Výběr střeleckého sportu (rada, typy)



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#1 » pon 18. zář 2023, 05:25

Ahoj, jaký střelecký sport byste doporučili pro začátečníka (člověk co má ZP půl roku) a má chuť se zlepšovat a občas se účastnit nějaké té soutěže. Při splnění těchto podmínek střelba ve stoje nebo v leže a ne dynamický sport typu LOS nebo IPSC apod. Ptám se protože podle toho budu vybírat další zbraň.

Díky



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#2 » pon 18. zář 2023, 07:45

Hidne siroce polozena otazka, jen ze nechces los a ipsc

Ad souteze podivej se co se strili v okoli....
Pro zacatecniky nemusi byt spatne veci co porada svz/kvz,
coz v praxi muze znamenat tercovku i v pohybu.



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#3 » pon 18. zář 2023, 08:59

skagerak: tím LOS a IPSC jsem spíš myslel střelecké disciplíny, které jsou náročné na pohyb střelce. To mi bohužel zdravotní stav moc neumožnuje. Stejně tak střelba např. v kleče. Pokud se bude hýbat terč, tak mi to samozdřejmě nevadí. Rád bych to zužil, ale jsem začátečník co ho prostě baví střelba. Zatím chodím rekreačně střílet na střelnici. Ale rád bych tomu dal nějaký řád a třeba si časem vyzkoušel nějakou místní soutěž.

Zajímalo by mě jak začít. Prostě jak by podle Vás měl začít začátečník třeba s terčovkou kterou si zmínil. Tak aby za zbraň nemusel hned dát třeba 70 tis., aby byl schopen něco trefit.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1155

Příspěvek#4 » pon 18. zář 2023, 09:20

Kupovanie odloz kym nebudes vediet co by si chcel strielat. Ako uz pise kolega hore pozri 'sranda sutaze' co robia kluby v okoli - pozri sa ako sa co striela a podla toho budes vidiet. A na vela klubovkach mas okrem mierenky aj situacie kde sa z jedneho stanovista striela kombinacia papierov a kovov - co by teda eliminovalo tvoje obmedzenie. Pokial mas zbran s ktorou ta bavi strielat a vyhovuje pravidlam akcie na ktoru chces ist, tak to na zaciatok uplne staci - skus a uvidis. Ked sa ti nieco zapaci, pozri cim strielaju ostatni, co by ti z toho vyhovovalo ... atd.

A pokial ta zaujimaju starsie zbrane - kukni na westernovu strelbu (CAS / AWS), tam sa to tiez s pohybom neprehana a striela to aj kopec postarsich panov.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#5 » pon 18. zář 2023, 10:23

Začal bych podle střelnice, kam chodíš, co se střílí tam, jestli tam někdo něco pořádá a tak.

Mířenkářské střelnice často pořádají závody, kde se neběhá ani nechodí. ani neskrčuje a tak dále.
A na některých střelnicích se neběhá ani u LOS, protože se to tam s běháním prostě nevejde.

Tj. ptej se podle lokality asi by Ti někdo z okolí dokázal poradit.

Uživatelský avatar
Simier
Příspěvky: 77

Příspěvek#6 » pon 18. zář 2023, 10:25

Otázkou je, jestli pro ten sport preferuješ krátkou nebo dlouhou zbraň. U obou se nabízí mířená střelba. Jak bylo psáno výše. Koukni co se ve tvém okolí střílí za soutěže a budeš mít trochu jasno. Nejvíc ti dají menší závody, bývá tam fakt domácká atmosféra. Nemusíš se hned zúčastnit, poptáš se co a jak, okoukneš co kdo vlastní za náčiní, nasaješ atmosféru...a pak uvidíš. Pomůže ti to v rozhodování co dál. Zbytečně bych nespěchal s tím co pořídit, když nemáš úplně jasno.



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#7 » úte 19. zář 2023, 07:18

Simier: Asi bych dával přednost krátké zbrani. Tím, že jsem levák a většina dlouhých je většinou uzpůsobená pro pravoruké střelce, tak nemám s dlouhýma zbraněma moc zkušeností, ale nebráním se tomu.

Zatím mám klasickou 9mm zbraň a právě bych rád rozšířil o něco. Tak by mě zajímalo jaké střelecké disciplíně se věnovat. co vyzkoušet atd. Uvažuji o nějaké krátké malorážce, ale jak říkám je to jen úvaha.

kolombo: jsem z moravskoslezského kraje konkrétně Ostrava. Jako nedělá mi problém třeba olomoucký kraj a podobně.

MM: jj westernová střelba mě právě zaujala. Asi se na některé závody zajedu podívat.



Lonestar
Příspěvky: 196

Příspěvek#8 » úte 19. zář 2023, 09:01

Jeronimo - jako Ostravák zkus třeba akční mířenku ve Staré Bělé 21.10. http://www.strelciostrava.cz/zavody/275/ , taky tam pořádají IPSC drilly (aspoň na vyzkoušení ;))
Hecsoutěže (akční mířenka, malorážka) pořádá taky střelnice Petřvald https://strelnicepetrvald.cz/ - ale aktuální plán na podzim zatím není. BTW Petřvald nabízí i spoustu dalších zajímavých akcí a předváděček (aktuálně revolvery Taurus).
A ve Frýdku-Místku v Polárce pořádají dvakrát měsíčně LOSíky - nejbližší příští pondělí https://www.loslex.cz/contest/22

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#9 » úte 19. zář 2023, 11:16

poohlídni se po nějakém blízkém KVZ, ty akce bývají pohybově nenáročné.
Každopádně bych vybíral podle naturelu, ne jen podle fyzických dispozic,
LOS či IPSC se dá i odchodit, podstatné je aby to Tebe bavilo



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#10 » úte 19. zář 2023, 11:26

Přesně. Ani ten LOS není žádná atletika, stačí chodit a mačkat spoušť. Mnozí to tak dělají a jsou dost spokojeni, i když nevyhrajou.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#11 » úte 19. zář 2023, 17:46

Já naprostou většinu akcí střílím s ČZ P-07, kterou jsem koupil jako první. Necítím potřebu měnit, protože na bednu to stejně nenastřílím a poslední nejsem. Fakt není potřeba nějaký závodní speciál, aby jsi si závod užil a něco se zase naučil.

Na 99% akcí stačí běžná pistole, pouzdro alespoň na jeden náhradní zásobník (já mám na tři) a pouzdro na zbraň. Jedině snad u mířenky je poznat, že mám plasťák a ne velkou kovovou zbraň nebo revolver.



Jeronimo
Příspěvky: 51

Příspěvek#12 » stř 20. zář 2023, 07:01

kolombo: to jsme na tom podobně zatím mám GP Q1. A uvažuji o koupi např. malorážkové pistole primárně bych si rád zkusil asi mířenku nekdě časem. Tak chci výběr této pistole podřídit tomu, že v podstatě chci malorážku na sport. Co jsem tady tak četl tak Ruger Mark v podstatě je skvělá hobby pistole, ale na závody není, že to už raději Hammerli nebo něco podobného. Tak právě hledám nějaký fajn střelecký sport. Protože fakt nemám 70 tis. na nějaký speciál. Jinak celokov plánuji do budoucna.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2241

Příspěvek#13 » stř 20. zář 2023, 07:57

No, zrovna tohle bych řešil tak, že začnu chodit někam, kde se střílí mířenka a poptám se co kdo má a jak to funguje. A dost často to není malorážka ale revolver, pokud jsem okoukal :-)
A začít i tím, že půjdu zkusit závody, mířenkáři mívají startovné tak 100-120 Kč a cca 30 ran, to je dobrá zkušenost.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti