Broková pumpa ráže 20



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#1 » pát 8. úno 2019, 13:00

Mate nekdo zkusenosti s pumpou teto raze? Treba tento Maverick:

https://www.mossberg.com/product/maveri ... ose-32202/

Obecne by me zajimalo, jak vychazeji v porovnani s pumpami raze 12 co se ovladatelnosti tyka, zpetneho razu (o kolik je mensi?), dostupnosti streliva apod.

Dik

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#2 » pát 8. úno 2019, 18:34

Zpětný ráz u brokny je takový, jaké je použité střelivo. Když použiješ stejnou gramáž broků se stejnou úsťovou rychlostí, na průměru trubky nezáleží, jestli je to ráže 12 nebo 20. Naopak v tomto případě může být kopanec od 20 větší, protože ty zbraně jsou o něco lehčí. Je ale fakt, že se obecně 20 dělají s menší navážkou 24,26,28 gr.
Ne že by byly 20 náboje nesehnatelné, ale počítej s výrazně menším sortimentem na pultech a s obecně vyšší cenou za ks.
Osobně bych se na to vykašlal a jestli ti jde o zpětný ráz, orientoval bych se na 12 s menší navážkou broků.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#3 » pát 8. úno 2019, 19:54

Diky za reakci.

No takhle - jde mi o to, ze kdyz si parkrat rocne pujdu zablbnout, tak aby to misto fun shooting nebyla deziluze a bolavy rameno :-) A z toho, co jsem vycetl na netu a vykoukal na youtubu mi prijde, ze 20 je proste vic na pohodu...navic je lehci na manipulaci...
Sortiment streliva jsem prohlizel - je fakt, ze 20 je tam ctvrtinova nabidka oproti 12. Nejmensi navazky (24 gr) jsou koukam u trapovejch a skeetovejch naboju...daji se z pouzivat do pumpy?

https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... ve-naboje/

Jinak ten Maverick je i ve 12:

https://www.prodej-zbrani.cz/brokovnice ... 1x82p.html

V Americe za stejnou cenu jako 20. U nas jsem 20 v zadnym shopu nevidel...ale prepokladam, ze by to slo dovezt...

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4 » pát 8. úno 2019, 20:18

Skeety a Trapy samozřejmě fungují i v pumpách. Chce to (jako u každé opakovací a hlavně samonabíjecí brokny) koupit krabici a vyzkoušet jak daný náboj zbrani chutná.

Pokud nejsi 50 kg slečinka s rukama jako párátka, neměl bys mít problém manipulovat s jakoukoli normální pumpou ve 12.

Brokna, žádná, nepatří do ramene na kloub, ale pod klíční kost na "kozu", neboli prsní sval. ;)



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#5 » pát 8. úno 2019, 20:48

OK, tak to je cajk. Ty skeetovy a trapovy jsou minimalne od SB jak pro 20, tak pro 12. Cenove rozdil kacku dve na naboji v neprospech 20...to neni tak zly...

Slecinka nejsem, ale jak rikam, chci se strilenim z brokovnice bavit a ne mit modriny...at uz na rameni ci na prsnim svalu ;-) daji se u nas koupit nejaky gumovy navleky na pazbu pro zmirneni zpetnyho razu? Na youtubu je ve videiich pouziva treba dedek hickock45...

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#6 » pát 8. úno 2019, 20:57

Brownells

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » pát 8. úno 2019, 21:10

V době kdy se ustoupilo od 16 a s 20 kupují nejčastěji ženy :) tak bych do nich při koupi nové zbraně nešel. A co se týče zpětného rázu, tak mojí 12 pumpy zvládne střílet bez zdravotní ujmy i moje ani ne 60Kg přítelkyně... Tak nevím esli si ještě chatrnější konstrukce :)



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#8 » pát 8. úno 2019, 21:12

OK, zkusim pohledat, dik.

Jeste konkretni zacatecnickej dotaz k tomu zpetnemu razu 12 vs 20. Dejme tomu, ze se bavime o tom Mavericku 88:

20
https://www.mossberg.com/product/maveri ... ose-32202/

12 (nechapu ten velkej rozdil ve hmotnosti i pres kratni hlaven - skoro kilo navic)
https://www.mossberg.com/product/maveri ... ity-31023/

A do nich dam tenhle skeetovej naboj o stejny navazce 24gr:

20
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... detail/78/

12
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... detail/82/


Kterej bude vic kopat? Pokud to teda jde rict s ohledem na ruzne delky hlavni a hmotnost vyse uvedenych zbrani.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » pát 8. úno 2019, 21:31

Váhu dost ovlivňuje ráže, jelikož je 20 o cca 4mm v průměru menší, tak je značná úspora vány na hlavni, trubkovém zásobníku ale i těle samotném a závorníku. Délkový rozdíl 4" až takovou roli nehraje, protože konec hlavně je poměrně tenkostěnný.
Než teoretizovat o tom jakou ráž fyzicky zvládneš a vyptávat se jak to vlastně kope což je naprosto subjektivní ( protože bez jakékoliv ironie nechápu jakej chlap nezvládne bez ujmy 12 brokovnici :D ) , nebylo by lepší si prostě jít vystřelit než dlouhosáhle o všem vést debaty??

PS: 20 má právě jedinou výhodu v tom, že je celkově subtilnější a snáze ovladatelná proto ji dříve kupovaly ženy..ne ani tak kvůli menšímu zpětnému rázu..

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#10 » pát 8. úno 2019, 21:36

Ber ráži 12. Ráže 16,popř 20 jsou ustupujíci historický prvek, kupovat novou pušku v těchto razich je hloupé. Důkaz Bazarové cena ráže 16 je tretinova oproti 12kam. Ber ráži 12 a nespekuluj. To je soudobá ráže brokovnic. Velký výběr střeliva, nízká cena. Jasná věc bez přemýšlení.

Pokud bych přemýšlel o bazaru zbrani , pak bych uvažoval i ráži 16.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#11 » sob 9. úno 2019, 10:14

McFly píše:Než teoretizovat o tom jakou ráž fyzicky zvládneš a vyptávat se jak to vlastně kope což je naprosto subjektivní ( protože bez jakékoliv ironie nechápu jakej chlap nezvládne bez ujmy 12 brokovnici :D ) , nebylo by lepší si prostě jít vystřelit než dlouhosáhle o všem vést debaty??

Jo, to mam samozrejme v planu. Nicmene co jsem patral, tak ty zbrane v razi 20 jsou neco jako jednorozec...nikde nejsou a nikdo je nema :lol: Takze to asi dopadne tak, ze zkusim 12 a kdyz bude moc kopat, koupim 20...

A kdyz mluvis o tom zvladnuti-to bych zvladnul, ale jak uz jsem psal - protoze to ma bejt zbran pro srandu, tak zvladani nestaci...chci se tim bavit a ne se pred kazdym vystrelem starat o to, abych to zvladnul a prezil ;)

McFly píše:PS: 20 má právě jedinou výhodu v tom, že je celkově subtilnější a snáze ovladatelná proto ji dříve kupovaly ženy..ne ani tak kvůli menšímu zpětnému rázu..

Jo, to od toho taky vsechno cekam...

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » sob 9. úno 2019, 11:13

Chlape :lol: 12 brokovnice není nic strašnýho.. Není mi jasný kdes na to došel. Přiznám se, že prostě nerozumím, nebo ty mě/nám.
20 bude lehčí, a tím pádem snáz ovladatelná, ale co do zpětného rázu se to nakonec hodně srovná. A je naprosto fuk zda si blbě založíš do ramena 12, 20 nebo 16 protože Ti pak nakope rameno a nechá jelito každá. Navíc brokovnice do které je x modifikací nábojů se právě chová dost podle toho co z ní střílíš.
Každopádně to vzdávám protože jsi prostě moc velký teoretik a spekulant, což je vidět i na jiných vláknech fora, takže nechceš slyšet radu která neodpovídá tomu co předpokládáš :) ..
Nakonec, tvoje peníze a tvoje zbraň, kup si po čem srdce touží a peněženka a trh dovolí ;)

PS: napomínám se za OT a zahajuju radiový klid..



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#13 » sob 9. úno 2019, 12:02

Vzdyt taky pisu, ze ten kopanec neni vsechno...ale prave i ta ovladatelnost a hmotnost ;)

Jo, promejslim, spekuluju...a jestli to nekoho sere, tak sorry, ale kazdej sme nakej :ugeek:

Kazdopadne ocenuju Tvy nazory a rady, stejne jako od kazdyho jinyho, kdo je konstruktivni.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů