AR15-obecně

Samonabíjecí pušky


Venca888
Příspěvky: 29

Příspěvek#2101 » ned 17. led 2021, 21:34

Ahoj. Chci si pořídit první pušku a rozhodnul jsem se pro Ruger AR-556 MPR. Rád bych se ale zeptal na názor ohledně mířidel/kolimátoru. Rozhodl jsem se osadit ji kolimátorem a odklopnym zvětšovacim modulem. Ale protože tomu pendrek rozumim, rád bych si nechal poradit a znát názor zkušenějších:
1. je lepší otevřený nebo tubusový kolimátor?
2. mohu bez rizika negativního vlivu na kolimátor osadit i sklopnými mířidli a muškou?
3. máte tip na odzkoušenou kombinaci kolimátoru a zvětšovací modul? Cílem je spíše taktická, dynamická střelba než přesnost na dálku

Děkuji

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2981

Příspěvek#2102 » ned 17. led 2021, 22:08

1. není odpověd lepší horší. Otevřený má drobně nižší zástavbovou výšku, náchylnější na poškození drobně. Subjektivně drobně více je vidět periferně okolí, ale reálně to vyjde nastejno. Tubusový opačně. rozdíly nepatrné. ber tubusový. žádné raketové inženýrství. Kup co se ti líbí.
2. ano. Pokud by se stalo, že sklopená mířidla cloní výhledu kolimu, kolim patřít zvyšovačem montáže. žádný problém.



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#2103 » pon 18. led 2021, 00:19

Venca888 píše:Ahoj. Chci si pořídit první pušku

Určitě napřed pročti toto
http://zbranekvalitne.cz/forum/viewtopic.php?f=47&t=8554
Jinak kolim+zvětšovák+sklopná mířidla... asi budeš mít trochu problém to napasovat, aby hledí bylo na konci u natahovací páky, ale i to jde. Někdo jsem to taky řešil, ale už nevím kde... :)

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 861

Příspěvek#2104 » pon 18. led 2021, 08:13

Jsem na tom podobně, i když moje AR není první. Plánuji pouze mechanická sklopná mířidla + tubusový kolimátor, což na střelbu do 100 m imho dostačuje (s Sa vz. 58 jsme na otevřená mířidla stříleli až na 400 m a taky to nějak šlo). Přijde mi, že tvůj požadavek už je hodně maximalistický a i když je řešitelný, je to past vedle pasti. S mechanickými mířidly potřebuješ tubusový kolimátor na vysoké montáži, abys skrz ni viděl na mouchu (případně kolimátor s QR, ale to pro mě trochu ztrácí logiku) a k ní magnifier rovněž vysoko.

Obrázek

Neuvažoval jsi třeba o variantě puškohledu 1×6, případně prism scopu se zvětšením 3x? Je to sice jiný příběh, než kolimátor, ale možná by ti to vyhovovalo lépe.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#2105 » pon 18. led 2021, 08:35

Mám a pušce sestavu :kolimátor Aimpoint comp M5 na QD absolute co-witnes montáži, zvětšovák Vortex VMX-3T na odklopné absolute co-witness montáži a miřidla Magpul Mbus Pro. Miřidla jsou přes kolimátor vidět nádherně.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#2106 » pon 18. led 2021, 08:51

Venca888

1. na "taktiku" určitě otevřený. Čím rychleji chceš střílet, tím víc ti bude tubus překážet. Pokud budeš střílet víceméně mířenku, je to jedno. Na svou kombinaci EOTech a modul Vortex nedám dopustit ;)
2. můžeš. Například vyosenými mířidly. Nebo kolim na vysokou montáž. Všechno jde 8-)
3. uvedeno výše.



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#2107 » pon 18. led 2021, 12:04

1. na taktiku asi opravdu lepší otevřený, člověk rychleji najde cíl. Sám mám kombinaci Eotech kolim i zvětšovák a za mě super.
2. doplnit jde různě podle typu záložních mířidel. Můžeš mít pevnou mušku a sklopné hledí, pokud používáš obojí. Pokud to má být čistě záložní tak můžeš mít mířidla vyosené o 45° a tím neřešíš průhled přes kolim a nebo máš mušku i hledí sklopné. Tam pak záleží na tom k čemu to chceš. Pokud čistě záložní tak stačí nějaké plasťáky, ale samozřejmě kovove jsou lepsi a stabilnejsi.



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#2108 » pon 18. led 2021, 12:12

Tomak a Monnkey, ad 1., na coze coze? Na "taktiku otevreny"? okrem ceskej kotliny v poslednom desatroci nikto otvoreny kolimator nepouziva, akurat tu bolo rozsirene OKO na kosach. Najbeznejsim dnesnym zameriavacom na "taktiku" je tubusovy minikolim, Aimpoint Micro T1 a vsetky, ktore v tomto style za nim prisli. Eotech by som tam moc nemiesal, ked to neni kolimator, ale holograficky zameriavac a s otvorenymi kolimatormi toho moc spolocne nema. A telo, alebo pri pohlade cez neho skor oramovanie, ktore brani vo vyhlade je vacsie alebo rovnake, nez na vacsine dnesnych kolimatoroch. Jak by "otvorenost" proti tubusu mala pomoct "rychleji najit cil" si nejak neviem predstavit

edit: ok, aby som nekecal, v poslednej dobe sa zacali otvorene kolimatory dost rozmahat. Velkostne "pistolove" kolimy, ktore zacal Trijicon RMR, dnes uz v tejto kategorii robi nieco asi kazda znacka. Primarne sa zacali rozsirovat na ar15 ako zalozne (offsetove alebo "piggyback") mieridla k optikam s priblizenim, rozsirili sa na pistoliach a vracaju sa k ar15 pre velmi kratke a lahke buildy, za morom casto "pistole so stabilizatorom". Stale by som ho ale ako primarnu optiku na hlavnu/jedinu AR neodporucal.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#2109 » pon 18. led 2021, 12:55

Venca888: lepší je ten, který Ti bude víc vyhovovat. Nedej na doporučení, tubus nebo televize je jen další spor bez konce, vyzkoušej si oba typy, vyplatí se to.



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#2110 » pon 18. led 2021, 16:55

ondrush píše:Tomak a Monnkey, ad 1., na coze coze? Na "taktiku otevreny"? okrem ceskej kotliny v poslednom desatroci nikto otvoreny kolimator nepouziva, akurat tu bolo rozsirene OKO na kosach. Najbeznejsim dnesnym zameriavacom na "taktiku" je tubusovy minikolim, Aimpoint Micro T1 a vsetky, ktore v tomto style za nim prisli. Eotech by som tam moc nemiesal, ked to neni kolimator, ale holograficky zameriavac a s otvorenymi kolimatormi toho moc spolocne nema. A telo, alebo pri pohlade cez neho skor oramovanie, ktore brani vo vyhlade je vacsie alebo rovnake, nez na vacsine dnesnych kolimatoroch. Jak by "otvorenost" proti tubusu mala pomoct "rychleji najit cil" si nejak neviem predstavit.


Samozrejme ze Eotech je holographic sight ale pouziva ho stale i spousta ozbrojenych slozek. Ano steny ma trosku sirsi, ale je kolem nej videt a rozhodne mi sedi vic nez tubusy.

Jako urcite nejlepsi je ozkouset ruzne kombinace. Aby se to veslo na AR se zvetsovakem a miridlama zaloznima do rady tak eotech exps kterej neni tak dlouhy. Pokud tubus tak jsou ruzne na predsazene montazi aby se to veslo na upper bez predpazbi.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#2111 » pon 18. led 2021, 17:00

Vidíš že bych měl něco na předpažbí? Vše se tam vejde naprosto v pohodě. Žádné přesazené montáže nejsou potřeba!



kubass_hk9
Příspěvky: 458

Příspěvek#2112 » pon 18. led 2021, 18:46

"...naprosto v pohodě"... jsi si 100%ně jistý, že má Parka stejně dlouhej rail na upperu (teda spíš stejnej počet zubů) na upperu jako Mil-Spec krumpáče?



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#2113 » pon 18. led 2021, 19:00

Tak to netuším ale myslím že Mil-Spec pušky mají těch zubů ještě víc. Nikdy mě to nenapadlo počítat a ostatních AR jsem měl v ruce jen pár ale opticky má Parka delší tu "prdelku" bez zubů u natahovací páky. Ale jak říkám nikdy mě to nenapadlo počítat.A vzhledem k tomu že Par není atyp jako Var tak myslím že problém nebude.



Venca888
Příspěvky: 29

Příspěvek#2114 » pon 18. led 2021, 20:54

díky všem za odpovědi, vyvolaly víc otázek, než jsem měl před tim :-) Vyzkoušet by to asi bylo nejlepší, ale popravdě nevím o střelnici, kde by půjčovali různě osazený AR-15...

Možná uvažuju chybně, ale já jsem se domníval, že neni uplnej nestandard mít jak sklopný mířidla, tak i kolimátor se zvětšovacím modulem (třeba pro případ, že se kolimátor vybije/přestane fungovat). Nebo se to tak nedělá?
A nedělá neplechu "spolupráce" otevřenýho kolimátoru se zvětšovacím modulem?
A pokud budou mířidla i muška sklopný, tak by přece neměly bránit ve výhledu skrz kolimátor, nebo ano? Půjde jen o to, aby se tam všechno věšlo?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#2115 » pon 18. led 2021, 22:24

U sklopných mířidel jde hlavně o to, abys je při tom "nefunkčním" (vypnutém) kolimátoru mohl použít. Tedy aby byly i přes kolimátor viditelné. Nebo se to řeší šikmými mířidly (vyosenými) obvykle pod pětačtiřiceti stupni - střílíš přes optiku = máš zbraň rovně, pootočíš o 45° a střílíš přes pevná mířidla...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 16 hostů