Výběr pušky v ráži .223 Rem

Samonabíjecí pušky


zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#466 » sob 30. lis 2019, 11:22

Tak Audis to trochu přehnal nebo má hodně nízko položené nároky,ale ta puška rozhodně umí líp,pokud ne,je něco špatně. Jinak s mnohým co zde teď padlo nesouhlasím.

Ono vůbec není nutné,aby se do flinty napraly ihned desítky tisíc aby za něco stála. Když to řeknu za sebe stačí si velmi rozumně vybrat,především na základě recenzí,kterých u nás moc bohužel není,ale za louží je co číst.
Já jsem na základě takových recenzí koupil jeden z nejlepších low-endů,obecně velmi vychvalovaných a koupil jsem to nové za cenu ještě pod Oraclem. Do těch 2 MOA na 100m,jak píše Machead jsem se vešel s továrním PMC střelivem rovnou z krabice a to i jenom s 2MOA kolimátorem(to jsem ještě neměl kukr)
Problém nastal až při přebíjení,ale i to se dalo proměnlivě nějak vyladit. Můj cíl byl a je stabilní 1 MOA na 100m,to sice nepotěší,ale stačí mi to a i na tento výsledek jsem se už dostal,bohužel nutnou změnou komponentů přebíjení jsem zase cca na těch 2 MOA,ale ladím a ladím od píky dál. Jak jsem už zjistil není to o flintě,ale pouze a jen o náboji.

Tuning jsem provedl vkusně kombinací levnějších amerických doplňků a číny a vypadá a funguje to všechno super,je to vkusné,nepřehnané a líbí se mi to.....a to jsem u zbraní hodně esteticky náročný člověk. Větší Investice byl kukr,ale i tak je to lepší low endový kukr-na těch našich českých 100m je lehce dostačující,nezávratný,ale dostačující,s dobrým okem se dá.....já už dobré oko asi nemám. Díky miculkovi a štelovatelnému gasblocku mám teď zpětný ráz srovnatelný s Ruger MPR a to je co říct,jen ty projevy miculy jsou strašné,tam má MPR dost navrch. Spoušť nemusí nutně ven,ale stačí JP pérka za 3 kilínka,rozdíl je dramatický

Pořád jsem za celek hluboko pod cenou holých středních tříd a výsledkem jim šlapu na paty :)

Jezekif: Ano nejspolehlivější je carbine,nejde ani tak o zasviněnost a přebití,ale je nejméně rozežraný na náboje a dává i takové,kde jiné systémy mají problém. Jinak každý systém se dá vyladit,záleží jak je kdo odvážný a zručný. Čím menší je dwell time(délka laufu před gas portem) tím musí být gasport větší,ale jako celek to musí hrát,nejde to jen přehnat s velikostí díry,spoléhat se na uškrcení gasblocku a úplně tím rozhodit časování odemčení. Když je velká díra je taky velká tlaková špička v systému a odemčení může být velmi divoké,přitom je nábojnice ještě "přilepená" pod tlakem v komoře a trhá to rantly. Samozřejmě taky různé délky systémů mají své různé škály velikostí gasportů a u některých kombinací je skutečně lochna,že to až vyleká. Nejmenší gasport mají z těch běžnějších 16" carbine lenght,protože je tam největší dwell. Pokud to není dobře odladěné,je to nad plynem a flinta trpí. Nejlevnější americké štelovací nízkoprofilové gasblocky se na Brownells prodávají kolem 1600,- což není taková tragedie,pokud člověk trvá na americe
Naposledy upravil(a) zarozak dne sob 30. lis 2019, 11:39, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#467 » sob 30. lis 2019, 11:28

Ale tak naposled.. Já i Machhead střílíme dynamický sport. Což tu zdůrazňujeme dafacto v každém příspěvku. A tady se jen řeší přesnost levné pušky :lol: to je pro nás ale jen jeden parametr z řady dalších vhodných pro úspěch...
Ano závod se dá jet a dojet i s obyč. Fabií ale přecijen Fabia WRC bude lepší volba... ;)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#468 » sob 30. lis 2019, 11:41

Jasně,ale to už je pak spíš o doplňkách než o základu,ne?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#469 » sob 30. lis 2019, 11:51

Ne..... Jsi naprosto vedle sry..
Z blbýho základu Ti oveseni drahýma doplňkama sice někam pomůže ale stejně to bude drahé a výsledkek nebude odpovídající. A stačí aby tam byla carbine délka plynu a nepredelas nic. Navíc k čemu je dobře koupit pusku za 20k abych ji doladil za dalších 15k když za 35 mám něco do čeho moc sahat nemusím? Já už to tu vzdávám pánové.. :(

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#470 » sob 30. lis 2019, 11:54

Co to tedy obnáší? Myslím tím, když už jsme u dynamického sportu, co vlastně u zbraní vyhledáváte, nebo požadujete?



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#471 » sob 30. lis 2019, 11:59

To je zase diskuze. Třeba základní Fabii 1.2 vzít na rally můžu, ale asi by to podle toho taky vypadalo. AR za 15 bude pořád AR za 15 a ne za 50 nebo víc. Točíte se v kruhu, změňte téma. :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#472 » sob 30. lis 2019, 12:20

McFly,proč bys u carbine nic nepředělal? Best Patron adjustable gasblock 900,- DPMS miculek 1500,-
Bavme se v detailech,tady to házení do stejného pytle a okamžitá dehonestace nízkorozpočtových věcí mi fakt vadí, vždyť co vídám,tak skoro každý to má/používá a jen málokomu na tom něco vadí. Ne vše levné je shit,to snad ví každý nebo ne?



odouda
Příspěvky: 66

Příspěvek#473 » sob 30. lis 2019, 12:27

Koupil již někdo v Beareka DPMS LCAR? Hledám vhodný entry level do světa AR15 a nemám sportovní ambice.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#474 » sob 30. lis 2019, 12:37

McFly: tak vetsina lidi tady co se pta na ARko to nechce na IPSC... to je ten problem, clovek se tu pta na levny ARko, ktery mu vydrzi a neco se stim trefi, a odpovidaj mu lidi co maj zavodni specialy a vsechno niz je sunt...

jezekif: carbine ti bude strilet se vsim, diky vyssim tlakum. Ozbrojene slozky v USA maji povetsinou 14,5 carbine,

jinak ARko si predelam nebo prodam a koupim novy, jenom kdyz buh da a povoli tlumice, do ty doby to resit nebudu...

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#475 » sob 30. lis 2019, 13:27

Int1m1thy píše:McFly: tak vetsina lidi tady co se pta na ARko to nechce na IPSC... to je ten problem, clovek se tu pta na levny ARko, ktery mu vydrzi a neco se stim trefi, a odpovidaj mu lidi co maj zavodni specialy a vsechno niz je sunt...

:thumbup:



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#476 » sob 30. lis 2019, 14:53

tak panove, prijdu se svou troskou do mlyna... ;)
jako prvni ARko jsem si koupil LUVO LA-15 BlackLion - lowcost plynovka, ale funguje naprosto spolehlive a neurazi.
Na to jsem povesil 1-4x 24mm kukr PST od Vortexu a zacal jezdit na IPSC. Rozkoukaval se, sbiral zkusenosti a ucil se od mnohem lepsich (kazdej okolo). Navic komunita strelcu je takova, ze uchu vsichni radi poradi.

Zjistil jsem, ze me to bavi a do budoucna si proste koupim neco z jine planety.

Na brownells jsem na blackfriday koupil miculka dpms, single stage 3lbs spoustak od byvaleho konstruktera Timney a tu pusku to posunulo do jine dimenze.

S kravinkama jsem se nebabral stejne z Fabie Lambo neudelate!
Kdyby to mela byt ma posledni puska ever, tak bych u te 14,5" vymenil predpazbi za neco pouzitelneho na sport a dal tam stelovatelny gasblock abych eliminoval alespon castecne carbine system a asi jiny buffer.
HLAVNE bych musel zacit prebijet, aby to cele melo smysl.

I s takovym setupem jde pro slusnejsiho strelce objet na 80%+ i RDAcko a kosit ipsc na 350m. To ze na takove zavody si uz vezme slusnej naradi, aby si fakt zazavodil, je vec druha.

No sportovni ambice nemam a tak jsem vzal na zavody neco, co je na sport naprosto nevhodne, stoji to i po zakladnim tunningu jak levnejsi JP, ale zase je to velka zabava :)

Co vam budu povidat - i na to JP doslo (byt zatim ne .223) a uprimne ehmm jak to slusne napsat. To KUA neurazi :)
Ta puska je sportovni special, kteremu kdyz date to spravne krmivo na faktoru, tak se chova jako malorazka! Zpracovani ani nemluve.
Kdyz jsem cetl ty marketingove cancy nejmenevaneho dovozce na tema JP, tak jsem si myslel "jasne..."
Timto se mu omlouvam. On to pise vpodstate spravne. :)

Pokud mate omezeny budget, tak lze stejne ze zakladni pusky dostat pomerne hezky vykon i za velice zajimavy budget.
Mnohem vetsi skok v komfortu strelby nez kupovat lambo bude zacit prebijet a odladit si naboje na faktor. Navic usetrite dost penez...
Mam Luvo porad v sejfu a abych se ho zbavil, tak by me musel nekdo dost premlouvat. Za ty penize s lehkym samo-domo tunningem skvela puska!



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#477 » sob 30. lis 2019, 17:07

Aale ved samozrejme sa da vytunit a vyhravat aj s lacnou puskou. Ale aj medzi tymi lacnymi je rozdiel :). A tiez do toho netreba naliat majlant. Ale tvrdit ze ta lacna sa smelo vyrovna tym drahym je fakt mimo. Ti vyrobcovia si pytaju viac lebo to rozhodne stoji za viac :).

Nuz a k IPSC - nie, kazdy nestriela IPSC. Ale co potom striela? Taktiku? No, s IPSC hodne podobne - chce to kludnu pusku, dobru spolahlivost a samozrejme dobre nohy a strelecke schopnosti.

Ak niekto striela mierenku tak tam je podstatna hlaven a spust a vyladene strelivo. Za to vsetko si detto setsakra zaplati.

A tym ostatnym co si raz za cas idu buchnut a mat radost? Nu tak ju mozu mat aj s lacnou mrdkou, len nech sluzi a neni s nou moc srania. Nie ako s nemenovanou AR od nemenovaneho ceskeho vyrobcu co si z ludi za tu cenu robi prdel. Ma to podobny nazov sko ta od Vosatka :)

Za tu cenu fakt je mozne mat kvalitne BCM a ste niekde uplne inde.

Disclaimer: piestovu AR povazujem za slepy koncept. Ze Vosatka robi kvalitu (s proprietarnymi dielmi) na tomto nic nemeni.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#478 » sob 30. lis 2019, 19:18

Problém je v tom, že většina plynových Arek je z USA, kde se cena dostává mimo tamní reálie, bez ohledu na jakou třídu se zaměřím. Přeplatím v CZK jak Oracl tak JP...
Co mám zkušenost s Arkem tak několik postřehů k diskuzi:
- 300 vystřelených ran je o ničem, u JP je to v rámci záběhu, něco z toho soudit ohledně spolehlivosti je mimo, teda pokud jsem je nevystřelil najednou a dávkou:). Sám o nákupu ještě jedné AR s krátkou hlavní uvažuji (protože co je lepší než 1 AR, no přece 2 AR:) možná to bude Perun, ale rozhodně ho nebudu plně poměřovat s BCM nebo DD... Jednoduše řečeno, pokud mi půjde o střelnici tak má velkou šanci i Perun, pokud se rozhodnu pro AR mít i na home defence místo krátké (bavíme se o max 11palcích a uložení jako dělá třeba Hornady) nepůjdu do ničeho horšího než BCM, Colt, DD, FN, HK, VAR).

- stále pořád dokola slyším jak někdo koupí levné Arko/SA58 atd. vrazí do tuningu majlant a diví se, že to není na úrovni zbraně která stojí to co vytuněný lowend… navíc pokud chci řešit mířenku tak i u lowendu bych provedl break in hlavně, a po střelbě bych ji kvalitně vyčistil. Ono třebas 1 MOA je pod vojenským požadavkem 2MOA a vedle munice na to musí mít i zbraň, resp. údržba. Představa že při každé návštěvě střelnice hlaveň rožhavím doběla a po střelbě párkrát protáhnu hadem a budu střílet dlouhodobě MOA je lichá.

- Hodně lidí nechápe že srdcem JP je hlaveň spolu se závěrem a bufferem. U nejlevnější varianty JP-15 je lower/upper někdě na úrovní DD.
- i levné Arko udělá hodně radosti, takový RUGER je dle mě solidní entry level. Jen to chce pochopit že dostanu za co zaplatím, nikdo tady netvrdí že je podobné zbraně jsou nanic, ale prostě se nevyrovnají zbrani co je dolarově 2x/3x dražší, a že ani drahý tuning je plně nedostane na úroveň dražších modelů. Pokud chci např. zbraň co je pravý voják tak holt musím jít třebas do Colta, BCM, DD, FN, kde je bohužel často poměr ceny v dolarech a u nás tristní...

- za tuning lidé často pokládají i optiku, to je dle mě chyba. Tady platí na 1000 procent, že za co si zaplatím to dostanu, dle mě dává vyšší smysl mít třebas Rugera 556, dát na něj freeflot předpažbí a pak třebas ACOGa, Eotecha atd, než dát stejné peníze do tuningu zbraně a mít levný čínský variábl/kolimátor. Jediná vada na kráse je, že pak se u optiky vracet k něčemu horšímu je dost peklo (třebas při výměně za varábl). Protože ten rozdíl prostě je vidět...
- jinak pro taktiku bych nezavrhoval Vosátku ani HK, sice jsou to ingoty (hlavně HK), ale pokud by na té konstrukci něco nebylo, tak by ji neměli SEALS (je pravda, že na vojenských zbraních HK je hlaveň lehčí a lépe zpracovaná kvůli odolnosti vůči tepelnému namáhání). Rozhodně bych si je netroufl označit za slepou větev!
Co jsem měl možnost se bavit s veteránem z Afgh. (US Army) tak AR-15 v tamních poměrech moc nechválil (hrozná prašnost) kvůli nutnosti velmi pečlivé údržby, zde má mít AK opravdu výhodu v podstatně méně náročné údržbě. Samozřejmě to nelze generalizovat, v podmínkách Evropy je situace dost jiná, viděl jsem na youtube amatérské testy v bahně kde vyhrála AR (poté co z ní vylil vodu), protože výhozní okénko bylo zavřené krytkou, u AK nešel natáhnout závěr.



Béďa
Příspěvky: 817

Příspěvek#479 » pon 30. pro 2019, 14:43

Na trubce má gundrak podrobnou recenci plynové Varky. Za mě to vypadá hodně zajímavě, osobně to vidím na přímou konkurenci pro ADC a JP. I když u JP je přeci asi jen o chlup lepší hlaveň a dle mě lepší jejich řešení chlazení(co vím držela CTR rekord v mirence na 100m) Na druhou stranu JP CTR2 stojí o víc jak 20 000 víc... Už to měl někdo v ruce?



Yoki
Příspěvky: 53

Příspěvek#480 » sob 25. led 2020, 08:43

Zkusim se zeptat jinak, aby to nebylo stejne jako ostatni dotazy:) Jakou levnou AR byste nedoporucovali. Nejake naznaky tu jsou, ale nikdo naplno nerekl jmeno. Kdyztak muzete do zprav, dekuji. Zaujala me AR od Perunu, ale s ni je to jako s pani Columbovou. Pusku vyuziji jen parkrat do roka do terce max na 300m, ale spis tech klasickych 50m. Jen ji proste chci mit v trezoru. Dekuji za nazory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: pufik007 a 8 hostů