Jsou tyto náboje ok?



brocoly
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » úte 31. pro 2019, 13:04

Ahoj, předem se omlouvám, ale problematika náboj jde mimo mě a přiznám se bez mučení - nerozumím tomu.
Dostal jsem tyhle náboje - jsou to náboje docela staré - kolem 20 let cca. A chtěl bych se zeptat, jeslti z fotky jde poznat o jaké to jde náboje a zda je v pořádku je používat -ať už pro sebeobranu, tak na střelnici.
Nejde mi o kvalitu, že jsou 20 let staré, ale jeslti nejsou nějak celoplášťové/poloplášťové/olověné nebo co. Slyšel jsem, že nějaký typ minuce je celkem "nově" zakázán, proto bych se rád zeptal tu.

Díky za reakce.
Hezký silvestr
nbcop.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#2 » úte 31. pro 2019, 13:19

Tak ty zelené jsou jsou staré více jak 30 let a ty s náboji v kruhu více než 40 let. Nic závadného.

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#3 » úte 31. pro 2019, 14:32

Prostě to vystřílej a zázraky nečekej.

Uživatelský avatar
staM
Příspěvky: 267

Příspěvek#4 » úte 31. pro 2019, 14:54

brocoly píše:Dostal jsem tyhle náboje - jsou to náboje docela staré - kolem 20 let cca. A chtěl bych se zeptat, jeslti z fotky jde poznat o jaké to jde náboje a zda je v pořádku je používat -ať už pro sebeobranu, tak na střelnici.
Nejde mi o kvalitu, že jsou 20 let staré, ale jeslti nejsou nějak celoplášťové/poloplášťové/olověné nebo co........


Pomiň,ale z fotky dvou papírových krabiček a jedné příšerné fotky jednoho náboje těžko poznat co v těch krabkách je za náboje a v jakém stavu ty náboje jsou.
Jakou střelu (celoplášťové/poloplášťové/olověné ) mají snad poznáš sám ne?
Zkus si odpovědět sám zda by jsi si na nošení(sebeobranu)vzal náboje neznámo jak staré,v jakých podmínkách skladované a neznámo jak funkčně spolehlivé.
Na střelnici do papíru by to mohlo být teoreticky jedno.Tam budeš v nejhorším z laufu vytloukat střelu.Jestli si do ní nepustíš zezadu druhou.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#5 » úte 31. pro 2019, 17:56

Tazatel se spíše ptá, jestli tam není "právní problém"

průbojné předpokládám nebudou, (a už vůbec ne zápalné a spol) tzn v tomto asi ok



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#6 » úte 31. pro 2019, 19:19

Ježíš nedělejte elaborat.... proste předrevoluční náboje. Vše je v poradku. Vystrilej



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#7 » úte 31. pro 2019, 19:22

Tak u obou krabiček se jedná o náboje kdysi dávno používané pro služební účely. Ty vlevo u veřejné bezpečnosti (pistole ČZ vz.50 a ČZ vz.70), ty vpravo u ČSLA (Sa vz.61). Oboje mají měkké ocelové jádro. Střela s ocelovým jádrem ma stejnou hmotnost jako střela s olověným jádrem a je proto delší. Náboj ma shodnou balistiku s náboji s olověným jádrem střely. Na náboji ani jeho balení užití střely s ocelovým jádrem nepoznáme.
Z právního hlediska jsou tyto náboje bezproblémové, jedná se o měkké ocelové jádro a náboje tudíž nejsou zařazeny v kategorii "průbojné". Je to stejný právní případ jako všeobecně známá kauza Kreml vs. nb. 7,62x39 bxn (balistická ochrana PČR).

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#8 » úte 31. pro 2019, 21:44

Jednoduchá odpověď a to přesně jak psal staM -

Zkus si odpovědět sám zda by jsi si na nošení(sebeobranu)vzal náboje neznámo jak staré,v jakých podmínkách skladované a neznámo jak funkčně spolehlivé.
Na střelnici do papíru by to mohlo být teoreticky jedno.Tam budeš v nejhorším z laufu vytloukat střelu.Jestli si do ní nepustíš zezadu druhou.


Ono 1000x vystřelíš staré střelivo a nic ale po 1001 se ti taky může vyskytnout výše popisované a to zrovna také v situaci kdy to budeš nejméně poptřebovat, proto i armáda se zbavuje starého střeliva a pak se to tu levně prodává. Je tedy otázkou zda má cenu šetřit a třeba si i zničit zbraň nebo mít selhač a nebo kupovat normální střelivo bejt v pohodě.

Střelivo může být OK ale jak výš že bylo dobře skladované a nebylo v mrazech, vedrech nebo vlhku ??????

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#9 » úte 31. pro 2019, 22:40

Jestli nebylo střelivo nijak nebo nějak extra blbě skladované je vidět už na balení a dál pak i na samotných nábojích. Nejsou to konzervy s jídlem a i ty jsou bez problémů, při trochu přijatelném skladování, poživatelné i po půl století.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#10 » úte 31. pro 2019, 23:21

Kečup: zdá se, že jsi nikdy nebyl v muničním skladu a o podmínkách dlouhodobého skladování munice v hermetických obalech nic nevíš.

Té vojenské varianty mám doma pár krabiček a hezkých pár už jsem už jich za posledních 20 let vystřílel. A nevzpomínám si, že bych s těmito náboji měl jedinný problém. Já si naopak držím určitý počet jako železnou zásobu, protože o střelivu s ocelovým jádrem v této ráži si v současné produkci můžeme nechat jenom zdát. ;)

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#11 » úte 31. pro 2019, 23:37

Jo vždyť nic neříkám ;) každého věc. Já třeba zažil, tuším že to bylo v roce 2013 na střelnici kdy chlapec do SA-58 cpal staré střelivo a myslím že to byl ročník 1976 a i CIPované a jednou mu střela uvízla v hlavni a druhá jí dorazila, chlapcovi se nic nestalo ( jen byl rozklepaný / lekl se ) a jediné co bylo že vzniklý tlak ve zbrani vyšel zásobníkem a tedy vyrazil dno zásobníku a vylétla pružina i zbytek nábojů.
Zbraň šla samozřejmě na odpis. Jinak tímto typem střeliva střílel několik let jen aby ušetřil, tedy bral toto levné zcivilněné. Jinak od té doby jsem ho neviděl se starým střelivem, od té doby jen klasika nové - takže jak jsem psal ono 1000 X nic ale pak třeba po 1001 BUM ale to je každého věc čím střílí, já jen řekl svůj názor a hlavně toto střeli nepoužívám a nikdy používat nebudu ;)

Jinak když už bych si dělal zásobu tak buď z nového střeliva ( zalakovaného ) nebo bych si sehnal neotevřenou klasickou konzervu co dělaly Rusové a je i plněna inertním plynem. Třeba i ty České bedny se střelivem jsou ještě v pozinkovaných bednách ale ve vlhku a mrazu to střelivo taky dostává zabrat oproti těm Ruským.

Jinak jak píše JEZEKIF - nikdy nevíš jak bylo to střelivo uskladněné, sou tací že právě kůli špatnému skladování se ho zbavují.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#12 » stř 1. led 2020, 00:51

greenhorn píše:Tak u obou krabiček se jedná o náboje kdysi dávno používané pro služební účely. Ty vlevo u veřejné bezpečnosti (pistole ČZ vz.50 a ČZ vz.70), ty vpravo u ČSLA (Sa vz.61).(balistická ochrana PČR).
Neřekl bych. Ty krabičky se liší jenom dobou uvedení na trh - a to myslím doslova, normálně se prodávaly pro těch pár lidí, co měli civilní zbrojáky (v Praze byly dva krámy - U Huberta v Pařížské a firemní ČZUB na Národní).
Jinak těch zelených (po nich přišly šedivé s červeným pruhem) ještě něco mám a chodí bez problémů.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#13 » stř 1. led 2020, 02:01

Kečup píše:Jednoduchá odpověď a to přesně jak psal staM -

....Tam budeš v nejhorším z laufu vytloukat střelu.Jestli si do ní nepustíš zezadu druhou.


Ono 1000x vystřelíš staré střelivo a nic ale po 1001 se ti taky může vyskytnout výše popisované a to zrovna také v situaci kdy to budeš nejméně poptřebovat...


Ubezpecuji te, ze toto umi i nove strelivo....



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#14 » stř 1. led 2020, 15:02

Tady je to samej odborník :D :D :D takže pro tazatele. Rozhodne se toho zbav!!! Je nebezpečné měl bych asi jít k Brymove reklamovat náboje koupil jsme u ni 7,65 br. z roku 2017. Už jsou staré. Hlavně skladují je dobre????? Půlce z Vás fakt nepatří do ruky ani vzduchovka.....



MojeTikka
Příspěvky: 1549

Příspěvek#15 » stř 1. led 2020, 16:38

@Pavluso: V 90. letech se u nas prodavaly .45 ACP, ktere byly z Ruska a jak se pozdeji ukazalo, byl to puvodne dar USA behem druhe valky. Nepamatuju se uz detaily, ale mel to bejt nejakej prusvih, ze se prodavalo neco, co byl puvodne dar. Nekdo z mistnich by mohl vedet vic.

Kazdopadne, ty naboje chodi jako vino i dnes a ani jsem nikdy neslysel, ze by nekdo nadaval na selhace. Nevidim zadny racionalni duvod vyhazovat neco, o cem zatim nevim, ze je vadne. Mohu mit i naboje r. 2019, valene nekde v aute, kde to trikrat projelo rybnikem a je vymalovano. A nebo uplne staci mizerne prebijenky, pokud to strelec neumi.

Jedine, co je na miste, je opatrnost. Coz u strelnych palnych zbrani je snad normalni, ne?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů