"Sušení" s dlouhou malorážkou

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#46 » čtv 29. říj 2020, 22:20

Vystrelená z čoho??? Lebo Tvoje vystrelené sa tam musia zmestiť. Ale napríklad nábojnicu z pištole (s dynamickým záverom samozrejme) výstrel nafúkne tak, že ju fakt do komory, trebárs aj nie "match", dostaneš iba hrubým a brutálnym násilím!!!



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#47 » pát 30. říj 2020, 08:20

Sušilky mám udělané z nábojnic vystřelených z klasické cz457. Včera večer jsem si dovezl novou s MATCH hlavní a do té mi nevlezou. Ta nabojnice má o desetinu zvětšený průměr a do té přesné komory nevleze. Dnes zkusím jak to bude s nábojnicí vystřelenou z té nové malorajdy.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#48 » pát 30. říj 2020, 08:47

No byl by to dost div, když by nábojnice z normální komory pasovala do MATCH. Ty vystřelený z MATCH by pak měly jít bez problémů a to do obou.



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#49 » pát 30. říj 2020, 16:52

Je to tak. Dovolil jsem si vystřelit jednu ránu a je to OK. Škoda že jsou střelnice zavřené. I ta má venkovní. Tak aspoň zajdu v pondělí malourajdu přihlásit.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 794

Příspěvek#50 » ned 1. lis 2020, 10:29

Tuta kočanda se svojí závodní malorajdou suší na prázdno. Teda aspoň nic neříkala o vložení sušilky.

https://m.youtube.com/watch?v=qNuMFdy63tw



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#51 » ned 1. lis 2020, 12:07

Dnes se prý vyrábějí závodní malorážky tak, aby nebylo nutné do komory vkládat nábojnici. Zápalník u nich nebije na okraj komory, ale do prázdna, jelikož je tam vymezena vůle, aby zápalník na okraj komory nedosáhl, když tam není náboj. Ale u všech starších typů malorážek je při sušení nutné do komory vložit alespoň nábojnici. U nás v klubu máme cca deset drulovek, ale protože s ními někteří naprázdno cvakají, dvě až tři jsou každoročně mimo provoz kvůli ulomeným zápalníkům.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#52 » ned 1. lis 2020, 16:07

Hm, nemám to teď na čem očihnout a nezpochybňuju to, jen mi vrtá hlavou - ten okraj má podle zbrane.cz 1mm, údenrík musí mít nějaký "přesah", aby spolehlivě udeřil a jen neoťukával, takže je to tak vyladěný na desetiny milimetru? Nerozhodí se to při zahřátí? Mám pocit, že mi něco uniká...

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 794

Příspěvek#53 » ned 1. lis 2020, 16:50

Teplotní roztažnost oceli je cca 0,013 mm / kelvin ( °C). Úderník by se střelbou tolik zahřívat neměl. I kdyby ta delta byla 100 °C. Tak je to 0,13 mm v rozdílu délce úderníku. A to ještě v případě, že by se o těch 100 °C ohřál celý.



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#54 » ned 1. lis 2020, 17:22

Napsal jsem ohledně toho dotaz na czub. Tak jsem zvědavý co mi odpoví.



stip
Příspěvky: 278

Příspěvek#55 » pon 2. lis 2020, 17:45

Ještě mě napadlo že pro sušení by šel vyměnit udernik za speciálně upravený (zkrácený) nebo vložit do závěru mosaznou nebo plastovou vložku, co bude fungovat jako doraz.



Pepe65
Příspěvky: 112

Příspěvek#56 » pon 2. lis 2020, 18:35

Sorry za OT, ale vidím, že ze "sušení s malorážkou" se pomalu stává plnohodnotná (ne)střelecká disciplína :-) Aby se toho nechytli výrobci a nezačali vyrábět speciální "sušící malorážku". Nic ve zlém, ale naplňuje se proroctví kolegy, který o něco výše tipoval další asi tři strany plodné debaty; taky jsem právě přispěl.



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#57 » pon 2. lis 2020, 19:59

Sud píše:Teplotní roztažnost oceli je cca 0,013 mm / kelvin ( °C). Úderník by se střelbou tolik zahřívat neměl. I kdyby ta delta byla 100 °C. Tak je to 0,13 mm v rozdílu délce úderníku. A to ještě v případě, že by se o těch 100 °C ohřál celý.

Díky, je mi jasný, že v dnešní době už je ta přesnost výroby jinde než dřív, ale i tak mě mírně fascinuje ty desetiny milimetrů a tak



neznalek
Příspěvky: 108

Příspěvek#58 » úte 10. lis 2020, 17:59

Psal jsem to už jinde ale dám to i tady. Posílal jsem dotaz na sušení u malorážek cz 457. Tady je odpověď.
U naší řady malorážek CZ 457 nedochází po stisknutí spouště při „sušení“ vůbec ke kontaktu úderníku s čelem nábojové komory, proto je tréning na sucho s touto zbraní možný i bez vloženého cvičného náboje či prázdné nábojnice. Nemusíte proto mít obavu o poškození úderníků tímto způsobem. Navíc, toto technické řešení je jedním z benefitů této řady.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#59 » úte 10. lis 2020, 22:38

Dnes je již standardem u všech nově vyrobených malorážek, že při cvaknutí naprázdno nedochází ke kontaktu zápalníku s okrajem komory. Psal jsem to v příspěvku výše.



bobbyp
Příspěvky: 2

Příspěvek#60 » pát 23. pro 2022, 15:10

Zdravim vsechny susily! Spatne ctu nebo tu nikdo nezkusil vzit proste naboj, vyndat strelu, vysypat napln, dat do pusky, odpalit zapalku a hotovo? Cena 2kc/ks, zadna prace a pri prvni rane i kontrola biciho mechanizmu :)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host