PERUN 15

Samonabíjecí pušky


zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#211 » pon 9. bře 2020, 18:53

To je docela blby vybirat zbran jen podle trezoru.
Ta 12,5" ma mnohem vetsi potencial spolehlivosti s mnohem vetsi skalou streliva vc. slabsich naboju/navazek pri prebijeni. Ona totiz 10,5" je pri razi .223 a carbine delce plynu(coz je 90% produkce v teto delce) obecne mezi vyrobci i uzivateli povazovana za nejhure odladitelnou a nejproblemovejsi delku......je tam totiz naprosto minimalni "dwell time" a narok na dostatecny tlak na portu je tam dost vysoky,nehlede na docela divokou tlakovou spicku pri velkem gas portu,ktery tato kombinace vyzaduje a s tim spojenym vetsim opotrebenim ozubu zavorniku,namahanim vytahovace atd. atd.
Taky tam neni zrovna bezvyznamny rozdil ve vykonu strely oproti 12,5"
Hledel bych spise na to,nez jen na delku laufu vzhledem k trezoru.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#212 » pon 9. bře 2020, 19:09

A dva palce to je rozdíl jen 5.08cm, úhlopříčkou by se nejspíš vešla i 14ti palcová.



dr.know
Příspěvky: 19

Příspěvek#213 » pon 9. bře 2020, 21:48

@Shirako, díky moc!
@Zarozak, omezený místo, ale budu s tím něco muset udělat a koupit větší, klasika, před lety jsem si říkal, že vetší/vyšší nepotřebuju :?
12,5 by se snad také vešla, čili 12,5 lepší volba než 10,5"?
Zatím jsem ve fázi, že nějakou AR-15 nutně potřebuju :-) určitě s tím nehodlám střílet nějaký long range mířenky, čili mi ta krátká bohatě stačí.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#214 » úte 10. bře 2020, 04:00

čili 12,5 lepší volba než 10,5"?

V ráži .223 z těchto dvou určitě,pokud tedy trváš vyloženě na kraťasovi

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#215 » sob 14. bře 2020, 13:40

Ahoj. Tak jsem se konečně dostal na střelnici. Chtěl jsem udělat nastřelení mířidel a kolimátoru. Ale nakonec ani s pomocí zbrojíře z pevně usazené zbraně v trojnožce se moc nedařilo. Stranově drží, ale výškově to létalo kam se mu zlíbilo. Na 50m.
Ale to hlavní, v podstatě se nepodařily 2 rány opakovaně. Vyzkoušeli jsem vyměnit náboje (S&B, GGG, PMC) a 2 různé zásobníky.
Nakonec zbraň rozebral a závadu identifikoval jako příliš slabou pružinu vytahovačo, která zřejmě v půlce cesty nábojnici "pustila". + Doporučil abych je upozornil i na silně netěsnící gas-block a i gas key.
Takže jsem psal klukům do Perunu a uvidíme jak se k tomu postaví.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#216 » pon 16. bře 2020, 18:34

To je typická závada právě u divoké tlakové špičky těchto kraťásků(malý dwell time,velký gas port,relativně přeplynováno)-vytahovač rve ještě nafouklou,roztáhlou a přilepenou nábojnici z komory ven,když je ještě dost tlaku v laufu.

Je to docela běžný jev a odstranění této "závady" spíš vlastnosti je velmi jednoduché. Správně se má sestava vytahovače pro co nejspolehlivější běh skládat z vytahovače,čepu,pružinky,pryžového kolíku a ještě O-Kroužku-pryžový kolík je uvnitř pružinky a O-kroužek je vně pružinky......možná se mýlím,ale počítám s tím,že ti tam bude chybět buďto pryžový kolík nebo O-kroužek. Absence některého z těchto dílů způsobuje časté sesmeknutí vytahovače z rantlu nábojnice.



O-kroužek je poměrně malý,tuším něco kolem 3mm vnější průměr.....lze nahradit čímkoliv v podobném duchu,co vejde a odolá to dlouhodobě olejům


Pokud tam máš kompletní sestavu těchto dílů,tak je ještě možné,že je vytahovač nebo otvor pro čep vytahovače v závorníku lehce mimo toleranci a opačný konec vytahovače se opírá o stěnu nosiče(bolt carrieru)....poznáš to podle oleštěného místečka na opačném konci vytahovače. Tím je prakticky zabráněno, aby se vytahovač zacvaknul celou plochou a plnou silou do rantlu nábojnice,protože je právě opřen o stěnu BC a taky bude sklouzávat z rantlu
products-KIT-Extract_0356b0e1-2e23-47a3-9ad4-85ae428bb3ea.jpg

Pak je oprava taky velmi jednoduchá a stačí to místečko dotyku vytahovače a bolt carrieru jen lehce pobrousit šmirglem nebo na brusce(na pilník je to dost vykalené)

Tyto věci by ale každý správný zbrojíř měl znát ;)

Mrkni na to a dej sem vědět,pokud je to jen jedna z těchto dvou kravin nemá smysl čekat na zdlouhavou reklamaci s nejistým výsledkem
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#217 » pon 16. bře 2020, 18:39

Tak mě by zajímalo, jak se k reklamaci postaví...



CAMPari
Příspěvky: 42

Příspěvek#218 » pon 16. bře 2020, 19:47

LoganRaise píše:Tak mě by zajímalo, jak se k reklamaci postaví...


to mě taky zajímá,pořád si pohrávám z myšlenkou nějakého levnějšího AR do začátku(DPMS,PERUN,Mossberg,možná NOREK) :D
Naposledy upravil(a) CAMPari dne pon 16. bře 2020, 20:01, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#219 » pon 16. bře 2020, 19:48

Přesně! Rád bych podpořil tuzemský trh, takže pokud budou mít kladný přístup k případným problémům, dost by mi to ulehčilo vybírání...

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#220 » pon 16. bře 2020, 20:53

Píšu si s nimi. Aktuálně je to, že není problém se se zbraní stavit oni ji prohlédnou a pokud by byly otevřené střelnici také rovnou i vyzkoušet s někým od nich. Ale nemůžu ani přijet za nimi, ani jít na střelnici. Zítra pušku rozeberu a podívám se na možné závady co popisujete. Děkuji :)
Jestli můžu citovat chlapíka od nich "závada nás velmi zajímá, protože máme minimum problémů, abychom se mohli poučit"
Pán se mnou psal hned v sobotu, co jsem se ozval se závadou. Zatím se zdá že se staví pro-aktivně a čelem :)
Budu určitě dál informovat.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#221 » pon 16. bře 2020, 21:05

Děkujeme za info! A ještě se teda zeptám, mají k dispozici nějakej ceník, nebo něco takového? Jsem se chtěl podívat, kolik by koštovala perunka se čtrnáctkou hlavní a nenašel jsem to...



Jezevec
Příspěvky: 139

Příspěvek#222 » pon 16. bře 2020, 21:42

Cenu na 14" si nikde neviděl protože ji ještě nedělají. Začali na 10,5 s tím že půjdou postupně nahoru.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#223 » úte 17. bře 2020, 03:13

Ach tak! Děkuji za poučení!



jjjhe
Příspěvky: 109

Příspěvek#224 » úte 17. bře 2020, 08:37

Tvl a oni ty pušky netestují? Co na to následně zkušebna? To jako projde? Jak se to může vůbec dostat do prodeje? Chápu, že tam můžou být nějaký chyby když začínají, ale tím spíš by tohle měli podchytit, než si udělají u lidí špatný jméno. A začínat na kraťasech, který je nejtežší odladit je taky nesmysl. Sháním novou AR15, ale jak to tady čtu, tak tomuhle se vyhnu a radši připlatím, ne všechno se točí kolem ceny. V nábojích se ten rozdíl prostřílí velmi rychle.

Uživatelský avatar
Shirako
Příspěvky: 212

Příspěvek#225 » úte 17. bře 2020, 08:44

Ono, prvních cca 7-10 ran bylo OK. Potom se stav začal výrazně horšit a po cca 30 vystřelených ranách, se v podstatě musela po každé ráně řešit zádržka. Takže pokud to vzali a vystřelil z toho 5x, tak se jim chyba vůbec neprojevila.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Haluziak, LDK, ls a 14 hostů