9mm vs. .40 SW

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#1 » sob 12. lis 2011, 15:50

Zdar pánové,vím že to tady bylo asi 150x,ale poraďte mi prosím jaká ráže je vhodná pro začátečníka,nejde mi ani tak o cenu jako o chování při střelbě,poruchovost.Dále by mě zajímalo jestli má cenu kupovat použitou zbraň nebo rovnou zainvestovat do nové.Podotýkám že zbraň si chci pořídit nejen jako sebeobranný prvek,ale i na střelnici,takže nebude jenom ležet v šuplíku,ale bude se mnou skoro pořád 8-)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#2 » pon 14. lis 2011, 11:37

Doporučil bych prohledat fórum, někde je tu topic "zbraň pro začátečníka" a jsou tu i jiné. V podstatě se dočteš k tomuto tématu pořád totéž - musíš si vyzkoušet, co ti vyhovuje. Papírově sice můžeš udělat seznam pro a proti (základní výhoda 9mm Luger je cena za munici, základní výhoda .40SW je fakt, že je to náboj konstruovaný pro sebeobranu a při sebeobraně bude obecně vzato vhodnější), ale můžeš velice rychle zjistit, že ti nevyhovuje, jak se tebou vybraná zbraň chová v tebou vybrané ráži - a v té druhé ti vyhovovat bude. Zbraň se bude v různých rážích chovat různě - kupříkladu mě "devítka" nijak neoslovila, ale oproti tomu chování zbraně v .45 ACP pro mě bylo velmi příjemné (i když uznávám, že to byly dvě různé zbraně, nejen různé ráže, takže je to trochu zkreslené).

Co se týká použitá vs. nová zbraň, tak rada, kterou jsem tu dostal já byla obdobná - vyzkoušej, jich víc a spíš kup použitou, protože u ní asi nezůstaneš a je škoda koupit novou a za pár měsíců ji prodat a tratit na ceně :) I když to taky nejde udělat vždy, některé zbraně se použité strašně špatně shánějí (buď proto, že se jich majitelé jen zřídkakdy vzdají nebo proto, že jsou to novinky, které ještě nestihly moc lidí omrzet - což je můj případ).

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pon 14. lis 2011, 12:14

Grasel píše:chování při střelbě,poruchovost

Samozřejmě víc kope, je našlápnutější než 9mm.
Spolehlivost je takřka stejná, jen některé zbraně měly s .40 problémy při zasouvání kvůli komolé střele (třeba RAMI, pokud se dobře pamatuju), ale to se obvykle vyskytuje pouze u první verze.
Existuje také více případů nehod u přebíjených .40 nábojů, ale k tomu by se asi lépe vyjádřil zkušený přebíječ.

Osobně nejsem moc fanda .40, zejména kvůli ceně a většímu kopanci. Co je ale vhodné pro tebe musíš sám ozkoušet, jak ráže tak i modely zbraní.
Jestli je lepší 9mm nebo .40SW je totiž nekonečná diskuse, která závisí nejen na účelu použití a zbrani, ale je i velmi subjektivní.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#4 » úte 15. lis 2011, 22:55

Pro začátečníka je vhodnější 9 luger, za prvé cena a dostupnost za druhé komfort střelby. I když si budeš říkat, že Ti na ceně střeliva nezáleží, tak pokud chceš nosit, musíš trénovat a když chceš chodit na střelnici, tak ten cenový rozdíl poznáš. Vezmu nejlevnější továrně přebíjený náboje na trhu 2,2kc rozdíl na ráně a na tréningu vystřílíš 50-150ran. Druhá věc je, že 40ka je o dost divočejší a zvlášť začátečníkovi se z ní bude střílet hůř. 40ka má svoje pozitiva, ale už musíš vědět proč si ji chceš koupit a musíš vědět, že ji zvládneš. V sebeobraně lepší teoretická účinnost ve sportu MAJOR faktor a lepší padání popperů. Při přebíjení je cenový rozdíl minimální ale zase jsou problém nábojnice ve 40ce. Spolehlivost bych do tohoto rozhodování vůbec nepočítal, protože tu dělá konkrétní zbraň a né náboj.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pát 18. lis 2011, 15:03

cony píše:V sebeobraně lepší teoretická účinnost...
Tak s tímhle bych docela i polemizoval. Ráže .40S&W vznikla proto, aby byla zajištěná lepší expanze střel než u 9 Luger. Takže s expanzivními střelami ano, máš pravdu - jenže ty jsou u nás zakázané. Se střelami "dovoleného výrobního provedení" je to nastejno, zvlášť pokud použiješ podlaborovanou tovární S&B ...

Pokud vyloženě nechceš střílet IPSC, tak .40 pokládám za špatnou volbu.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#6 » pát 18. lis 2011, 16:09

Steiner: .40 má o víc jak 20% větší průřez než 9mm (82 vs 64 mm2), o podobné procento vyšší výkon. Selským rozumem bych očekával stejný počet prostřelených, rozdíl v průměru kanálu (vyšší ranivost).

Cena lůgru v současné době (okolo 2/3 ceny třeba .45) taky není zrovna drtivý argument, při větší spotřebě stejně obvykle přejde na přebíjení. Pokud nepotřebuješ velkou kapacitu (kvůli 6 terčům v LOSu bez přebití atd.), 1911 bych zařadil mezi kandidáty, placatá na nošení, bodová SA spoušť a velké díry dělá i bez expanze (která u pistolových ráží stejně není jistá).

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#7 » pát 18. lis 2011, 20:29

Faktor, Marshallův index a podobné hodnoty má smysl řešit, až se budeš spolehlivě a rychle trefovat. A na to potřebuješ hodně nastřílet. Ať přebíjíš nebo kupuješ, devítka vyjde tak na polovinu co 40sw neno 45acp. A je opravdu zásadní rozdíl, zda máš v tréninku nastříleno 5.000 ran nebo 10.000 ran. Takže devítku.

Uživatelský avatar
ladaj
Příspěvky: 588
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » pát 18. lis 2011, 22:22

Je to sice zase debata z cesty (měla se řešit zbraň - alespoň o velikosti, kapacitě, preferovaném typu spouště a rámcově ceně by měl mít tazatel představu) ale... kde prosímtě kupuješ tovární 9L za 3,60? Nejlevnější Geco nebo zbytky MFS vychází na 4,80 alespoň u nás na konci světa. Limit a oceláky nepočítám. Domácí přebíjení 45ACP: Střely od Toma 1,40, zápalka 0,60 prach BA10 cca 0,25 (lehce podlaborovaná terčovka cca 400J) - o kolik levněji sestavíš 9*19? Akorát těch devítkových nábojnic je všude zadara plno. Jinak samozřejmě nic proti devítce, taky jednu mám. Ale s tou "super cenou střeliva" mi to nepřipadá až tak žhavé.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#9 » sob 19. lis 2011, 20:13

Přebytky 1000ks starších SB za 3500,- Sleduj inzerci ;)



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#10 » ned 20. lis 2011, 13:03

Když už se bavíme o přebíjení, rozdíl mezi 9kou a 40kou je v olovu u obyč spotřebních nábojů cca 30halířů, 45ka je na tom ještě o něco dráž (LP zápalky dražší střela). U FMJ střel má prakticky význam přebíjet pouze devítku. Největší rozdíl jsou právě ty nábojnice, 40ku a 45ku kupuješ a docela složitě sháníš, devítku neřešíš. To je rozdíl cca koruny navíc. Na tréningu si je najdeš, ale na závodech už je to horší. Jinak u služební pistole bimetalový střely neřeším, opotřebení hlavně je asi o 7% větší než u mosazných. Jestli ta hlaveň vydrží 45 tisíc místo 50ti tisíc ran je mi vcelku jedno. Jak jsem psal, pro začátečníka do pistole jednoznačně devítka-pokud chce teda střílet a neřešit jestli musí přebíjet aby si vůbec zastřílel nebo obíhat celou republiku a shánět nejlevnější střelivo. Sám přebíjím docela dost a chystám se koupit 40ku, ale z důvodů trochu jiných. 45ACP je fajn ráže, ale pro začátečníka taky není nic extra hlavně kvůli ceně nábojů, kapacitě a chování zbraně, případně ergonomii dvouřadé pistole v této ráži.

Uživatelský avatar
jzcz
Příspěvky: 21

Příspěvek#11 » stř 18. črc 2012, 20:12

Ráže 9mm= levná a příjemná na střelbu. Většina pistolí je tvořena na tento náboj. Potom se dělají kvůli prodeji na trhy do usa atd. v ráži 40 a 45.



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#12 » pon 14. srp 2017, 21:01

Mám pistole v ráži 9mm a i 40 S&W.Pokud to srovnám tak na obranu rozhodně čtyřicítku.Nosím obě,ale se čtyřicítkou mám prostě lepší pocit.Čtyřicítka je někde jinde,má těžší střely a o milimetr větší ráži,tím pádem lepší stop efekt.

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#13 » pon 14. srp 2017, 21:19

No jo, ale podle toho by teda měla být .45 šťoura ještě lepší, ne?



hunter240
Příspěvky: 231

Příspěvek#14 » pon 14. srp 2017, 21:31

To asi ano,ale zase ta kapacita ne.Čtyřicítka vyplňuje mezeru mezi devítkou a pětačtyřicítkou

Uživatelský avatar
Grasel
Příspěvky: 410

Příspěvek#15 » pon 14. srp 2017, 21:46

No nechci být OT, ale pokud se dostanu do situace kdy mi nebude stačit šuple na 8/10 nábojů .45, tak to už není na řešení pomocí pistole, ale útočné pušky..

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů