Zbrojovka Brno Model 4

Dlouhé zbraně .22LR
Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#1 » stř 7. zář 2016, 21:25

Ahoj, chci poprosit zkušené o radu:
Podědil jsem tuto malorážku - původně koupená z výprodeje armády - prý výcviková malorážka o hmotnosti kulovnice. Střílí hezky a dobře se drží. Disponuje dioptrem na pozici mušky, ale postrádá hledí. Prý tam origoš měla být montáž - druhá část dioptru o tvaru trychtýře/konusu. (Asi jsem něco podobného viděl na větrovkách CZUB na netu.)
Dokážete někdo poradit, jaké hledí má na tuto zbraň přijít a kde se to dá dnes sehnat? Strašně moc bych ji chtěl dát dohromady.
Díky!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#2 » stř 7. zář 2016, 21:32

Model 4 je předchůdcem modelu ZKM 456. Zadní miřidlo je klasicky dioptr. Ty mušky v tunelu jsou výměnné. Myslím, že k ní byla sehnatelná i otevřená miřidla.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#3 » stř 7. zář 2016, 21:52

Otevřená mířidla (hledí) na tuto malorážku mám a sehnal jsem je za dvě stovky u jednoho puškaře, kterému se válela v dílně. Nasazuje se do rybiny a utáhne šroubkem. Tu kruhovou mušku vyměníš za hranolovou, stačí odšroubovat matici v tom tunelu a mušku vyměnit. Ještě upřesnění: Model 4 je poslední model malorážky ZKM 456, ne předchůdce.



Golem
Příspěvky: 489

Příspěvek#4 » čtv 8. zář 2016, 00:44

Mušek je celá sada, tuším asi šest, určených pro otevřené i dioptrické hledí, dají se v tunelu mušky měnit jak píší kolegové.
Hledí existuje jak dioptrické, tak i otevřené, nasazují se na rybinu na pouzdru závěru, obě verze jsou stranově i výškově stavitelné.
Co se koupě týká, zkus http://bazar.hunting-shop.cz/
Nějaké fotky pro představu by ti mohl dát strýček google, v krajním případě ti to nafotím já, ale nejsem žádný umělec... :-)
Spousta těchhle malorážek sloužila ve Svazarmu, jestli i v armádě, to nevím, ale moc tomu nevěřím. Třeba doplní někdo znalejší.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#5 » čtv 8. zář 2016, 06:49

No oni to prý měli na běhání v plné polní, aby nasimulovali váhu kulovnice :) ale to mám od kámoše, tak nevím, taky mi to přijde jako kec...

Každopádně díky všem! Takže když najdu miřidla na ZKM 456, bude to sedět na tu moji, jo? To se hned hledá líp :) díkec

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#6 » čtv 8. zář 2016, 07:44

..."Pro označení malorážek se používá dvojí způsob – model 1 = ZKM 451, model 2 = ZKM 452, model 3 = ZKM 455, model 4 = ZKM 456"

Komu se to nechce hledat, tak je to citace ze stránek:
http://www.strelectvi.info/cz452/recenze/zkm/zkm.htm

Osobně ji také vlastním a to včetně přídavného dioptru, přídavného hledí a původní dřevěné krabičky s výměnnými muškami. Až bude čas, mohu nafotit.

Můj osobní poznatek:
nejsem mířenkář, s touto malorážkou moc nestřílím, ale jednou jsem si udělal pokus, kdy jsem si nastřelil malorážku přes mušku a hledí a pak jsem ještě navíc nasunul a doladil dioptr. Díky mechanické vadě lidského oka se mi přes dioptr povedlo nádherně sladit ostrost hledí a mušky a byl jsem jako netrénovaný schopen opakovaně na 50m vleže trefovat záslepku o průměru cca 3-4 cm. Tento pokus jsem udělal jen jednou, ale chystám se jej brzy zopakovat. Viděl bych to tak příští rok :D

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#7 » čtv 8. zář 2016, 07:58

iloveguns : Ono to bude ještě trochu jinak. ZKM dělal myslím UB zatímco model 1-4 Brno.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4535

Příspěvek#8 » čtv 8. zář 2016, 08:00

Honzek : Lišta je 16 mm u obou.

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#9 » čtv 8. zář 2016, 09:13

Již jsem něco sehnal: Mám šanci sehnat ne dioptr, ale otevřené hledí. Viz foto - mám pouze tuto mušku s kroužkem. Bude se s tím dát mířit? Má smysl kombinace hledí a této mušky, nebo bych potřeboval ještě sadu mušek s hranolem? Asi to koupím, třeba to časem takhle posháním vše :) ale tak ať aspoň vím, do čeho jdu.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#10 » čtv 8. zář 2016, 09:34

Kombinace této mušky s klasickým hladím fungovat nebude - kruhová muška je určená ke střelbě s průhledítkem dioptru, kdy si centruješ průhledítko, mušku a terč do souosých kružnic. Nicméně ji (mušku) lze jednoduše demontovat a nahradit jiným typem mušky se svislým hranolem místo středového kruhu - teď už jí jen sehnat ;)

https://en.wikipedia.org/wiki/Globe_sig ... ctures.svg
Potřebuješ tu pod písmenem C

Uživatelský avatar
honzek86
Příspěvky: 347

Příspěvek#11 » čtv 8. zář 2016, 09:50

No právě, teď už jí jen sehnat :D díky moc!



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#12 » čtv 8. zář 2016, 10:36

marinakus píše:iloveguns : Ono to bude ještě trochu jinak. ZKM dělal myslím UB zatímco model 1-4 Brno.


Všechny se vyráběly v Brně. Jde jen o jiná označení stejného typu.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#13 » čtv 8. zář 2016, 10:41

honzek86 píše:No právě, teď už jí jen sehnat :D díky moc!


Zeptej se po nějakých těch svazarmosaurech nebo po střediskách sportovní střelby, občas se někde válí ta dřevená krabička se sadou mušek. Hledí ti bude na 100% pasovat i ze ZKM 455. U ostatních typů jsem to nezkoušel, ale je docela možné, že i starší typy malorážek Brno mají stejnou rybinu na hledí.



jack-3d
Příspěvky: 155

Příspěvek#14 » čtv 8. zář 2016, 11:28

Mám tuto pušku včetně svazarmovské dřevěné krabičky s různými "kroužky" do prostoru mušky. Do rybiny pak mám jak dioptr, tak hledí, tak i montáž na optiku. Je to moc fajn puška , to hledí určitě pohledej, mě to přijde lepší, než ten dioptr.



iloveguns
Příspěvky: 1406

Příspěvek#15 » čtv 8. zář 2016, 14:43

Dioptr je samozřejmě přesnější, ale ten bude potřebovat jen v případě, že s ní budeš střílet závody podle pravidel ISSF.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů