Makarov

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií
Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1006 » pon 21. pro 2015, 22:12

Takže už je to doma. Ale ještě nejásám. Kdybych věděl to, co vím teď, bylo by více radosti.
Zásilka přišla v obálce o velikosti A4 s vnitřní "bublinkovou fólií". V ní plastový obal a v něm toužebně očekávaný grip. Navíc šroub a imbus.
pohled na krabicku.jpg

a zde úplný obsah balení:
obsah baleni.jpg

Místo návodu na instalaci byl pouze A4 papír - něco jako faktura.
Po rozbalení nastala demontáž původní rukojeti a instalace nové. Zde byl první problém - jak tu rukojeť nasadit ? Po několika pokusech jsem přišel na to, že je třeba nejdřív nasadit spodní páčku vypouštěče zásobníku do oka pružiny u paty rukojeti.
Zde je vnitřní část s "přenosovou pákou" (pohled shora):
vnitrni pohled.png

A zde trošku neostré foto, jak ten jazýček nové vypouštěcí páky zapadá do původního oka starého vypouštěče:
jazycek packy zapadajici do oka pruziny.jpg




Poté za použití trošky násilí nasadit plastovou rukojeť na zbraň. A zde přišel druhý problém: díra pro šroub byla částečně překryta a nový šroub tedy nešel zašroubovat. Proto došlo k opětovné demontáži a další prohlídce. Pak jsem na to přišel. Je třeba si dávat pozor na "držák" pružiny:
dalsi zradne misto.JPG

při jeho posunutí se zakryje závit pro šroub.
Po dalším nasazení a zašroubování došlo na pokusy, zda to opravdu funguje. A zde přišlo trochu zklamání:
1) závěr vpředu, kohout vypuštěn - zásobník ze zbraně vypadával bez problémů
2) závěr vpředu, kohout natažen - zásobník nevypadl tak jak měl, bylo nutno mu pomoci postaru druhou rukou - tlakem na původní záchyt - stačil však jen opravdu minimální tlak, zásobník poté vyletěl okamžitě.
3) závěr vzadu, zachycen záchytem závěru - situace opět stejná jako v bodě č. 2)
Zkusil jsem přitahovat šroub, ale zjistil jsem, že zásobník jde do šachty čím dál tím víc hůř až nakonec nešel do zbraně vůbec. Na vině je příliš dlouhý šroub, který vylezl do zásobníkové šachty a bránil tak zásobníku v jeho bezproblémovému zasunutí. Takže jsem ho musel zkrátit. Vylézal o cca 2 milimetry. Ten původní šroub v původní rukojeti není možno do takového stavu zašroubovat.
Po zkrácení šroubu došlo na další pokusy, které však nevedly k žádnému kladnému výsledku. Pak jsem se dopátral toho, že právě při nataženém kohoutu se asi nějak jinak pohne původní dvojitá pružina, což má vliv na druhý konec pružiny s okem, jehož jedna část je zároveň záchyt zásobníku. Nová páka proto řádně nedokonala potřebný pohyb vzad, čímž pádem došlo k neúplnému odtažení původního záchytu a proto nedošlo k vypuštění zásobníku.
Inkriminované místo:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1007 » pon 21. pro 2015, 22:22

jazycek vypousteci paky obr. 1 .JPG

jazycek vypousteci paky obr. 2.jpg

První co mne napadlo, že když trošku zploštím oko pružiny, bude mít páka větší prostor, pro dráhu. Do nové plastové rukojeti se mi nijak rýpat nechtělo. Věděl jsem, že pružina je kalená, ale počítal jsem, že jen na koncích a že v místě ohybu (oka) to zakalení není takové a že v tomto místě bude tato část pružiny tvárná. Nebyla. Byla pěkně zakalená a mě se povedlo po pár ranách malým kladívkem ji prasknout. Naštěstí se mi ji povedlo "složit" a vložit do zbraně a s původní rukojetí se tváří, jako by se nic nestalo. Nová rukojeť mi je nyní k ničemu, musím sehnat novou bicí pružinu.
Nyní mi je jasný, že do nové rukojeti asi budu muset "rýpnout".
Nicméně tady jsou aspoň fota mojeho Makarova s novou rukojetí:
pohled z leve strany.jpg

pohled z prave strany.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1008 » pon 21. pro 2015, 22:31

Co se třeba celkového držení zbraně s novou rukojetí týče, tak pocitově je v tom trošičku rozdíl, protože jednak je to plast, který je "rýhovaný" a "vroubkovaný" a za další i tvarově v místě mezi palcem a ukazováčkem je větší vybrání. Ten bobří ocas je zajímavý a už se těším na střelnici. Bohužel kvůli výše popsaným patáliím se tam dostanu až příští rok :evil: Ale to držení je jinak celkem příjemné :D
Jo a jinak ten boční kroužek u paty rukojeti byl pro mne tak nějak otravný a proto jsem se rozhodl ho dát pryč. Jen ho vyšroubovat, protože pro mne neplné žádnou funkci, jen zavazí :roll:

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1009 » pon 21. pro 2015, 22:40

P.S. ta páka uvnitř nové rukojeti není nijak odpružená, jen se tam volně kolíbá sem a tam, odpružení "obstarává" původní pružina. Jak jsem předtím předpokládal, nová rukojeť může být uzpůsobena jak pro leváka, tak pro praváka. Fotky v předchozích příspěvcích jsem dělal jen mobilem za umělého osvětlení dvou lampiček. Jednou z nich jsem si přivodil nepříjemnou spáleninu o velikosti dvoukoruny na předloktí ruky. Při schovávání nové rukojeti do původního obalu jsem si pak ještě o hranu toho plastového obalu způsobil krvavou řeznou ránu na prstě. No prostě jsem dnes neměl svůj den :evil: :roll:
Jak budu mít čas, zkusím nafotit další detaily nové rukojeti.

Na závěr bych ještě chtěl tímto poděkovat jednomu střeleckému kolegovi ze střelnice AVZO Němcice nad Hanou, okr. Prostějov, který ochotně "propůjčil" svou adresu a svůj PayPal ůčet k objednání nové rukojeti od firmy FabDefens ;) Děkuji.



Bruno
Příspěvky: 373

Příspěvek#1010 » pon 21. pro 2015, 23:27

Opravdu perfektní reference,a ty fotky nejsou špatné.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#1011 » úte 22. pro 2015, 00:53

George, děkuji moc, je to Tvoje super práce a pro ty kteří také grip zakoupí hodně dobrý návod.
Přesně takhle si představuji příspěvky v tomto portálu ZK. Super.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1012 » úte 22. pro 2015, 12:01

Díky, jsem rád, že takhle mohu pomoci :D
Dnes jsem učinil další objev a to ten, že ta papírová vložka s obrázky na prvních dvou fotografiích se dá otevřít a ejhle, co na mne kouklo:

navod na instalaci rukojeti.jpg

Návod na montáž ! ! :twisted:

Při jeho prohlížení jsem si hned vzpomněl na tu původní pružinu, zda by se nechala takto vyhnout. Ikdyž není v danou chvíli přišroubována, přeci jen drží tím "nasouvacím bazmekem":
dalsi zradne misto.JPG

Pánové to však asi mají nacvičené, takže jak jsem již psal, je dobré si dát pozor pozor na souosost děr při šroubování šroubu do rukojeti.
Dále jsem nafotil ještě nějaké detaily. Třeba zde je poloha vypouštěcí páky tlačené palcem před vypuštěním:
poloha vypousteci paky - zasobnik ve zbrani - zajisteno.jpg

a zde poloha po vypuštění. Tlak prstu je jen vpřed směrem k lučíku:
poloha vypousteci paky - zasobnik se vypousti ze zbrane - odjisteno.JPG

Rukojeť samotná je celoplastová, bez vnitřní plechové vložky, veškeré kovové části, které mají bbýt napevno jsou nalisovány do plastu, co se má pohybovat je zajištěno přes odpružené pojistné kroužky:
dateil vnitrniho uchyceni zaslepky.JPG

Tato fotka ukazuje vnitřní záslepku a její uchycení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1013 » úte 22. pro 2015, 12:19

Takhle vypadá venkovní detail uchycení čepu záslepky:
detail uchyceni vypousteci paky - venkovni pohled - stejne to vypada i z druhe strany, kde je zaslepka.jpg
vše čistě zapuštěno, nic nedrhne, nepřečnívá.

Zde je detail vypouštěcí páky s jeho uchycením a s ohnutým koncem, vkládajícím se do oka původní pružiny (trošičku rozmazaný :mrgreen: ):
detail uchyceni vypousteci paky - vnitrni pohled.jpg


A tady je horní pohled na ukončení "tlačítka" vypouštěcí páky:
horni pohled na vnitrni cast rukojeti s vypousteci pakou.jpg


Další detail umístění pojistného kroužku:
zadni pohled na pojistny krouzek a jeho uchyceni.JPG


Boční detail uchycení pojistného kroužku:
detail upevneni krouzku.jpg


Na detailech některých fotek jsou vidět opakované vrypy ve vnitřní části rukojeti, způsobené při její "instalaci". Jak jsem již psal, vše je plast. I ta záslepka je plastová. Jediné součástky, které jsou kovové je ta vypouštěcí páka, osky kterými jsou přichyceny jak páka tak záslepka, odpružené jistící kroužky a pojistný kroužek u paty rukojeti.
Co se týče plastu, tak ten je relativně tvrdý, nikde nejsou žádné "změkčovací plochy", prostě výlisek z jednoho kusu.

P.S. mimochodem nemáte někdo tipa, kde by se dala sehnat bicí pružina (někdy označována jako "záchyt zásobníku") za rozumnou cenu ? Zelený Sport má už zavřeno až do 4.1.2016 :cry:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 493

Příspěvek#1014 » úte 22. pro 2015, 14:26

Praha, Beroun, pokud jsi pobliz, mam volnou pruzinu
az ji objednas od zeleneho sportu, vratis ji

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1015 » úte 22. pro 2015, 16:06

Dík za nabídku, ale pro mne dost daleko. Lokalita: Prostějov(sko).



makarovPM
Příspěvky: 1

Příspěvek#1016 » ned 27. pro 2015, 11:09

Ahoj, založil jsem novou skupinu pro Makarov PM - https://www.facebook.com/groups/313351265501868/ . Pokud jej někdo vlastní, můžete se přidat ;).
V případě, že bude někomu příspěvek vadit, klidně ho smažte.
Děkuji
J.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1017 » stř 6. led 2016, 20:40

Zdravím v novém roce :D
Tak jsem dnes v pistoli vyměnil tu prasklou pružinu. Objednával jsem ji v Zeleném sportu. Objednal v pondělí a už ve středu byla doma :lol: . A objednal jsem radši hned dva kusy. Po rozbalení a srovnání jsem zjistil, že se liší v několika detailech. Ale o tom až později.
Po výměně pružiny jsem novou rukojeť zkusil nasadit podle přiloženého návodu. To jakože nasadit rukojeť na zbraň a potom navléct drápek páčky vytahovače do oka pružiny. Jenže podle mě tam není tolik prostoru na nějakou manipulaci s tím drápkem vytahovače nebo okem pružiny. Proto jsem zvolil můj postup a to ten, že jsem nejdřív navlékl drápek vytahovače do oka pružiny a až pak nasadil rukojeť na zbraň. Trošičku síly bylo zapotřebí, ale vše sedí, jak má. Rukojeť jsem zajistil přiloženým (mnou dříve zkráceným) šroubem a dával jsem si pozor, aby netrčel do zásobníkové šachty.
Pak jsem se chtěl podívat, kde že to po minulých špatných zkušenostech budu muset vevnitř nové rukojeti přibrousit. Vzal jsem prázdný zásobník a vyzkoušel jsem ho. Vše bez problémů. Tak jsem natáhl kohout, pak i natáhl závěr a vše fungovalo bez jakýchkoliv problémů, bez nutnosti cokoliv měnit či upravovat :clap: :thumbup:
Tady jsou ještě nějaké fotečky. Pohled ze spoda bez i se zásobníkem a pohled na spodní část, aby bylo vidět, jak je zásobník v nové rukojeti "utopen".
Vše jinak sedí pěkně, žádné přesahy či něco obdobného. Zbraň se drží velmi dobře a i přes větší "bobří ocas" jde kohout natáhnout i spustit jednou rukou.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Tata
Příspěvky: 24

Příspěvek#1018 » čtv 7. led 2016, 10:25

Díky za perfektní reportáž :) O kolik je prosím tě ta nová pažbička tlustší? A bobr, je uvnitř dutý nebo je to plný plast? Jestli by se dal o něco říznout/zbrousit bez toho, aby vznikla díra. Mě příjde dost velký.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1019 » pát 8. led 2016, 13:22

Vydrž prosím, ještě nějaké info bude a to včetně foteček. Fotím vše mobilem a dosvicuju lampičkami. Jde to blbě a pomalu :lol:

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#1020 » sob 9. led 2016, 11:19

Tak jsem se konečně dostal k další recenzi :D
Co se týče toho "bobřího ocasu", tak jeho velký tvar je dán jednak tím, že nová rukojeť je o kousek (cca 11 mm) protáhlejší než je konec zadního rámu zbraně (který původně sám o sobě tvoří "bobří ocas") a také tím, že rukojeť je více vykrojená dovnitř (směrem k zásobníkové šachtě), čímž vnikl tak velký "bobří ocas". Na otázku jestli je plný nebo dutý odpovídám, že nevím, to jsem nezkoumal, ale sám za sebe říkám, že i když na první pohled vypadá dost velký, drží se to díky tomu tvaru dost dobře. Do ruky mi padne hned na první úchop. A i přes jeho přesah jsem schopen bezproblémově a opakovaně natáhnout kohout střílející rukou (palcem). Taktéž nemám problém jej vypustit (opět palcem) přes spoušť (kohout se dá vypustit i druhým způsobem - přes pojistku na závěru, která slouží i k vypouštění kohoutu). Bobří ocas natahování a vypouštění kohoutu jednou rukou nijak nevadí, není ani potřeba zbraň v ruce jakkoliv vytáčet (stačí mi jen přehmátnout palec, nic víc). Zde však musím podotknout, že velikostně mám přibližně střední ruku.
Tloušťka nové rukojeti má v podstatě dva rozměry, které se vzhledem k mírnému tvarování až tak moc neliší. Na fotkách je vidět, že v nejširším místě je 32mm široká a v nejužším místě je 27mm široká. Nicméně to tvarování i přesto, že ...... no dalo by se říct, že menší, je příjemné a funkční. Mě osobně padne perfektně do ruky. Na zbraně si moc často doplňky nekupuju a v tomto případě si novou rukojeť zatím (je začátek ledna 2016) nemohu vynachválit. Původní rukojeť je široká cca 27mm. To černé hrubé, co vypadá na fotkách jako smirkový papír je smirkový papír. Je to ten nalepovací smirek, který se používá na skateboardy. Oblepil jsem si jím pistolku kvůli lepšímu držení :D
Co se týče vypouštění zásobníku, tak jak jsem již psal, po výměněn pružiny (z důvodu neúmyslného poškození mojí osobou) je vše bezproblémové. Zásobník vypadává jak prázdný. Pohodově vypadává jak v klasické poloze, tak ve vodorovné a i "nohama vzhůru". Původní způsob vytahování zásobníku je i nadále zachován a to díky tomu, že rukojeť zespoda nijak nepřesahuje (viz. dřívější foto). Díky původnímu způsobu vytahování zásobníku by nebylo možno použít žádné jiné (prodloužené) zásobníky, než původní, ale s novou rukojetí by bylo možno použít i nějaký prodloužený zásobník, třeba na 10, 15 či jiný zvýšený počet, než původních 8 nábojů. Kdyby však ovšem někdo takový zásobník vyrobil. Ale zatím se tak ještě nestalo a nějakou dobu to potrvá. Teda jestli se tak vůbec někdy stane :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů