PČR při kontrole totožnosti vidí vlastnictví ZP a základní údaje vlastnenych zbraní

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


MojeTikka
Příspěvky: 1611

Příspěvek#46 » sob 6. led 2024, 22:08

iloveguns píše:Po novele se ale v první řadě podezřelému z přestupku ihned a napřed odeberou zbraně například na základě hlášení souseda nebo na základě příspěvku, který napsal na Facebook a pod., a pak se teprve později bude rozhodovat o tom, zda se dopustil přestupku, a nakonec o odebrání ZP.


Ja v tom nevidim problem. Vidim dve moznosti:
1) Podezrely z prestupku je skutecne shledan vinnym, prestupek je mu prokazan a tim padem odebrani zbrani opravnene. Pak je vyhodou dostatecne rychly zasah.
2) Prestupek prokazan neni, nasledne se poskozeny bude branit vlastni zalobou vuci skudci, vcetne pozadavku nahrady nemajetkove ujmy, lekar potvrdi tachykardii, psycholog nejake spatne spani a poruchy soustredeni v praci, v bydlisti ztrata dobreho jmena, pravni zastupce to poradne rozmaze a vycisli svoje sluzby... ve finale si dany soused zalobnicek-lhar rozmysli, jestli ve svoji aktivite bude pokracovat.



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#47 » sob 6. led 2024, 22:18

Presumpce viny je v zákoně už teď a týká se trestných činů.
U přestupků je to částečně taky, od incidentu v UB. PČR může rozhodnutí o odebrání ZP doručit osobně, včetně nohy mezi dveřma, jelikož se to uznalo za situaci, která nesnese odkladu.
Nově by se mělo stejně postupovat i při "podezření" s přestupku? Nevím, jak to PČR bude zvládat. Je to velký prostor pro šikanu okolí. Sousedka mě udá a pak se bude bavit tím, jak mi cajti šacují trezor.



iloveguns
Příspěvky: 1456

Příspěvek#48 » sob 6. led 2024, 22:21

Nově bude mít policie právo ti odebrat zbraně i když nepůjde o přestupek. Sympatie s "extremistickým" hnutím není žádný přestupek, a přesto je to jeden z důvodů, pro který ti odeberou zbraně. Aby ses mohl právně bránit, bys ale musel znát, kdo je toho příčinou. To by musela mít policie za povinnost, aby ti oznámila, kdo si na tebe stěžoval. Když se to nedozvíš, nemáš šanci se bránit. Policie si najde důvod ti to nesdělit z důvodu tzv. ochrany svědka. Prostě ti jen oznámí, že ti preventivně berou všechny zbraně, protože si na tebe někdo stěžoval, nebo že jsi něco napsal na facebook, že dostali zprávu, že jsi projevil sympatie s nějakým "extremistickým" hnutím apod... Něco podobného je již dnes zřízené červené okno v CRZ. Prodavači se budeš zdát "nějaký divný" nebo si s ním neporozumíš, a on tě odškrtne v červeném okně...

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 203

Příspěvek#49 » sob 6. led 2024, 23:01

To červený okno je ještě ok.

Beru to tak že obchod je dobrovolná transakce dvou lidí, když mi někdo nechce něco prodat, tak ho přece nemůžu nutit. Navíc prodejce má přece motivaci prodávat, protože chce vydělat. Tady moc prostoru pro nějakou šikanu nevidím.

Nicméně přesně toho co popisuješ výše ohledně zabavování je to čeho se bojím taky.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#50 » sob 6. led 2024, 23:04

@MojeTikka

já v tom problém vidím:

v případě č.2) se taky může stát, že než bude nějaké pravomocné rozhodnutí soudu, tak budeš pár měsíců (nedej bože let) bez hraček. A za sebe rozhodně nesdílím tvé nadšení z advokáta, kdy důkazní břemeno bude viset na tobě. Už jenom "vyčíslení" nemajetkové újmy s různými posudky doktorů mi přijde jako sci-fi. A to, co zmínil "iloveguns" o extrémismu je snad ještě horší scénář. To mi na dveře preventivně zaklepou i za "lajk" na profilovce SPD na FB? No potěš koště...

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 203

Příspěvek#51 » sob 6. led 2024, 23:05

+1



MojeTikka
Příspěvky: 1611

Příspěvek#52 » sob 6. led 2024, 23:30

mission píše:já v tom problém vidím:


Ovsemze to neni prochazka ruzovou zahradou, ale u nemajetkove ujmy neprokazujes jeji vysi. Jina vec je, co ti soud uzna. Stran odbornych lekarskych posudku je to holt na Tobe. Ja bych vyse uvedene bez problemu mel. A stran ochrany svedka to take neni pro bonzaka az tak jednoduche. Kolikrat uplne staci nejaka forma rizeni, treba i spravni, kde anonym nestaci a v ramci seznameni se se spisem pak jmeno bonzaka vidis. Pokud je to jina forma rizeni, pak v ramci podani vlastni zaloby na ochranu osobnosti je veci PCR aby potencialniho obzalovaneho 'vypatrala'. Tady se nebavime o vrazde, nebo jinem natolik spolecensky nebezpecnem tr.c., kde ma svedek pravo na ochranu statem. Ja se bavim o obcansko-pravnim sporu.

Ja jsem v zivote byl u soudu nekolikrat, nikdy jsem neprohral. Platim si drahou, ale kvalitni advokatni kancelar. Zpravidla k vyreseni sporu dohodou staci, kdyz jen vytahnu advokatovu vizitku. Nejde o nejake chlubeni, tohle muze udelat kazdy. Proste - tak, jako ke zbranim mam kvalitni trezor, mam i kvalitni pravni servis. Kdo chce opici, musi platit banany.

Nerikam, ze se mi uvedene zmeny libi, ale rikam, ze kazda hul ma dva konce a jeden se nesmi pos... ji za ten spravny konec chytit. Mmchdm, nejsem na FB ani jinych asocialnich sitich. A zde, v obyvaku pana domaciho, si davam pozor na to, co pisu. Jak s ohledem na pana domaciho, tak s ohledem na UCHO.



MojeTikka
Příspěvky: 1611

Příspěvek#53 » sob 6. led 2024, 23:42

iloveguns píše:Prodavači se budeš zdát "nějaký divný" nebo si s ním neporozumíš, a on tě odškrtne v červeném okně...


Ano, to se muze stat. Pokud jsem se choval fakt divne, muj problem. Neverim tomu, ze zrovna prodavac zbrani je takovy blbec, aby bezduvodne skodil zakaznikovi. Neumim si takovou situaci v ceskem rybnicku moc predstavit. Vetsina prodavacu ma dost konstantni zakaznicke portfolio a pokud by se rozkriklo, ze udelal krivarnu na zakaznika, asi by mu to ksefty neprihralo. Takze tento problem vidim spis hypoteticky, nez realne.

No a pokud by se to opravdu stalo, ze mi nekdo naprosto, ale naprosto bezduvodne udela tento problem diky svemu pocitu, no, tak holt ja take budu mit pocit. Treba, ze spatne naklada s odpadnim materialem (zivotni prostredi), ze mam pocit, ze spatne skladuje horlaviny a nema dobre popsane unikove vychody (pozarni ochrana), ze v prodejne nejsou spravne siroke chodbicky (hygiena), ze po vysokych regalech zamestnanci lozi s neodpovidajicim zebrikem (bezpecnost prace), ze se mi nejak nezdala uctenka a oznaceni provozovny vcetne oteviraci doby (FU & ZU & COI), takovych pocitu mohu mit dvanact do tuctu. Rozhodne nikoho z niceho neobvinim, jen sdelim pocit, na to mam jako obcan pravo.

Ale jak rikam - neverim tomu, ze k tak extremnimu problemu zcela bezduvodne dojde.



pavelg
Příspěvky: 3120

Příspěvek#54 » ned 7. led 2024, 11:34

JirkaCV píše:Presumpce viny je v zákoně už teď a týká se trestných činů.
U přestupků je to částečně taky, od incidentu v UB. PČR může rozhodnutí o odebrání ZP doručit osobně, včetně nohy mezi dveřma, jelikož se to uznalo za situaci, která nesnese odkladu.
Nově by se mělo stejně postupovat i při "podezření" s přestupku? Nevím, jak to PČR bude zvládat. Je to velký prostor pro šikanu okolí. Sousedka mě udá a pak se bude bavit tím, jak mi cajti šacují trezor.


Jakoze prokazujes nevinu misto aby ti prokazovali vinu?
Delas v oboru?

Uživatelský avatar
Klicky
Příspěvky: 203

Příspěvek#55 » ned 7. led 2024, 11:52

iloveguns píše:Nově bude mít policie právo ti odebrat zbraně i když nepůjde o přestupek. Sympatie s "extremistickým" hnutím není žádný přestupek, a přesto je to jeden z důvodů, pro který ti odeberou zbraně...


Hlavně kdo bude určovat co takový extrémistický hnutí vůbec je? Bude to podle zákona nebo bude někde pověšená tabulka hnutí co momentálně zvolená vláda považuje za extrémistický, abych se já jakožto slušnoobčan věděl podpoře koho/čeho se mám vyvarovat? Nebo to bude klasicky hezky arbitrárně jak se to bude zrovna hodit?



JirkaCV
Příspěvky: 1594

Příspěvek#56 » ned 7. led 2024, 12:55

pavelg píše:Jakoze prokazujes nevinu misto aby ti prokazovali vinu?
Delas v oboru?


PČR může podle ZoZ odebrat zbroják i zbraně už v okamžiku obvinění z TrČ (§ 57, odst. 1)
Ne, nedělám.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4582

Příspěvek#57 » ned 7. led 2024, 13:10

Není to žádné tlačítko ale celkem nepochopitelná žádost o hlášení podezřelého jednání na telefonní číslo:
HLÁŠENÍ PODEZŘELÉHO JEDNÁNÍ : Žádáme, aby držitel zbrojní licence, který v rámci dokončeného nebo i nedokončeného převodu zbraně nebo střeliva nebo při jiné komunikaci zaznamenal podezřelé jednání ze strany zákazníka, bezodkladně uvědomil Policii České republiky na telefonním čísle: 800255255. Podezřelé jednání může spočívat například ve - vážně míněném pokusu o zakoupení zbraně nebo střeliva, k jejichž držení není zákazník oprávněn, - nenávistných výrocích nebo agresivní komunikaci zákazníka, - nestandardním chování zákazníka, které by mohlo být známkou psychické poruchy nebo drogové závislosti, - abnormální zmatenosti, apatii nebo výrazných známkách tíživého stresu, - nákupu neobvyklého množství nadlimitních zásobníků, případně v jiném nestandardním jednání.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1303

Příspěvek#58 » ned 7. led 2024, 13:57

JirkaCV píše:
pavelg píše:Jakoze prokazujes nevinu misto aby ti prokazovali vinu?
Delas v oboru?


PČR může podle ZoZ odebrat zbroják i zbraně už v okamžiku obvinění z TrČ (§ 57, odst. 1)
Ne, nedělám.


Jo, ale tam se stále pracuje s určitou pravděpodobností a pro obvinění (z trestného činu) je potřeba vyšší míra pravděpodobnosti (ještě vyšší u obžaloby a úplná u rozsudku, jinak in dubio pro reo - v pochybnostech ve prospěch).

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 871

Příspěvek#59 » ned 7. led 2024, 14:50

Prostě se chovejme slušně, zdravme sousedy, nevyvolávejme konflikty a bude to cajk. A když se někdo neumí chovat, na potkání druhým vyhrožuje, že jim ublíží a do toho leje první ligu (znám takové), tak ať se pak nediví.



mission
Příspěvky: 280

Příspěvek#60 » ned 7. led 2024, 14:56

problém je, když se neumí chovat ten druhý, který tě pak vzápětí napráší. To budeš všude klopit oči / uši a necháš si leccos líbit, jen abys nedal sebemenší záminku druhé straně? Nikdo tu nezmiňuje nevhodné chování držitele ZP, ale že je to zneužitelné proti němu a obrana proti tomu je dost nesnadná. Ne každý má možnost bydlet v rodinném domku, tzn. bez sousedů za zdí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti