Puška vz.52/57

Samonabíjecí pušky


Kenedz
Příspěvky: 5

Příspěvek#1 » úte 14. črc 2020, 13:36

Ahoj. Chystám se pořídit československou samonabíjecí pušku vz.52/57. Moc jich není, ale věřím, že se slušný kousek sehnat dá. Nicméně jsem zachytil informaci typu "degermanizovaná" puška vz.52/57. Asi se tento typ pušky dá sehnat dovozem ze zahraničí a v Německu se nějakým způsobem upravovala? Mohl by mi někdo z majitelů nebo znalců poradit co to znamená a na co si dát případně pozor?



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#2 » úte 14. črc 2020, 14:00

Bodak, zasobnik/sachta



Kenedz
Příspěvky: 5

Příspěvek#3 » úte 14. črc 2020, 14:20

To jako že může chybět bodák a zásobník? Bez toho bych do toho samozřejmě nešel.



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#4 » úte 14. črc 2020, 15:13

Jednu takovou ponemcenou jsem poridil. Je bez bodaku a v zasobnikove sachte je navrenej malej bazmek, aby tam nesel tam standardni zasobnik. Bodak se da sehnat v bearece a ten bazmek se da odbrousit. Udajne jsou zasobniky se zmensenou kapacitou na 5 ran, ale ten muj byl stadardni, akorat s upilovanym rohem aby sel vlozit do modifikovane zasobnikove sachty.

Cili jde z toho udelat zase nazpat normalni puska, ale stoji to praci navic.



Kenedz
Příspěvky: 5

Příspěvek#5 » úte 14. črc 2020, 15:30

Díky moc. Ještě jsem slyšel, že se nějakým způsobem fixovalo hledí. Asi se zavařilo. Je to pravda?



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#6 » úte 14. črc 2020, 15:35

Nejde nastavit na vic jak 300m, v bvs maji nahradni za par korun...



Kenedz
Příspěvky: 5

Příspěvek#7 » úte 14. črc 2020, 17:47

Super. Díky moc za rady. Ať se daří.



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#8 » čtv 25. úno 2021, 12:12

Ahoj,
mne také tato puška okouzlila a určitě patří mezi zajímavé kousky naší zbrojařské historie. V devadesátých letech (pravděpodobně z armádních zbytků) se hojně vyvážela do Rakouska, Itálie, USA ale hlavně do Německa. Když si pušku seženeš z Německa, má oproti původnímu stavu zpravidla následující změny:
1) bodák je odstraněn a čep (kolík) bodáku je nahrazen svinutým plechem, který je v držáku bodáku zavařen
2) na hledí (klapka hledí) je návarek z CO a umožňuje maximální nastavení do 300 m
3) v zásobníkové šachtě je návarek z CO
4) na pouzdře závěru (uplně v zadu) je návarek z CO
5) zásobník má upilovaný rožek a zpravidla uvnitř je návarek z CO (tím se snížila kapacita zásobníku na 5 ks)
6) nosič závorníku (klika závěru) má upilovaný rožek a také má návarek z CO

Všechny návarky lehce odstraníš aku jemnou vrtací bruskou koupenou např v Lidlu za 6 kil (hlavně bacha na broušení a leštění, ať zbytečně neodstraníš moc materiálu, kupodivu puška není z extra houževnatého materiálu). Náhradní díly seženeš např. v BVS, tam to má za slušnou cenu. Bodák je lepší sehnat někde na Aukru a vyjde tě na 3 až 6 stovek. Pokud budeš chtít bodák i s držákem bodáku (kostka), tak to na akuru vyjde něco přes litr. Beareka je na můj vkus předražená (např. 2 tisíce za samotný bodák, zásobník se nestydí kolem 3 k - jako by ten kus plechu byl pozlacenej). U nás se puška pohybuje v rozmezí 20-25k, vyjíměčně levnější, ale taky i dráž :-) (záleží jak moc je v původním orig. stavu). V aukčních síních např. na egun.de Němci přihazují max do 500 E, pak se přehazují jen Češi a nebo překupnící, ti to můžou šponovat až na cca 700 E vyjímečně i víc. Bohužel překupnící po nich aktivně slídí, vykupují je a v ČR nebo SR se je snaží prodávat za nekřesťanské ceny. Kontroluj si pažbu - občas bývá prasklá v místě pro bodák. Pažba u dovozu z Německa bývá málo kdy zčíslovaná (osobně neřeším), ale zase nebývají prasklé. Nadpažbí, víko pouzdra závěru a klika závěru bývá nalakovaná na černo. Jinak vše bývá původní. Čištění v pažbě většinou chybí a docela blbbě se schání. Vzor 52 na náboje 7,62 x 45 se pohybuje v podobné cenové relaci, ale vyskytují se ještě vzácněji.



Kenedz
Příspěvky: 5

Příspěvek#9 » čtv 25. úno 2021, 12:24

Ahoj Hoyt,
díky moc. Naprosto vyčerpávající odpověď. Zatím jsem pušku nesehnal, ale teď už vím přesně na co si dávat pozor. Měj se fajn.



Harquebusier
Příspěvky: 36

Příspěvek#10 » čtv 25. úno 2021, 19:13

Pokud někdo chce vz. 52/57 ze sběratelských nebo patriotických důvodů, proč ne - i když její ceny jsou dost přemrštěné. SKS je lepší zbraň a výrazně levnější. Také bez výše uvedených zprznění... :(



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#11 » čtv 25. úno 2021, 21:01

motáš jabka a hrušky - sks jsou miliony od několika výrobců, ale 52/57 je jen jedna a naše



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#12 » čtv 25. úno 2021, 22:01

Ahoj, díky, pokud je to možné, rád se podělím o zkušenosti. Ještě bych doplnil, že u pušek vz. 52 a 52/57 byly občas u našich rakouských a německých sousedů "úpravy" stylu "myslivec" která zahrnovala montáž optiky, lištu upevněnou na rámu či na pažbě, nebo po výměnu pažby za loveckou. Osobně takové úpravy neuznávám. Co mne ovšem také děsilo, jsou prodávané úpravy v USA. Zpravidla mají upraven povrch tak, že vypadá jakoby byl potřen asfaltem a namočen do písku. Vůbec netuším účel takové úpravy. Možná snaha o zakrytí poškození rámu zbraně...
Za komanče se ještě 52/57 vyvážely do tehdy spřátelených zemí jako byla například Kuba či Egypt, ale neslyšel jsem, že by někdo z takových zemí pušky dovážel zpět pro náš trh. Myslím si, že je takové země dost používaly a většina jich už skončila na zaslouženém odpočinku :-)

Kdybych měl vz. 52/57 hodnotit a například srovnávat s SKS, tak je pravdou, že je oproti SKS podstatně dražší. Je to způsobeno tím, že se jich vyrobilo podstatně méně (cca něco přes 200 tisíc kusů) kdežto SKS byla vyráběna i licenčně a celkově jich jsou miliony. Dále je vz. 52/57 ceněna svojí zajímavou konstrukcí a ceně též nahrává, že se jedná o domácí produkt, tedy nejdražší jsou právě u nás a na Slovensku.

Oproti SKS: výhody vz 52/57: lépe se drží, má menší zpětný ráz, dávkování munice pomocí zásobníku a je přesnější.
nevýhody: konstrukčně složitější, těžší, ve ztížených klimatických podmínkách méně spolehlivá (náchylnější na znečištění)

Závěrem: vz 52/57 je zajímavá a elegantní karabina, (moc se mi líbí) :D a dobře se z ní střílí.

PS: problém je, že se u nás zvedá cena i SKS a to z důvodu embarga na Rusko. Dováží se sem složitě přes Turecko a jiné cesty. Co jsem měl možnost osahat z novějšího dovozu, tak se jednalo o "obouchané" střepy, minimálně druhá kategorie a cena byla i přes 10 k. Já osobně bych za takový vergl nedal ani pětník. Jinak je samozřejmě SKS velmi kvalitní karabina.



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#13 » čtv 25. úno 2021, 22:28

Chlapi, ale mám na Vás prosbičku, mohli by jste někdo postnout či mi poslat na mail "Předpis pro výcvik ve střelbě Samonabíjecí puška vz. 52" či i jinou dokumentaci k pušce vz 52/57. Nedaří se mi ji sehnat. Předem díky ;)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#14 » čtv 25. úno 2021, 22:53

Hoyt píše:AJeště bych doplnil, že u pušek vz. 52 a 52/57 byly občas u našich rakouských a německých sousedů "úpravy" stylu "myslivec" která zahrnovala montáž optiky, lištu upevněnou na rámu či na pažbě, nebo po výměnu pažby za loveckou. Osobně takové úpravy neuznávám. Co mne ovšem také děsilo, jsou prodávané úpravy v USA. Zpravidla mají upraven povrch tak, že vypadá jakoby byl potřen asfaltem a namočen do písku. Vůbec netuším účel takové úpravy. Možná snaha o zakrytí poškození rámu zbraně..


To, že se na západ od nás spousta těch flint upravila "po myslivecku" není ale nic, co by bylo zvláštní. Dostaly se do civilního prodeje snad už v 70. letech a v té době to byla laciná tuctová karabina, které nebylo vůbec škoda. To samé, co je v ČR třeba dneska klon třeba AK nebo AR. Stejně tak se po válce u nás upravilo mraky vojenských mauserovek, vč. dnes raritních klonů jako vz. 33, více či méně "po myslivecku" a tehdy to taky nikomu netrhalo žíly, protože těch verků bylo mezi lidma tolik, že ta úprava prostě jen mohla zvednout hodnotu prakticky bezcenné zbraně. Vždyť sama Zbrojovka Brno vyráběla myslivecké flinty ze svých skladových náhradních dílů z vojenské produkce prakticky do zániku před pár lety. To, že dneska to vidíme jinak nic neznamená. Stejně tak to třeba za 50 let uvidí naši potomci, když najdou lidově vytuněnou osmapadesátku, kterých se dneska bastlí (ze stejného důvodu) mraky.
Takže se s tím, že se ty flinty různě zbastlily, můžete nesouhlasit, nechápat nebo kritizovat, ale to je tak celé, co s tím naděláte. Prostě taková byla doba ;)



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#15 » pát 26. úno 2021, 08:08

Střelec píše:Takže se s tím, že se ty flinty různě zbastlily, můžete nesouhlasit, nechápat nebo kritizovat, ale to je tak celé, co s tím naděláte. Prostě taková byla doba ;)


Dobrý den,hezky jste popsal stav kolem úprav zbraní a souhlasím s Vámi. Možná jsem se špatně vyjádřil. Cílem bylo upozornit kolegu, že může narazit i na verze s různýma úpravama (ať lepšíma nebo horšíma), ale snižující hodnotu zbraně. Nechtěl jsem kritizovat smysl tehdejších úprav jako celek. Naopak, některé upravy jako například relativně zdrařilá montáž optiky provedená puškařem (né garážovým bastlířem) pro některé lidi smysl měla. Šlo o jednu z nejlacinějších zbraní na trhu, tak proč ji neupravit a nevyzkoušet. Jde tedy o můj subjektivní názor ke konkrétnímu typu zbraně, protože z karabiny nikdy odstřelovačku nebo pořádnou loveckou pušku neuděláte.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů