Alfa Combat



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#1 » stř 4. bře 2015, 16:36

Koupil jsem pistoli Alfa Combat v ráži 45 ACP. V podnikové prodejně Alfa Proj na Šumavské mi vysvětlili, jak pistoli bezpečně nosit s nábojem v komoře. Prý je třeba jen opatrně vypustit kohout na bezpečnostní ozub. Pojistku pak prý používat nemusím. Budiž. Pročetl jsem manuál a zmínku o bezpečnostním ozubu nenašel. Kohout se má prý velmi opatrně vypouštět na zadní stranu závěru. Ruční pojistku přesunout do polohy "zajištěno". Tož jsem si prohlédl pistoli a vyzkoušel popisované funkce. Je fakt, že podle toho, jak to popisovali v Alfě by to fungovat mělo bezpečně. Když je kohout na bezpečnostním ozubu, jde spoušť zmáčknout velmi těžko, takže bez toho zajištění by se dalo opravdu obejít. Jenže, proč nenosit pistoli s kohoutem úplně spuštěným? Zápalník do nábojové komory nevyčuhuje ani když je zatlačen do roviny se zadní stranou závěru-navíc by měl být blokován,a dokud nestisknu spoušť, nemůže se posunout tak aby odpálil náboj. Takže k čemu teda ten bezpečnostní ozub je? Slouží jen jako pojistka proti tomu, aby když mi při vypouštění vyklouzne kohout nedošlo k výstřelu? Za případné reakce děkuji.



pajapety
Příspěvky: 294

Příspěvek#2 » stř 4. bře 2015, 17:34

Spis je to dalsi pojistka proti silnemu uderu do kohoutu, napr. padem zbrane na tvrdou podlozku. To by samo o sobe mela resit blokce zapalniku, bezp. ozub je tam jako "pojistka" navic.. Snad jsem to napsal dost srozumitelne...



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#3 » stř 4. bře 2015, 17:41

Chápu. Takže to je pojistka proti tomu, kdyby mi zbraň spadla na zem přímo na kohout? No a z toho ozubu nemůže nějak sklouznout? O.K. budu používat ozub i zajištění.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#4 » stř 4. bře 2015, 17:45

A proč chceš mít náboj v komoře? Mít ji prázdnou by bylo asi nejbezpečnější.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#5 » stř 4. bře 2015, 18:04

Máš pravdu, Blacky. Ještě nevím. Původně jsem o náboji v komoře moc neuvažoval. Jenže ta zbraň mi připadá docela bezpečná i s nábojem v komoře. Samozřejmě při správném zacházení. :-) Ještě uvidím...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#6 » stř 4. bře 2015, 18:13

JJ já to chápu u soutěží, kde se s nábojem v komoře někdy začíná, nebo je to holt +1 k tomu co je v zásobníku. Ale i pokud má alfa nějaký mechanismus blokování kohoutu (Walther co mám blokuje kohout pojistkou), tak bych to radši nedělal. :)



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#7 » stř 4. bře 2015, 18:26

Já vím. Postřelit se pětačtyřicítkou... nic lákavého. Nechám si to pořádně projít makovicí. Je fakt, že není moc situací, kdy by člověk nestíhal natáhnout. Když stihne vytáhnout, stihne i natáhnout se říká. :-) Anebo natahovat jen na nezbytně nutný čas, když se dá očekávat riziková situace a pak to vybít.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4576

Příspěvek#8 » stř 4. bře 2015, 20:25

Rekl bych, ze je lepsi si zvyknout a mit pevne zafixovany jeden rezim at uz se rozhodnes pro jakykoliv.... jednou mit v komore a jednou nemit zavani tak trochu moznym prusvihem

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » stř 4. bře 2015, 20:45

Alfa, stejně jako ostatní moderní pistole, je samozřejmě plně bezpečná při nošení náboje v komoře. Nejrizikovější operace je ruční vypouštění kohoutu a taky proto ti radili vypouštět na ozub. Při tom totiž nedržíš spoušť stisknutou po celou dobu operace. Takže po tom, co spoušť uvolníš, se nic nestane i kdyby ti kohout vyklouzl -> zachytí se na ozubu + už je opět aktivní úderníková pojistka.
Já v praxi u SA/DA zbraní bez vypouštěče nechávám kohout až na závěru a ještě jsem si omylem nevystřelil :) . Důležitá je správná technika vypouštění. Nejlépe, když mezi závěr a kohout nacpeš palec slabé ruky.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#10 » stř 4. bře 2015, 21:28

johnyjak: Je to jak píšeš, hraji si s pistolkou doma, trénuji vypouštění kohoutu, vkládám palec mezi kohout a závěr, cítím, že by to mělo být bezpečné, ale pořár zbývá ten nepříjemný pocit náboje v komoře, kdy končí sranda. Co kdyby některý bezpečnostní prvek selhal? Je to těžko řešitelné dilema.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#11 » stř 4. bře 2015, 21:32

johnyjak: Je to jak píšeš. Hraji si s pistolkou doma, trénuji vypouštění kohoutu, vkládám palec mezi kohout a závěr, cítím, že by to mělo být bezpečné, ale pořád zbývá ten nepříjemný pocit náboje v komoře, kdy končí sranda. Co kdyby některý bezpečnostní prvek selhal? Je to těžko řešitelné dilema.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » stř 4. bře 2015, 22:09

Nejpravděpodobnější je selhání lidského faktoru. Pokud si tedy zatím nejsi jistý, že to zvládneš i při ztížených podmínkách, trénuj dokud jistotu nezískáš. Doma na sucho, na střelnici s nábojem a samozřejmě bezpečným směrem. Uvidíš, že se to brzo poddá.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2520

Příspěvek#13 » stř 4. bře 2015, 23:29

Hmm mozna si sezen cvicnej naboj. Pocit naboje v komore zustane, ale bude to bezpecny.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#14 » čtv 5. bře 2015, 07:30

Ještě bych přidal jedno méně důležité hledisko. Bezpečnost beru jako nejdůležitější, ale to kohout na ozubu moderní zbraně splňuje. To druhé je velikost ruky a dosažitelnost spouště a velikost odporu v DA režimu.
Kohout na ozubu šetří část dráhy spouště s velmi vysokým odporem (u mě CZ75), pokud má někdo kratší prsty a ful size zbraň bez možnosti výměny hřbetů tak možnost nošení na ozubu může být lepší. Bavíme se tady ale o stavu ohrožení a kdy špatnou dosažitelností spouště může dojít k velkému stržení. No ale to vše řeší nácvik, sušení, i ostrá střelba a konečné rozhodnutí je na každém soudruhovi. Osobně u moderních zbraní bych pojistku nepotřeboval - nepoužíval. Ale já nenosím, aspoň ne zcela běžně. Kombinace různých možností jak píše Marinakus může být problém.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#15 » čtv 5. bře 2015, 09:03

Tak jasně, selhání lidského faktoru je vždy nejpravděpodobnější. Je to stejné i u leteckých katastrof. Bydlím na horské polosamotě, takže trénink s ostrým nábojem nevidím jako problém. V paneláku s betonovou podlahou by náhodný výstřel mohl být průserem. Pracky mám dost velké, proto jsem si vybral Combata, podstatně lépe mi sedne, než Defender. Odpor v DA režimu je překvapivě velký, určitě větší, než u revolveru, takže ta menší dráha kohoutu z ozubu, jak píše Milan 100 se určitě hodí. Takže jasně, trénovat a trénovat. Stejně ale nehodlám zbraň nosit trvale, ale spíš příležitostně a to víc v lese - když půjdu někam dál, než ve městě.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Banán, jirkab a 40 hostů