Nové malorážky CZUB: CZ 457

Dlouhé zbraně .22LR


tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#76 » čtv 11. čer 2020, 08:53

Hitachi - co tě vedlo na Jaguára ? Já měl v ruce Royal a Premium a Premium se mi líp drželo. Ale jsem rozpolcen, zda nekoupit spíš bez mířidel a dám tam puškohled.



Hitachi
Příspěvky: 19

Příspěvek#77 » čtv 11. čer 2020, 08:56

Hele za mě určitě doporučuju, můj strejda mě přivedl malorážce s 452, má na ni i štechr, báječná zbraň, spolehlivá, držák, takže jsem věděl, že pudu do Brodu. Přemýšlel jsem původně o Luxu, ale ten Jaguár, dlouhá hlaveň a světlovodná muška byly větším lákadlem a nelituju. Objevil jsem i kouzlo armádních Rexů, které jsou taky velmi přesné a hlavně pořád i po letech mažou hlaveň.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#78 » čtv 11. čer 2020, 08:57

dík. Já se těch REXů bojím, zkoušel jsem, ale nepřišlo, že jsou nějak zvlášť přesné. Ale každý si to musí zkusit sám.



Hitachi
Příspěvky: 19

Příspěvek#79 » čtv 11. čer 2020, 08:58

Přiznám se, že s puškohledem jsem se naučil střílet z malorážky až s Jaguarem. Do té doby jsem střílel vždy přes mířidla. Jaguár mi nabídl obojí navíc s montáží na weaver nemusím sundávat hledí. Když mě omrzí optika, sundám montáž z weaveru a střílím s muškou.



Hitachi
Příspěvky: 19

Příspěvek#80 » čtv 11. čer 2020, 09:00

Hele taky jsem se jich bál, ale jak už jsem psal, střílel jsem z nich od mala z té 452 (strejda kdysi vykoupil armádní sklad:) ) a ty náboje jsou fakt velmi dobré. Ale jak píšeš, každé ruce a pušce sedět nemusí.



Hitachi
Příspěvky: 19

Příspěvek#81 » čtv 11. čer 2020, 09:00

Hele taky jsem se jich bál, ale jak už jsem psal, střílel jsem z nich od mala z té 452 (strejda kdysi vykoupil armádní sklad:) ) a ty náboje jsou fakt velmi dobré. Ale jak píšeš, každé ruce a pušce sedět nemusí.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#82 » čtv 11. čer 2020, 09:09

Teď jsem se díval na ten Jaguár - weaver nemá. To má LRP. Takž jsi si do rybiny dodělal weaver ?



Hitachi
Příspěvky: 19

Příspěvek#83 » čtv 11. čer 2020, 09:27

Promiň, asi jsem se špatně vyjádřil - na rybinu jsem nasadil origo weaver od ČZ na ni pak montáž... I s nasazeným weaverem bez optiky můžeš střílet s mířidly, což je bezva.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#84 » čtv 11. čer 2020, 09:28

jo aha, rozumím, díky



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#85 » čtv 11. čer 2020, 20:43

Jaký je vlastně smysl toho Jaguaru s tak dlouhou hlavní? Já jsem u jiné firmy nikdy neviděl malorážku takovéhle kategorie. To je kvůli maximálnímu využití výkonu náboje 22LR, nebo to naopak vede k maximálnímu poklesu tlaku na ústí a nižšímu hluku? Nebo je to speciál pro milovníky lovecké střelby otevřenými mířidly na dlouhé vzdálenosti s maximální délkou záměrné. Nebo o co vlastně jde?



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#86 » pát 12. čer 2020, 06:01

Někde jsem četl o předchozí generaci CZ 455 Jaguár že vznikla hlavně kvůli zájmu asijských zákazníků kteří mají v oblibě dlouhé hlavně a tak jim CZUB vyhověla tímto modelem. Asie je zřejmě významný trh. Článek už ale nemohu najít.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#87 » pát 12. čer 2020, 06:23

Ale těch důvodů bude asi víc, včetně těch tebou zmíněných a zároveň vývoj a udržení zajímavého sortimentu pro konzervativní zákazníky.
Česká zbrojovka následně shromažďovala poznatky z praxe a bedlivě sledovala poptávku zákazníků, aby určila, jakým směrem se při rozšiřování nabídky modelů CZ 455 dát. Výsledkem bylo doplnění této řady o varianty s hlavněmi dlouhými 630 mm, které lépe vyhovují konzervativnější části střelecké komunity. V první vlně šlo o modely CZ 455 Long, CZ 455 Ultra Match a nejnověji CZ 455 Lux II.

Novinka CZ 455 Jaguar pak přináší do rodiny čtyřistapadesátpětek zastudena kovanou hlaveň dlouhou 726 mm (se 16palcovým stoupáním šestidrážkového vývrtu), která se před tím objevila pouze u modelu CZ 452 Ultra Lux.

Někomu se tento parametr může zdát trochu přehnaný, Česká zbrojovka však dobře ví, proč ho vrací na scénu. Některé méně zkušené uživatele to asi trochu překvapí, ale důvodem není vyšší přesnost. S dobrým střelivem, za dobrých podmínek a v rukou dobrého střelce totiž většina malorážek CZ 455 střílí na obvyklé vzdálenosti v podstatě stejně. Například na 50 metrů se zejména s modely s těžkou hlavní a s využitím zaměřovacích dalekohledů dá střílet příslovečnou jednou dírou – a líp už to nejde. Podstatnější je, že oněch pár centimetrů délky navíc přispívá jednak k poněkud vyšší energii střely a jednak k její lepší stabilitě při střelbě na větší vzdálenosti. To jsou dva podstatné faktory, pokud zbraň ráže 22 LR míníte použít pro lovecké účely, jako je třeba tlumení škodné.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#88 » pát 12. čer 2020, 06:48

To jsou nějaký "nezmysle", u většiny střeliva 22LR dochází ke kompletnímu vyhoření do 18 palců, spíš do 16, pak už střela v hlavni energii ztrácí. To bude spiš kvůli nějaký specifický skupině, něco jako když číňani požadují z prestižních důvodů prodloužené verze aut.



stip
Příspěvky: 279

Příspěvek#89 » pát 12. čer 2020, 10:57

Mě to právě také nedává smysl. Oni teda tvrdí, že to není kvůli vyšší přesnosti (protože jejich flinty už stejně střílejí na 50m jednou dírou), ale kvůli lepší stabilitě střely na větší vzdálenosti. Stabilita střely se ale v praxi projevuje právě přesností zásahu. No nic.

Pokud je to tedy kvůli maximálnímu využití energie náboje, pak mi tam chybí pro zákazníka podstatná informace na jaký druh střeliva to je tedy speciál. Předpokládám, že pouze na střelivo kategorie HV, protože standardní a podzvuková munice nemůže těmi centimetry navíc nic získat, když shoří na 18 palcích.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#90 » pát 12. čer 2020, 14:01

Tak beru zpět, asi to nějaký důvod mít bude - Anschütz svoje sportovní hlavně dělá 660 - 690 mm a ti jistě vědí, proč.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Scofield a 17 hostů