Policisté východy obsadili a pouštěli jen zjevné nepachatele, například starou paní na vozíku a podobně. Všechny další jsme důsledně kontrolovali.


Kolik jste zadrželi lidí, kteří odpovídali popisu pachatele, tedy muž v červené bundě?
To jste dost zjednodušil, rozhodně to nebyla jen červená bunda. V okolí nemocnice bylo zadrženo pět mužů, kteří popisu odpovídali. Bylo zjištěno jejich jméno, nafotili jsme je, což jsme hned v řídicím centru porovnávali s podobou předpokládaného pachatele z kamerového záznamu. Postupně jsme všechny propustili. Jednoznačně je lepší po nějakou dobu zadržet nevinného než nechat jít pachatele. Za tím si stojím. Například v americkém Bostonu při bombovém útoku byla opatření vůči veřejnosti mnohem důraznější.

Ale jednu fotografii podezřelého policie zveřejnila na sociální síti a asi po půl hodině ji stáhla s tím, že podezřelý není...
To byla chyba, která se stala právě v době prověřování zadržených. Vše šetří odbor vnitřní kontroly Policejního prezidia, ale je pravděpodobné, že policista, který sice měl oprávnění ke zveřejnění, tak učinil, aniž by k tomu dostal pokyn. Vyhradil jsem si totiž, že jen já budu dávat souhlas s tím, co pustíme do médií. A já ten souhlas nedal.

Kdyby toho muže někdo napadl s tím, že to je vrah...
Tak by měl problém i ten dotyčný, protože jsme jasně uváděli, ať se nikdo o nic nepokouší, ale jen upozorní policii. S tím chybně podezřelým jsme se setkali a omluvili se. Byl hodně vstřícný.

Máte kamerový záběr samotné střelby? Chtěl se pachatel dostat i do ambulance?
K tomu není možné se vyjádřit, protože vyšetřování není ukončeno a jsme domluvení se státním zástupcem, že případné informace bude podávat on.

Takže neodpovíte ani na to, zda znáte střelcovu motivaci? Jestli si těžkou nemoc opravdu vsugeroval, nebo jí opravdu trpěl?
Ano, i to je předmětem vyšetřování. To, co jste řekl, jsou některé z možných verzí.


Jak velitel zásahu rozlišuje podstatné a správné informace od těch dalších?
Tak je to obtížné, protože telefonátů a hlášení bylo velké množství. Třeba si pamatuji na hlášení, že někdo oznámil, jak pachatel odjel černým superbem, nebo že lidé viděli ozbrojence u jednoho ostravského hobbymarketu. Vše jsme museli prověřit.

Jak moc vám pomohl telefonát pachatelovy matky, kterou mezi svým činem a sebevraždou navštívil?
Telefonáty od příbuzných pátrání zkrátily, ale rozhodně to nebylo tak, že bychom byli v koncích, jak také od nějakých samozvaných odborníků zaznělo. Navíc to nebyl telefonát s oznámením, že dotyčný udělal, co udělal, to tak úplně nebylo. Měli jsme jeho podobu, brzy se ozvali lidé, kteří ho identifikovali. Takže záhy bychom zjistili jak jeho vůz, tak i místa bydliště a prostor zahustili. Bezpochyby bychom ho také dopadli, jen nejspíše o něco málo později.

Co to znamená zahustit prostor?
Do dané lokality na Hlučínsku jsme vyslali motorizované hlídky, vyjela tam zásahovka, létaly dva vrtulníky. Během několika minut se auto podařilo identifikovat.

Komunikovali jste nějak s pachatelem?
To jsme nestihli. Když jsme se přiblížili, spáchal sebevraždu.

Z čeho jste měl největší obavy?
Tak zpočátku určitě z toho, aby pachatel nebo pachatelé nepokračovali se zabíjením na dalším místě. Poté ve mně trochu hrklo, když z vrtulníku hlásili, že odstavený automobil je prázdný. Přes porost totiž do vozu nebylo nejdříve dobře vidět. To jsem se obával, že pachatele budeme honit někde po lesích.

Oznámili jste, že fotografii počítačového monitoru se záběrem na čekárnu s těly v tratolišti krve, která se objevila na Facebooku, pořídil policista. Už víte, kdo ji pak dal na sociální sítě?
V místnosti, kde fotografie byla pořízena, byli jen policisté a pracovníci nemocnice. S fakultní nemocnicí je výborná spolupráce, tak jsme chtěli co nejdříve zjistit, kdo snímek pořídil. To, zda měl policista oprávnění monitor ofotit a kdo to pak zveřejnil, se prošetřuje. Pokud se ukáže, že snímek zveřejnil policista, tak bude potrestán.


Sliboval jste, že uděláte analýzu zásahu. Už ji máte hotovou?
V nějaké podobě ano, ale chci jít více do hloubky. Chci vše mít krok za krokem včetně hodnocení. Poté vše předložím Policejnímu prezidiu a policejním krajským ředitelům.

Kolik policistů se na zásahu podílelo?
Přímo ve fakultní nemocnici a v okolí asi dvě stovky. Další pak například při hlídání nemocnic, škol nebo hraničních přechodů. Celkem asi 450 policistů.

Lze se z takového případu poučit?
Z každého zásahu se poučíte. Navíc na četné typy případů, od střelby až po záplavy, existuje určitý manuál. Jenže v praxi je to všechno ještě složitější.

A existuje vůbec možnost, jak něčemu takovému zabránit?
Stoprocentní záruku nedá nikdo, to ani nejde. Lze možná určitě nebezpečí omezit. Od takřka všech nemocnic v kraji máme žádosti o spolupráci při řešení bezpečnostní situace, například jak zkvalitnit kamerový systém, jestli nesnížit počet vchodů, současně chtějí proškolit zaměstnance. To jsou jistě určité možnosti.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#163 » čtv 6. úno 2020, 12:39

hmmmm myslím, že dobrý. :) hihihhihhii dobrej rejp do "odborníků" v čele s jedním ex rozvedčíkem, co krom zvláštního jména nemá nic čemu by rozuměl a tak plká do medií.



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#164 » čtv 6. úno 2020, 12:58

Blacky: ?? teď jsem moc nepobral kdo je kdo

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#165 » čtv 6. úno 2020, 12:59

Ándora Šándora myslím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti

cron