CZ 50 čistění ultrazvukem

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#16 » čtv 3. zář 2015, 04:16

Možná zajímavý tip na pořízení čističky pro ty, kdo trochu umí s elektronikou - občas jsou v prodejně Conrad/FK technics k mání myčky z reklamací za pár desítek korun. Pokud si koupíte dvě (nebo pro sicht i tři), jde z nich bez problémů jedna funkční sestavit :) Takhle jsem přišel nejen k té své, ale i řadě dalších pro sousedy. V podobném modelu prodávají i řadu dalších věcí. Ty závady jsou většinou spíš kvíčovinky, odstranitelné za odpoledne i s kafem a procházkou :)



zodiiac
Příspěvky: 184

Příspěvek#17 » čtv 3. zář 2015, 07:59

To zní zajimavě, měl bys odkaz, kde přesně je maj? Nemám problém si s tím pohrát a proč nemít dvě, že . Soussed bude určo nadšenej.

Uživatelský avatar
tormans
Příspěvky: 56

Příspěvek#18 » sob 5. zář 2015, 06:26

Ty svoje jsem pořizoval na Žižkově, adresa je myslím Koněvova 1883/62 (P3 – Žižkov), provozuje to FKT. Ty věci tam vyhazují do košů bez nějakého systému, takže je to většinou o štěstí junáckém :)



fletchercz
Příspěvky: 45

Příspěvek#19 » ned 17. črc 2016, 22:04

Nemůže ten ultrazvuk poškodit černění? Třeba ztenčit vrstvu atd?



Pupak
Příspěvky: 318

Příspěvek#20 » pon 18. črc 2016, 10:58

Snad jedině pokud by se ti v čističce potkal na dlouho kov na kov, ale i tak pochybuju, běžně se v ní čistěj i mnohem citlivější věci. Prohnal jsem ultrazvukem v jarový vodě dvě brynýrovaný Beretty a jednu lakovanou ČZ a nic se rozhodně nepoškodilo.



medvěd
Příspěvky: 36

Příspěvek#21 » úte 16. kvě 2023, 19:20

Toto téma už je hodně staré, snad se mi ho podaří znovu oživit otázkou, kterou nutkavě musím položit: voda s jarem - jako fakt??? Neexistuje "normálnější" lázeň, vzhledem k tomu, že čistíme kov? Například v jiném tématu jsme řešili čištění/mazání P10 a sestava úderníku se nemaže vůbec... Představa, že vyleštěný úderník hodím do vody, kde dojde k odmaštění díky jaru, a pak ho přejedu jen fénem se mi vůbec nezamlouvá. Jinak čištění UZ mě hodně láká a rád bych tak aspoň jednou za čas zbraně vyčistil...

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 274

Příspěvek#22 » úte 16. kvě 2023, 20:27

fletchercz píše:Nemůže ten ultrazvuk poškodit černění? Třeba ztenčit vrstvu atd?


Pokud použiješ kyselou lázeň tak černění sundáš naprosto spolehlivě.



salvarez
Příspěvky: 3

Příspěvek#23 » úte 16. kvě 2023, 22:01

A co takhle použít místo vody petrolej? Bublinky asi budou línějši, což se ale dá kompenzovat prodloužením času...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#24 » stř 17. kvě 2023, 07:01

Někdo už popisoval čištění isopropanolem. Lehčí než petrolej. Riziko požáru, jinak funkční.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#25 » stř 17. kvě 2023, 07:32

Voda s jarem je levná, funkční a vždy po ruce. Dnes už jsou k dispozici i ekologické, nehořlavé roztoky na čištění kde čeho. Fungují dobře, nejsou toxické, ale připlatíš si a stejně obsahují vodu. Vodní lázeň zbrani neškodí, jen je potřeba tobře vysušit, třeba stlačeným vzduchem, WD-40, nebo horkým vzduchem.

A pro příklad roztok
UNI CLEAN V 64



medvěd
Příspěvky: 36

Příspěvek#26 » stř 17. kvě 2023, 08:42

Isopropanol mě taky napadl, čistím tím počítače a servery, ale i za normálních atmosférických okolností je těkavý až dost a v ultrazvuku by to bylo ještě jiný čóro, jak píšeš, riziko požáru...
No abych to shrnul - ideální by bylo něco v cenové hladině vody s jarem a obsahem podobným UNI CLEAN V 64



MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#27 » stř 17. kvě 2023, 11:25

Celkem bezne cistime elektroniku v ultrazvuku v acetonu. Takze tyto typy rozpoustedel a odmastovadel nejsou nic nerealneho.



medvěd
Příspěvky: 36

Příspěvek#28 » stř 17. kvě 2023, 11:30

MojeTikka: co výpary? Smrdí to nějak výrazněji víc, než bez UZ? Máte kvůli tomu nějaká spec. opatření - nucené větrání apod.? Potom by něco na bázi lihu bylo ok...



AntonŠpelec
Příspěvky: 95

Příspěvek#29 » stř 17. kvě 2023, 11:57

Isopropylalkohol jsme používali na čištění elektroniky, normální těkavá hořlavina, asi jako aceton. Při mísení se vzduchem ale může vybuchnout, takže do ultrazvuku bych to nedával. Na normální čištění zbraní v pohodě, dokonce jsem někde četl, že je na to vhodný.



medvěd
Příspěvky: 36

Příspěvek#30 » stř 17. kvě 2023, 12:10

Isopropylalkohol používám na ruční čištění, je skvělej, nezanechává tolik bordelu, jako líh... Právě mi šlo o to, jestli ho můžu použít v UZ. Nejsem chemik, ale nějak se mi zdá, že když molekuly rozkmitám UZ, tak se bude odpařovat víc a potom mám obavu, aby to neblaflo...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Cmelak, Google [Bot], Seznam.cz a 28 hostů