Bezpečnostní postupy malorážka

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#16 » úte 13. lis 2018, 14:18

JJ jak byl řečeno. Zásobník ven, závěr vzadu, nebo uplne vyndat (tak ji prevazim v kufru) ev, davam vlajku do komory.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#17 » úte 13. lis 2018, 18:40

Experimentálně jsem zjistil, že ať dělám co dělám, tak při vracení závěru úderník prostě natáhnu. Takže nenataženou se zavřeným závěrem nelze.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#18 » úte 13. lis 2018, 20:06

A to máš jakou malorážku ? Já mám českou opakovací ZKM 456, čínskou samonabijecí JW14 a českou flobertku Spielberg a není s nimi žádný problém. Při ukládání do trezoru zkontroluji absenci zásobníku, provedu kontrolu nábojové komory a pak u ZKM 456 zasunu závěr dopředu, zmáčknu spoušť a zavřu klikou dolů.
U JW14 natáhnu závěr dozadu, stisknu spoušť a pouštím pomalu závěr rukou dopředu. Mohu si pomoci opakovaným mačkáním spouště. VŽDY mi před dovřením závěru zůstane úderník vpředu a nikdy mi timto způsobem neklepne zápalníkem o okraj nábojové komory.
No a u flobertky je to jasné - při zmáčknuté spoušti klikou zasunu závěr a směrem dolů uzamknu.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#19 » úte 13. lis 2018, 20:13

Jak jsem již psal, u žádné to není problém, pouze u ruské MC 12. Pokud chci zbraň uložit se spuštěným zápalníkem a tedy s nenapnutou bicí pružinou a přitom si nerozmlátit zápalník o okraj komory, jediná možnost je, dát do komory prázdnou hilznu, natáhnout napínáček a spustit.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#20 » úte 13. lis 2018, 21:49

No, v papírech je ZKM 456. Ale měl ji kutil.

Kdy přesně mačkáš tu spoušť ??



haito
Příspěvky: 112

Příspěvek#21 » stř 14. lis 2018, 06:38

Já to teda dělám tak že NEŽ zavřu závěr klikou tak zmáčknu spoušť. A to můžeš během celého pohyb závěru vpřed vpřed. Schválně si to vyzkoušej. Natáhnu závěr dozadu při pohybu vpřed zmáčkni spoušť. Já mám taky 456. Pokud by ti tohle vysvětlení nestačilo udělám ti odpoledne video

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#22 » stř 14. lis 2018, 07:17

Jo. Takhle to funguje. Dík :-)

A stačí stisknout tu spoušť před uzamčením závěru dolů. Protože pokud držím spoušť už při pohybu dopředu, tak mi zůstane stát několik milimetrů před přední polohou. Zkoušel jsem to několikrát, ale v tomhle bodě už ne.

Takže jdu pomalu založit vlákno na čištění, ten nový boresnake se tím fakt blbě protahuje ...

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#23 » stř 14. lis 2018, 09:44

kolombo píše:.... Ale měl ji kutil...

Co se však týče "kutila", tak tam si dej pozor ! Já měl ten problém, že při opravě bylo zjištěno, že někdo přede mnou se angažoval v bicím a spoušťovém mechanismu do té míry, že po krátkém čase došlo k občasnému odpálení úderníku už při samotném zavírání kliky. Patrně tímto způsobem chtěl zjemnit spoušť :roll: Takže došlo na výměnu celého úderníku a od té doby klid.
kolombo píše: Kdy přesně mačkáš tu spoušť ??

Tak jak to popsali kluci předemnou i po mě - až je závěr vpředu, zmáčknu spoušť, otočím klikou dolů (ZKM). Postup je stejný, ať je to ZKM 451, 452 . . 456.

Uživatelský avatar
DDshot
Příspěvky: 20

Příspěvek#24 » pon 10. srp 2020, 14:42

Dotaz - určitě je to to samé i u 457.
Já mám Rugera 10/22, při vybité zbrani po natažení závěru jej při pohybu zpět zpomalim a zmáčknu spoušť.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#25 » pon 10. srp 2020, 15:12

Ruger 10/22 je samonabíjacia malorážka, riešia sa tu skôr opakvačky, takže to bude podobné ale trošku iné. Nerozumiem čo je presne dotazom, ale Ruger 10/22 je bezpečný aj pre dry-fire, čo je trošku netradičné pre zbrane s okrajovým zápalom. (jo, fakt je to tak)

Inak aj to stlačenie spúšte pri pomalom púšťaní záveru je správny postup, akurát pri tom Rugeorvi je trošku ťažšie zistiť kde ten správny bod, kde to reaguje, presne je. Inak sa môže stať že to bude stále natiahnuté a človek o tom ani nevie. Ruger 10/22 by som sa ale nebál streliť na prázdno pre vybitie bicieho mechanizmu, tá zbraň je na to navrhnutá.

Uživatelský avatar
DDshot
Příspěvky: 20

Příspěvek#26 » pon 10. srp 2020, 15:40

Dik

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#27 » pon 10. srp 2020, 15:56

kolombo : U ZKM456 musíš nejprve závěrem do úplně přední polohy. Potom zmáčkneš spoušť a zavřeš závěr klikou. Při tom se ti vypustí zápalník do přední polohy a uvolní bicí pružina. Já toto učím v kurzu na ZP a považuji to za zcela začátečnické znalosti.



ren
Příspěvky: 492

Příspěvek#28 » pon 10. srp 2020, 17:08

Měl jsem různé malorážky a u všech to bylo jak píše marinakus, klika nadoraz dopředu, držet spoušť, zavřít kliku. Akorát v novém zkušebním řádu tato varianta není zmíněna a nejsem si jistý, kdyby se to vzalo doslova, jestli by komisař neměl uchazeče s takto odloženou malorážkou vyrazit. Je tam psáno buď otevřený závěr, anebo rána jistoty.
Teď mám CZ455 a v návodu je napsáno, že rána jistoty. Osobně se toho bojím a nechci si pomršit komoru otiskem zápalníku, tak vypouštím přes spoušť před zavřením kliky, doma skladuju malorážku se závěrem úplně mimo. Už se mi asi 3x stalo, že jsem nedával pozor a klapnul naprázdno, nicméně na nábojové komoře není ani náznak zápalníku. Možná, že CZ455 už je udělaná tak, že se zápalník zastaví těsně před komorou. Na jednom americkém fóru to diskutovali a měli vyjádření různých výrobců zbraní na náboj s okrajovým zápalem ohledně "dry fire". Někteří výrobci prohlašovali, že jejich zbraním nevadí, jiní nedoporučovali. Napsal jsem dotaz do CZUB jak je to s CZ455, jestli je technicky vyřešená tak, že to nevadí a zatím se na mě 123. U CZ457 mají přímo na webové stránce uvedeno, že "Úderník je navíc upraven tak, aby byl odolný při suchém tréninku. "

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#29 » pon 10. srp 2020, 19:46

Pokiaľ viem, tak prinajmenšom u ZKM 456 ktorú som mal (a bola staršia ako ja, aktuálne už dôchodca), úderník pri spustení nasucho dopadá na doraz v tele záveru a zápalník tým pádom neudiera na zadný okraj komory, je tam vôľa práve na odpal, ale nie dopad.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#30 » pon 10. srp 2020, 20:26

ren : Je to stejné jako když u pistole vypustíš kohout přes palec. Nevidím v tom žádný problém. Navíc to funguje u drtivé většiny opakovacích zbraní s odsuvným závěrem. Nejen u malorážek.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti