Kompenzátor na SA58

Samonabíjecí pušky


franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#1 » úte 22. pro 2015, 18:42

Ahoj
Dnes jsem si po delsi dobe udelal radost a koupil si kompenzator pro SA58 do zendla vypada perfektne ale trochu mi hlodá jeden problem když jej nasadim tak do uplneho utažení po zacvaknuti západky chybí cca 1/4 otočky tzn kompenzator se mírne hybe co s tím ?? sehnat nejakou 0.25 mm podložku ?? to pochybuju že neco takovyho seženu jak se to resi ? nebo se to muže nechat ?? bal bych se že mi to neco urve připadně budou škrtat kule o kompík připadně to odnest puškaři ?? nechci byt za uplnyho neschopáka co s banalitou jako je nasazení kompiku beži k puškaři :lol:

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#2 » úte 22. pro 2015, 19:15

Já jsem pořizoval dva ze sousedního fóra ale žádná velkovýroba a to samé. Takže jsem je upnul do svěráku a pilníkem jsem ubíral dokud to nebylo ono a doladil šmirglem :) poté odeslal na černění a namontoval a nemůžu si to vynachválit :) sedí perfektně ale je potřeba při pilování dávat pozor aby to bylo v ose s hlavní :) Je to na úvaze každého soudruha jestli se do toho pustí sám :)

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#3 » úte 22. pro 2015, 19:18

Já radím nechat dopasovat u puškaře. Pokud jsi manuálně zručný a máš ty možnosti, můžeš i sám. Já osobně jsem si na T-éčko 858-smičku koupil kompík od Grand Poweru, ale musel jsem si jej taky nechat dopasovat. Jen tak volné uložení není dobré. Dle mého to má minimálně vliv na přesnost. Časem při dlouhodobém používání by se mohlo stát, jak popisuješ, že by střely mohly o kompík "škrtat". Kompenzátor má být napevno, vůle jsou jen na škodu.



franta599
Příspěvky: 638

Příspěvek#4 » úte 22. pro 2015, 19:30

když me chybí utahnout 1/4 otažky což u M14x1 je 0.25mm takže pokud bych to chtel dotočit musel bych upilovat 0.75 mm což je docela hodne materialu a kolmost by taky asi nebyla nic moc sice delam u cnc frez a soustruhu ale nvm no jestli do toho pustit CNCčko v praci :D:D (mensi nemame)navic ubirat na mašine a zkoušet to tam na kosu v praci to by neprošlo :D zavolali by na me orgány :lol: .... pokud neni ostuda to dotahnout k puškaři tak bych to asi videl takhle nejlepe

Uživatelský avatar
jamira
Příspěvky: 301

Příspěvek#5 » úte 22. pro 2015, 19:37

Franto, už jsi s tím kompenzátorem střílel? Já řešil před časem to samé akorát s konkurenčním kompenzátorem HTR (http://www.sa58.cz/products/kompenzator-htr/). Jednak jsem si zadní čelo/dosedací plochu nechal stočit na soustruhu, protože do úplného dotažení a zaskočení západky mezi dosedacími plochami zbývaly cca 0,4mm a i po ubrání zbývala do zaskočení kolíku cca 1/8 otočky. Pak stačilo s takto našroubovaným, dotaženým ale nezaaretovaným kompenzátorem vystřílet cca 20 - 30 ran, tepelné pnutí udělalo své a nádherně tu poslední 1/8 do zaskočení šlo dotáhnout rukou! I pak tam po další střelbě zbyla rotační vůle cca +/- 10° a tu jsem vyřešil tak, že jsem kompenzátor odšrouboval, do závitu na hlavni navinul měděný elektrotechnický drát 0,1mm (rozřízni licnu a použij 1 jemný drátek) a oba závity se nádherně utemovaly a drží to fest. A je to případně rozebíratelné.
Jinak chci touto cestou poděkovat střeleckému instruktorovi a vynálezci tohoto "kompíku" panu Hotrovi - střílí se s ním báječně a zbraň se chová téměř jako malorážka! Super výrobek!

Uživatelský avatar
radimnet
Příspěvky: 167

Příspěvek#6 » úte 22. pro 2015, 19:40

V práci asi ne :) já to dělal ve sklepě na 50 let starém svěráku :) dotáhl na fest a na závit dal nějaký loctite na to určený a přesnost? na 50m na 50tikorunu :) ale jestli si nevěříš tak to odnes k puškaři, není co řešit.



kinght
Příspěvky: 24

Příspěvek#7 » pát 22. led 2016, 16:39

já mám zkušenost takovou (ne jenom s sa58) že kompenzátor vždy utáhnu jak jde i když není v západce a je pootočený a jdu střílet... po pár ranách si sedne a dotáhnu ho ještě víc zase pár ran a kompenzátor sedí v západce... :) zatím se to vždycky osvědčilo a když ne tak nic nepilovat ale radši dát někomu na soustruh at s toho trošku vezme(opatrně)... čelo kompenzátoru vůči ose bude hezky kolmé narozdíl od pilníku



Dandys
Příspěvky: 105

Příspěvek#8 » čtv 21. úno 2019, 08:16

Ahoj,
koupil jsem kompenzátor od Zendla, šel klíčem našroubovat tak akorát a přímo zacvaknul do západky. Pootočit dál jde jen tak o 1/12 - 1/16 otáčky.
Jaký máte názor - má smysl po několika návštěvách střelnice ho upravovat (ubírat hmotu), aby šel nafest nebo nechat být a třeba dotěsnit teflonovou páskou na závitu?

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#9 » čtv 21. úno 2019, 09:09

Asi nemá cenu ho nějak upravovat. Zakápni závit modrým Loctitem a bude to OK

Pokud to chceš mít opravdu na fest, tak ho vezmi na soustruh a stoč tak, aby přesně dosedl. Loctite doporučuji v každém případě :-)



Dandys
Příspěvky: 105

Příspěvek#10 » čtv 21. úno 2019, 09:27

Ta první varianta mi vyhovuje víc ;)

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#11 » čtv 21. úno 2019, 09:33

Dandys píše:Ta první varianta mi vyhovuje víc ;)


Mno, mě chyběla cca 1/6 otáčky ... na soustruhu to bylo vyřešené během 5 minut a mám to na fest. Vím, že na to mohu zapomenout.



Dandys
Příspěvky: 105

Příspěvek#12 » čtv 21. úno 2019, 09:46

Tomu rozumím, kdyby mi chybělo míň než 1/2 otáčky, asi bych taky neváhal to řešit soudruhem, ale mi přebývá jen malá část otáčky a nechce se mi to stahovat o skoro celou otáčku... Raději to něčím zafixuju.

Uživatelský avatar
snackmc
Příspěvky: 181

Příspěvek#13 » čtv 21. úno 2019, 10:12

Dandys píše:Tomu rozumím, kdyby mi chybělo míň než 1/2 otáčky, asi bych taky neváhal to řešit soudruhem, ale mi přebývá jen malá část otáčky a nechce se mi to stahovat o skoro celou otáčku... Raději to něčím zafixuju.


Mám Zendla, ten závit je dost dlouhý a určitě tu otáčku snese

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#14 » čtv 21. úno 2019, 11:14

Osobně bych to nechal dopasovat na doraz, aby tam nebyla žádná škvíra. Jinak se tam pak dostane bordel (není zde předpoklad rozebírání po každé střelbě), který začne dělat neplechu.



steve_michalik
Příspěvky: 36

Příspěvek#15 » čtv 21. úno 2019, 11:19

Když je řeč o těch kompenzátorech, jak čistíte kompík a ústí hlavně pod ním?
Čištění kompenzátoru si představit dokážu. Celý to prostříkám olejem, případně ještě namočím do roztoku sody.
Ale co s ústím pod tím kompem?

Slyšel jsem totiž různé historky o orezlých kompenzátorech a nahnilých ústích pod nimy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: skagerak a 12 hostů