Puška vz.52/57

Samonabíjecí pušky


Harquebusier
Příspěvky: 36

Příspěvek#16 » pát 26. úno 2021, 11:59

gunman píše:motáš jabka a hrušky - sks jsou miliony od několika výrobců, ale 52/57 je jen jedna a naše


Jestli jsou něčeho miliony a jiného statisíce neznamená, že jsou to jablka a hrušky. Ty karabiny jsou po stránce konstrukce a užitných vlastností velmi podobné. A že někdo může z důvodů, které jsem výše uvedl preferovat českou zbraň je pochopitelné. Jiným (např. mně) to ale smysl nedává.
Originální sovětskou SKS 45 jsem pořídil před lety od ZS v rámci akce "Mazlíček s krmením" za 3900 CZK, což je (a i tehdy byla...) cena běžné vzduchovky. Mimochodem, to "krmení" 7,62x39 k ní tehdy bylo za 2,-/ks. ;)
A neřekl bych, že je to "obouchaný střep" - viz foto... :lol:
Obrázek

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#17 » pát 26. úno 2021, 12:25

Každopádně nedoporučuji tahat dál SKS do vlákna o vz.52/57 !



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#18 » pát 26. úno 2021, 12:50

V knize tuším "Legenda CZ" jsem četl, že byla zakoupena licence na výrobu SKS u nás a už se částečně i zahájila (po zavedení pušky 52 se polotovary nebo díly, či co už bylo hotovo, odprodaly do NDR). Nicméně nějak nechápu tu logiku - 1 koupit licenci na něco v jedné ráži, 2 financovat vývoj něčeho úplně nového v jiné ráži, co nakonec jde do sériové výroby, ačkoliv to oproti tomu, na co mám už licenci a částečně ve výrobě, není o nic lepší nebo pokrokovější (můj názor), 3 nutnost změnit ráži na to, co jsem chtěl úplně prvně (= zase platit vývoj, úpravu stávajících a zavedení nového typu do výroby). Ta ne-logika mě fakt baví.
Tedy otázka:
Nabízí koncept "puška vzor 52" něco o tolik lepšího než SKS? Zásobník x nábojová schránka asi nebude ten rozdíl (čínské SKS jsou na zásobníky transformovány, fungují a náklady na vývoj byly jistě jinde než vyvinout novou pušku). Navíc je dle wiki SKS lehčí než "těhotná" 52.

Je to čistě moje úvaha, ale přijde mi, že tehdy (50. léta) československý vývoj ručních planých zbraní byl strašný cirkus. Namátkou ještě pistole vz. 52, horší a složitější konstrukce než TT, UK 59, nespolehlivý křáp oproti PKM, apod. Vz. 58 je asi výjimka potvrzující pravidlo.



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#19 » pát 26. úno 2021, 13:27

To admin (moderator): je škoda dávat tomuto vláknu hned napomenutí, z důvodu nedržení se témata. VZ 52/57 je v mnoha ohledech s SKS velmi podobná, v našich končinách má dokonce provázanou historii a určitému srovnání se vyhnout nelze. Pokud se budeme držet striktní šablonovitosti, tak to kvalitní diskuzi neprospěje.



Harquebusier
Příspěvky: 36

Příspěvek#20 » pát 26. úno 2021, 13:53

To Střelec: Tu knihu mám, tak jsem do ní nahlédl. Pušce vz. 52 a vz.52/57 jsou tam věnovány strany 83 - 88 a jakkoliv je celá ta publikace laděna pozitivně vůči CZ, tak o této zbrani tam moc příznivě psáno není. :-(



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#21 » pát 26. úno 2021, 14:51

To střelec:
Vývoj a výroba VZ 52 a 52/57 byl ovlivněn několika faktory.
1) Zbrojní průmysl za 1. republiky byl na velmi dobré úrovni. Vyvíjeli jsme a vyráběli ruční palné zbraně všech kategorií (pistole, pušky, kulomety) (mj. i težké dělostřelectvo, tanky,letadla, atd.). Školy, vývoj a samotná výroba daly vzniknout tradici ve výrobě zbraní. Ihned po druhé světové válce byly vyhodnoceny potřeby modernější výzbroje pro pěchotu. Puška vz. 24 představovala sice kvalitní, ale již né tak efektivní zbraň. Ukázalo se, že pěšák svoji ruční palnou zbraň nejčastěji používá ve vzdálenostech 100 až 300, potažmo až na 600m. Naopak se ukázala potřeba vyšší rychlosti palby, více munice, pokud možno, aby zbraň nebyla tak velká a těžká, atd.
2) Jelikož zde byla tradice a možnosti viz bod. 1 po roce 45 začal vývoj nové "karabiny" splňující moderní kritéria a to plně v národní gesci.
Ukázalo se, že pro poloautomatickou nebo automatickou střelbu vedené ze zbraně pěšáka na vzdálenosti popsané výše je náboj 8 x 57 a další podobné ráže nevhodný. Z těchto a dalších důvodů byl námi vyvinut a zkonstruován náboj "střední balistické výkonnosti" 7,62 x 45. Ten měl být použit ve zbraních vlastní konstrukce pušky vz. 52 a kulometu vz. 52. Vlastní konstrukcí se mělo docílit ušetřením nákladů za licenční výrobu a také fakt, že jsme měli jak výrobní tak i výzkumné kapacity (tím se mohl pochlubit jen málokterý národ).
3) Na vývoji pušky vz 52 se podíleli i ruští poradci (bohužel již zde začínala působit politika), kteří například vehementně prosazovali, aby zbraň měla nesnímatelný bodák. Konstrukční řešení však bylo na našich konstruktérech. Po překonání většiny konsrukčních problémů se plná sériová výroba rozeběhla kolem roku 1953.
4) V roce 1955 vstupuje Československo do Varšavské smlouvy a záhy je tlačeno na unifikovanou výzbroj mj zahrnující používat jednotnou munici náboj 7.62 vz 43 (7, 62 x 39) pro pěchotní palné zbraně. V rámci "bratrské výpomoci" bylo politicky rozhodnuto o licenční výrobě SKS 45. Pušky i kulomety vz. 52 měly být postupně prodány do jiných spřátelených zemí. Licence na výrobu SKS byla skutečně pořízena, připravena i výrobní linka a opravdu se začaly na našem území vyrábět první díly a polotovary. To se ovšem setkalo s nechutí (pro mne záhadné politické rozhodnutí...možná souboj), neboť již byla ve vývoji nová útočná puška (samopal vz. 58 ) na požadovaný náboj, a také se ukázalo, že není konstrukční problém pušku vz 52 překomorovat na ruský 7.62 x 39 (aby byly splněny podmínky velkého bratra). Nakonec tak bylo rozhodnuto a licence i linka putovaly do NDR. V roce 1957 jsme překomorovali pušku vz. 52 na ruský 7.62 vz 43 a tím vznikla samonabíjecí puška vz 52/57. Jako zázrakem jsme tak byli jedinou zemí východního bloku, vyrábející zbraně vlastní konstrukce (pistole, pušky, kulomety) a používané u svých ozbrojených složek. V zapomění tedy padl jen náš náboj 7.62 x 45.
Puška vz 52 a další zbraně představují nejen kus naší historie, ale také šikovnost a odhodlanost v nelehké době. Drobné konstrukční nedostatky vnímám jako zanedbatelné. Škoda jen, že se nepokračovalo ve vývoji této jinak zajímavé karabiny. Než Simonov přišel se svojí SKS, tak jeho předchůdkyně měla více porodních bolestí než vz 52.
Pistole vz 52 měla podobně zajímavý osud, ale to bych tu asi dostal ban za nedržení vlákna :)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#22 » pát 26. úno 2021, 14:58

Hoyt píše:To admin (moderator): je škoda dávat tomuto vláknu hned napomenutí, z důvodu nedržení se témata. VZ 52/57 je v mnoha ohledech s SKS velmi podobná, v našich končinách má dokonce provázanou historii a určitému srovnání se vyhnout nelze. Pokud se budeme držet striktní šablonovitosti, tak to kvalitní diskuzi neprospěje.

Pokud jde o vývoj vz. 52/57 paralalně s SKS, je to v pořádku. Pokud někdo začne diskusi typu "... je to šunt, kup si radši SKS o tři pětky levněji ...", tak to tu nemá co dělat. Doufám, že to pro vysvětlení stačí.



S_Dvoracek
Příspěvky: 7

Příspěvek#23 » ned 28. úno 2021, 10:27

Zdravím, nemáte někdo jezdce hledí? Koupil jsem flintu, která neunikla úpravám německých intošů.
Dekuji



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#24 » ned 28. úno 2021, 10:57

BVS by mohlo mít, já tam před nějakou dobou kupoval pár náhradních dílů pro kolegu, včetně plátku hledí, výběr volných ND měli tehdy na tuto flintu slušný



S_Dvoracek
Příspěvky: 7

Příspěvek#25 » ned 28. úno 2021, 12:30

V BVS jsem nakoupil celý set náhradních dílů, ale tento zásadní kousek tam není. Potřeboval jsem kompletní hledí, ale mám jen pátek. Dá se sehnat v USA... Ještě jsem měl naději, že dude sedět ze Vz.58, ale je odlišný.



S_Dvoracek
Příspěvky: 7

Příspěvek#26 » úte 2. bře 2021, 19:08

Neudělal by mi z vás někdo náčrt s mírami jezdce hledí? Musím ho vyrobit.



Hoyt
Příspěvky: 40

Příspěvek#27 » úte 2. bře 2021, 20:02

S_Dvoracek píše:Neudělal by mi z vás někdo náčrt s mírami jezdce hledí? Musím ho vyrobit.


ten díl se jmenuje "Stavítko klapky hledí" délka 25 mm a průměr 10 mm, budeš k tomu potřebovat ještě Zpruhu stiskátka stavítka hledí a tuším 2 x stiskátko stavítka hledí (je to jiný princip než u vz. 58). Pokusím se ti poslat katalog součástek (sice v mizerné kvalitě, ale bohužel jinou dokumentaci nemám.



Honza 71
Příspěvky: 1

Příspěvek#28 » čtv 8. zář 2022, 13:46

Pokud seženeš plátek hledí, tak pozor, pro 52 i 52/57 jsou jiné co se týče dostřelu...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů