Mauser 98k

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#31 » pát 11. srp 2017, 09:24

Oživím tohle vlákno - rád bych si udělal představu, jestli se dnes dá rozumě sehnat puška vz. 24 v dobrém stavu jinak, než na inzerát? Kromě bazaru nemůžu žádnou nikde najít (snažím se pátrat hlavně v Praze a okolí).

Plus druhý dotaz - nacházím pouze klasickou K98 v různých variantách s cenou někde mezi 16-20k obvykle. To jsou dneska běžné ceny, nebo jsem padnul na drahé kusy?

Případně existují ještě další verze se zaměnitelnými díly? Našel jsem jen tu jugoslávskou, ale ta prý nemá díly zaměnitelné s těmi výše jmenovanými.



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#32 » ned 13. srp 2017, 17:03

Svojí Kar98 jsem kupoval na inzerát před cca dvěma lety za zhruba 9 tisíc. Je to ruská skládačka (železo z roku 1943), ale v super stavu (bez vaklu v závěru, čistej vývrt, bez důlků od koroze atd.). Myslím, že ceny v poslední době vylítly úplně nehorázně. Za pušku v dobrém stavu bych osobně nedal víc než 13 tisíc i kdyby byla sčíslovaná sebelíp. Přeci jen taková rarita to zas není. Podle mě si lidi hrozně myslí jakou mají vzácnost a tak cenu napálí.

Je teda pravda, že když jsem podával svůj inzerát, že koupím Kar, vysloveně jsem napsal, že mi nevadí skládačky, ale že chci dobrý a funkční stav. Bylo mi jasný, že za sčíslovanou pušku bych dal vagón peněz. Jenže já chtěl Mausera jako takový ten dětský sen a nepotřeboval jsem si honit triko nad tím, že mám všechny díly na číslech. Inzerát jsem hodil na hunting bazar bez toho ,abych věřil, že se někdo ozve. No a za dva dny telefon a bác, do konce týdne byla puška doma (přiznám se, že jsem nespal a jen jí pořád dokola rozebíral a skládal s nejširším úsměvem na tváři).



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#33 » ned 13. srp 2017, 17:08

Na seznamu mám zatím dvě jiné věci, co mají přednost, takže nemusím nijak spěchat, ale děkuju za inspiraci - nějak mi nedošlo, že si můžu dát i poptávku a třeba se někdo ozve. Ani mě nevadí, když to bude skládačka, hlavně když bude všechno v pořádku, hlaveň bude čistá a bude to střílet rovně a v rámci možností přesně :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#34 » úte 15. srp 2017, 11:42

Ještě se zeptám - na co se koukat, až ji budu vybírat? Napadá mě akorát zkontrolovat vývrt a chod (a vůle) závěru. Ještě něco, na co si dát pozor?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#35 » úte 15. srp 2017, 12:40

Když už jste oživili toto téma, tak bych měl také dotaz.
Zdědil jsem po příbuzném myslivci před časem nějaké zbraně, mezi nimi i kulovničku Mauser, železo obouchané slepicema, na komoře podle internetu kód firmy Steyr. Pažba je nempůvodní, plus dodělaná montáž na optiku, optika mnohem pozdější Zeiss (tipnu tak kolem 60.roku). Hlaveň je v původní ráži 8x57.
Nevíte jestli takové úpravy pušek byly po válce běžné a kdo to vyráběl? V PZ mám uvedeno jen výrobce ČZ, ale Brno to není, to by bylo jistě někde vyraženo. První civilní zkušebna zbraně je z 62 roku (další až rok 2000).
Naposledy upravil(a) Střelec dne úte 15. srp 2017, 12:45, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#36 » úte 15. srp 2017, 12:42

Podival bych se na funkcnost pruziny nabojove schranky, jestli neni prilis vymackana a jak dobre vytahuje/vyhazuje nabojnice. Jinak snad aby to nebylo udereno pres miridla



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#37 » úte 15. srp 2017, 12:50

Serz: Mířidla jsou mi jasné, ale jde zkontrolovat ta schránka bez střeliva (pohmatem, promačkaním rukou nebo tak něco)? Jde mi o to, že když se mi podaří nějakou pěknou pušku najít, tak asi nebudu moct do ní něco naládovat, pochybuju že prodávající bude mít připravené sušilky nebo že by mě dokonce nechal tam ládovat ostré (pominu, že bych se necítil zrovna komfortně ani já, trpím představou, že do cizího kvéru se ostré cpou jen když jsme na střelnici a budeme střílet)...

Střelec: Někde jsem nedávno viděl článek o tom, že jich bylo po válce opravdu hodně zcivilněno, a to nejen u nás, ale víceméně všude po evropě. Ale bohužel už nevím zdroj.

Uživatelský avatar
Serz
Příspěvky: 1871

Příspěvek#38 » úte 15. srp 2017, 13:26

Tak minimalne aby podavac byl primacknut nahore a pruzina kladla nejaky odpor



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#39 » úte 15. srp 2017, 13:48

Jasný, děkuju :) Asi pro jistotu vlastníka (nebo prodavače) poprosím, jestli by ji nabil a předvedl mi že funguje podávání i závěr, to snad nikdo neodmítne :)



Erunamo
Příspěvky: 196

Příspěvek#40 » úte 15. srp 2017, 14:17

Vyzkoušej i všechny pozice pojistky. Občas se stává, že páčka má celkem slušnou vůli. Jo a podívej se na úderník, jednou jsem viděl pušku co měla úderník ze závěru co někdo vykopal ze země a byl celej sežranej. Dost často schází pojistný šroubky zespoda nábojový schránky a nebo jsou úplně vyžvejkaný. Případně se stává, že prodávající chce pušku zkompletovat a tak nakoupí díly na internetu, ale jednotlivý součástky k sobě rokama výroby nepasují - botka pažby z počátku výroby a třeba přední objímka z pozdní doby,....



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#41 » úte 15. srp 2017, 15:17

Taky bych se podíval, jestli je pažba pod hlavní v pořádku a jestli není rzí napadená i hlaveň tam, kde přiléhá k pažbě... Tam jde leccos schovat a není to tak vidět bez rozborky.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#42 » stř 16. srp 2017, 06:58

Jasný, shrnu to pro přehled, co teda kontrolovat:

  • Hlaveň - vývrt, koroze zvenku i zevnitř, zkontrolovat i část přiléhající k pažbě (tj. po rozborce)
  • Závěr - chod, úderník kvůli rzi
  • Nábojová schránka - pružina schránky, podavač, vytahování a vyhazování nábojnic, šroubky schránky (jestli nechybí a dobře drží)
  • Pojistka - vyzkoušet všechny pozice kvůli vůlím
  • Vzájemně odpovídající díly - zda je všechno na pušce ze stejného roku / řady / série (aby to k sobě patřilo)

Osobně mi zas tak nezáleží ani tak na sčíslování nebo na tom, aby všechno na pušce bylo ze stejného roku, jde mi hlavně o funkčnost. Ale chápu, že v tomhle budu v menšině a většina bude chtít, aby ta puška vypadala tak, jak by měla podle svého roku výroby.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#43 » stř 16. srp 2017, 07:09

Rokem je označený jen pouzdro závěru, zbytek součástek jen posledním dvoučíslím výrobního čísla (některý čtyřma číslma). Rok je na přejímacích značkách ale ty nejsou vyražený na všem.

Zkontroloval bych závěr, vytahovač, vyhazovač, funkci pojistky.... ale náhradní díly jsou běžně k dostání.
Stav hlavně, především ústí.
Případně vyndat železo z pažby aby nebylo moc orezlé.

Je potřeba si říct na co flintu vlastně chceš, jestli na střílení, na parádu a nebo sčíslovaný sbírkový kousek. Od toho se bude odvíjet cena.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#44 » stř 16. srp 2017, 07:13

Střelec píše:Zdědil jsem po příbuzném myslivci před časem nějaké zbraně, mezi nimi i kulovničku Mauser, .....Nevíte jestli takové úpravy pušek byly po válce běžné a kdo to vyráběl?


Tohle dělal po válce kdekdo, ani to nemusel být puškař a nebo to nevzniklo najednou. Protě tech flint byly mraky tak něco šlo do civilu, nejrůznějšíma cestama.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#45 » stř 16. srp 2017, 08:42

Já to chci na zábavné střílení, takže mi nevadí skládačka, nevadí mi když rok výroby jednotlivých dílů nebude sedět (pokud celkově pořád půjde o vz.24 resp K98, tuning ani napadení kutilem domácího na tom nechci) a nevadí mi drobné estetické vady, pokud dobrá hlaveň a funkčně bude v pořádku. Takže snad by cena takového kousku mohla být o něco nižší - není určená do vitríny, ale na střelnici.

Asi by bylo nejlepší koupit pár sušilek, abych to mohl opravdu dobře vyzkoušet, nějak mě nenapadá, jak bych jako laik mohl jinak zkontrolovat vytahovač, vyhazovač, schránku nebo úderník. Rez uvidím, ale správnou funkci poznám asi jen když tam něco nacpu a zkusím, jestli to dělá co má.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů