Nalitý senior a legálně držená zbraň?

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


kapikacz
Příspěvky: 86

Příspěvek#1 » úte 5. led 2021, 11:37


Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#2 » úte 5. led 2021, 12:16

Bohužel... Nechci nikoho kádrovat, ale "senioři" bývají celkem často opravdu nerudní (samozřejmě se jedná o zlomek z celkového počtu). A to i na silnicích (včetně bonzování za parkování atd). A pokud se k tomu přidá alkohol, tak ten pocit "já jsem v právu, kdo je víc" ještě sílí.

Omlouvám se těm ?desítkám (spíš desítce)? seniorů s ZP, co jsou neuvěřitelně pohodoví a co osobně znám, jakožto i těm, co neznám.

Celkem se bojím toho, až zestárne má (a mladší) generace, kterým je přímo tlačeno, že vlastně může cokoliv, pokud je to pro dobrou věc (přičemž co je dobré záleží na "selském rozumu", "vyšším dobru" nebo podobně nedefinovatelném faktoru)... Ale to už budou zbraně zakázané úplně, takže v pohodě :-D



getsome
Příspěvky: 614

Příspěvek#3 » úte 5. led 2021, 13:13

Škoda, že ten nejstarší z trojice nebyl ozbrojený taky, mohli se tomu vydírání legálně bránit v rámci NO :(

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2233

Příspěvek#4 » úte 5. led 2021, 14:22

Nejdříve vláda vytvoří kampaň a když tomu někdo podlehne, tak ho seberou. Asi měl zavolat ty MP a v klidu sedět doma. A stěžovat si, kdyby nepřijeli včas.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#5 » úte 5. led 2021, 14:59

Na místě toho pána bych se hájil tím, že jsem je zadržoval kvůli covidu. Jestli je to tak strašná nemoc, že kvůli ní musíme nejméně na rok zastavit ekonomiku, vyhlásit zákaz vycházení a shromaždování, pak je naprosto legitimní provinilce držet v šachu zbraní. Vždyť tím mohl zachránit tisíce lidí! :)

Uživatelský avatar
Patton
Příspěvky: 283

Příspěvek#6 » úte 5. led 2021, 15:13

Legalne drzeny revolver muze byt flobertka . Jestli se nevi ze to nebyla devitka tak bych se zdrzel komentaru na ucet senioru se ZP.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#7 » úte 5. led 2021, 15:23

Promiň, jestli jsem Tě správně nepochopil, ale jakou kampaň myslíš? Tuhle vládu rád nemám a ráj jí připočtu cokoliv, ale jestli myslíš kampaň "nechoďte slavit", tak někoho zadržet se zbraní přeci není adekvátní odpověď. A pokud si to někdo myslí, tak nepropadl kampani, ale pocitu vlastní důležitosti. A ten, kdo se nechal takhle "vyhypovat", tak bude stejně nejspíš voličem ANO. To je to samé, jako kdyby vyhráli komunisti a "lid" by šel sám věšet "buržousty" nebo SPD a dav by den po volbách lynčoval cikány, nebo naopak a mohamedáni věšeli katolíky... Prostě zákon je daný a jaký zrovna vítězí proud nebo nálada je ve většině případů irelevantní. A stejně dostane podmínku, když už jsme u toho (to ten společenský narativ už ovlivní, samozřejmě v závislosti na soudci a obhájci).
A jestli myslíš "kampaň" pro zbraně (jako nějaké mlhavé návrhy o domobraně, zakotvení v ústavě nebo "zaručenost" zbraní v zákoně [kterou jde jednoduchou úpravou zrušit nebo ztížit] atp), tak o tu se vláda nezasazuje, ta spíš jentak probublává.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#8 » úte 5. led 2021, 15:32

Senior se zbavil možnosti jakkoliv použít zbraň tím, že se opil:
§29

(3) Držitel zbrojního průkazu skupiny A až E nesmí

---

b) nosit zbraň nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů nebo jiných návykových látek,11) léků nebo v důsledku nemoci,

...


Všechny ostatní spekulace se mi zdají nepodstatné. Zajímavější situace by byla, kdyby nebyl opilý a udělal to samé. Jestli by se situace dala vyhodnotit jako KN/NO? Každopádně nejjednodušší bylo, buď s nimi promluvit (bez tasení), nebo zavolat policii.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#9 » úte 5. led 2021, 15:39

Pokud by nenosil zbraň opilý před započetím KN/NO, mohl si pro ni dojít do trezoru až v rámci KN/NO. "Senior se zbavil možnosti jakkoliv použít zbraň tím, že se opil:" je dost velké nepochopení institutu krajní nouze.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#10 » úte 5. led 2021, 16:30

Necitují se těsně předcházející příspěvky!

Tvrdíš, že chování mladíků splňovalo podmínky KN/NO? Já jsem nepsal, že senior jednal v KN/NO, protože si to nemyslím. Naopak, domnívám se, že šel za hochy s pistolí, aniž by mu (nebo státnímu zájmu) něco hrozilo, aby to KN/NO ospravedlňovalo. To mohlo nastat, až když by je požádal, a hoši by ho třeba chtěli napadnout.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#11 » úte 5. led 2021, 16:36

risa2000: lord se ti snaží naznačit, že když řekneš a tak řekni b, tedy v případě, že by jednal v NO/KN, tak by opilost nebyl takovy problem.
Tady lze souhlasit jen s tim, že řešit situaci vyrostku, kteří dělají bordel, s pistoli v ruce je neskutečná blbost. At už opily nebo střízlivý. V tomto případě by opilost měla být jen přitěžující okolnost.

Protože neohrožovali zájem chráněný zákonem, ale dělali jen bordel a na to se mají zavolat policajti a ne mávat pistolí.

Neco jiného by bylo, kdyby ty rachejtle stříleli na něj, pak už by se jednalo o NO.

Uživatelský avatar
genu
Příspěvky: 1206

Příspěvek#12 » úte 5. led 2021, 16:49

risa2000 píše:Senior se zbavil možnosti jakkoliv použít zbraň tím, že se opil:

Vůbec ne. Pokud by se opilý do situace NO/KN, tak zbraň použít může. Jestliže by to bylo NO/KN, tak se opilosti nepřihlíží.
Ale hned následně potom, by byl obviněn z přestupku pod vlivem alkoholu, jak jsi citoval zákon. Jsou to ale dvě oddělené okolnosti.



getsome
Příspěvky: 614

Příspěvek#13 » úte 5. led 2021, 17:02

Dědek se cítil v tak krajní nouzi, že se zlil jak zákon káže, došel si do trezoru pro zbraň a pak někde na poli mimo zástavbu v půl osmé večer (dost dlouho před zákazem vycházení) začal ohrožovat nějaké chudáky, kteří se provinili tím, že se mu nelíbili. Proč za nima vůbec lezl? Asi chtěl na konci roku zavzpomínat na úspěšné roky v lidových milicích, nebo co :D Ještě ho za to pochvalte... :D



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#14 » úte 5. led 2021, 17:05

kk píše:risa2000: lord se ti snaží naznačit, že když řekneš a tak řekni b, tedy v případě, že by jednal v NO/KN, tak by opilost nebyl takovy problem.

S tím samozřejmě souhlasím. Já se pouze (zjevně nejasně) vyjadřoval ke konkrétní situaci, kde jsem měl zato, že o žádnou NO/KN nešlo, a nikoliv k obecnému použití KN/NO na zákon o zbraních.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#15 » úte 5. led 2021, 17:09

jak nekoho muze v tohle napadnou KN/NO? :D jedine tak kdyby stim utocili na zdravi, zivoty, a majetek...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů