Muž na Prachaticku střílel vzduchovkou do psa

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#16 » pon 2. říj 2023, 18:04

Bohužel (možná bohudík) o tom rozhodnou orgáni činní v trestním řízení.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#17 » pon 2. říj 2023, 19:11

JirkaCV píše:Jestli je pravda, že ten kňour stál 50k, jak tvrdí majitel (asi nějaký šampion), tak to těch 5 slepic nejspíš nedá (i kdyby to šampionky byly). Takže KN je nejspíš mimo.


Občas čtu od tebe blbosti, ale tohle je tedy "ECHT BLBOST". Nevím co je nejspíš, nevím jaká je hodnota psa vůči slepici, ale rozhodně pes zabíjející další zvířata je jasná KN... To si měl vzít kalkulačku a čekat až si výpočtem vypočítá kolik slepic může zabít aby je mohl bránit!? Jestli dokážeš tento výpočet z hlavy a znáš veškeré parametry pro výpočet tak jsi fakt borec! Klobouk dolu před soudními znalci....



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#18 » pon 2. říj 2023, 19:57

Proč porovnáváte cenu psa a slepic? O to přece vůbec nejde. V zákoně je píše, že obránce nesmí způsobit větší škodu, než je zájem který brání. Nejde o peníze, jde o to, že bránil život zvířete a způsobil smrt zvířete. Tedy v pořádku. Že tím způsobil škodu tomu kynologovi je druhotné, měl si psa hlídat.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#19 » pon 2. říj 2023, 20:13

Občas čtu od tebe blbosti

Děkuju za upřímnost.

U KN se porovnává hodnota toho, co bráním, proti tomu, co obranou ohrozím. Takže čokl vz pipka nemusí vyjít. Tu kalkulačku vezme někdo jiný už vzhledem k tomu, že byl pán (nejspíš) obviněn a bude se muset vyvinit. Držím mu palec.

Doufám, že na státním zastupitelství bude mít někdo víc rozumu a shodí to maximálně do správka.



Střelec
Příspěvky: 1673

Příspěvek#20 » pon 2. říj 2023, 20:26

Nechci a ani nebudu hodnotit jednání pána, protože neznám okolnosti. Nicméně podle, v úvodu uvedeného článku, střílel, když pes stále na slepice útočil.
„Z tohoto důvodu si vzal svou vzduchovou zbraň s puškohledem značky Vixen, ráže 5,5 mm, a z okna domu několikrát na psa zezadu vystřelil. Následně za psem vyběhl na dvorek, kde po něm opětovně střílel, načež pes utekl z výběhu pro slepice ven a dál ze dvora do vsi,“ informovala v pondělí o případu mluvčí policie Martina Joklová.

Ta zásahovka je ale na něco takového IMHO opravdu až moc. Na druhou stranu, je doba jaká je, tak to trošku i chápu, že prostě nechtěli riskovat. Pamatuji doby, kdy na vesnici se podobné věci řešily brutálněji a k policii se to ani nedostalo, ale to je už historie.

Navíc jsem zaujatý, protože já, asi jako každý aktivní myslivec, který má nějakou zkušenost s "nezvládnutým" (nevím, jak kulantněji to napsat) psem v revíru a viděl, jaké škody může takový pes způsobit. Jsem tedy zvědav na oficiální závěr odpovědného orgánu.

Neodpustím si ale poznámku k vašemu "konfliktu", jestli je hodnotnější pes nebo slepice (v množném čísle), to zde myslíte jako fakt? Navíc v pravděpodobné krajní nouzi? Někteří pejskaři by si měli vytáhnout hlavu ze zadku než nesebekriticky podobný blábol vypustí. To má člověk začít hledat na netu, kolik dané plemeno stojí, než přikročí k zamezení jeho "nešťastného" jednání? Mimochodem, také mám psa, než se do mě někdo pustí, pokud by ale byl nezvládnutelný, útočil, dělal škodu na cizím majetku nebo snad někoho svévolně napadl, tak ho asi budu muset vyřešit sám a na místě, byť doufám a snažím se, aby k tomu nedošlo.
Naposledy upravil(a) Střelec dne pon 2. říj 2023, 20:33, celkem upraveno 1 x.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#21 » pon 2. říj 2023, 20:32

Jde o hodnotu, né cenu. Nejde o peníze jde o zákonný zájem. Život psa a slepice je zcela ekvivalentní.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 807

Příspěvek#22 » pon 2. říj 2023, 21:00

Ano, je to život zvířete vs. život zvířete. Tady bylo 5 mrtvých zvířat a pokud by nebránil mohlo toho být víc. Stale jen fabulujeme a já si myslím, že důvod obvinění není to co tu řešíme, ale spíše to co nevíme (viz výše). Ale přepočítávat s kalkulačkou v ruce, kdy už konečně mohu bránit, je kardinální blbost. To není Kč vs. Kč, ale život vs. život.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#23 » pon 2. říj 2023, 22:46

Cena tech zvirat je naprosto irelevantni. To je, jako prohlasit, ze v KN nelze zabit vrazdiciho predsedu vlady, protoze ma pro stat vetsi hodnotu, nez moje dite. Echt kravina. Pri ochrane sveho majetku nejsem povinen zjistovat trzni cenu utocnika. Jedinou relevantni hodnotou je zdravi a zivot.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#24 » pon 2. říj 2023, 22:51

Mmchdm, zrovna dnes jsem resil problem souseda, protoze jeho kocka domaci chodi pro zabavu na moji zahradu lovit ptaky, ktere tu krmime a muj pes mu ji zakousl. Na moji poznamku, ze jeho kocka domaci nema na moji zahrade co pohledavat, argumentoval 'je to kocka, leze vsude'. Na to jsem odvetil 'muj pes je pes, lovi kocky'. A tim diskuse skoncila.

Jen blbec muze argumentovat cenou zvirete, pokud jeho vlastni tuposti to zvire prijde o zivot.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#25 » úte 3. říj 2023, 09:49

Je to tak, člověk musí brát zřetel na přirozené chování zvířat a podle toho se chovat. Kočka holt leze přes plot, ale na vlastní riziko. Krmit ptáky je dobré, sám to dělám, ale krmítko musí být udělané tak, aby to nepomáhalo kočce, kuně nebo jiným šelmám v lovu ptáků. Chov slepic je super, jen se to musí trochu zabezpečit, aby po nich nešli potkani, u lesa dravci a pokud možno to bylo oplocené proti potulným psům.
Pes je na své zahradě pánem a když naše kočka kvůli tomu přišla o ocas na sousedově zahradě, utnul jsem diskusi hned na začátku s tím, že pes byl doma a naše kočka byla vetřelec. Její chyba. Na psa se nezlobím.
Kdyby ale se prokousal k nám, tak bych zase bránil svoje zvířata i za cenu jeho života. A soused by, předpokládám, taky uznal, že si měl psa zabezpečit a že čokl udělal chybu.
Jejich pes taky několikrát poničil plot a dostal se na naši zahradu, ale nic zlého tam nedělal, jen to na něj šlo, chtěl za fenama a prokousal si kousek dál díru v našem plotě ven. Nevím, proč to dělal takhle nadvakrát, ale co už .. tak jsme spravili plot a neřešili to. Je to holt zvíře.

Problém nastane, když si pošahaní majitelé zbožští pejsánka a předpokládají, že ňuňánek může všechno to, co doma, i u sousedů. A pak se diví, když ho majitel napadených zvířat připíchne vidlema na svém pozemku.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#26 » úte 3. říj 2023, 14:15

Tady je samozrejme skoda, ze chovatel drubeze namisto vidli vzal lufinu. A to jeste tak blbe, ze psa postrelil a ten byl nasledne utracen. Detaily nevime, uvidime, co z toho udela 'spolecenska objednavka'.



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#27 » úte 3. říj 2023, 18:24

Lidem očividně chybí základní negociační nástroje. Takové vidle jsou velmi multifunkční.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#28 » úte 3. říj 2023, 18:32

pavelg: Vzít pejska vidlema nebo třeba lopatou, to by nebylo týrání? Zvlášť po tom, co by vypověděli svědkové (majitel psa)?



pavelg
Příspěvky: 3093

Příspěvek#29 » úte 3. říj 2023, 18:39

Bylo, ale byla by to taky obrana slepic před týráním od psa-vetřelce. A v takovém případě mají přednost domácí. Jestli má někdo zhebnout, ať je to agresor a vetřelec.
Vidlema jsem napíchl kunu.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#30 » úte 3. říj 2023, 18:55

Pán nejspíš předvedl velké divadlo pro sousedy. Jestli nebyl příliš oblíben, zatímco majitel pejska ano, nemá dobrou startovní pozici.
Logicky, v právu je ten, kdo brání.
Je obviněn, takže podle práva. Já jako laik v právu moc logiky nevidím.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host