Při besedě policistů s dětmi v mateřské školce vystřelila služební zbraň

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#136 » úte 7. bře 2023, 20:12

Asi odbočení směrem k pěkné učitelce.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#137 » úte 7. bře 2023, 21:16

Citam tu desat stran a rozne nazory.
Moj nazor je asi takyto:
Ak ide policajt na besedu, prezentaciu ci nieco podobne tak by mal ist tak ako chodi bezne do sluzby. Uniforma obusok, puta, zbran... Samozrejme deti tieto veci zaujmaju.
Ak tam ti policajti isli v ramci sluzby, nevidim dovod preco ich odzbrojit (odnatie zbrani ci streliva). Pokial by sa nieco stalo, boli by v takom pripade neschopni zasahu.
Osobnemu zlyhaniu jednotlivca je v podstate nemozne na 100% zabranit.
A este jeden postreh zo Slovenska (aj ked co viem v Cechcach je situacia uz trocha lepsia).: U nas ma len cca polovica policajtov zbrojny preukaz. Policajti vo vseobecnosti maju malo nastrielane a malu prax v pouzivani zbrane. Napriek tomu sa citia ako profesionali co sa zbrani tyka. A to je zla kombinacia.

A co sa zbrani tyka tak prikladam strarsie fotky syna ked mal necele 4 roky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) MRBLUE dne úte 7. bře 2023, 21:20, celkem upraveno 1 x.



beda
Příspěvky: 236

Příspěvek#138 » úte 7. bře 2023, 21:18

ten článek v blesku je blbost.
pokud natáhl se zásobníkem a podíval by se do komory, tak musel náboj vidět.
pokud komoru nekontroluje vizuálně (při vybíjení, po složení zbraně ...), tak je to chyba při manipulaci.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#139 » úte 7. bře 2023, 21:23

Pokud by natáhl s vloženým zásobníkem tak náboj je vidět pouze v nábojové šachtě ale ne v nábojové komoře. Tam se dostane až spuštěním závěru.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#140 » úte 7. bře 2023, 21:25

Pokud nekontroluje oboje a neuvědomuje si že NABÍJÍ a ne VYBÍJÍ tak malér.



poloventilator
Příspěvky: 259

Příspěvek#141 » úte 7. bře 2023, 22:52

JirkaCV píše:Asi odbočení směrem k pěkné učitelce.

Jo clovece, to ja za starych casu jsem silene zatouzil po ucitelce meho syna. Nebudu rikat v jake jsem byl funkci, nicmene sel jsem nato s primo stalinskou rafinovanosti. Zorganizoval jsem pro tridu zajezd do SSSR, a tam, tisice km daleko, jsem se ji zmocnil... :D



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#142 » stř 8. bře 2023, 08:19

Pak jde o to, jestli tento dočasný pobyt soudružka považovala za bratrskou pomoc nebo invazi a jaké poučení z krizového vývoje jste si odnesli.
Mohla být ostatně ráda, že se operace nezúčastnili i soudruzi z NDR, PLR, BLR a MLR



Piggy
Příspěvky: 1899

Příspěvek#143 » stř 8. bře 2023, 09:13

MRBLUE píše:U nas ma len cca polovica policajtov zbrojny preukaz.
Hlavný rozdiel medzi Českom a Slovenskom je v tom, že na Slovensku policajt nemusí skladať skúšku z odbornej spôsobilosti.
Ja s tým vo všeobecnosti súhlasím, keďže policAJt absolvoval kurz na zbraň, teda po fomrálnej sránke už spôsobilosť preukázal.
Ostatne za minulého totalitného režimu policajtovi vydával zbrojný preukaz jeho náčelník bez ďalších požiadaviek.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#144 » stř 8. bře 2023, 09:41

Nenarazal som na skusky, len som tym poukazal na vztah policajt-zbran.



JirkaCV
Příspěvky: 1595

Příspěvek#145 » stř 8. bře 2023, 09:43

Bezpečná manipulace, co se učí cajti ve škole je trochu odlišná od té, co se vyžaduje v civilu. Navíc nemusí znát zákon o zbraních, jelikož se ho služebně netýká.
Bavil jsem se se správcem na střelnici, jestli můžu sebou vzít policajta. Odpověděl, že klidně, ale jestli nemá zbroják, tak bude pod dozorem.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#146 » stř 8. bře 2023, 09:51

JirkaCV : Tak ono je to dost logické. Pokud nemá střelnice nějakou smlouvu o střeleckém výcviku s policií, kde by měl být přítomen výcvikář jako řídící střelby a policie si střelnici k výcviku vlastně přebírá a odpovídá za průběh jako na služební střelnici, vztahuje se na všechny střelce provozní řád a zákon o zbraních. Policista vlastní zbraň mít v tomto nemůže a služební smí používat jen na služební střelnici v rámci služebních střeleb. Takže příslušník ozbrojených složek bez ZP, je za normálních okolností pro správce zkrátka občanem bez ZP a ten bez dozoru střílet nemůže.



pH13
Příspěvky: 99

Příspěvek#147 » čtv 9. bře 2023, 21:30

Musím říct, že samotný koncept rány jistoty mi přišel od první chvíle, co jsem začal s manipulací, poněkud kontroverzní. Ráně jistoty má předcházet vyndání zásobníku, opakované proběhnutí závěru, vizuální kontrola komory a zásobníkové šachty a někteří i strkají malíček do komory. Pokud někdo při tom všem přehlédne náboje, tak by neměl mít ani nůžky se špičkou, natož zbraň. K tomu lze přidat, že běžná manipulace s pistolí probíhá často doma (čištění a tak), kde bezpečný směr spíš není. V takové situaci pokud ve zbrani náboj není, tak je rána jistoty zbytečná, a pokud je, tak by bylo lepší ránu jistoty nedělat.
Puntičkář by ještě mohl namítnout, že i ta "jistota" není jistá, protože snad každý zažil dost případů, kdy náboj poprvé nic a dal si říct až napodruhé.

Takže z mého pohledu se střelecká komunita bez rány jistoty v pohodě obejde. Teď tedy přihodím důvod, proč považuji za lepší ji neučit u policie. Při méně dostatečném výcviku (což platí obecně, nejen pro zbraně a policii) mají lidé tendenci věci "totemizovat", tedy namísto aby procesu rozuměli a dělali s vědomím, jakou roli jednotlivé kroky hrají, tak si nacvičí jako básničku nějaké úkony a dělají je bez přemýšlení. Není pak pro ně problém například prohodit pořadí či to jinak poplést, protože necítí vnitřní logiku celého procesu. V tomto případě to dle informací vypadá, že polda automaticky udělal ránu jistoty, kterou byl naučený, akorát jaksi ve špatné situaci. Bylo by lepší, kdyby se ji neučil.

Samozřejmě úplně nejlepší by bylo, kdyby policisté dostali kvalitní výcvik se zbraněmi, ale to by potřebovalo hodně peněz a podle toho, co jsem porůznu slyšel, na to nemají ani země bohatší než my.



risa2000
Příspěvky: 849

Příspěvek#148 » čtv 9. bře 2023, 22:48

pH13: Rána jistoty je hlavně pojem dost často mylně vykládaný.

"Rána jistoty" je používána/definována v rámci zkoušky odborné způsobilosti (a jak se s ní většina asi setká poprvé) jako jeden ze způsobů vybití bicího mechanismu zbraně. (Další možnosti jsou zmíněny v nařízení tady: bod 2.2. písm. a) bod 2. nařízení vlády č. 315/2011 Sb. - znění od 01.08.2017). Proč je vybití bicího mechanismu požadováno pro uvedení zbraně do bezpečného stavu ti neřeknu, ale je to tam. Samozřejmě, jen pokud to jde. U pistole s vystaveným závěrem se bicí mechanismus vybít nedá.

O tom, že i v tomto panují nejasnosti, se přesvědčuji na OSZBM, když tam nesu na registraci pistoli a jsem vždy vyzván, abych provedl ránu jistoty. Když navrhnu, že ji vybiji vypuštěním kohoutu, je mi řečeno, že musím dát ránu jistoty (a s upozorněním, že bych to měl jako držitel ZP vědět).

Každopádně, účelem rány jistoty není si legálně vystřelit zapomenutý náboj.



kk
Příspěvky: 1019

Příspěvek#149 » pát 10. bře 2023, 00:11

Rána jistoty je jen jeden z prvků bezpečnosti a má se dávat při vybíjení zbraně jako poslední jistota, že tam neni náboj. Dávat ránu jistoty ve školce a ještě při nabíjení je vrchol blbosti. Takovýmu člověku by už nikdy neměli dát do ruky zbraň.



pavelg
Příspěvky: 3124

Příspěvek#150 » pát 10. bře 2023, 08:02

pH13: myslím, že mají svoje místo oba přístupy
1. vědomé zacházení s přemýšlením - to se používá u nových situací
2. mechanická zautomatizovaná rutina bez většího zapojení hlavy - to se používáí pro standardní situace, v případě bezpečnostních postupů je cílem je SPRÁVNĚ nadrilovat.
Do toho patří spousta věcí i včetně orientace hlavně atd .. všecko to, kde jsme ze začátku dělali chyby a byli vzteklí na toho, kdo nás okřikoval.

Drilem se dosahuje dokonalosti při střelbě, jízdě na kole, waveboardu, snowboardu, ovládání letadla i auta. Vznikne napřed dovednost a pak automatické provedení bez zapojení hlavy a analytického vědomí - a je to cíl.

Ty postupy ale musí být nacvičené správně a vymyšlené tak, aby cíl naplnily a nevedly k nežádoucím efektům. Jestli dotyčný tvrdí, že dával ránu jistoty při NABÍJENÍ, je buď jasný debil a měl by vrátit občanku, nebo prostě keceá, anebo mu skutečně přeskočilo kolečko v automatickém mechanismu a pak by bylo potřeba se zamyslet nad těmi drily, jestli fakt pro někoho nemůže dril nabíjecí přeskočit na dril vybíjecí.
Já si myslím, že prostě kecá.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů