Mosin

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » pát 8. kvě 2009, 15:48

Uvažuji o koupi Mosina, dokáže mi někdo popsat v čem spočívají hlavní rozdíly v jednotlivých modelech 1891, 1938, 1944 aj. a co by jste mi doporučili koupit. Případně pokud by měl někdo na prodej nějaký kus v horším až vyloženě špatném stavu tak bych měl zájem.

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#2 » pát 8. kvě 2009, 16:15

1891 dlouhá puška , 1938 kabina a 1944 to samé ale se sklopným bodákem nandaným na zbraň na pevno.
Karabiny víc kopou.Podívej se do komory jestli je bez koroze a bez důlků jinak budeš bojovat s přebitím.KOntrola

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 8. kvě 2009, 17:41

Proč se sháníš po horším kusu?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#4 » pát 8. kvě 2009, 21:49

Ty karabiny nejen, ze vic kopou, ale STRASNE kopou. 1891 docela ujde. Mnohel lepsi na stejny naboj je SVT40, ale take drazsi.

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#5 » pát 8. kvě 2009, 22:17

Abych to dopsal.Kontrola nábojové komory.Koroze nebo vypadaný material nepotěší a při přebíjení nepmáhá ba naopak.Viděl jsem Mosina který potřeboval na vytažení nábojnice 2 chlapy.Pak si zkontoluj ústí.To jde , ale nechat začistit u puškáže.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » sob 9. kvě 2009, 16:36

Dík za rady. Horší kus proto, že bych si ji chtěl opravit a přetvořit k obrazu svému, novou pažbu, černění aj. vyzkoušet postupy.

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#7 » sob 9. kvě 2009, 19:46

Na lovectví mají 44 za 3 tisíce.
http://lovectvi.unas.cz/



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#8 » sob 9. kvě 2009, 20:06

Dík. 44 mají u nás (u Karáska) za 4100, 38 za 3800, 91 za 5100, nejlepší by byla ta odstřelovačka ale za ni chtějí 15500,-. Dám na Vaší radu a zaměřím se na tu dlouhou. Záleží na roku výroby?

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#9 » sob 9. kvě 2009, 22:15

Patrik já měl odstřelovačku a byla to nejhorší koupě.Nestřílela špatně , ale až po zásahu puškáře.
Byla to složenina která ani neměla zkolíkovanoz montáž s pouzdrem závěru.
Origi seženeš zěžko.Vše co léce po republice jsou složeniny stará puška a novodobá replika.Ta mije chodila hezky , ale byla to složenina.Za 15500 to rozhodně nestojí.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#10 » ned 10. kvě 2009, 00:34

Na ten inzerát jsem odpověděl tak uvidíme.



sincityman
Příspěvky: 30
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 10. kvě 2009, 18:03

Krátké mosiny kopou prý také proto , že mají velké vůle v závěru a kulomeťáky si s nimi prostě nerozumí ze zásady,pokud si ale přebíjíš tak je to něco jiného.Když chceš ale kvalitního mosina tak buď carského ,nebo finského...

Uživatelský avatar
bobr
moderátor
Příspěvky: 567
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » ned 10. kvě 2009, 19:19

taky jsem si říkal, že bych na blbnutí pořídil MOSINa ,ale asi se naučím střílet s TIKY a bude. Takhle bych tříštil síly (už takhle jich moc nemám) a tak to zase asi odložím - protože jak se znám určitě bych chtěl něco co bude střílet přesně a daleko a to nebude žádná láce. Ach jo jak to já zase udělám :)

Uživatelský avatar
glock1719
Příspěvky: 118

Příspěvek#13 » ned 10. kvě 2009, 21:14

Karabina je dobrá na rychlé vyléčení nadrženého střelce.Já měl na tričku na rameni našitou kapsu a v té strčený černý neoprén na hlazení omítky.Při střelbě s Mosina a vz.24 jsem běžně střílel 100 120 ran.Bez tohoto by to , ale nešlo.

Uživatelský avatar
Netrefijev
Příspěvky: 144

Příspěvek#14 » úte 12. kvě 2009, 10:10

Mám doma klasiku 1891 a v triku jsem odbouchal 40 nábojů. Ke konci jsem fakt necítil rameno a strach z rány byl tak velký že jsem honil zsahy po celém terči. Po 14 dnech mi modřina z ramene zmizela. :lol:

Co se týče výběru mosina tak tam je toho opravdu hodně co kontrolovat. Výběr už začíná doma, kdy si musíme uvědomit který typ a na co ho budeme potřebovat. Rozdíl bude hrát i to pokud chci mosina na střílení a nebo jen do trezoru a občasné provětrání na sřelnici. V případě Patrika který chce jen vyzkoušet sám pro sebe repas na "vlastní kůži", bych stav asi moc neřešil. (držím palce, pokud se do toho pustíš, hlavně s odstraněním starého brynýru a totální vyleštění viditelných částí je opravdu velká dřina zvláště po mechanickém opracování.)
Pokud budeme vybírat mosina pro sběratelství je velice důležité aby byly všechny díly sčíslované tím myslím i pažbu (číslo bývá pod kovovou botkou, nevím jestli prodejce dovolí ji odšroubovat). Dále bych chtěl podotknout, že se dováží i kusy které mají pažby odlišné od data výroby pušky, napřklad průvleček řemenů je více typů. K přibližnému datování se můžeme kouknou na stránky http://7.62x54r.net/. Stejně tak bychom měli brát ohled na mířidla (i když transformace 91/30 změnila téměř všechny miřidla u puškek na metry a sehnat původní je téměř nemožné totéž plati i o mušce).

Když máme vybraný konkrétní typ určitě nám prodejce nabídne z více kusu. Všeobecně se traduje, že hranaté pouzdra závěru (předválečná výroba, datum ukončení výroby teď přesně nevím) jsou lépe zpracovány. Na první pohled by měla zbraň být čistá dřevo nepomláceno bez zjevných prasklin nebo oprav. Nefunkční ocelové plochy by neměly vykazovat stopy koroze, opravené hloubkové koroze, setřeného brynýru, pomlácenin, to samé kontrolujeme u šroubku a navíc skontrolujeme drážky na šroubovák. Vyndáme závěr a podíváme se do nábojové komory proti světlu (nebo pomocí baterky která má letku na drátu posvítíme do komory, doporučuji pořídit nejen kvůli mosinovi ;) ) a podíváme se jestli nemá korozi na svém povrchu a jesli je uzamykaní bez zjevného opotřebení. Hlaveň skontrolujeme stejným způsobem od strany mušky. Pro porovnání opotřebovaní ústi u několika zbraní se používá ostrý náboj který vtlačime do hlavně o otočíme. Na střele se vytvoří kroužek. Po kontrole více zbraní vybereme tu která má kroužek blíže ke špičce střely.

Omlouvám se, musím pracovat. Zítra bych to dopsal.

Uživatelský avatar
Justinian
Příspěvky: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » úte 12. kvě 2009, 20:22

Mám karabinu 38... dokud jsem z toho sypal vsedě a vždycky pečlivě zasadil do "tupé" části ramene,
šlo to vcelku bez problému (i když... neručím, známý při první ráně málem vytlačil bobek a na další
už si rameno "vycpával" složenou mikinou :D ).

Ovšem vleže, vleže je to masakr. Vysypal jsem třicet a tentokrát jsem slzel já. :mrgreen:
Pokud se navíc podaří to zle zapřít, je to jako kopačka kanadama do ramene.

Co do přesnosti jsem asi chytil vyloženě blbý kus. Na 100 m to je po celém terči, z 858 mám
na stejnou vzdálenost s kremlíky na otevřená mířidla naprosto nesrovnatelný soustřel... :|

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů