Čištění dlouhé malorážky

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#16 » ned 18. lis 2018, 08:17

kolombo : Ona ta odpověď není úplně jednoduchá. U každé malorážky to může být trochu jinak. Rozumným poměrem cena x výkon vychází např. RWS Rifle match, SK Lapua Rifle match a kupodivu SK Lapua Pistol match, u nichž bych to pro dlouhou zbraň nikdy neřekl ale mě v Suhl 150 a kolegovi v Uralu fungují excelentně. Cena u těchto tří nábojů je kolem 3,- Kč, což oproti SB Standart není až tak velký cenový rozdíl a pokud chceš střílet přesně, jsou výsledky skutečně markantně lepší. Konkrétní náboj chce pro konkrétní zbraň vyzkoušet. Ale ne po pěti výstřelech od každého ale tak, že protáhneš hlaveň hadem a pak vystřílíš krabičku. Tak postupně se všemi náboji, které budeš chtít vyzkoušet a porovnat výsledky. Co bude lítat nejlépe uvidíš sám. A také sám uvidíš, pokud máš přesnou zbraň a trochu slušné sklo, jak se při změně nábojů soustřel zlepšuje postupně.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#17 » ned 18. lis 2018, 17:19

Takže se mám stavit na prodejně, koupit od každého jednu krabičku a hromadu terčů, do tašky přidat toho hada a jít testovat ?



Jirik.fx
Příspěvky: 356

Příspěvek#18 » ned 18. lis 2018, 17:26

Hlaveň dlouhé malorážky čistím jednou za rok nebo při změně značky nábojů. Po vyčištění vystřílím 200 ks nábojů, které chci v budoucnu střílet, teprve potom řeším přesnost. U té první dvoustovky mě přesnost nezajímá, jsou jen na zajetí hlavně. Není to proto, že bych byl takové čuně (u odstřelovačky čistím hlaveň furt dokola), ale u malorážky mám opravdu vyzkoušeno, že čištění kazí rozptyl. Boresnake nepoužívám vůbec na nic, osobně si myslím, že je to bazmek na nic.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#19 » ned 18. lis 2018, 20:20

Vidíš to, zde přesně platí minimálně dvě hesla:
"co člověk, to jiný názor" a "100 lidi = 100 názorů"
Já osobně své malorážky čistím po každých střelbách. A to jak krátkou, tak dlouhé. Nevidím totiž důvod, proč bych je měl mít zaprasené. Zvlášť nábojové komory.
Čištění hlavně dlouhé doporučuji hlavně při změně nábojů kvůli různým typům střel a jejich maziva.
Každý to má s tím čištěním jinak. Já třeba mám na střelnici čas na to, abych hlaveň protáhl bornsnejkem (od komory k ústí), závěr očistil naolejovaným hadrem a to samé i lůžko. Žádné drama, ale aspoň minimální péči ji věnuji.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#20 » ned 18. lis 2018, 21:21

Jo, mám v tom teď naprosto jasno :-)
Aktuálně mám 2 čištění. Hada a klasickou sadu, kterou jsem ještě doplnil o protahovací trn. A s tou četností čištění hlavně si asi starosti dělat nebudu a prostě to občas vezmu hadem. A hadrem pravidelně to ostatní.



Choze
Příspěvky: 403

Příspěvek#21 » pon 19. lis 2018, 06:17

Aspoň mám novou výmluvu, proč se netrefim do terče :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#22 » stř 21. lis 2018, 18:35

Sody píše:Čistím po každém použití.
Používám "normální čištění a navíc i protahovací trn na hadříky" a Balistol.
Od závěru.


Jak máš dlouhý protahovák ? Já mám tři díly a když to vezmu od závěru, tak nestačí skrz. A to vidím jako problém :-(

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#23 » stř 21. lis 2018, 19:08

Kup si delší a lepší je ten jednodílnej. Ty závity se mi furt povolovaly, tak jsem je slepil. Ten jednodílnej je tužší.
http://www.zbraneliberec.cz/obchod/pece ... elka-80-cm

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#24 » stř 21. lis 2018, 19:13

Ta "Délka: 80 cm" je jen tyčka nebo je to i s rukojetí ?
Protože pak je stejně dlouhý ...



Sody
Příspěvky: 314

Příspěvek#25 » stř 21. lis 2018, 19:45

Mám třídílnou skládací italskou sadu. Na malorážku mi to stačilo, ale na jinou dlouhou ne. Tak jsem pořídil ještě jeden šroubovací segment a je to ok.
Ale jednodílná bude určitě pevnější. A to povolování fakt saje.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#26 » stř 21. lis 2018, 20:47

Ono by to stačilo, kdyby se čistila od ústí ke komoře, ale takhle tam je ještě pouzdro závěru a to musíš připočítat.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#27 » čtv 22. lis 2018, 18:44

Od ústí směrem k závěru rozhodně nee! Teda aspoň co se týče čistící tyče. U "hada" už to takový problém není.
Obyčejná čistící tyč se závitovou koncovkou zas nestojí moc, chleba nežere a doma vždy najde využití :D
Ta nejlevnější stojí cca 100,-Kč.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#28 » čtv 22. lis 2018, 19:03

Jo, už mám, místo skládací 70 cm jednodílnou 90 cm.

A ještě jsem přibral kartáček na komoru.

kartacek.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



blacknocturno
Příspěvky: 557

Příspěvek#29 » čtv 22. lis 2018, 19:08

Ale tohle je kartáč na komoru ar15. Malorážka má komoru skoro stejně velkou jako je průměr vývrtu na ní žádný speciální kartáč nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2218

Příspěvek#30 » čtv 22. lis 2018, 19:12

Tohle je na komoru a pouzdro závěru, tam to jinak moc čistit nejde.

A co se hlavně týče, tak podle všeho stačí cca jednou za půl roku ...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host