ČZ 52



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#16 » úte 30. zář 2014, 13:30

Chtěl bych se zeptat, co z ČZ 52 střílet a co nestřílet, aby mi alespoň chvíli vydržela?



hugofalfar
Příspěvky: 317

Příspěvek#17 » úte 30. zář 2014, 19:49

podle toho, co jsem o této zbrani četl, bych si k ní koupil hlavěň 9mm luger a střílel jen lugrem. To by snad byla jediná možnost, jak prodloužit její životnost. Ale je to jen můj soukromý názor :mrgreen:



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#18 » úte 30. zář 2014, 20:25

To je v plánu - ale chci si bouchnout ještě než tu hlaveň seženu.



tempest
Příspěvky: 167

Příspěvek#19 » stř 7. led 2015, 12:48

Pánové, mám malou, spíše vojensko-historickou než technickou, otázku:
Dočetl jsem se o tom, že se tenhle šrot objevil ještě v Iráku a Afgánu, neexistují o tom někde dokumenty? Na jednom foru psali cosi o fotografii ze střelnice? Neví někdo?



Linux
Příspěvky: 205
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#20 » pon 17. srp 2015, 14:54

Včera jsem mluvil zrovna s kamarádem, který byl na misích v bývalé Jugoslávii a Iráku a měl prý CZ 52 ještě jako záložní pistoli.

Odesláno z telefonu pomocí Tapatalk.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#21 » pát 4. bře 2016, 10:42

jinda voyer píše:Do téhle jsem se zamiloval...máte ji někdo? Moc rád bych ji sehnal s hlavní pro střelbu 9 mm luger...poradí některý znalec, či vlastník, kde se po ní dívat a jak je to se spolehlivostí a na co si dát pozor při výběru?

Řekla bych, že s hlavní 9mm už to nebude ona "dvaapadesátka" :) Je to impozantní zbraň právě v kombinaci s originálním nábojem a tím, co dovede. jeden majitel se mi chlubil, že prostřelí kolejnici (!!) fakt nevím, neviděl jsem. Každopádně jsem slyšel, že 52 s armádní střelou Tokarev byla historicky první pistole, co probila kevlarovou vestu ... ale než si s ní příště půjdu zastřílet, pořádně posnídám :D natažení závěru jsem dal na třetí pokus.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#22 » pát 4. bře 2016, 11:41

Každopádně jsem slyšel, že 52 s armádní střelou Tokarev byla historicky první pistole, co probila kevlarovou vestu ...
Trochu přehnané tvrzení.
Už to že je náboj ruský - sovětský znamená že měli a mají zbraň na tyto náboje také a to dříve než my. CZ52 se přizpůsobila ráží ruskému vzoru, původně byla na 9mm L. Možná ale nedokázali v rusku prostřelit kevlarovou vestu jako první jen proto že ji neměli :lol: .
Jinak náboj tokarev bude zase okopčen od němců, originál nejspíš nějaký mauser. Ale nejsem si jistý v kramflekách.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#23 » pát 4. bře 2016, 11:46

Je to varianta na 7,63x25 Mauser. Trochu víc našláplá. Jinak vz.52 byla původně konstruovaná na 9Luger a pak ji v rámci Varšavský smlouvy překopali na 7,62x25. Konsrtukčně to je zajímavá zbraň ale ergonomicky děsný kopyto.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#24 » pát 4. bře 2016, 12:56

Ještě jeden můj poznatek ze setkání s touto zbraní. Na střelnici vedle mě kolega střelec střílel s CZ52 a pro mě to bylo za trest. Peltor optime II už to neztlumil a já ještě rychle prohledal tašku jestli tam nemám zapomenuté špunty. Strašný šupy to jsou, výkon náboje je opravdu velký.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#25 » pát 4. bře 2016, 13:11

Tak to jste mě dostali a umlátili argumentama :) netušil jsem, že původně byla konstruovaná na 9mm Luger. V tom případě byla moje připomínka trochu blbá a voyerovi se omlouvám :)

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#26 » pát 4. bře 2016, 19:45

Ono se to ví dost málo. A jen pro zajímavost protože díky přestavbě je uzamykací mechanizmus dost poddimenzovaný, tak výrobce uváděl životnost 5000ran. Navíc náboje 7,62 vyráběné u nás byli asi o 15% výkonější něž ty ze SSSR.



matias
Příspěvky: 259

Příspěvek#27 » pát 4. bře 2016, 20:03

http://www.rucevzhuru.cz/index.php/tech ... evz52.html
V praxi jsem zažil dva zlomené úderníky, prasklý závěr v místě extrémního zúžení znám pouze z fotek. Váha, rozměry
a hlučnost jsou pouze na zvyku, přesto jsem v rámci možností raději nosil stařičkou Frommer Stop v cal 9 mm Br.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#28 » pát 4. bře 2016, 20:35

wigum: Jj, to souvisí s tou mojí historkou o probití kevlaru. Prý ta československá měla grády. A náboj 7,62 tokarev ve dvaapadesátce měl prý taky jinčí grády, než v ruských pistolích. Bylo to prý kombinací vývrtu a náboje. Bylo mi to vysvětlováno puškařem, ale už jsem zapomněl technické detaily, tak to tu teď moc neumím interpretovat...

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#29 » pát 4. bře 2016, 20:41

Navíc vojenské náboje měli ocelové jádro.



iloveguns
Příspěvky: 1426

Příspěvek#30 » pát 4. bře 2016, 21:12

Tyto pistole měli opravdu naší vojáci ještě v Iráku. S armádní municí to tam dokonce zkoušeli na kevlarové vesty. Mám to přímo od vojáků, kteří tam byli. Zkoušeli tam na kevlarových vestách pistole všech zúčastněných armád a jediná dvaapadesátka z vesty zavěšené na stojanu udělala hotové cáry. K údivu všech přítomných tato pistole probíjela přední i zadní stranu vesty. Samozřejmě s nadupaným armádním střelivem s ocelovým jádrem. Jiné střelivo do těchto pistolí armáda ani neměla. Tato pistole na střelnici budí opravdu respekt....

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 hostů