Zastavovací účinek 7,65 brow



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#91 » pát 12. bře 2021, 22:18

LDK píše:Jak tu bylo řečeno - z delší hlavně bude mít větší rychlost. Prach nějakou dobu hoří a pokud střela opustí hlaveň dříve, než prachová náplň dohoří, tak zůstává část energie nevyužita.

K příkladu "desetimetrové hlavně a rychlosti světla" - prach po cca 150mm u 7,65Br. vyhoří (hádám, nevím přesně, ale řádově to stačí) a tlak v hlavni začne klesat. Vývrt pak začne střelu brzdit a rychlost se bude snižovat.


Dik za srozumitelne vysvetleni. Chapu.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#92 » pát 12. bře 2021, 22:24

Piggy píše:
tchai-pan píše:Ze fmj nadela obvykle mene skody nejde vubec rict.
No ono expanzy byly vymyšleny právě proto, aby nadělaly (obvykle, ceteris paribus) víc škody než FMJ = "zvýšený ranivý účinek".
Samozřejmě pokud neexpandují (nebo se nerozpadnou), tak to neplatí. Takže jde spíš o to, jak dobře v téhle ráži expandují.


Ja to chapu, jsem myslivec. Ale mluvil jsem o ranivosti hp pro nasi razi 7.65 br. U ni bych si vubec nebyl jistej ranivym ucinkem oproti fmj. Kulovnice je neco jineho, tam expanduje vzdy. Uz tak ma tento naboj malou energii. Kdyz hp cast te energie ztrati pruchodem pres bundu, v tele uz pak nemusi expandovat a chova se jako fmj.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#93 » pát 12. bře 2021, 22:27




tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#94 » pát 12. bře 2021, 22:37

Jj, presne na to jsem koukal. Ale nezas uplne do detailu. Skakal jsem si hlavne na ty prustrely zelatiny, ale uz jaem nesledoval, z jakejch pistoli.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#95 » pát 12. bře 2021, 22:46

Já osobně mám dobrý pocit i zkušenosti se střelami od Lehigh Defense - Xtreme Defense.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#96 » pát 12. bře 2021, 22:58

Kde je kupujes?



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#97 » sob 13. bře 2021, 00:50

[quote="tchai-pan"] Napsal: ...Ja az se budu chtit branit strelbou, to posledbi, ceho budu chtit dosahnout, je zabiti protivnika. Doufam, ze se mi podari zasahnout oblast panve a verim, ze je mozne ji prostrelit skrz, pokud nebude v ceate pater. 7.65 br ma vybornej pomer energie na plochu strely. Kdo to zasvece kritizuje, je u me jen pistolnik, ktery nenahlizi sebeobranu jako komplex taktickyho chovani a premejsleni. Takovejm lidem bych doporucil nosit kulovnici, ta na 1 ranu zastavi urcite. Ja nosim svou cz 50, citim se spokojenej a bezpecne.
Horsi na sebeobranu ke u me napr. CZ 75 9 mm luger. Tezky delo, blba manipulace, neschovas to, pri vystrelu ti letej ruce pomalu az nad hlavu. 6,35 browning bych nosil nerad, ale i s tim se prumerne inteligen5ni clovek ubrani...


Pro tchai-pan: Jsem presvedceny, ze to co jsi tady napsal, nejspise myslis opravdu vazne. Takze jenom nekoli mojich nazoru, proti tvojim nezlomnym uvaham.

1. Pouziti strelne zbrane, je opravdu az v krajnim pripade, hranicicim s ohrozenim zivota atp. Tady se ocekava, okamzite vyrazeni protivnika ( At uz ma v ruce nuz, pistoli, sekeru...) Tudis strelba bude vedena na hrudnik a pote na hlavu, pokud utocnik po nekolika vystrelech nebude vyrazeny, tak nejspise budes ve stresu strilet, az se tak stane.
Pokud mi pujde o zivot, nebo nekomu jinemu, tak ja budu premyslet jedine o tom, jak nejrychleji zneskodnit protivnika, aby nestihl opetovat palbu ci neco dalsiho.

Tudis tvoje predstavy, ze budes vyuzivat specialni taktiku jednotek, strelbou na kycle, je dosti usmevna a je patrne, ze jsi zcela nepochopil, pouziti strelne zbrane :!:
U tohodle pouziti je utocnik stale schopen mackat prstem spoust, tvojim smerem.
(Tuhle techniku pouzivaji jednotky, pri pouziti opravdu slabeho vykonu zbrane, na obrnene cile s balistickou vestou atp. Kde by zasah na trup nemel vyznam.) Ovsem tady z vetsiny pripadu je strelba treba i na vetsi vzdalenost. A to zrovna pri obranne strelbe mit nebudes. V Tvem pripade bych doporucoval, pistoli jeste nekolik roku vubec nenosit. Zacit trenovat a srovnavat si myslenky idealne za pomoci zkusenych instruktoru ;)
2. Pokud mas nazor na zbrane v razi 9mm Luger takovy, je zbytecne ti vysvetlovat XXX plusu :twisted:
3. Tuhle razi 7,65Br rozhodne nepodcenuju, je hodne jedovata.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#98 » sob 13. bře 2021, 04:36

Neee, tos me nepochopil. Taktika nesouvisi se strelbou na kycle-strilet na panev je jen moje prani. Souvisi s tim, jak se takovemu stretu vyhnout uplne anebo si vytvorit podminky pro uspech, prekvapeni atd. Ja na to nejsem expert, na netu je o sebeobrane clanku dost. A pokud se podceni sebeobrana jako celek a spoleha se jen na rychle taseni a rozbombeni agresora lugerem, tak to ja delat nechci, zda se mi to o drzku bez ohledu na naboj.



KapitánPacička
Příspěvky: 301

Příspěvek#99 » sob 13. bře 2021, 10:53

Z Tveho prispevku, to ale tak vyznelo. Nechci byt OT, pouziti zbrane se resi jinde. Ja jen chtel upozornit na to, ze tvoje uvaha neni dobra. Pokud nejsi psychicky uvedomeli s tim, ze pouziti zbrane bude fatalni pro utocnika, je opravdu lepsi, nesnazit se ji pouzit a uz vubec nezastrasovat zbrani. Tohle by se otocilo proti tobe. Urcite je nejlepsi se problemum vyhnout, predejit je atp...Ale kdyz by prislo na lamani chleba, a Ty jsi mel pistoli vytahnout a pouzit. Tak ver tomu, ze nejlepsi je se snazit zasahnout "vitalni zony" s tim, ze je jasne, ze to nejspis utocnik neprezije...Takto se trenuje na vsech moznych kurzech pro civilni pouziti, a urcite to ma svuj vyznam.

Kdyz bys mel snahu o to, aby to utocnik prezil, hodne Te to omezuje. Ne jen na to, ze nebudes stale rozhodnuty vystrelit, ale take se budes snazit podvedome zasahnout treba kycel nebo nohu. Coz s velikou pravdepodobnosti nedokazes, a i kdyby, zasah nemusi byt ucinny. Takze s velikou pravdepodobnosti, te utocnik zneskodni drive.
A to ani nemluvim o tom, ze CZ 50 neni zrovinka spolehliva :geek:

Zpatky k ucinnosti tohoto naboje ;)



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#100 » sob 13. bře 2021, 11:11

Souhlasim.

Zpet k ucinnosti naboje :-) k tomu uz nemam co dodat, vycerpal jsem se popisem a fotkama vyse. Nedivejme se na ucinnost naboje jen jako na fatalni ucinek 1-2 strel do hrudniku. Ucinnost naboje je dana nejen jeho energii a razi, ale je hlavne podminena schopnosti strilet a mirit, schopnosti jednat rychle ve stresu, inteligenci obrance, sikovnosti obrance, aby mu pistole nevyletela, hned jak tasi, znalosti toho, co ten naboj umi, abych vedel, co prorazi nebo neprorazi a jestli ohrozi odrazem nebo prostrelenim treti osobu atd. atd. Ucinnost naboje PRO SEBEOBRANU je tak sirokej pojem zavisly na tolika promennych, ze ho vubec neresim. Z pistolky na 7,65 br. se mi krasne strili i rychle po sobe a celkem pekne presne. Z CZ 75 se mi strili uplne k nicemu, takze uz i to samo o sobe snizuje v mejch rukach ucinnost 9 mm luger. Bez dokonale zvladnutych podmínek vyse nebude ucinnej zadnej naboj. Takze prvne bych resil trenink a vyspělost sve osobnosti a az potom tzv. zastavovaci účinek naboje.
Naopak ucinnost naboje pro policii, vojaky, popr. rekreacni discipliny je vyhodnotitelna podstatne jednoduseji a smysl to ma jednoznacne.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#101 » sob 13. bře 2021, 12:47

tchai-pan
Popisal si to dobre. Pokial mas takticke navyky, sledujes okolie, vyhodnocujes situaciu, mas zvladnutu zbran, strelbu, ale aj dalsich x zasad chovania v kritickej situacii, tak to vies ustat aj zbranou menej vykonneho kalibru s beznym strelivom, napriklad 7,65Br FMJ. 9Luger ta ale pri tychto znalostiach posunie este dalej. Luger je lacnejsi, takze umoznuje viac trenovat za rovnaku cenu ako 7,65. Na Luger sa vyrabaju moderne, velkokapacitne pistole, u 7,65 ktory je na ustupe nie. Dnes mnoho ludi zije v presvedceni ze si napaskuju 9x19 JHP a maju vystarane.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#102 » sob 13. bře 2021, 13:08

tchai-pan: já jsem pistoli této ráže (CZ 83) používal 20 let, ale po této době jsem dospěl k názoru, že nejlepší náboj 7,65 Br. je 9 Luger. ;)
Ale tím nechci tento náboj nějak hanit, či zpochybňovat jeho účinky. Trochu je škoda. že poté, co se stal výběhovou ráží, je jeho cena zbytečně vysoká, což limituje hodně majitelů v tréningové střelbě. Ale nezpochybnitelným faktem je, že pistole této ráže jsou levné, vzhledem k velikosti a váze se příjemně nosí a dynamický závěr nebývá zdrojem problémů. Bohužel investovat do střeliva HP v této ráži namá prakticky význam, tak že nezbývá, než umět dobře střílet běžným FMJ.

A koukám, že MRBLUE to napsal jinými slovy chvíli předemnou. :)



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#103 » sob 13. bře 2021, 13:19

Presne tak. Vubec ale netvrdim, ze mam takticky zvladnutou sebeobranu. Prave proto to nedohanim 9 mm, nic by mi to ZATIM neprineslo. Proti 9 mm lugeru vubec nic nemam, jen zatim nevim o pistolce na tenhle naboj, ktera by byla velikosti cz 50, waltra ppk, sig saueru p230 atp. Asi by se nasla pistolka na 9br nebo 9makarov, ale o lugeru nevim. Rad bych se dostal do kondice, kdy budu umet rychle vypalit 2x na hrudnik a bleskove premirit na hlavu na ev. treti ranu. To jsem cetl jako zasadu na jakejkoliv naboj a verim, ze temahle 3ma strelama bude ucinnej 7,65 dobre, protoze jsem si s nim zkousel prostrilet ruzny simulacni cile a videl jsem, co umi. Troufnu si tvrdit, ze lebku projde na 10 m ciste skrz a do mozku udela bezprostredne pri pruletu diru prum. cca 2 cm, ktera se pak zavre. Pokud neproleti lebku skrz, tak skoncina na zadni kosti lebky. Prostrelil jsem na 5 m napr. i prazdnou ocelovou nadrz domaci vodarny o tl. plechu cca 2 mm. Proslo to uplne skrz, tj. dve diry a udelalo to dulek do omítky. Pravda, tvrdy/krehky materialy to prorazi asi lip nez mekke.
Za dalsi, strela od SaB fmj se pri pruchodu polstarema naklapi a leti dal naklopena. Tim se taky zvysi ranivej ucinek. Toho napr. vyuzivaji americky vojaci u utocnejch pusek raze 5,56 mm. To s pistoli nejde uplne srovnavat, ale pro 7,65br do 10 m to podle me bude platit taky.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#104 » sob 13. bře 2021, 13:40

tchai-pan píše:Proti 9 mm lugeru vubec nic nemam, jen zatim nevim o pistolce na tenhle naboj, ktera by byla velikosti cz 50, waltra ppk, sig saueru p230 atp.


Mrkni se tady https://uloz.to/file/5WGjKstZRERj/pistole-pdf, ať si trochu rozšíříš obzory.

A je dobře, že máš důvěru ve svou zbraň a používaný náboj 7,65 Br. Ale nikdy neříkej nikdy.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#105 » sob 13. bře 2021, 13:52

Dik, super, to nactu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů