Nové malorážky CZUB: CZ 457

Dlouhé zbraně .22LR


KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#466 » čtv 21. bře 2024, 22:29

Uvadet, ze origo spoust CZ 457 nejde nastavit, je nesmysl. Pravdepodobne uzivatel ocividne nepochopil, jak se nastavuje.

Mam origo spoust, tedy jen provedena vymena pruzinky za mekci a odpor se taky da nastavit kolem 300g. Mam nastaveno 500g s lehounkym namacknutim a pote kratky odpal. Zbran je bezpecna, i pri poklepu pazbou, samovolne nevystreli. Takze mi nejak unika, proc kupovat nejakou "lepsi" spoust, kdyz po jednoduche uprave, se original chova velice dobre.

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 62

Příspěvek#467 » pát 22. bře 2024, 05:41

Já jsem se taky zarazil u toho konstatování, že spoušť nejde ladit.
Možná nám bude dovysvětleno, jak to snackmc myslel.
Továrně jsem si spoušť naladil dle potřeby, bez namáčknutí a s velmi lehkým propadem a co nejmenším odporem tak, jak to v tov. stavu zvládne. Po pár stovkách ran jsem naznal, že bych uvítal možnost ještě menšího odporu. Objednal jsem teda pružinku na výměnu, protože z propisky jsem nenašel žádnou, co by mi vyhovovala a nechce se mi ten čep zase vyrážet zbytečně. Jinak mi ta spoušť naprosto vyhovuje, je tedy pravda, že Timney jsem nezkoušel. Takže si rozdíl moc představit neumím. Ale za mě je to dost velká páka a odhaduju, že zlepšení tak úměrné ceně nebude.



cox
Příspěvky: 18

Příspěvek#468 » pát 22. bře 2024, 12:00

KapitánPacička píše:Uvadet, ze origo spoust CZ 457 nejde nastavit, je nesmysl. Pravdepodobne uzivatel ocividne nepochopil, jak se nastavuje.

Mam origo spoust, tedy jen provedena vymena pruzinky za mekci a odpor se taky da nastavit kolem 300g. Mam nastaveno 500g s lehounkym namacknutim a pote kratky odpal. Zbran je bezpecna, i pri poklepu pazbou, samovolne nevystreli. Takze mi nejak unika, proc kupovat nejakou "lepsi" spoust, kdyz po jednoduche uprave, se original chova velice dobre.



A nechcete napsat postup, jako spoušť naladit? Tedy jak na to od samotného začátku, čím začít? Protože já, ať šteluju, jak šteluju, nedaří se mi naštelovat namáčknutí.



KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#469 » pát 22. bře 2024, 13:50

cox: Doufam ze to nepopletu, je to uz nejaky patek, co jsem to ladil. Ale na poradne vyladeji, je potreba odmontovat zelezo od pazby, aby ses dostal na spoustak.

Takze kdyz odmontujes pazbu, jsou tam dalsi cervici.

1. Krok: Budes ladit sroubek "A" kterym nastavujes odpor spouste, takze je treba nejdrive povolit kontra maticku a pote vysroubovat cervik. Tady bacha, at ho nepovolis uplne, potom by se nedalo zakontrovat matici. Takze idealni, vysroubovat cervik nejdrive uplne, a potom odhadem 5-6mm zasroubovat, aby zavit drzel na dostatecne delce a s citem dotahnout kontra matici. Timto dosahnes nejnizsi odpor, ktery dovoluje ta pruzinka, na kterou cervik tlaci. Mam pocit, ze to v tovarnim provedeni jde naladit kolem 1000g +-)

2.Krok: Budes ladit sroubek "B" ktery nastavuje propad. (!!! Nez zacnes serizovat sroubek "B" je dulezite sroubek "C" povolit alespon o 2 otacky, aby se zabranilo spatnemu serizovani.)
A uz se vracime zase ke sroubku "B" = Serizuje se to tak, ze kliku zaveru pohnes nahoru a dolu, aby sis napnul udernik. Pote vezmes imbusak a cervik "B" zacnes pomalu pritahovat, nez dojde k vystrelu. Potom je to o citu a kazdem strelci, ale cervik nasledne povolis o 1/2 ot. - 3/4 ot. +- Zkus znovu natahnout kliku, aby sis napnul udernik( zapalnik) a kontrolujes, jestli uz zapalnik zustal natazeny, vystrazny cerveny indikator musi byt videt. Jestli zustal natazeny, tak odmackni spoust a vnimej jeji chod. Podle citu muzes pripadne jeste malinko povolit cervik, ale tim dosahujes uz delsiho propadu.
Nesmis to prehnt s dotazenim, jinak ti to muze nahodne vystrelit. Protoze to jakoby namackava tahlo, ktere sklouzne z ozubu.

3. Krok: Budes ladit soubek "C" ktery ladi namacknuti. Tady uz mas vlastne sroubek "A" i "B" naladeny, a sroubek "C" ktery jsi pred ladenim povolil o 2 ot. Budes ted pomalu dotahovat, a pokazde si zkusis lehce namacknout spoust. Pri teto cinnosti je potreba, mit taky natazeny udernik. Musis citit, lehke namacknuti, treba 1-2mm drahy a pote "zed" pred vystrelem. Drahu si kazdy nastavi podle sebe, ja mam nastaveny 1mm. Takze nepatrne namacknuti, to abych mel kontakt se spousti a lepsi vnimani, a pote uz je "zed" tedy zvyseny odpor, pred vystrelem. Ale kdo nechce namacknuti, muze pomalu dotahovat sroukem a namacknuti uplne vyrusit. Takze uz bude mit hned "zed"
S tim dotahovanim se to musi delat taky postupne, aby se spoust uz moc nenamacknula. Nebylo by to bezpecne.
Takze idealne povolit, jak jsem psal, a postupne zkouset namacknout a pomalu utahovat, nez propad zmizi. A tim je vse hotovo ;)


Screenshot 2024-03-22 at 13-15-36 Microsoft Word - 735342000443 - CZ 457 en es (01-2019).docm - cz_457_.pdf.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#470 » pát 22. bře 2024, 18:25

Edit: To namacknuti nemam tak dlouhe 1mm, jak jsem od oka napsal. Ale pouze 0,3 - 0,4mm. Decentni namacknuti.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#471 » pát 22. bře 2024, 18:37

Kdysi dávno (ještě v minulým tisíciletí) jsem si seřídil pušku právě na "dotykovku". Stačilo se dotknout spouště a už to letělo. Po pár úletech mimo terč (a důrazném doporučení trenéra) jsem vrátil doraz. Sice hodně krátký, ale úlety skončily.



Erix
Příspěvky: 102

Příspěvek#472 » čtv 28. bře 2024, 08:58

Zdravím, právě začínám přemýšlet, že bych šel do nové CZ457. Akorát mám dilema, jestli i na hobby střelbu vzít tu match komoru spolu s Varmintovou hlavní.
Chtěl bych to stejně převážně krmit náboji typu Geco 22LR, případně Aguilla v ceně okolo 2,-Kč/ks. Ještě pamatuji Lapua sypačky, nyní již v krabičkách a ceně cca 3,-Kč/ks, což by bylo asi maximum. Vyplatí se Match komora i v tomto případě, nebo je to zbytečný? Díky.



KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#473 » čtv 28. bře 2024, 12:22

Erix: Neuvadis, ktere konkretni modely 457 mas vyhlidnute ?

Tak jednoduche: Jestli chces lehkou pusku, na kterou das nejakou slabou optiku a chces strilet v leze, v sede, ve stoje...A ocekavas rozptyl 20-25mm. Tak ber lehkou pusku s tenkou hlavni.

A kdyz na to budes chtit dat nozicky, silnejsi optiku a strilet prevazne s oporou, tak jednoznacne Varmint s Match komorou. Tam mas uz rozptyl kolem 15mm a casto i mene. Ale jen s dobrou munici.



Erix
Příspěvky: 102

Příspěvek#474 » čtv 28. bře 2024, 16:18

Zdar, tak klasická mířidla mají něco do sebe, ale spíše bych bral i na hobby těžkou hlaveň. Otázka je, zda vzít i rovnou match komoru, ale asi jo. Je lepší vzít match za cenu omezení pár druhů střeliva, než pak nadávat, že ji nemám. Otázka je, zda to vůbec poznám. ;)



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#475 » čtv 28. bře 2024, 20:45

Stejně do toho nebudeš dávat žádné levné sypačky. Za chvíli se dostaneš na nějakou úroveň a když budeš mít v terči úlety kvůli střelivu, bude ti to vadit. Takže tam tu Match komoru klidně dej. Pak tě nebude hlodat svědomí, jestli by to nebylo o pár mm lepší, kdyby tam byla.



Redsnake
Příspěvky: 333

Příspěvek#476 » čtv 28. bře 2024, 20:50

Mám match komoru i na samonabíjecím rugeru 10/22. Není to teda úplně tovární flinta, ale fakt bych se toho nebál. Pokud se nepletu jediný důvod proč nebrat match komoru je, že bys pak neměl (nemůžeš) střílet CCI stingers a podobné náboje které jsou delší než standardní střelivo.



Erix
Příspěvky: 102

Příspěvek#477 » čtv 28. bře 2024, 21:15

Máte svatou pravdu, takže vyřešeno. :)



rain
Příspěvky: 53

Příspěvek#478 » pát 5. dub 2024, 10:24

Můj názor potvrzený vlastnoruční zkušeností je, že pokud si chci semtam sranda zastřílet náboji za 2 Kč a nemám a nebudu mít závodní ambice, tak naprosto vyhoví základní Syntetic s lehlou hlavní, střílí fakt dobře a nepoznáš rozdíl od varmint/match. Sám mám 455 Varmint a Syntetic s lehkou hlavní je v mých rukou s obyčejným střelivem minimálně rovnocenná.
Samozřejmě je třeba vzít do úvahy, zda ušetřené nějaké 3000 hrají/nehrají roli...



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#479 » ned 7. dub 2024, 20:37

Já nemám zkušenosti s maloražkama s lehkou hlavní.Ale mám zkušenost s CZ455 Thunderbolt grey s těžkou kanelovanou 20'' hlavní a s CZ 457 varmint s 16" hlavní s match komorou.A za mě většina nábojů má prostě v té CZ457 o dost lepší soustřel.CZ457 už jsem prodal,ale nevím čím to je.Jestli to je opravdu tou match komorou a nebo jiným závěrem, fakt nevím.Musel bych si někdy zastřílet s jinou CZ457 bez match komory a potom bych zjistil, že je to buď tou těsnější komorou a nebo prostě CZ457 je prostě lepší než 455.Nyní jsem se po hledání nejvhodnějšího střeliva ustálil na RWS special match.S těmito náboji jsem maximálně spokojený.Vím,že chyby na terči nejsou způsobeny zbraní ani střelivem,ale mnou.A toto se o nabojích kolem dvou korun nedá. Každopádně s match komorou není po střelbě skoro vůbec očouzený závěr.Komora je tak těsna,že se dozadu nedostanou skoro žádné spodiny



KapitánPacička
Příspěvky: 302

Příspěvek#480 » pon 8. dub 2024, 11:31

rain: Tvuj pohled na vec chapu a je jasne, ze jsou proste nekteri strelci mene narocni jak na flintu, tak hlavne na vysledky. Mel jsem moznost si pred casem zastrilet z lehkou Syntetic 457 a vysledky jsou totozne, jako s lehkou loveckou 452 lux. Jestli se dobre pamatuju,tak s levnym tercovym nabojem ala SK Standard, nebo RWS Target Rifle to zvladne soustrel kolem 20mm+. Kdyz se to ale krmi levnym nekvalitnim strelivem, tak to bude tak 25-30mm rozptyl. Coz ja osobne povazuju uplne neprijatelne. Ale na pleskacku do plechovek je to samosebou plne dostatecne.

Mnohem casteji jsem ale videl to, ze si zacinajici strelec poridil levnejsou malorazku, ktera neni tak presna. A po case, i kdyz nekdy to bylo v radu dnu ci tydnu, ho to prestalo uspokojovat a koukal po presnejsi flinte.

Za me jednoznacne dava smysl, si par tisic priplatit za varmint s match komorou a vim, ze kdyz se casem zacnu zlepsovat, tak staci koupit lepsi naboje a ta flinta na to ma, podavat mnohem lepsi vysledky.

hunter240 : Zkousel jsem Syntetic 457 s lehkou hlavni a obyc komorou a jak jsem psal nahore, byla porovnatelna s loveckou 452 lux. Bohuzel 457 s varmint hlavni ale BEZ match komory jsem netestoval.
Ale hadam, ze tesnejsi komora eliminuje drobne ulety, ktere muzou byt z duvodu podfukovani kolem hilzny.
Strilim s 457 MTR a ta s prehledem strci do kapsy lehkou Syntetic 457

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti