Náboj v komoře CZ 83 (7,65 Browning)



tomik577
Příspěvky: 20

Příspěvek#1 » stř 29. led 2020, 17:54

Zdravím,
mám otázku na zkušenější...Jak moc bezpečné je nosit CZ 83 s nábojem v komoře vzhledem k pádové bezpečnosti atd...

Díky moc

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#2 » stř 29. led 2020, 18:32

CZ 83 je konštrukčne identická s CZ 82 v kalibri 9mm Mak, ktorá bola dlhé roky služobnou zbraňou polície. Keď v dôsledku zhoršenej bezpečnostnej situácie v určitých kritických rokoch bolo nariadené nosenie v komore, bolo zaznamenaných niekoľko nechcených výstrelov po páde pištole resp. (ak sa nemýlim) aj údere pištoľou. Následné vyšetrovanie a expertíza dokázali, že pri najhoršom scenári - páde pištole zadom nadol, kolmo na spustený bicí kohút - dôjde k výstrelu už od výšky cca 1m. Mechanizmus výstrelu je taký, že záver, ktorý sa zotrvačnosťou posunie dozadu, berie so sebou náboj zachytený drážkou za vyťahovač a narazí zadom úderníka/zápalníka na bicí kohút opretý o zem. Tým zatlačí tento dostatočne na odpálenie zápalky. Integrovaná blokácia kohúta je v tomto konkrétnom prípade nedostatočná a neúčinná. Viacej vo vlákne CZ 83 !!!



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#3 » čtv 30. led 2020, 09:52

Jak uvedeno výše, kvůli nošení náboje v komoře došlo u policie k nejedné tragické nehodě... Radši pořídit něco lepšího a bezpečnějšího na nošení s nábojem v komoře...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#4 » čtv 30. led 2020, 19:13

Vlastnil jsem CZ 83 celkem 25 let, než jsem ji předal synovi a nepovažuji ji za nebezpečnou zbraň. Pravdou je, že jsem ji nenosil s nábojem v komoře. Pro ty, kteří chtějí nosit bezpečně náboj v komoře, doporučuji revolver. A můžete nosit bezpečně v šesti komorách. :lol:



Bofors
Příspěvky: 30

Příspěvek#5 » čtv 30. led 2020, 20:23

Pokud to nebude Colt SAA :D

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#6 » čtv 30. led 2020, 20:38

Ale klidně může být, kohout se spustí mezi komory. Stejně se při natáhnutí otočí. :)

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#7 » čtv 30. led 2020, 20:46

greenhorn píše:Vlastnil jsem CZ 83 celkem 25 let, než jsem ji předal synovi a nepovažuji ji za nebezpečnou zbraň. ...

Určite to nie je "nebezpečná zbraň" (mám 9mm BrKr) - iba prekomplikovaná, ergonomicky mi perfektne sadnúca, v absolútne nevyhovujúcich podmienkach a dokonale nekvalifikovaným personálom vyrábaná, ktorej náhradné diely sú asi v 5 veľkostných skupinách :!:
(ale mám ju rád hoci ju nenosím :P )



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#8 » čtv 30. led 2020, 23:08

A to dostala svojho času štátnu cenu.



kiv61
Příspěvky: 579

Příspěvek#9 » čtv 30. led 2020, 23:47

Střelec píše:Jak uvedeno výše, kvůli nošení náboje v komoře došlo u policie k nejedné tragické nehodě... Radši pořídit něco lepšího a bezpečnějšího na nošení s nábojem v komoře...


Anebo prostě a jednoduše nenosit v komoře .. :)
Nevím, ale za posledních 30 let si nějak nepamatuju na jediný případ, kdy by obránce zhynul jen proto, že nestačil natáhnout závěr .. Když tak mne znalejší/informovanější prosím opravte.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#10 » pát 31. led 2020, 12:16

Občas se dívám na youtube na skutečné záběry obrany civilistů se zbraní. Většina situací ukazuje, že je to dost rychlá akce a hodně jich přežije jen díky tomu, že nemusí natahovat a ani není čas chytat zbraň do obou ruk.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#11 » sob 1. úno 2020, 10:54

A proto je nejlepší a nejspolehlivější zbraň pro sebeobranu revolver (nabij a zapomeň). Trvalo mi 20 let, než jsem to pochopil a přešel z CZ 83 na Alfa PARA. Tímto procesem si ale musí projít každý sám. Dneska už bych se k jakékoliv pistoli na sebeobranu nevrátil ani za prase. A argumenty o velké palebné síle pistole neberu. Rozhodující je pohotovost a spolehlivost revolveru a tu mi nikdo nevyvrátí.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#12 » sob 1. úno 2020, 11:46

Konec OT!



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#13 » ned 2. úno 2020, 21:55

Nosila se 82ka hodně a radu let. Často s nábojem v komoře. Nic se nestalo, Ale je to takové všelijaké... raději 50tku.... nebo makarova... jinak žádná hrůza to neni



Piggy
Příspěvky: 1867

Příspěvek#14 » pon 3. úno 2020, 06:10

Kolik že bylo těch nechtěných výstřelů? Vzpomínám si na případ, kdy snad policajt majznul drbana pistolí a vyšla rána. Obhajoba stála na tom, že rozhodně neměl prst na spoušti a selhala mu pistole. A ještě snad jeden postřelený, když pistole údajně upadla na zem.
Potom se dělaly ty pádové zkoušky a vyšly, jak vyšly.



Střelec
Příspěvky: 1665

Příspěvek#15 » pon 3. úno 2020, 11:31

Postřelený byl nějaký Němec, když policistovi vypadla zbraň. A celkově bylo incidentů víc, všechny si ale nepamatuju, byla to velká mediální causa. Z pohledu na nošení zbraně s náboje bv komoře, je ta konstrukce doat nešťastná.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů