Optika na malorážku

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#16 » ned 6. pro 2020, 09:30

Zravim všechny. Uvažuji o změně optiky na mé 455. Aktuálně tam mám Čínu Discovery 6-24x42. Není špatná, ale rád bych to nekam posunul :-). Uvažuji o Vortexu Diamondbeck 6-24x50. Dotaz je následující. Pominu-li značku, jak velký rozdíl ve kvalitně obrazu bude při přechodu na obkektiv z 42 na 50 a průměru tubusu 1" na 30mm? Třeba tu někdo podobnou věc zkoušel či řešil. Je mi jasné, že ve finále je nejlepší se do toho Vortexu na živo mrknout, ale spíše mi jde o to, zda se tim mám vůbec zabývat. No a na zaver ještě dotaz, zda je lepší ho případně vzít v MOA neva Mrad? Předem děkuji za info....



SamElanius
Příspěvky: 8

Příspěvek#17 » ned 6. pro 2020, 11:47

Zdravim. Rozdil je obrovsky. Na 455 mam nejakou cinu (DIANA - 6-24), ale sem tam na ni hodim presne tohoto vortexe (primarne je na ARku). Rozdily:
- mnohem cistci a ostrejsi obraz
- mnohem lepe se do toho kouka (byt asi okular neni o moc versi tak z nejakeho duvodu se zda)
- vortex ma super zamernej obrazec (oproti mildotu, kterej navic je v 2. fokalni, pri nastrelovani fakt opruz)
- paralaxa u kominku, nemusim se dementne porad nathovat dopredu
- celkove mi prijde ze to nastaveni paralaxy neni uplne ok, kdyz zaostrim s vortexem a trochu hybnu polohou oka, tak se kriz na terci ani nehne, kdy zaostrim s dianou, tak se lehounce hybe, naopak kdyz nastavim paralaxu aby byl kriz ve spravnem miste, tak je obraz lehce rozmazan. nepodarilo se mi to doladit ani dioptrickou korekci
- celkove dilenske zpracovani a bytelnost odpovida rozdilu v cene
- tuhost v zoomu je u obou velka, ale vortex ma prece jenom prijemnejsi ovladaci prvky (i kominky)

Za me urcite Mrad. I kdyz moa bejva jemnejsi tak na 50-100 si myslim ze to neni uplne potreba a jednoduchost prepocitavani je obrovska vyhoda.

Pokud by byl zajem muzu nazivo ukazat. Jsem z Chlumce nad Cidlinou (mezi HK a Prahou).



tomas fuk
Příspěvky: 828

Příspěvek#18 » ned 6. pro 2020, 12:22

Zalezi, co chces strilet s tou 455. Pokud nejakou akcnejsi strelbu na plechovky, nabojnice brokovnic, padacky, atd, tak klidne puskohled s osnovou v 1 fokalni a klikani 0,1 MRAD.
Pokud chces strilet mirenku, tak jednoznacne puskohled s osnovou ve druhe fokalni a co nejjemnejsi klikani. Takze 1/8 moa, nebo 0,05 MRAD.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#19 » ned 6. pro 2020, 14:15

Rád bych co nejpřesněji střelbu. Původně jsem měl vyhlidnuteho Vortexe Viper, sice dražší, ale hlavně tam bylo nastavení paralaxy až od 50yardu. Z 90% strilim na 50m, ale kdybych chtěl třeba na 30, tak nevím zda by nebyl problém?

Uživatelský avatar
DesertEagle
Příspěvky: 517

Příspěvek#20 » ned 6. pro 2020, 17:44

oldglock píše:Zravim všechny. Uvažuji o změně optiky na mé 455. Aktuálně tam mám Čínu Discovery 6-24x42. Není špatná, ale rád bych to nekam posunul :-). Uvažuji o Vortexu Diamondbeck 6-24x50. Dotaz je následující. Pominu-li značku, jak velký rozdíl ve kvalitně obrazu bude při přechodu na obkektiv z 42 na 50 a průměru tubusu 1" na 30mm? Třeba tu někdo podobnou věc zkoušel či řešil. Je mi jasné, že ve finále je nejlepší se do toho Vortexu na živo mrknout, ale spíše mi jde o to, zda se tim mám vůbec zabývat. No a na zaver ještě dotaz, zda je lepší ho případně vzít v MOA neva Mrad? Předem děkuji za info....


... rozdíl je vždycky obrovský, mám na 2 kukátkách tubus 30 a když jsem juknul do 34 je to zase mnohem veselejší. Bohužel potom se i naprosto dramaticky mění cena. Žijeme v metrické soustavě, proto si odpovíš sám, co budeš chtít počítat a dělit. Bohužel mrad požadavek hodně zuží volbu. První typy z výběru ti často padnou na nedostupnosti, další zase na moa. Nemá smysl si dělat iluze většina střeleckého světa stále žije v palcích, proto nabidka výrobců je troufám si hádat 8:2. Neposuzuj pouze skla, někteří a bohužel i značka výrobci mají vyloženě neergonomické točení, klouzave gripy, nearetovatelné komínky, nulové příslušenství v balení, atd. Jsem odpůrcem laciných China noname šmejdů, ale s překvapením musím kostatovat, že i lepší China značky se neskutečně zlepšují a s litostí pozorovat úpadek kvality na drahých značkách.
P.S Současně bych v tomto případě asi zvažoval limity 455 a nevyzpytalelé střelivo .22 zda lze někam posouvat ? Dávat za puškohled 2x víc než je cena pušky mi moc smysl nedává.Co soudruh to názor.



tomas fuk
Příspěvky: 828

Příspěvek#21 » ned 6. pro 2020, 18:13

Ja bych vedel o optice, ktera by splnila veskere Tve pozadavky pro mirenku, ale urcite by se Ti nelibila cena.
Ja jsem si letos poridil optiku Delta Optical Stryker 5-50x56 HD SFP, osnova DLS-1, klikani 0,05 MRAD, paralaxa je od 10 metru po nekonecno. Na Slovensku se da koupit za 1500 €.
Ja ji koupil na 308, ale vzhledem k tomu, ze uvazuji koupit nejakou malorajdu na MAO, tak asi poridim jeste jednu tuhle Deltu. Na optice se setrit nema. Ted koupis nejakou lacinou, byt treba znackovou, pak se na nejakych zavodech kouknes pres nejakou lepsi a uz budes tu lacinou prodavat a kupovat drahou.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#22 » ned 6. pro 2020, 19:18

Jo jo, je mi to jasné a určitě máte pravdu. Určitě je také dobré se do toho podívat na živo a to třeba ve finále rozhodne. Ještě k tomu kříži, vždy jsem si říkal, že je lepší, když se osnova meni spolu se zvetsenim. Na přesnou střelbu je to tedy naopak?



tomas fuk
Příspěvky: 828

Příspěvek#23 » ned 6. pro 2020, 20:03

Vyhoda osnovy FFP je pri taktice, kdy muzes cil merit na jakekoliv zvetseni. Jenze aby ta osnova byla pouzitelna na nejmensi zvetseni, tak musi byt tlustejsi a pak na nejvetsi zvetseni je tak tlusta, ze hodne prekryva terc. Obzvlast, pokud to chces pouzivat u malorazky do 50 metru. Takze vetsinou je to vyreseno tak, ze osnova u optiky treba 5-25x50 na zmenseni 5 az 7 je uplne nepouzitelna, protoze je tak tenka, ze nejde videt. Aby na nejvetsi zvetseni nebyla moc tlusta. Na mirenku je jednoznacne nejlepsi SFP.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#24 » ned 6. pro 2020, 20:12

Je fakt, že na současné optice to takto mám (SFP). Asi je fakt nejlepší to prostě vše vyzkoušet a vidět. Dik

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#25 » ned 6. pro 2020, 20:23

Původně jsem uvažoval o Viperu HSP, který je právě SFP, ale tam se obávám te paralaxy až od 50 yardů. Podle mě to je spíše na větší flinty..



tomas fuk
Příspěvky: 828

Příspěvek#26 » ned 6. pro 2020, 20:28

Mel jsem na AR-15 jsem Optisan EVX 6-24x50 F1 FFP.
Ted mam na AR-15 Burris XTR II 5-25x50 SCR-MIL FFP.
Na opakovacce jsem mel Meoptu ZD 6-24x56 RD SFP.
Ted mam na opakovacce Delta Optical Stryker 5-50x56 HD SFP.
Srovnani nejake mam co jsem mel moznost se podivat do jinych optik FFP. Ta taktiku parada, rychle mereni, rychly prepocet.
Na mirenku uz je to horsi u malych cilu. Tady jednoznacne SFP.

Uživatelský avatar
electrickota
Příspěvky: 99
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#27 » pon 7. pro 2020, 08:43

Hele můžu doporučit Hawke SideWinder, měl jsem ho dlouho na malorážce a spokojenost. Teď ho mám na .308W a na těch 500m už jsem na jeho limitech, takže časem se zase vrátí na malorajdu protože do 100m je super. Sklo čistý, i při maximálním přiblížení. Cenově se k malorážce hodí (10-12k)

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#28 » pon 7. pro 2020, 08:48

Potvrzuju mám ho taky na malorajde a v pohode.

sniper2.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
oldglock
Příspěvky: 295

Příspěvek#29 » pon 7. pro 2020, 09:43

Také jsem na ně koukal. Jakou tam máte prosím osnovu? Jak jsem pochopil z popisu, tak je ve druhé fokální rovině? Trochu mě tam i odrazuje to podsvícení, jelikož ho prakticky nevyužiju....

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » pon 7. pro 2020, 11:25

Druhá fokalni a podsvit tě přeci nikdo nenutí zapínat :D, Jinak taky Sidewindera můžu doporučit v dané cenové asi nej..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů