A.T.C model 5 cal.6,35 mm



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » úte 9. úno 2010, 20:53

PICT2945.jpg
PICT2946.jpg
PICT2947.jpg
PICT2949.jpg
PICT2953.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#2 » úte 9. úno 2010, 20:55

Článek v ZN 12/2005

Pistoli Browning 1906 vyráběla v originále legendární belgická zbrojovka FN Herstal a jako všechny pistole zkonstruované Browningem začala být velmi rychle „pirátsky“ napodobována. Nejprve se jednalo o různé více či méně přesné a zdařilé klony, vyráběné v hojném množství zejména ve Španělsku. Brzy se však začaly objevovat i originální konstrukce využívající jen náboj 6,35 Browning. Jednou z dalších svébytných a úspěšně řešených pistolí na náboj 6,35 Browning byl např. model 9, od konkurenční Německé zbrojovky Walther.

„6,35 mm“: kategorie pro jistotu

Všechny původní pistole r. 6,35 a také většina dnešních však mají jednu nevýhodnou vlastnost pro druh uživatele, kterému jsou takové určeny. Jejich výroba je založena na třískovém obrábění a tak vycházejí cenově výše, než by bylo adekvátní způsobu používání „šestpětatřicítek“. Postavení malých pistolí r. 6,35 je totiž mezi ostatními zbraněmi zvláštní a specifické. Jejich energetický výkon a obranný účinek není zrovna ideální, ale zase naprosto zaujmou svými minimálními rozměry a hmotností. Nejčastěji je proto volí uživatelé, které nezajímají přednášky o zastavujícím účinku a upřednostňují naprostou pohodu a diskrétnost při nošení. Pistoli tedy nosí spíše „pro jistotu“ a dle jejich názoru jim taková zbraň stačí. Na střelnici často nechodí a vystřelí nejvíce krabičku nábojů za rok. Takovému uživateli se pak jeví třískově obráběná pistole pro tento způsob používání jako zbytečný luxus a vysoká investice. Proto musí být „šestpětatřicítka“ cenově přijatelná a to je jeden z požadavků dnešních nositelů „zbraní pro jistotu“, kteří nepotřebují žádný trvanlivý sportovní nebo výcvikový speciál.

Jak na to ?

Je samozřejmé, že i ta nejlevnější obranná zbraň musí vykazovat určitý stupeň spolehlivosti, bezpečnosti a životnosti. Jak ale zabezpečit důležité základní vlastnosti zbraně se zachováním její ceny v ekonomicky výhodné rovině? Jedinou možností se ukázala maximální technologičnost a jednoduchost konstrukce. Proto „šestpětatřicítka“ dnešní moderní rychlé doby musí být vyrobena dnešními moderními a rychlými technologiemi. Speciální moderní poptávky na trhu ze zhostila menší brněnská zbrojní firma Arms Trading Company Brno (A.T.C. Brno), kde byla zkonstruována velmi malá „economy“ pistole, doslova „do kapsičky u vesty“. Nová zbraň byla označena jako A.T.C. model 5 a začala se Brně vyrábět již v roce 1998.

Inspirace dobou počátku

Počátek konstrukce A.T.C. mod. 5 lze vysledovat u zmíněné pistole Walther model 9 z roku 1921. Jedná se především o způsob uložení a vedení závěru na rámu při hlavni spojené napevno s rámem.

Konstrukcí Walther mod. 9 se nejdříve inspirovalo několik menších německých výrobců, kteří sice uplatnili i nové prvky, ale stále se jednalo o třískové obrábění a klasickou celo ocelovou konstrukci v ráži 6,35 Browning. V osmdesátých letech 20. století však Walther posloužil jako vzor pro konstrukci tehdy vzniknuvší nové kategorie zbraní – plynovek. Móda plynovek v Německu byla tenkrát v rozpuku a příležitosti se chopilo mnoho německých firem. Uspořádání Walther model 9 totiž na rozdíl od Browningu 1906 a většiny ostatních, umožňuje velmi levnou výrobu moderním tlakovým litím zinkové slitiny do formy. Po úspěchu s plynovkami a ověření funkčnosti výrazně zjednodušené konstrukce vyrobené litím se přistoupilo i k úpravě na „ostrou“ zbraň. Právě pistole A.T.C. mod. 5 šla cestou přes plynovkovou rekonstrukci Waltheru mod. 9, avšak s přizpůsobením podstatně náročnějšímu a důležitějšímu určení zbraně.

Konstrukce

Samonabíjecí pistole A.T.C. mod. 5 r. 6,35 Browning má vzhledem k použitému náboji samozřejmě jednoduchý neuzamčený závěr. Závěr je v přední polovině shora otevřený a před lůžko pro dno nábojnice tedy vybíhají pouze bočnice vpředu spojené příčkou. Hlaveň je umístěna napevno na rámu a má pod sebou prostor pro uložení vratné pružiny. V tomto prostoru se pohybuje také přední příčka závěru opírající se o vratnou pružinu a zároveň je tak vytvořeno jednoduché přední vedení závěru. Bicí mechanizmus je úderníkový a otvorem pro úderník zezadu v závěru je realizováno zadní vedení závěru. Opěrka bicí pružiny je totiž zaháknuta na ocelovém výstupku vzadu na rámu a závěr je tak přes válcové tělo opěrky veden přímo otvorem úderníku. Úderník slouží zároveň jako vyhazovač nábojnic. Při doběhu závěru do zadní polohy je vlivem stlačování bicí pružiny úderník vysouván ze svého otvoru a přímo zápalníkem tak „vystrčí“ nábojnici ze zbraně. Vytahovač nábojnic odpružený vinutou pružinou je umístěn shora nad lůžkem pro dno nábojnice. Úderník je při nabití náboje nebo po výstřelu zachycen svým záchytem ve zcela napnuté poloze. Záchyt úderníku umístěný v rámu je pro uvolnění úderníku snižován táhlem spouště spojeným se spouští. Jednořadý zásobník vyrobený z ocelového plechu zachycuje kyvný záchyt umístěný v patě rukojeti. Vývrt hlavně včetně nábojové komory je ocelový a zalitý do rámu ze zinkové slitiny. Tak stejně i závěr je přesný odlitek s dokončujícími operacemi provedenými třískovým obráběním. Všechny ostatní vnitřní díly jsou vyrobeny z tepelně zpracované jakostní oceli. Pažbička je plastová.

Ovládání

Pro nabíjení nejdříve odtlačíme vzad záchyt zásobníku a vytáhneme zásobník. Naplníme zásobník náboji a zasuneme zpět do rukojeti až zacvakne. Uchopíme závěr za rýhované hmatníky, stáhneme úplně vzad a pustíme. Nyní je pistole připravena rovnou ke střelbě nebo můžeme manuální pojistkou zbraň zajistit. Pokud se páčka pojistky otočí hmatníkem nahoru, tak spolehlivě zablokuje pohyb spouště. Polohy pojistky jsou označeny písmeny F (Fire=střelba) a S (Safe=zajištěno). Vybití pistole se provádí vyjmutím zásobníku a razantním stažením závěru vzad, kdy je z nábojové komory vytažen náboj. Rozborka je jednoduchá a je k ní potřeba jen např. kancelářská sponka nebo delší hrot tužky. Po vybití pistole vystřelíme „naprázdno“ ránu jistoty bezpečným směrem. Tím dojde k uvolnění napětí bicí pružiny a můžeme snadno hrotem zatlačit opěrku bicí pružiny do závěru. Opěrka je umístěna vzadu v temeni závěru a po jejím stlačení je možné zvednout zádní část závěru vzhůru, převléci dopředu přes hlaveň a tím oddělit závěr od rámu. Ze závěru nyní volně vypadne bicí pružina s opěrkou a úderníkem. Zpětná montáž probíhá v opačném pořadí. Jediné nač si dát pozor, je správné přidržení opěrky ve stlačené poloze při rozebírání i skládání. Stačí totiž trocha nepozornosti a opěrka se může vysmeknout a následně bude silou bicí pružiny katapultována neznámo kam.

Vybavení

A.T.C. mod. 5 je nezvykle na svou kategorii zbraně vybavena mířidly – pevnou muškou a pevným hledím. Povrch může mít buď matně černý lak nebo lesklé poniklování. Hmatník manuální pojistky je pro snadnější ovládání zdrsněn mřížkováním a hmatník páčky záchytu zásobníku je příčně rýhovaný. Závěr má vzadu po stranách hmatníky tvořené svislým rýhováním pro spolehlivější ovládání. Boční plochy pažbičky jsou taktéž vybaveny mřížkováním, které i přes malé rozměry pažbičky podstatně zvyšuje jistotu úchopu zbraně. Zásobník je velmi účelně osazen výraznou plastovou botkou doplňující délku rukojeti pro pohodlnější držení při střelbě. Záměrná lišta mezi muškou a hledím je podélně rýhovaná pro eliminaci odlesků. Táhlo spouště je opatřeno výstupkem přerušovače, který zároveň s funkcí přerušení zabraňuje výstřelu při nedovřeném závěru, což přispívá k pasivní bezpečnosti zbraně. Vzhledem ke svému určení a rozměrům nejsou pistole A.T.C. vybaveny střeleckou pohotovostí, tedy záchytem závěru po posledním výstřelu. Zbraň je dodávána v plastové krabičce se dvěma zásobníky, kartáčkem a náhradní vratnou pružinou.

Technické údaje pistole A.T.C. mod. 5 r. 6,35 Browning

cel. délka délka hlavně výška nej. šířka dél. záměrné mířidla hmotnost kapacita zásob. povrch

115 mm 56 mm 85 mm 23 mm 90 mm pevná 350 g 6 nábojů černý/nikl

Profil samonabíjecí pistole A.T.C. model 5 r. 6,35 Browning po prohlídce a střeleckém testu:

* Při střelbě na vzdálenost 10 m se nám dařilo umístit plný obsah zásobníku do černého středu mezinárodního pistolového terče, čemuž odpovídá rozptyl do 20 cm a svědčí o slušném nastřelení pevných mířidel.
* Funkce obou testovaných pistolí byla v rámci našeho testu - vystřelení 200 ks nábojů Sellier & Bellot - zcela bez závad.
* Příprava ke střelbě se ukázala jako snadná a chování pistole při střelbě bylo velmi příjemné, bez rázů nebo úderů do dlaně.
* Odpor spouště jsme naměřili pouhých 1,8 kg a můžeme u něj konstatovat bodovou charakteristiku bez drhnutí, s mírným propadem po spuštění.
* A.T.C. mod. 5 je opravdu velmi malá a lehká a umožňuje nošení i např. v pevnější kapse u košile.
* Konstrukce A.T.C. je jednoduchá a obsahuje pouze 33 součástí.
* Nároky na údržbu jsou minimální. Zinková slitina nerezaví a ocelové díly jsou pouze uvnitř mechanizmu, kde se snadno udrží konzervační prostředek. Uspořádání závěru a úderníkový bicí mechanizmus neumožňují vnikání nečistot do zbraně.
* Při úchopu ve větší ruce je nutné věnovat pozornost horní části dlaně, aby se nedostala do kontaktu s pohybujícím se závěrem.
* Záchyt zásobníku je umístěn klasicky v patě rukojeti, čímž je vyloučeno jeho nechtěné stisknutí vlivem nošení v kapse. Extrémní rychlost výměny zásobníku není u této kategorie zbraně prioritou.
* Stále nošení doporučujeme s plným zásobníkem, bez náboje v komoře a se spuštěným úderníkem, pojistku v poloze odjištěno. Samozřejmostí je pak trénování přípravy ke střelbě prostřednictvím natažení závěru.
* A.T.C. mod. 5 nemá úderníkovou pojistku. Úderník je po nabití náboje zcela natažen a manuální pojistka zajišťuje pouze pohyb spouště, nikoliv úderník. Proto je dobré nabíjet náboj do komory teprve před střelbou na střelnici nebo při nošení až v krizové oblasti.
* Dílenské zpracování závěru a rámu (odlitky) je velmi pečlivé, čisté a bez stop po obrábění. Také vnitřním ocelovým součástkám včetně vývrtu hlavně nebylo co vytknout.
* Povrch pistole vykazuje díky technologii lití velmi příjemné zakulacené hrany, důležité pro jistotu vytažení z pod oděvu.
* Výrobce garantuje spolehlivost a životnost v rámci vystřelení 500 až 1000 ks nábojů, což by mělo být v souladu se způsobem používání a určením této kategorie zbraně.
* Cena nové pistole A.T.C. mod. 5 je opravdu bezkonkurenčně nízká a vůči pěknému zpracování až překvapivá.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 10. úno 2010, 18:02

Je to velice pěkná a hlavně levná zbraň, ale ten nešťastnej SA spoušťovej mechanizmus. Jsou jen dvě možnosti jak to nosit:
-bez náboje v komoře, čímž je nepoužitelná na obranu "jako poslední instance". Pokud mě už někdo bude drtit, nebudu mít čas, ani možnost si ji naštěknout.
-s nábojem v komoře, ale tím pádem i napnutým úderníkem. Osobně bych si toto netroufnul nosit. Navíc ten nízkej odpor spouště - 18 N. To je odpor spíše na terčovou střelbu. Teď se do mě určitě pustí majitelé 1911. Tam je tento stav normální, ale to jde o velkou služební zbraň, nošenou v opaskovém pouzdře. ATC je primárně určena na kontaktní vzdálenost a prostřelit si břicho při hledání zbraně v kapse není nic příjemného. Dále, rozptyl 20 cm na 10 metrů je naprosto nepodstatný údaj, protože na 10 metrů se s tímto typem zbraně nestřílí. Zde je nejdůležitější POHOTOVOST (zbraně typu nabij a zapomeň - např. Kevin, CZ 92, PT 22,..) a SPOLEHLIVOST. Tu spolehlivost má ATC někde mezi 50 - 700 výstřelem. Do 50 se zabíhá, s blížícím se koncem životnosti prudce začne vzrůstat procento selhačů.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » stř 10. úno 2010, 18:08

A je skutečně malá, můj tříletý syn ji má v ruce tak akorát. Asi je problém s náhradními díly, této chybí vytahovač a už ji nenechali opravovat - čeká ji znehodnocení.

Uživatelský avatar
Zoufalec
Příspěvky: 223
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » stř 10. úno 2010, 18:20

Hmmm,
na to, že to má za sebou, vypadá povrchovka docela solidně.
To je tak ostřílená, že se musí nechat znehodnotit? Z fotek to tak nevypadá. Kdo ji nenechal opravit? Vytahovač uděláš doma doslova "ve svěráku".

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#6 » stř 10. úno 2010, 19:21

pokud vím, tak se ji jeden "šťastný" majitel nemohl zbavit ani zadarmo. údajně tak nespolehlivá, že ji nechtěl ani na občasné střílení a na ochranu ani náhodou.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#7 » stř 10. úno 2010, 20:19

Tak nějak, nestojí to za to, jako hračka - ozdoba se to prodá spíše.
Lak i hlaveň na této zbrani přežijí určitě víc než je předpokládaná životnost. Ta zinková slitina opravdu moc nevydrží.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#8 » čtv 11. úno 2010, 07:17

Mám takový technický dotaz. Pro znehodnocení se musí zbraň znehybnit, tedy zavařit. A ptám se, nebude ta slitina dělat problém při samotném svaření? (pěnit, praskat apod.)

Osobně bych tuhle zbraň bral tak maximálně do trezoru jako kuriozitu nebo po znehodnocení jako těžítko. Na střelbu nebrat. Na střelnici ji měl jeden kluk (kupoval za 800kč použitou), střílel sním na 10 metrů a pokud neměl selhač rozptyl byl opravdu... no po celém terči. Slabinou je taky vratná pružina, která se velice rychle unaví. Koukám na tu fotku a ta tvá pružina Patriku má taky dost :)



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#9 » čtv 11. úno 2010, 09:09

V tomto případě se bude postupovat podle postupu zvlašť schváleného zkušebnou a svařování jen minimální.
Pružina - přece bys nečekal použití prvotřídních materiálu za tuto cenu. :(



origosch
Příspěvky: 2

Příspěvek#10 » sob 20. lis 2010, 23:05

Moje žena si to ATC koupila nové asi před pěti lety a střílela z ní pár ran. Teď jsme to po letech vzali na střelnici, nové náboje S.B. a problémy postupně začaly a to že náboj nevystřelil. Občas se povedlo, že některý vyšel, ale některý se ani na další pokusy nepodařilo odpálit. Objednal jsem novou pružinu a nový úderník a výsledek stejný.
Máte s tím někdo zkušenost v tomhle směru? Mně to připadá jako špatné střelivo, ale může být i problém ve zbrani. Vím, že to není kvalitní pistole, ale pokud fungovala, tak na přesnost si nelze stěžovat. Náš mladej z tohohle neduživce na 25m dokázal 10,10,9,9,9.
Jsem nástrojař, ale tohle mi nebere. Myslím si, že když bude všechno opotřebované, tak by to mělo náboj odpálit. Ještě zkusím koupit střelivo od jiného výrobce.



origosch
Příspěvky: 2

Příspěvek#11 » stř 29. pro 2010, 23:30

Nikdo nic?
Jak to vypadá, tak jsem problém vyřešil. Úprava úderníku a střelivo od italského výrobce. Zatím vystřeleny tři zásobníky bez jediného problému.

Uživatelský avatar
Mejra
Příspěvky: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » úte 26. dub 2011, 12:36

Jsem též majitelem ATC.. A mohu doporučit.. Ovšem jen na skryté nošení a obranu.. Bylo by pošetilé myslet s touto zbraní na terčovou střelbu..

Pokud s ní budete střílet jen na obranu a jednou za rok na střelnici pár nábojů ( což stačí ),tak vám vydrží věky věků..



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#13 » úte 26. dub 2011, 12:42

Zbývá jen otázka jak se naučit s touto zbraní střílet a zacházet tak abych v případě nutnosti nebyl zaskočen a zároveň aby příliš netrpěla. Sušením se z ní trefovat nenaučíte.

Uživatelský avatar
Mejra
Příspěvky: 38
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » úte 26. dub 2011, 12:54

Když už někdo má zbroják, tak snad střílet umí a po koupi si vystřílet pár nábojů stačí ne? A o přesnost v obraně zas tolik nejde.. :D Střílet na chuligána na 100m nebudu :D.. A sušit je třeba, jinak se rozpadne.. :D



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#15 » úte 26. dub 2011, 12:59

Já "střílet" uměl, ale na prvním Losu jsem byl se svou pistoli natolik zaskočen, že jsem se nestačil divit. Do té doby bezporuchová pistole se dvakrát zasekla (příčinou byl úchop). A to jen kvůli té troše adrenalinu po písknutí timeru.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 hostů