PPŠ.41

Samonabíjecí pušky


dunit
Příspěvky: 16

Příspěvek#46 » úte 3. pro 2019, 11:20

Koncem září jsem v jedné prodejně v Pardubicích koupil špagina. Byl poslední. Doma jsem pak zjistil, že je ta velká vůle mezi víkem závěru a rámem až moc velká a tudíž nefunguje pojistka. Když jsem ho otevřel, ukázalo se, že je prohnutý příčný čep. Šel jsem ho tedy na prodejnu reklamovat. V Zeleném sportu reklamaci neuznali s tím, že jsem závadu způsobil já:

„Vámi předložená zbraň, samonabíjecí puška PPSH-41 ZS, r. 7,62x25, v.č. XXXXXX byla zákazníkem složena špatným způsobem, t.j. že doraz nebyl na úplném konci pouzdra a při zavírání víka závěru se tak dostal před příčný čep, který prohnul a tím de facto došlo k neopravitelnému poškození zbraně.“

Chtěl jsem to tedy vyřešit sám. Zelený sport na emaily nereagoval, ale nakonec jsem se dovolal (asi panu Rudolfovi). Zopakoval mi, že mi nevěří. Přes zkušebnu by to v tomto stavu prý neprošlo, takže jsem to musel způsobit já. Panu Rudolfovi a Zelenému sportu fandím, ale tahle záležitost mě dost mrzí.

Co ale teď s tím? Mám nějakou šanci prokázat, že je pravda na mé straně? Můžu dokázat, že jsem s tím nestřílel a zvrátit rozhodnutí Zeleného sportu?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#47 » úte 3. pro 2019, 11:28

No můžeš se soudit. Pokud prodejce/výrobce neuzná reklamaci je na "poškozeném" aby svou pravdu dokázal u soudu. Tudíž musíš dokazovat co jsi neudělal.



Střelec
Příspěvky: 1672

Příspěvek#48 » úte 3. pro 2019, 11:51

Doraz je z nějakého měkkého materiálu, jestli se nemýlím. Jak je možné tímto ohnout čep? Jaká by k tomu byla za potřebí síla? Spagina nemám, píšu po paměti, tak se možná pletu. Ale při koupi jsi to musel snad vidět...



iloveguns
Příspěvky: 1434

Příspěvek#49 » úte 3. pro 2019, 12:25

Věřím panu Rudolfovi, že takto poškozená zbraň by neprošla zkušebnou, ovšem k poškození mohlo dojít až poté, co zbraň přišla ze zkušebny. Mohl to způsobit i někdo na prodejně, např. při zkoušení zbraně střelbou a při její rozborce a sborce.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#50 » úte 3. pro 2019, 13:35

kladivo, kulatinu nebo šroubovák a čep narovnat

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#51 » úte 3. pro 2019, 13:43

blacknocturno píše:No můžeš se soudit. Pokud prodejce/výrobce neuzná reklamaci je na "poškozeném" aby svou pravdu dokázal u soudu. Tudíž musíš dokazovat co jsi neudělal.


To je dost omyl.. Pokud zákazník nesouhlasí s tím že vadu způsobil, musí mu prodejce dle OZ prokázat opak..



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#52 » úte 3. pro 2019, 13:54

V tomto případě ano jelikož k reklamaci došlo do 6 měsíců v tom případě musí skutečně prodejce dokazovat že zboží nebylo vadné již při prodeji. Nicméně pokud bude ZS tvrdit že by takto poškozená zbraň neprošla zkušebnou a bude to používat jako důkaz tak stejně nezbývá než se soudit.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#53 » úte 3. pro 2019, 15:10

Vyrobiť takúto deformáciu "nesprávnym zložením" nie je v silách bežného človeka. Aj keď je ten kryt púzdra záveru iba dajaká konštrukčná oceľ, ohnúť priečny kolík a vyhnúť lemy odpruženej západky ohnuté dole pod krytom - to sa jednoducho rukami spraviť nedá. Takže argument predajcu v reakcii je nezmysel. Viem si predstaviť minimálne dva mechanizmy vzniku takejto deformácie, ale ani jeden nie je bežným použitím zbrane a príslušného streliva.
Na druhej strane - predajca by kupujúcemu mal predviesť a vysvetliť používanie mechanizmov zbrane včítane poistky. Ak bola poistka nefunkčná už v predajni, takú zbraň by zákazník nemal kúpiť, ani keby bola posledná na svete.

:twisted: (ja by som ju napríklad s vedomím takejto závady funkčnosti asi aj kúpil, ale za cenu PODSTATNE zníženú, a súc vybavený dostatočnými znalosťami o konštrukcii PaPaŠu, by som ho použijúc gunmanov recept uviedol do bezpečného prevádzkyschopného stavu - ono nejde iba o ohnutý čap, musia tam byť aj ďalšie veci, minimálne tie deformované lemy v spodnej časti západky, keďže je evidentné na fotografiách, že západka nie je paralelná s krytom)



dunit
Příspěvky: 16

Příspěvek#54 » stř 4. pro 2019, 09:23

Děkuji za vaše názory.

Pokud tomu správně rozumím, tak je k vyřešení sporu, čí vinou vzniklo poškození, potřeba nezávislý znalecký posudek. Věřím tomu, že by dopadl v můj prospěch, ale je otázka, zda to celé nesežere víc času a peněz, než návštěva nějakého puškaře :-/

Zbraň jsem naštěstí ještě nečistil od té konzervační vazelíny. Na fotce s prohnutým příčným čepem je trochu patrná. Myslím si, že kdyby se z toho střílelo, tak by to bylo znát - to je jedna z věcí, která mě trochu udržuje v naději, že by mohla prokázat, že jsem opravdu nestřílel - částečky prachu ve vazelíně atd. Mohl bych si i nechat potvrdit od správce střelnice, kde jsem členem klubu (a případně i na okolních střelnicích), že jsem tam v časovém rozmezí nákup-reklamace nebyl.

Škoda, že nemám takové znalosti, jako Igrlik. Před nákupem jsem si u kamaráda pořádně prohlédl a vyzkoušel znehodnocený PPŠ, aby mě pak něco nepřekvapilo. Stejně jsem potom v prodejně (teď už do očí bijící) závadu nepoznal. No, ale nevšiml si jí ani pan prodavač (který v ZS ty pušky vybíral) a nevšimli si jí ani na oddělení zbraní.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#55 » stř 4. pro 2019, 09:34

Můžeš dlouho a draze bojovat za svou pravdu s nejistým výsledkem. Špagin je takovej kopáč, že mu další zásah kladivem, kleštěma a případně svářečkou neublíží. Odnes to k někomu šikovnýmu, ideálně k puškaři.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#56 » stř 4. pro 2019, 09:48

Tady k této deformaci skutečně dojde tím,že pertinaxový doraz není při zaklapnutí na konci spodního rámu,ale před čepem. Ovšem musí se z toho vystřelit,aby se to takto ohlo. Takže pokud si z toho nestřílel,tak to udělali na zkušebně nebo někde před ní. Ručně toto neuděláš.

Nicméně oprava je tak triviální,že bych snad ani netratil čas psaním o ní tady natož nějakou reklamací ;)

Je to prostě nebezpečný klumpr,jak jsem psal :roll:



Adam 56
Příspěvky: 20

Příspěvek#57 » čtv 5. pro 2019, 14:30

Prosím o jakou prodejnu se v Pardubicích jednalo ? včera jsem zakoupil v Pce (zbraně -kspol špagina a moc se mi nezdá pružina závěru .. (není stažená až do konce ) a zůstává viset

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#58 » čtv 5. pro 2019, 15:56

Foto?



dunit
Příspěvky: 16

Příspěvek#59 » čtv 5. pro 2019, 15:59

Koupil jsem ho také tam.



Yoki
Příspěvky: 53

Příspěvek#60 » ned 5. led 2020, 12:08

Ja Spagina koupil loni v lete. Slape jak hodinky, zatim zadna zavada ci zadrzka, pri strelbe se ani nehne. Pravda, presnost neni jeho silna stranka, ale od toho mam jine zbrane. Tahle je pro radost a poteseni ji mit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 40 hostů