Výběr AR-15/ AR-10 Lov-sport

Samonabíjecí pušky


Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#1 » stř 10. led 2024, 20:48

Zdravím všechny, o puškách AR-15 potažmo AR-10 je toho na internetu docela dost, bohužel mnohdy nepřehledně psáno, recenze kolikrát od uživatelů bez zkušeností, nebo zkušenostmi pouze se svojí zbraní, a proto bych se rád zeptal někoho, kdo se těmito puškami vyloženě zabývá, na případné hlavně kvalitativní rozdíly, možnosti úprav a různých tuningů, zaměnitelnosti dílů atd.
Zabývám se myslivostí a lovem veškeré naší zvěře, a musím říct že co se týče klasických loveckých opakovacích kulovnic, tak u nich zkrátka nemohu najít to, co bych potřeboval. Jedná se mi hlavně o ergonomii zbraně a přizpůsobení například délky pažby, výšku pažby, lícnice atd.....zkrátka každý si ji může přizpůsobit například už i jenom tomu jaké je roční období, co všechno má na sobě s ohledem na délku pažby, pozici ze které střílí atd......
Pro Lovecké účely bude asi nejvhodnější ráže 308Win nebo 6.5creedmoore. Předpokládám že jiná zajímavá lovecká ráže na výběr nebude, předpokládaná střelba max 300m, nejčastěji 120-150m .
předpokladem je použití klasického puškohledu, digitálního puškohledu, termovize popřípadě kolimátor.
Úsťové zařízení asi tlumič hluku.

Nejraději bych vybíral z více modelů, proto se ptám, co by se dalo zařadit do výběru, když potřebuji spolehlivost, přesnost tak do 1MOA na 100m hlavně kvůli lovu Lišek, dobrá opravitelnost, dostupnost náhradních a tuning dílů. Plyn nebo píst? Jaká délka pro jednotlivé ráže?


Děkuji za rady a zkušenosti při výběru.....



mijunior
Příspěvky: 96

Příspěvek#2 » stř 10. led 2024, 21:07

I klikovka může být dostatečně variabilní. Např. Sako, Tikka, široká nabídka šasi pro Remington 700.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#3 » stř 10. led 2024, 21:21

Pokud to chceš na lov tak jednoznačně klika - další věc je co chceš lovit, a na jakou vzdálenost. hiil asi moc ne. Pokud máš zkoušky z myslivosti, víš že tam na danou zvěř musí střela mít jistou energii .
Těhle parametrů je hodně ...... Další věc je kolik chceš investovat, dobrá lovecká puška je okolo 250 tisíc a optika cca 100 tisíc pokud chceš kvalitu a k tomu dalších plno věcí :-)

Délka pažby a podobně ti nikdo neporadí , nikdo neví jak si velký :-) :-) Tohle si musíš osahat sám :-)

Jinak když si přečteš třeba vlákno AR-15 Obecně tak tam spousty odpovědí najdeš



Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#4 » stř 10. led 2024, 22:04

mijunior píše:I klikovka může být dostatečně variabilní. Např. Sako, Tikka, široká nabídka šasi pro Remington 700.

Je to pravda, ale zase ta samonabíjecí puška má taky svoje výhody. Samozřejmě myslivecky nevypadá ani jedno...



Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#5 » stř 10. led 2024, 22:07

Bubenicek píše:Pokud to chceš na lov tak jednoznačně klika - další věc je co chceš lovit, a na jakou vzdálenost. hiil asi moc ne. Pokud máš zkoušky z myslivosti, víš že tam na danou zvěř musí střela mít jistou energii .
Těhle parametrů je hodně ...... Další věc je kolik chceš investovat, dobrá lovecká puška je okolo 250 tisíc a optika cca 100 tisíc pokud chceš kvalitu a k tomu dalších plno věcí :-)

Délka pažby a podobně ti nikdo neporadí , nikdo neví jak si velký :-) :-) Tohle si musíš osahat sám :-)

Jinak když si přečteš třeba vlákno AR-15 Obecně tak tam spousty odpovědí najdeš

Co by to mělo být za 250 tisíc? Samozřejmě o energii vím, proto píšu 308win nebo 6.5Cr.
Nechci radit délku pažby.... píšu že ideální je, si ji upravovat podle aktuálních potřeb...

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#6 » stř 10. led 2024, 22:19

Třeba Blaser R8 Silence , mám ji a je to velmi dobrá puška, mám ji v ráži 7 Rem. Magnum - kterou považuji za nejlepší .. + optika Nightforce ATACR - 5-25x56mm F1
Když sem ji kupoval, měl sem v ruce asi 5 druhů různých výrobců, tahle mi sedla jak do ruky tak do ramene .



Haluziak
Příspěvky: 288

Příspěvek#7 » stř 10. led 2024, 23:09

Nenech se odradit, AR"10", limiter do zásobníku a ať dědkům praskne žilka, lepší lego neseženeš a máš slušnou naháňkovou souladu flintu.
Dnes jsou různé zajímavé náboje třeba 6.5 Grendel.



vava
Příspěvky: 62

Příspěvek#8 » čtv 11. led 2024, 06:57

Pokud budeš chodit na čekanou nebo šoulat sám nevidím v tom problém. Puška je to dobrá. I když se těžko dá srovnávat její přesnost s klikou (Tikka mi střílí pod MOA stabilně a bez nějakého zvláštního úsilí). AR10 na zásobníkovou délku budeš mít problém vyladit - ne že to nejde, ale něco to stojí - čas, peníze.
Naháňky jsou samostatná kapitola - jak znám to myslivecké prostředí, tak pokud Tě vůbec s AR10 na naháňku pustí, tak Tě už příště nepozvou - nedej bože abys ještě něco střelil nebo už vůbec víc kusů. Budeš tam s tím jako pěst na oko. Rozumím argumentům že technicky se to neliší od samonabíječek, ale myslivci jsou konzervativní - česká myslivost ctí tradice obzvlášť. A nevím, kde seženeš zásobník na dvě rány tak jak požaduje zákon §45, odst 1) l) střílet zvěř z poloautomatických nebo automatických zbraní se zásobníkem schopným pojmout více než 2 náboje.



Haluziak
Příspěvky: 288

Příspěvek#9 » čtv 11. led 2024, 08:43

vava - limiter do zásobníku vytiskne každý puberťák s 3D tiskárnou.
AD tradice, jsou tradice a výmysly tradice jsou super ale s flintou nemají co dělat, to by jsme tu lovili ještě s bambitkou a sekaným olovem.
Takže nebát se a razit osvětu, stejně dědkové brblali když přišli puškohledy.

PS a nejvíc brblají ti co mají problém trefit stodolu zevnitř.



Hankye
Příspěvky: 75

Příspěvek#10 » čtv 11. led 2024, 09:00

Hele tohle teď hodně řeším. Zatím bych to viděl na .300 blk. je mi to sympatická ráže, lower identický s upperem. Hlavně šoulání - čekaná mi je stejně jako sebevražda naháňkou vážně nesympatická. Netuším, proč když se povoluje lov lukem je s tímhle problém. Jsem konzervativec, ale to neznamená, že se musí konzervovat věc, která nemá opodstatnění.
Mimochodem způsob získání loveckého lístku mi přijde za hranou a zvažuju pouze zkoušky. Život je moc krátkej na to, abych hodinu poslouchal člověka jak jednou lovil jelena. Honitbu na to máme, snad to dopadne.



Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#11 » čtv 11. led 2024, 09:48

Je to pravda. Na společné lovy to tahat asi nebudu, na to mám opakovačku Mauser 9.3x62.....
Je to pro mě výborná ráže, se střelou 16g se s tím dá krásně lovit až na cca 200m takže pro lov naprosto dostatečné......bohužel je to klasická kulovnice s plastovou pažbou Mauser M18 a ta ergonomie není to pravé ořechové.



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#12 » čtv 11. led 2024, 12:23

Pokud má být jedním z účelů lov, ujasnil bych si čeho a způsob.
Z toho by podle zákona o myslivosti vypadla požadovaná energie a tedy i ráže.
AR10 by jako platforma IMHO nabízela víc.



Milik607
Příspěvky: 20

Příspěvek#13 » čtv 11. led 2024, 12:44

aToM píše:Pokud má být jedním z účelů lov, ujasnil bych si čeho a způsob.
Z toho by podle zákona o myslivosti vypadla požadovaná energie a tedy i ráže.
AR10 by jako platforma IMHO nabízela víc.

No právě, chce to určitě 308win nebo 6.5CR . Lov liška, srnčí, černá



aToM
Příspěvky: 500

Příspěvek#14 » čtv 11. led 2024, 15:41

Pokud to má být univerzál na všechny 3, tak 1500 J ve 100 m splňuje 6.5 CM i 308 WIN, a tedy platforma AR10.
Otázkou je, jestli to na škodnou není drobet overkill, na lišku by stačila i malorážka, .22, nebo .17, popřípadě AR15 ve 223.
Pokud je v úvahách i sport a trénink, tak je na zvážení že jedna tovární rána z .308 bude citelně levnější než 6.5 CM.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti