Biatlon

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 5. led 2011, 21:10

Štafeta biatlonistů získala v závodě SP v Oberhofu stříbro

Gratulace! :)



Je tady vlastně někdo, kdo dělá či dělal tuto disciplínu?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#2 » čtv 6. led 2011, 12:59

Hezký. Nikdy bych neřek, že Šlesinger porazí Bjorndahlena ve finiši :shock:

Já jsem závodil v žáčkách a dorostu na běžkách, teď střílím, takže se o ten sport logicky zajímám a líbí se mi. Zajímal jsem se i o možnost někdy si jej někde vyzkoušet, pokud to někoho zajímá (moje kondice je momentálně prachbídná, a s časem je to taky špatný):

U nás (myšleno v ČR) to dělá pár nadšenců. Je to velká škoda, protože imho je to sport zajímavější a progresivnější než lyžování. Takže sice se jezdí Český pohár, ale (tuším mimo mistrovství republiky) není třeba se do něj nijak kvalifikovat (ony se závody nižší úrovně prakticky nejezdí). Buď musíš mít biatlonovou licenci (tj. být členem nějakého oddílu), nebo se za tebe musí zaručit oddíl, který tě "vyšle". Kontakty na oddíly jsou k nalezení na webech, stačí požádat, pokud máš ZP neměl by to být problém. Prý tak jezdí běžně třeba fotrové od žáčků a dorostíků, v šusťákách a na turistických lyžích.

Je potřeba si párkrát vyzkoušet příjezd na střelnici, manipulaci se zbraní a odjezd, nejlépe na soustředění daného oddílu. Jsou na to velmi přísná pravidla, dbá se na ně (přece jen jezdíš s ostrou zbraní po lese mezi závodníky a diváky), a pro oddíl by byla DQ veliká ostuda. I tak se dějí veselé věci. Například do některých zásobníků se dá nacpat 6 nábojů (když to po nastřelení zbraně ve spěchu před startem cpeš do zásobníku, tak je to prý velmi jednoduché). Pak si rozhodčí cvrkne, když si při kontrole zbraně v cíli střelí pod nohy :lol:

Škoda že u nás neexistují amatérské varianty se vzduchovkou a moc není rozšířen letní biatlon (né každý rád běhá, ale mtb by bylo přijatelné, ne?).

Uživatelský avatar
Black_Onyx
Příspěvky: 40
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » čtv 6. led 2011, 16:18

Biatlon je nejzajimavejsi lyzovani :-)
Me postavit na lyze, tak na strelnici ani nedojedu, natoz neco trefit.

Uživatelský avatar
Otík
Příspěvky: 28

Příspěvek#4 » pát 7. led 2011, 13:25

Joe píše: ... Škoda, že u nás ... moc není rozšířen letní biatlon ...


Joe: U policie jsme měli seriál závodů v tzv. policejním krosu - vlastně klasický kros, ale se zbraní (pistolí) v opaskovém pouzdře nebo v ledvince, a s několika střeleckými zastávkami. Po prvních dvou-třech kilometrech ti ta pistole začne tak vadit, že bys ji nejradši zahodil do křoví - neumím si představit, jak bych to utíkal s puškou... Taky místní houbaři, když v lese potkali běžícího chlapa v trenkách a s pistolí, tak nevěděli, kam dřív skočit... Pokud se běhalo poblíž nějakého výcvikového areálu, pak to vše bylo ještě okořeněno třeba o šplh na laně nebo tyči, shyby na hrazdě, anebo výběh na dvacetimetrovou věž pro výcvik slaňování. A pokud nic z toho nebylo k dispozici, pak se aspoň na střelnici před střelbou klikovalo, dělaly se kotouly, apod. Sice bejkárna, ale dost mě to tehdy bavilo ;)

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#5 » pát 7. led 2011, 13:45

A jak se běhá? Se sluchátkama nebo střílíš bez sluchátek? :lol:

Uživatelský avatar
Otík
Příspěvky: 28

Příspěvek#6 » pát 7. led 2011, 14:41

Copak sluchátka - ta ležela připravena ve střeleckých stavech. Ale první ročník téhle disciplíny se prý běhal povinně v zásahových kombinézách - takže ve vedrech sem tam i někdo zkolaboval. Já už jsem naštěstí zažil jen trenky a triko... Při doběhnutí na střelnici se čas zastavoval a pro střelbu byl z bezpečnostních důvodů vyhrazen samostatný časový limit.

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pát 7. led 2011, 15:05

Chlapci tohle je o BIATLONU



urquell
Příspěvky: 11

Příspěvek#8 » pát 7. led 2011, 16:53

je trend používat laserové zbraně místo ostrých - chápu to pro trénink, že se třeba nemusí omezovat schválenými střelnicemi, ale tak nějak mi přijde, že se ten sport odchyluje od původního smyslu "rychlý ozbrojený muž na lyžích"; máte někdo zkušenost, jak se z těch laserových zbraní střílí? Tam asi odpadá "balistika", neb laser "střílí" po přímce, ne?

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#9 » pát 7. led 2011, 17:21

Jj, hrozím se doby, kdy budem střílet LOS laserovým ukazovátkem :roll:
Kouzlo jak střeleckého sportu tak biatlonu je v té mechanické části. Zpětný ráz, (ne)spolehlivost, vliv třeba i počasí na výkon střeliva a spolehlivost zbraně. Všimli jste si jak včera v tom saigonu holkám nefungovaly malorážky, odhadem každá čtvrtá nabíjela jednotlivé rány do komory i při prvních pěti ranách...
2Bobr: Policejní biatlon (běh + služební pistole) a vojenský biatlon (běh + útočná puška) jsou další formy biatlonu. A informace o tom, jak to v reálu probíhá mi přijde zajímavá, protože jsem to nikdy neviděl. Snad nejsme moc OT ;)



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#10 » pon 10. led 2011, 11:27

Z laserových zbraní jsem střílel ze setu od apeomu. Jako tréning to není špatný, dá se střílet v tělocvičnách, halách apod. tyhle zbraně fungují na principu otřesového čidla, takže dost často dochází k tomu, že to vystřelí, když se nabíjí. Ale jsou to samostatné disciplíny zaměřené hlavně na mládež zároveň se střelbou ze vzduchovek. Pak se často přechází na malorážky atd. Není mi známo, že by docházelo k nahrazování střelných zbraní laserovými. Větší problém je nízká podpora mládeže a propagace.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#11 » pon 10. led 2011, 13:47




urquell
Příspěvky: 11

Příspěvek#12 » pon 10. led 2011, 15:46

Ptal jsem se proto, že teď v zimě byla v nějakých sportovích zprávách (nedokážu už s odstupem dohledat) reportáž ze závodu biatlonu žen a tam závodily s laserovými zbraněmi. Komentář byl, jak je to úžasné a pokrokové. Myslím, že to bylo v ČR.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » pon 10. led 2011, 16:01

:evil: to by taky mohly běhat v tělocvičně na trenažeru

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » stř 12. led 2011, 21:00

urquell píše:Ptal jsem se proto, že teď v zimě byla v nějakých sportovích zprávách (nedokážu už s odstupem dohledat) reportáž ze závodu biatlonu žen a tam závodily s laserovými zbraněmi. Komentář byl, jak je to úžasné a pokrokové. Myslím, že to bylo v ČR.



co já vím tak to byla nějaká exhibice v Karlových Varech - a běhali tam tak i chlapi

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#15 » čtv 13. led 2011, 12:42


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host