Výběr brokovnice - pumpa/automat



Jirka33
Příspěvky: 21

Příspěvek#181 » pon 7. zář 2020, 19:14

Ne, dovozce nejsem, ale dost mě překvapila dobrá cena u těhle nábojů, koukal jsem na S&B a u nich je všechno strašně drahý a nemaj IMHO nic moc nabídku, tak bych chtěl vyzkoušet střílet hlavně slugama... taky jsou na YT a jinde různý výsledky "materiálového" střílení slugama a je to paráda, co všechno to dokáže a s jakou (relativní) přesností... nevím co dalšího se dá sehnat za zajímavý střelivo, klidně sem někdo pošlete taky zajímavý patrony, rád si rozšířím obzory. Ale třeba takový Breneke stojí patrona i několikrát víc. Nemám Sterling vyzkoušenej, takže jaká je jejich kvalita nevím, ale určitě bych si vyzkoušel a koupil na HD aspoň krabičku buď gumových kuliček nebo těch gumovejch slugů.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#182 » pon 7. zář 2020, 19:21

No až na jeden drobný detail, že téměř žádná samonabíječka na gumové broky nefunguje. :-)



Jirka33
Příspěvky: 21

Příspěvek#183 » pon 7. zář 2020, 19:25

Neke, fakt!? Jak to? To jsem si plánoval, že jí budu mít doma připravenou s nabitejma gumama, kdby přišla nezvaná návštěva... no tak asi vezmu jednu, dvě na vyzkoušení a když to fakt nepůjde tak buckshoty...



Jirka33
Příspěvky: 21

Příspěvek#184 » pon 7. zář 2020, 19:29

a slugy teda můžu střílet jaký chci? co jsem postoval - tedy s drážkama i kuličky nebo s plastem? nemáš s nima zkušenost co je "nejpřesnější"? (tipoval bych ty dvě kuličky = sabot slug)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#185 » pon 7. zář 2020, 19:34

Dvě kuličky není sabot slug. Sabot je vyjádření pro plastové pouzdro, které slug vede v hlavni. Tedy ty dvě kuličky vede plastové pouzdro a nic přesného to není. Jsou to dva velké broky, nic víc.

Uživatelský avatar
Poli
Příspěvky: 461

Příspěvek#186 » pon 7. zář 2020, 20:04

Co kdyby sis nejdřív něco přečetl a zjistil a neptal se na věci které můžeš dohledat.



Jirka33
Příspěvky: 21

Příspěvek#187 » pon 7. zář 2020, 20:46

Víš drahý Poli, on je problém, že se dají na internetu věci, který si navzájem protiřečí... což tedy upřednostňuji pokud se můžu zeptat někoho zkušeného jako je např. Petzold. Jestli mi nechceš nijak pomoct nebo diskutovat, tak neodpovídej, nenutím těm.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#188 » úte 8. zář 2020, 21:32

Důležitá je délka komory nejčastěji 70 nebo 76 mm. Pokud máš cylindr tak můžeš střílet jakoukoli munici v maximální délce dané komorou, tzn, že pokud máš 76mm můžeš střílet i 70mm. Mimochodem pro trénink mi přijde nejlepší 24grn, protože nejmíň kope a je nejlevnější...

Jednotnou munici je třeba zkusit, mám pumpu od Turka (levný entry level pro IPSC) a s tureckými slugy co prodával ZS jsem na 50m v rozptylu pivního tácku, šlo konstrukčně o breneky tzn mají na sobě drážky co střelu roztočí v hlavni, dokonce u té mé nechávají v hlavni otisk ve tvaru šroubovice.

Automat od Berettty je za ty peníze super, tady nemůže žádný Turek konkurovat, přeci jen Italové brokovnice umí asi nejlíp (obecně vzato). Ale pokud chceš vysloveně taktickou brokovnici zvážil bych kvalitní pumpu (ideál asi Benelly) protože je, dle mě, pumpa daleko univerzálnější v případě reálného použití, kdy v případě potřeby jsem schopen velmi rychle měnit druh munice dle potřeby (např. buckshot za slug když si chci šáhnout dál. Je si třeba uvědomit, že díky cylindru je rozptyl shluku broků již značný i na poměrně krátké vzdálenosti (20-25 m) na 50 se může stát že broky doslova obejdou cíl, protože mají už hrozně velký rozptyl a je jich jen pár (pokud jde samozřejmě o hrubé broky). Právě pumpa mi umožňuje operativně hodit slug (tj. jednotnou střelu do komory a dosáhnout třeba na nějakých 100m.

Jinak pokud koupíš ten automat doporučuju zkusit i holuby (s pumpou se to dá taky ale automat je na ně vhodnější, s cylindrem se vyhni trapu a spíše zkus lovecké kolo), ale pozor je zde vážné riziko vzniku závislosti a z ní pramenící nutkavá potřeba pořídit kozlici :)). A k Berettě patří přece další Beretta:)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#189 » stř 9. zář 2020, 07:09

Jen drobná poznámka. Vyměnit brokový náboj za slug, či naopak, jde úplně stejně operativně i u samonabíjecí brokovnice. Stačí to nacvičit.



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#190 » stř 9. zář 2020, 11:06

Jak to funguje? Automat neznám, nedovedu si to moc představit. Diky! Potom bych o automatů začal taky uvažovat.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#191 » stř 9. zář 2020, 11:32

Přiznám se, že nenávidím ten myslivecký výraz "automat". Jsou to samonabíjecí, či semi-auto brokovnice.
A každá se trošku odlišuje konstrukcí a ovládacími prvky. Postupů je několik, blbě se to popisuje.

Jinak maníci, kteří mají za sebou dlouhá léta služby s broknou a spoustu přestřelek, doporučují v přestřelce kde jde o život ten naprosto nejjednodušší postup . Do zásobníkové trubky brokovnice založené v rameni, dobít slug , vystřelit stávající náboj s broky (a je jedno zda "propagačně" směrem k cíli, či pánubohu do oken) a pak cíl "máznout" slugem. Trvá to zlomky sekundy, může to být i rychlejší než u pumpy, odpadá manipulace s vyhozením stávajícího náboje, přehmatáváním atd. atd. :-)



Jirka33
Příspěvky: 21

Příspěvek#192 » stř 16. zář 2020, 20:45

ahoj všem, dneska jsem měl v ruce tu Berettu a jsem z ní docela nadšenej, krásná velikost akorát tak na "zemetání" uvnitř budov nebo HD, asi do ní půjdu... ale jediný co mě tedy nezaujalo je pažba, velmi krátká, ale dá se prodloužit kusem co je prý v krabici, ale dost mě děsí taková jako papundeklovost té pažby...máte to někdo doma? a vyzkoušený na střelnici, nerozpadne se pažba? dalo by se takovou pažbou vůbec někoho "pacifikovat"? neudělal jste si někdo třeba nějaký "tunning" pažby (třeba vylití vnitřku epoxidem apod.)?



antonspelec
Příspěvky: 1195

Příspěvek#193 » stř 16. zář 2020, 21:26

Pazba kratka je, ale v baleni jsou dva nastavce-myslim, ze rozmerove 0,5 palce a 1 palec, takze si prijde na sve kazdej.

Co znamena “papundeklovost”? Je to proste plastova pazba...a ne, nerozpadne se pri strelbe. S tim, jak se zachova, kdyz s ni budes nekoho mlatit, to fakt nemuzu slouzit, protoze ja ze zbrani pouze strilim. Pro strelbu neni nutne pazbu nicim vylivat, nizsi vaha plastove pazby naopak me osobne prispiva ke snadne manevrovatelnosti se zbrani.
Ale jestli chces pazbu jinou, da se poridit Magpul...jsou toho plny US fora



milonk
Příspěvky: 104

Příspěvek#194 » čtv 17. zář 2020, 08:11

Ja tam ty nastavce mam uz od zacatku a zatim zadny problem nepozoruju. Nicmene nemam vystrileno nejak extremne moc naboju (max tisicovka).



Béďa
Příspěvky: 821

Příspěvek#195 » čtv 17. zář 2020, 19:54

No na pacifikování pažbou bude nejlepší nějaká klasika s pořádnou dřevěnou pažbou:) to je pak jedno zda to bude pumpa nebo dvojka, ale střílení bude rozhodně lepší z té Beretty:), osobně si ale myslím, že její tvůrci rozhodně nepředpokládali, že pažba bude použita jako kyj...
Co si nějdřív něco zjistit... Beretta je sice Ital, ale brokovnice dělají jedny z nejlepších na světě... taky podle toho stojí...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů