IWI Zion 15

Samonabíjecí pušky


bigmountain
Příspěvky: 93

Příspěvek#91 » stř 11. říj 2023, 18:45

R4mb0 píše:
napojeni upperu a loweru velky vakl (nemam s cim srovnat, tak popsanou intenzitu muzete brat s rezervou)


Ten vakl se dá štelovat, je tam na to šroubek. ;-)



NickScyer
Příspěvky: 3

Příspěvek#92 » ned 26. lis 2023, 21:57

Nová várka Zionů do ČR dorazila, akorát že krátká verze je ještě kratší. Tzn. místo 12,5" je tu 11,5". Nicméně s tím rozdílem, že už to není mid-lenght gas system, ale carbine gas system. Což je teda standard pro tuhle délku hlavně, ale mně to udělalo celkem čáru přes rozpočet.
Chtěl jsem na Ziona tlumič a co jsem se dočetl, tak bude puška nejspíše přeplynovaná, budou se víc opotřebovávat díly, střelba nebude tak komfortní,... Nejspíš by to chtělo přestavbu na nastavitelný plynový systém, jiná plynová trubice a nevím co ještě....

Máte s tím někdo zkušenost? Nebo by bylo v pohodě dát na tu 11,5" prostě tlumič a neřešit to? Nejsem zase nějakej profi střelec. Spíš nechci udělat ukvapenou koupi.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#93 » úte 28. lis 2023, 14:09

Když dáš flow thru tlumič tak nemusíš nic řešit. Osobně jsem AseUtra za mě super, mám teď Silent Steel a flow u něj funguje ještě lépe.

Jinak dle mě vymeniš kdyžtak jen gasblok za stavitelný, pokud to jde pořešit prinkoupi tak bych to stejné pořešíl, kvůli chování zbraně.



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#94 » úte 28. lis 2023, 19:30

Občas mi to nedá, tak něco napíšu. Že je vakl mezi upper a lower je v pořádku. Špatný je velký vakl, ale i malý vakl. Komu to nedá spát existuje accu wedge, nicméně vakl je standardní, nic co by vybočovalo ze standardu v této cenové hladině.

Jestli je tam systém carbine nebo mid je světe div se jedno. Drtivá většina pušek má carbine a to i u 14,5", sem tam i u 16". Ano kdyby byl mid, bylo by to o něco lepší, ale to něco je tak málo znatelné že se tu řeší něco co většina nepozná na chování zbraně. Přeplynované jsou všechny pušky a čím levnější tím víc přeplynovaná (neplatí vždy), aby se různé detaily určující cenu pušky prostě přetlačily stylem "more gas" .
Nízkotlaké tlumiče nejvíce funkční ase utra a silent steel stojí 20k a fungovat budou jak s mid tak s carbine naprosto ok. Kdo hledá komfortní střelbu, nechť si koupí ar15 ve 22LR.

Rozhodně do pušek nemusíte hned hrabat a předělávat gasblocky. Většinou stačí kvalitní tlumič - ase nebo SS, páka s dírama a hotovo.
Klidně bych se vsadil, že mezi 11,5" s carbine a 12,5" s mid nepozná 90% vůbec rozdíl.

Zion je fajn puška s asi nejlepšími plasty - b5 systems v této cenové kategorii, má velmi dobře zpracovaný nosič, ale jinak je to obyč puška v ceně okolo 30k.

Tato várka pušek došla s 11,5". Další várka bude asi v březnu a co tam bude se zase neví. Existuje jak 11,5" tak 12,5", ale teď prostě došly 11,5".



NickScyer
Příspěvky: 3

Příspěvek#95 » úte 28. lis 2023, 21:06

Díky za tipy s tím flow-through tlumičem, to bude asi nejideálnější volba, když to řeší to sraní s regulací množství plynu. Sice cena +15k, ale stejně za levnější tlumiče bych dal okolo 10k, takže asi lepší rovnou investice, která bude dělat radost.

Nejspíše půjdu teda do toho 11,5" Ziona, kratší je pro mě lepší a jediný co mě brzdilo, byly ty nejasnosti s "tlumič vs. carbine gas system na 11.5"
Jinak je to vlastně shodný s tou 12.5"/middy, navíc to bude moje první ARko, takže určitě nepoznám rozdíl...

Jinak by mě ještě zajímalo, jaké máte pocity ze střelby s (flow-through ideálně) tlumičem?
Je mi jasný, že "crack" při proražení rychlosti zvuku tam bude vždy, když se používá standartní střelivo, ale jak moc oceňujete potlačení hluku z plynů z výstřelu? Je to něco hodně znát?
Jasně že jsou videa na YouTube, ale raději uslyším praktické a objektivní zkušenosti :).

Děkuji



sokar
Příspěvky: 443
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#96 » úte 28. lis 2023, 21:37

Levnější tlumiče jsou a-tec ar30 nebo ar40 - jsou vysokotlaký a s upínáním atec brzdu jsme už dva kusy lovili v dopadišti - to si rovnou kupte gis lineár a výjde to na stejno. Na pár ran dobrý, ale na hodinovou střelbu peklo. Nízkotlaky jsou prostě drahý, ale fungují. Na naší střelnici když se osadí tlumičem tak je rána více tupá než bez tlumiče. Pocity ze střelby jsou takový, že to dělá bum, ale né tak moc jako bez tlumiče, ale plyny se vrací zpět přes natahovací páku a metou se pod brýle a pak slzí oko. Ani ty nízkotlaký nejsou samospásný, ale rozhodně lepší než vysokotlak. Dva tři magy cajk a pak to začne foukat zpět o něco víc taky. Skladem máme jak 11,5" ziony tak dalších asi 20 pušek v podobné ceně, tak se může kdokoliv dojet podívat a porovnat si rozdíly.
Jinak co je novinka od ase utra tak tlumič přímo na a1 usťovky tedy i na to od ziona bez nutnosti to sundávat za jinou. Sice stojí 21k, ale nemusí se měnit usťovka. Málokdo však řekne a řeší že puška při střelbě s tlumičem = životnost nižší o 30-40% a musí se co 200-300 ran čistit jinak nestřelbyschopné. Aktuálně se nejvíce prodávají ase utra a SS tlumiče. Lepší dostupné nízkotlaky neznám, ale pokud chce někdo střílet s tlumičem více jak 30% času na střelnici tak si došetřete na nízkotlak.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#97 » úte 28. lis 2023, 22:34

NickScyer píše:...Je mi jasný, že "crack" při proražení rychlosti zvuku tam bude vždy, když se používá standartní střelivo...


Jen technická - jasný ti to není. Sonický (aerodynamický) třesk nevzniká nějakým "proražením" rychlosti zvuku, ale generuje ho objekt po celou dobu letu, co se tento pohybuje nadzvukovou rychlostí. Blíže viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Aerodynamick%C3%BD_t%C5%99esk

Třesk je vlastně trvalý efekt, ke kterému dochází, když se objekt pohybuje nadzvukovou rychlostí. Ovlivňuje však pouze pozorovatele umístěné v konkrétním bodě, který protíná oblast ve tvaru geometrického kužele za letícím objektem. Jak se objekt pohybuje, tato kuželová oblast poruchy se také pohybuje za ní a když kužel prochází přes pozorovatele, krátce prožijí aerodynamický třesk/rázovou vlnu.

Aerodynamický třesk se vyskytuje po celé dráze letu tělesa letícího nadzvukovou rychlostí.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#98 » stř 29. lis 2023, 13:45

Ohledně střelby s tlumičem fakt doporučuji přitom myslet....a neprehanet to...je fakt vtipné když někdo koupí pusku, drahou, dá tam tlumič, obal a pak střílí na mířenku že i přes obal to.nejde.sundat...



DrIVER
Příspěvky: 2

Příspěvek#99 » pát 22. bře 2024, 20:07

Pánové, nemáte to někdo vyzkoumáno? Na stránkách IWI jsou dva modely 12,5" - SBR a Pistol. https://iwi.us/product-category/firearms/zion15/
Docela se liší hmotností. SBR 6,5lbs. (2,95kg) a Pistol 5,95lbs. (2,7kg). Nějak se mi nechce věřit, že by to bylo jenom pažbou, nebo jo? Ostatní parametry vypadají stejné.



DrIVER
Příspěvky: 2

Příspěvek#100 » pát 22. bře 2024, 21:33

DrIVER píše:Pánové, nemáte to někdo vyzkoumáno? Na stránkách IWI jsou dva modely 12,5" - SBR a Pistol. https://iwi.us/product-category/firearms/zion15/
Docela se liší hmotností. SBR 6,5lbs. (2,95kg) a Pistol 5,95lbs. (2,7kg). Nějak se mi nechce věřit, že by to bylo jenom pažbou, nebo jo? Ostatní parametry vypadají stejné.

Update: sorry, už jsem na to asi přišel. Bude to asi jen tou pažbou, kvůli klasifikaci v US. Tak nic pardon.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host