Bezpečnostní postupy malorážka

Dlouhé zbraně .22LR


ren
Příspěvky: 492

Příspěvek#31 » pon 10. srp 2020, 21:19

@marinakus Ale jo, teoreticky to je v pořádku, jenomže. Tento postup není uvedený v návodu výrobce ani v žádných předpisech, učí ho pouze někteří instruktoři. Zkušební řád zná pouze dva způsoby odložení zbraně s odsuvným závěrem - "Odložení zbraně se provede se závěrem v otevřené poloze. Při uzamčení nenabité zkontrolované zbraně se provede vypuštění bicího mechanismu prostřednictvím rány jistoty." Samozřejmě jak se říká, šedivá je teorie, ale zelený je strom života, doma každý odloží po svém. Ale vrátím se ke zkouškám, na co potom někdo napsal zkušební řád, když se stejně zjevně nedodržuje?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#32 » úte 11. srp 2020, 04:35

A co brání, je špatně na tom, uzavřít závěr se zmáčknutou spouští a pak dát "ránu jistoty", i když samozřejmě žádné cvaknutí už nebude? Celou dobu přece zbraň musí mířit bezpečným směrem.



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#33 » úte 11. srp 2020, 04:57

Ja vidim slabe misto v tom, ze v komore pri tomto postupu muze zustat naboj. Sice jen tak nevystreli, ale... (pozar, naraz...)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#34 » úte 11. srp 2020, 06:10

Tak je tam základní předpoklad, že komora je minimálně pohledem zkontrolovaná a prázdná (včetně zásobníkové šachty).

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#35 » úte 11. srp 2020, 07:06

ren : Víš, on ani ten zkušební řád není dokonalý. Je nesmysl aby u jedné zbraně např. povoloval odložení zajištěné zbraně s nataženým bicím mechanismem a u druhé to nepovolil. To samé s kontrolovaným vypuštěním bicího mechanismu. A tak to v něm bohužel je. Proto z něj nejsem od začátku příliš nadšený. Je příliš vidět, že ho psal úředník od stolu a na připomínky lidí z praxe se prostě vykašlal. Teď se např. řeší strašlivý problém, že komisař použil u zkoušky nábojnici a ne školní náboj. Když si vezmu ty různé umělohmotné paskvily, které mají školní náboj představovat, je podle mě ta nábojnice daleko lepším řešením. Už jen proto, že je v té zbrani jasně vidět a vypadá jako skutečný náboj. Navíc se při manipulaci se zbraní v ní běžně jako taková vyskytuje. Prostě místo skutečného zájmu o věc se řeší totální kraviny. Nakonec, ono je to na zdejším fóru kolikrát naprosto stejné.



ren
Příspěvky: 492

Příspěvek#36 » úte 11. srp 2020, 08:27

@marinakus Jo, já to beru, málo předpisů nebo zákonů je dokonalých, ale jednou je schválený tak jak je a proto si myslím, že "kruťas" by mohl adepta za vypuštění malorážky přes spoušť vyhodit a ten by si klidně mohl stěžovat a nepomohla by mu ani svěcená voda. Stejně jako s kontrolou průchodnosti hlavně, v řádu je napsáno "Kontrola technického stavu vnitřního mechanismu zbraně, ověření funkčnosti zbraně pro střelbu nebo průchodnosti vývrtu hlavně není povinnou součástí zkoušky." Kolik adeptů dříve vyletělo od zkoušky za to, že nezkontrolovali při sborce průchodnost hlavně...
Zpátky k malorážce, myslím si, že vypuštění přes spoušť a kliku má svoje rizika a mělo by být doplněno buď zmáčknutím spouště při míření bezpečným směrem jak píše jezekif, anebo pokud to konstrukce zbraně umožňuje, tak alespoň pohledovou kontrolou signalizace napnutí bicího mechanismu. Každopádně pokud by rána jistoty malorážce neškodila, bylo by to asi nejlepší a nejjednodušší řešení.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#37 » úte 11. srp 2020, 12:28

ren : Na všech malorážkách ZKM přece vidíš, že zápalník zalezl do závěru a tudíž není napnutá bicí pružina. Samozřejmě následné pokusné zmáčknutí spouště na závadu není. Pokud nejsem schopen vyhodnotit bez rány jistoty, že zbraň není nabitá, asi bych neměl být svéprávný.



ren
Příspěvky: 492

Příspěvek#38 » úte 11. srp 2020, 13:21

Ale to si nerozumíme, to přece netvrdím. Samozřejmě, že pohledem do komory a šachty dokáže každý normální člověk vyhodnotit, že zbraň není nabitá, ale tento postup nevylučuje lidskou chybu, rána jistoty do bezpečného prostoru, provedená opravdu do bezpečného prostoru, je blbuvzdorná. Ten profesionál co si střelil v letadle určitě taky vyhodnotil, že zbraň není nabitá a ten borec, který si střelil v kanceláři v Soukalově taky...



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#39 » sob 31. říj 2020, 18:56

Myslíte že můžu věřit výrobci, a se 457kou sušit bez obav i bez cvičného náboje?

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#40 » sob 31. říj 2020, 20:14

Ak to tvrdí výrobca, veril by som mu. Hlavne ak je to ešte v záruke. Niektoré malorážky, hlavne tie nové samozrejme, nenarážajú úderníkom do komory keď sú prázdne. Preto s nimi môžeš sušiť ako s inými zbraňami so stredovým zápalom. Pri nejakom extenzívnom sušení by som tam ale asi radšej niečo dal - buď vystrelený náboj alebo sušilku. Nemalo by to ale byť zďaleka pre zbraň tak zlé ako pri tých starých malorážkach.

Inak tu je to off-topic, skús dotaz smerovať sem (poprípade prosím admina o presunutie)
viewtopic.php?f=25&t=10525&start=90



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#41 » sob 31. říj 2020, 21:49

Projel jsem snad celý YT ohledně malorážek (chci pořídit a celkově mě ta ráže zaujala) a snad ani jednou jsem nenarazil na někoho, kdo by sušil na prázdno = asi bych tam taky něco dal. Někde je tu topic, který přetéká lidovou tvořivostí ohledně tohodle a nebo se dají objednat palstový sušilky na ali za 5 až 3 Kč



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#42 » sob 31. říj 2020, 22:29

Je tady takové vlákno. Před pár dny jsem ho založil. A dnes jsem narazil na tu informaci o cz 457. Přiznám se, že jsem si ty stránky prohlížel nesčetněkrát, ale toho o tom sušení jsem si nevšiml. A jelikož jsem si nyní koupil druhou 457 tak mě to zajímá. Nábojnic mám spoustu, ale ta druhá malorajda má match komoru tak mi do ní nevlezou ty vystřelené nábojnice z té první. A střílet se teď nemůže a tak není možnost získat pvystřelené nábojnice do té druhé.

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#43 » ned 1. lis 2020, 09:11

Idahou ono je to dané historicky. Pri strelcoch je zvyk železná košela, bezpečnostné návyky aj tie ostatné proste držíme. A historocky ak si si cvakal zbraňou s okrajovým zápalom na prázdno, tak si ju zničil. Úderník pri zbraniach s okrajovým zápalom je na kraji a narážal do komory, keď ho nič nezastavilo. Tá je samozrejme tvrdá a poškodzovala úderník, ale zlomený úderník bol ten menší (lacnejší) problém. Tá zapeklitosť spočívala v tom že ten úderník poškodzoval tú komoru, pretože bol kvôli zápalu náboja na okraji a búchal teda do kraju komory. Zbrane so stredovým zápalom tento problém spravidla nemajú, pretože úderník proste pôjde do stredu komory, kde ak nie je náboj nič sa nedeje, - v strede nemá do čoho vraziť a komory sa nedotkne.

Nové zbrane to už majú väčšinou vychytané, ale ľudia čo sa raz naučili že malorážka sa necvaká ju proste cvakať nebudú. Žiadna zbraň sa nedoporučuje cvakať na prázdno (extenzívne), vždy je pri dlhom sušení lepšie tam niečo dať. Ale nová malorážka, pri ktorej výrobca povie že je to OK, nebude cvakaním na prázdno trpieť o nič viac ako bežná krátka pištol so stredovým zápalom. Urobia tam nejaký menší doplnok ktorý zastaví úderník skôr ako by mohol buchnúť do komory ak je táto prázdna.



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#44 » ned 1. lis 2020, 09:34

Když se vystřílí celý zásobník, vyndá se ven a vyhodí se závěrem poslední vystřelená patrona z komory, tak je jasné že žádný náboj v komoře nemůže být. Pokud ve střelbě nepokračuji, vyndám závěr úplně ven a hotovo. Takže žádná kontrolní rána pro jistotu nemůže být.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#45 » ned 1. lis 2020, 11:08

Arc: jo, já vím. Pomíchal jsem diskuze a vypustil to, že jde o ránu jistoty...

Neznalek: tak tam nejde ani tak o logiku, jako spíš dodatečný mechanismus, protože když něco děláš tisíckrát... vybavuju si, tak patnáct let zpátky, šel strýc k PČR. Potom se u něho zastavil jeho instruktor a bavili se o tom, že si nechal vyladit spoušť. Vytáhl zbraň, vyndal zásobník, zkontroloval komoru a předal zbraň strýcovi aby si vyzkoušel tu spoušť. No, strýc jako čerstvej střelec a ještě k tomu pod dohledem instruktora převzal zbraň, zkontroloval šachtu a zbraň natáhl. Samozřejmě vyskočila střela. Strýc vysmátej, jakože prošel testíkem, ale instruktor celej zpocenej, protože to prostě pokonil.

Takže za mě - ránu jistoty radši vždy, i když to třeba sníží životnost zbraně. Při tréningu bych ovšem radši používal nějaký snap cap

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti