Marlin 1894 .44mag.

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#46 » stř 6. úno 2019, 16:32

Jo, ja vim, resim...ale ja uz jinej nebudu. Navic se v tehle zbranich nevyznam, takze bych nerad slapnul vedle pri cene kolem 1000 EUR.
NIcmene z toho, co jsem zatim vyzkoumal mi prijde, ze Marlin ma pro me osobne oproti Henry Big Boy jednu hlavni vyhodu...nizsi hmotnost a vsechny vyhody z toho plynouci. I ten vzhled se da pominout, ale pul kila rozdil je dost...

Mas pravdu, takovej kram asi fakt neni. Nejvetsi sance je asi DAVE v Opletalce u Vaclavaku. Marliny maji na webu, ale nepozna se z toho, zda jsou skladem...tak se tam asi zastavim.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#47 » stř 6. úno 2019, 18:29

Snad to nebude vadit, vztahuje se to k této zbrani, potažmo k této ráži.
Pokud vadí, omlouvám se a nechť admin smaže, či přesune.

Čistě ze zvědavosti strojaře, jsem zkusil licí matrici. Vrták 10.8mm, přebroušený na požadovaný tvar kule a břit nabroušený na negativ, aby netrhal. V Matrici vybroušeny 3 drážky. 2 na zalisování, 3tí jako míra, jak hluboko zamačknout. Prostě k ní....délka je pak stejná, jako origo tovární sellier/bellot (viz foto)
Matrice zatím bez "kleští" ...na to nebyl už dnes čas. Nicméně, matrice "na punk" funguje. Ocel dle mých "licích" zkušeností drží teplo líp, nebo jinak, teplotně je konstantnější, než duralová LEE. (o tomto se nechci přít, LEE mám a dost mě sere)
Šlo mi o to, zda lze odlít a přebít doslova v polních podmínkách.
Kule je lisovaná na zkoušku do prázdné hilzny, a lisovaný je to na hulváta na malý stojanovce (lis nemám, zatím) Takže kule je taková lehce omačkaná. Hádám, že papíru to bude fuk.
Nabít lze tak jak je zcela bez problému, není rozdíl oproti novému náboji.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#48 » ned 10. úno 2019, 19:46

Mám za sebou první seznámení ve střelbě.
Vertikálně myslím přijatelné, horizont mi lítá víc, než bych chtěl, hlavně na 100m je to docela dost. faktem je, že na 100m vidím prd a né terč.
Budu si muset pohrát s nastavením hledí. A hlavně vzít si sebou nějaký slušný dalekohled, abych viděl kam mi to vlastně lítá.

Spoušť by mohla být trochu přívětivější, uvidíme časem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#49 » čtv 28. úno 2019, 17:54

No a protože na 100m už vidím prd a střílím přes mechanický spíš odhadem (evidentně blbým odhadem) tak naháňkový puškohled 1-8x24 v 1 fokální. Pokud počasí o víkendu dovolí, nastřelím a poreferuji s výsledkem.

PS: Origo weaver je trochu problém sehnat. tak zatím nějaká no name lišta z číny, vyvrtané díry dle kvéru (díry mírně mimo osu, v řádu desetin, přesto....na x1 - x2 je to v optice vidět, protože nekoresponduje osa kříže s hlavní) Pro účel testu střelby to nijak nevadí.
Montáž ocelová - nízká.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#50 » sob 2. bře 2019, 15:15

Tak první střelba s optikou a přebíjenou municí .44 Rem Mag. Na 50m výsledek více méně jako přes mechanický...strhávám si a spěchám...poladím. Na 100m ovšem oproti minulému testu, myslím viditelné zlepšení. Optiku ještě trochu doladím, z vaků se s touhle flintou střílí docela blbě...Navážka 21,7gr... (max je 22gr) střela celoplášť 240gr (15,5gramů) pokles na 100m minimální, víc si strhnu spouští. Na 150m (na drn ve valu je pokles asi 100 - 150mm) krásně lze přenést na kříži . Olověná střela s touto navážkou nelze, utrhla se už v hilzně a olovo z hlavně jsem doloval 15min (jedna rána, jen test)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



45fan
Příspěvky: 23

Příspěvek#51 » sob 9. bře 2019, 13:47

Na 100m pěkný výsledek s touto ráží. Co to máš konkrétně za prach, střelu a OAL?
Olověná střela se ti rozlomila vejpůl u krčku nebo mazala hlaveň?
Jinak moc pěkná flinta, taky jí zvažuji.



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#52 » stř 27. bře 2019, 21:43

Prach je Enforcer. kule 240gr olovo potažený mědí jako celoplášť s plochou špičkou. OAL dělám stejně jako je origo SB.
Olovo mám bohužel měkké, vhodně na předovky. Takže s tímto výkonem prachu ho prostě strhnu v drážkách.
Mám ještě bezdýmý prach jako ekvivalent černého. Občas jdu s kamarádem provětrat předovku. Má to slabší výkon. Pár nábojů můžu zkusit



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#53 » sob 30. bře 2019, 19:43

Dám to i sem, když tu padl dotaz.

Tak jsem si koupil kuli 44 Rem Mag hradla.

240gr střela olovo potažené mědí s navážkou 22gr prachu Ramshot Enforcer se zápalkou SB typ 5,3mm LP ...úsťovka 511m/s kolísá to + - 3m/s

zkusil jsem ještě po využitelnost olova do předovky a taky díky tomu že jsem si koupil kokilu na 44 Rem Mag variantu jinou.
Konkrétně:

240gr celoolověná střela, prach Hodgdon Pyrodex navážka objemově stejná, jako u Enfoceru (jedná se ekvivalent k černému prachu do perkusů, jen tolik nešpiní a hlavně minimálně kouří) zápalka SB typ 5,3mm LP......úsťovka 265m/s

Takže na odstřel divočáka horní variantu, pro střelnici (ušetří se dražší kule) dolní varianta



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#54 » sob 13. dub 2019, 17:43

Trochu jsem hejbal s optikou a tak následné dorovnání.
Přebíjený náboj celoplášt 240gr. Enforcer 22gr, zápalka SB LP 5,3mm vzdálenost 50m.

nedokážu říct, nemám porovnání. Ale může někdo postnout nějaký svůj terč?
Osobně mi přijde, že je to ok výsledek, laicky bych i řekl, že je to do určité míry i limit této zbraně..

PS: naivně jsem si myslel, že verze s olověnou střelou bude schůdná, tak není, škoda.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#55 » sob 13. dub 2019, 18:23

Tohle už je slušný, ještě maličko by se to mohlo zlepšit. Mělo by se to vejít do toho puntíku všechno ale s tímhle už se dá pracovat.
Laborace s olověnou střelou určitě schůdný jsou ale bude s tím o moc víc crcání než s plášťovanejma.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#56 » ned 14. dub 2019, 10:21

Je to "farmářská flinta"...výsledek ok.Víc bych se s celopláštěma asi netrápil.Terčovnici z toho stejně neuděláš.
S olověnýma střelama to jde stejně ale je s tím opravdu hodně patlání.Tvrdost olova a hlavně namazání má zásadní vliv.Taky se nedá použít každý tabulkově "vhodný" prach.



45fan
Příspěvky: 23

Příspěvek#57 » pon 15. dub 2019, 11:01

Mat píše:PS: naivně jsem si myslel, že verze s olověnou střelou bude schůdná, tak není, škoda.


Já teď zkoušel poměděný LOS a pak litý olověný, a přesnost byla u pomalejšího prachu stejná. Střílel jsem ji poprvé, takže na soudy brzo. Ale pokud dáš pomalej prach v kombinaci se slabší navážkou, tak myslím, že tvrzené olovo to přesně střílet bude. Já zkusil 10gr SP2 (navážka na úrovni 45acp),škrcení do drážky, střela 200gr od Lee. Příště zkusím 12gr (úroveň 44sp), tak dám vědět.
U rychlého prachu (vectan AS) rozdíl byl znatelný. Jinak mám Marlina s mikrodrážkami



45fan
Příspěvky: 23

Příspěvek#58 » pon 15. dub 2019, 16:12

Jinak co jsem četl US fóra, tak do Marlina 1894 s mikrodrážkami dávají střely s diametrem .433 kvůli volnějšímu vývrtu již z výroby. Je tam .423 v polích. V drážkách mi na konkurenčním fóru někdo psal, že naměřil .433, já se dočetl že by tam mělo být .4315. Jelikož 433 asi těžko člověk sežene, tak bych volil alespoň 430 než 429



Mat
Příspěvky: 241

Příspěvek#59 » stř 17. dub 2019, 12:43

Prosím tě, co jsou mikrodrážky? Já mám samozřejmě nejdostupnější diametr .429 (cena a dostupnost vede. Výsledky pro mě dostačující. Pokud někdo má svůj terč, Juknul bych rád. Čistě ze zvědavosti jak se daří jiným střelcům.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#60 » pon 20. kvě 2019, 10:42


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů