Co se dá trénovat s brokovnicí?



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#1 » stř 8. čer 2016, 21:00

Motivace mého dotazu je zhruba následující. Myslivost mi nic neříká a do sportovních disciplín jsem zatím příliš nepronikl. Hlavní motivace, proč mě zbraně zajímají, je účel obrany a disciplíny, které obranu trénují. Dosud jsem cvičil pouze střelbu z pistole. Chtěl bych se dozvědět, jaké jsou v tomto směru možnosti s brokovnicí. Jak jsem se (hlavně zde) zatím dozvěděl, hlavní brokové disciplíny se týkají střelby na asfaltové holuby, jsou původem lovecké s opakovací brokovnicí (obrannou zbraní) se v nich příliš nepočítá.

Takže - koupím-li si pumpu a budu-li se s ní chtít naučit něco použitelného, jaký postup mohu zvolit?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2529

Příspěvek#2 » stř 8. čer 2016, 21:40

Sezen si knizku Manuál obrane strelby II. Tam popisuji i brokovnici. Jinak se strili i brokovy LOS.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » stř 8. čer 2016, 22:59

Holuba si klidně můžeš střelit pro zajímavost pumpou, pokud na střelnici nemají vůči "neloveckým" zbraním předsudky.

Obecně na tréning obranné střelby s brokovnicí budeš potřebovat střelnici s dostatkem popperů, aby to bylo trochu dynamické a nemusel jsi pořád běhat stavět. Na střelnicích bývají vidět od broků postřílené kanystry, kýble apod, ale moc bych tomu nevěřil. To už spíš rozvěsit holuby (klidně i nasbírané půlky). Na papírové terče pro rozumné hodnocení potřebuješ střílet slugy, tovární nejsou zrovna levné, dá se to řešit pomocí konverze sporťáků na LEE bobek.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#4 » pát 10. čer 2016, 21:15

Díky za odpovědi. Nastuduju to a snad to k něčemu bude.

Ještě dva možná blbé dotazy - četl jsem různá jiná vlákna, obě otázky už byly několikrát nakousnuté, ale kategorickou odpověď jsem nenašel:

1) Ráže pro brokovou zbraň - druhé číslo označující délku. Narazil jsem na zmínku, že se do 12x76 může nabít 12x70 (u lámací brokovnice bych to chápal, proč). Skutečně to platí univerzálně? I u opakovacích (nevadí to třeba nabíjecímu mechanismu)?

2) Nákupní povolení. Mohu si u opakovací brokovnice dát žádost o povolení včetně nošení? Nebo je to u dlouhé zbraně blbost? Ne, že bych pro to teď měl nějaké seriózní využití (dlouhý kabát nosím jen nejnutnější část roku a nerad), ale člověk nikdy neví, co bude. A když je něco možné, tak proč se toho zříkat...?



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#5 » pát 10. čer 2016, 21:59

SC1:
ad1) Ano lze . Kratší brokovýnáboj komoře nevadí.

ad2) Lámací/opakovací/samonabíjecí/pumpy brokny jsou "B" nebo "C" takže můžeš v klidu nosit k "ochraně zdraví a života atd .."

"Nosit" broknu reálně u sebe je asi krapet nepohodlné ale na věšáku v předsíni nebo nad/vedle postele coby "home defense" jistě může plnohodnotně plnit svou fci ... :)
Naposledy upravil(a) kiv61 dne pát 10. čer 2016, 22:07, celkem upraveno 1 x.



pelanj
Příspěvky: 888

Příspěvek#6 » pát 10. čer 2016, 22:04

1: Jde o délku komory, klidně tam můžeš dát kratší - jedná se o délku náboje PO rozvinutí krimpování, skutečná délka náboje je menší.

2: nošení a ochrana zdraví, života a majetku, pokud máš E, dávej vždy. Nechci navádět, ale pumpa ve futrálu na pruty je taky nošení, pokud je nabitá:)



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#7 » pon 13. čer 2016, 15:13

Jak by ste trenovali s brokovnici opakovaci kdyz popry nejsou k dispozici?

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » pon 13. čer 2016, 16:04

Možnosti jsem nahodil o pár postů výš... Záleží, jakou střelnici máš k dispozici ve smyslu úhlů, pohybu v ploše, možnosti dovlečení vlastních kovů nebo použití rozbitných terčů. Napadá mě:
- slugy (v určitých případech i buckshoty) do papíru, asi jediná možnost na střelnici se stavy nebo podobným režimem, mínusem je cena
- kartonové terče (IPSC/LOS), do "srdce" nalepit lístek z post-it bločku, zásah jako dobrý vyhodnotit, když je v lístku minimálně X děr (třeba 5, to se ještě dobře počítá), místo lepení děr vyměňovat jen lístek. Otázka je, kolik kartonový podklad vydrží, než se rozpadne. Málo chytlavé, když nic nepadá ;-)
- holubi v nějakých držácích nebo rozházení na valu. Na holubové střelnici se dají nasbírat v místě dopadu, stačí i třeba půlky. Případně může holub tvořit "srdce" na papíru. Dá výhodně použít třeba jako terč na kyvku
- vlastní plechovky nebo jiné mobilní padací terče. Pro tento účel jsem si vyrobil toto viewtopic.php?f=49&t=6084 , plech je lehký a všech osm jich odnesu z auta do plochy naráz



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#9 » pon 13. čer 2016, 19:32

Ono velika skoda je ze ty popry nejsou k dispozici, ale nerozumim proc, protoze pro pistoli jsou a brokovnice ma preci jen slabsi dostrel? Jinak blbe je, ze dve ze tri strelnic brokovnici uz vubec nechteji, protoze "nici zarizeni" a v te treti asi jen strelba na terc by sla, musim jeste pozistovat. Jeste je tu holubova, ale tam mi bylo receno, ze zdejsi starsi myslivecke obecenstvo a kolegove se na to moc pochvalne nedivaji.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » úte 14. čer 2016, 07:21

Brokovnice je k popperům mnohem šetrnější, než jakákoli pistole, pokud je nestřílíš z bezprostřední blízkosti, aby padaly příliš razantně.

Klasický trap/skeet není pro pumpu to pravé, tak spíš občas pro zpestření.



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#11 » úte 14. čer 2016, 07:24

No prave, tak nevim proc, jestli je to balistikou nebo cim, ale jinak tedy na jedne strelnici nechteji ani do tercu protoze jim to znici drevene stojany ale rikali ze slugy jsou v pohode, ale ja bych rad trenoval s vice druhama naboju



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#12 » úte 14. čer 2016, 07:48

Nebylo by nejlepší napřed projit nějakým kvalitním kurzem střelby z brokovnice, jako dělá třeba Aegis? Střelba z opakovací brokovnice je z velké části o sušení manipulačních drilů. Pokud to člověk dělá nějakou vlastní cestou, tak si jen prohlubuje špatné návyky a je to celé k prdu. Napřed tedy projít kurzem, pak si koupit nebo vyrobit školní náboje a pravidelně cvičit pumpování, přebíjeni, vybíjeni atd. No a pokud to člověka bude bavit, může si nechat za pár stovek vyřezat několik gongů na trénink, ( protože střílet broky na papír, nebo trenovat jen slugy je blbost) a začít jezdit střílet brokové IPSC a LOS, aby se naučil střílet trošku pod tlakem. PS. Ten kurz doporučuju fakt kvalitní, protože když když dneska vidím lidi kteří nabizeji kurzy obranne a bojové střelby a pak daji na zavode 40% tak bych blil... :-(



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#13 » úte 14. čer 2016, 07:52

Ten mam v planu kdyz jej znova vypisi a budu mit volno tak jiste pujdu, jinak doma susim s cvicnyma kdyz mam cas



Enerccio
Příspěvky: 623

Příspěvek#14 » úte 14. čer 2016, 08:58

nakonec jsem se tam dovolal a zjistil jsem, ze na poppry s brokovnici muzu, tak nevim proc na webu psali ze ne, tak fajn :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host