Náboje 9x19 vhodné na "nošení"



MilanCama
Příspěvky: 36

Příspěvek#436 » úte 20. dub 2021, 00:04

Nevím jestli to tu už třeba někdo nezmínil, ale moc se mi líbil test střeliva s řízenou deformací Hardtasku do želatinových bloků (asi hodinu video).



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#437 » úte 20. dub 2021, 08:08

Ano, na konci stránky 27 vlákna.



KapitánPacička
Příspěvky: 297

Příspěvek#438 » čtv 29. dub 2021, 16:47

Tak konecne jsem uz taky neco otestoval, strileno do galonu s vodou. Byl to opravdu rychly test, behem strileni. Takze na nic moc casu nebylo, jelikos cas tlacil. Ale pro predstavu, to urcite bude dostatecne.
Konkretni naboje z LEVA:
1. Magtech 380 Auto. 95grs JHP = 190 Joule. (Uvedl jsem ciste pro srovnani: Browning vs. Luger ) Strela se celkem slusne rozcaknula.
2. Geco 9mm L 115grs JHP = 425 Joule.
3. SB Nontox 9mm L 115grs JHP = 475 Joule.
4. SB 9mm L 124grs JHP = 405 Joule.
Z tohodle mi vychazi nejlepe ten 3. Nontox 115grs, ma nejvetsi vykon, celkem slusne se rozplacnula strela a plast se doslova svliknul, jako nejaka coura na mejdanu :mrgreen:
A.jpg
B.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#439 » čtv 29. dub 2021, 20:10

Pěkný KapitanePacičko a z čeho jsi střílel a na jakou vzdálenost a šlo to přes nějakou látku? Je vidět že se to střele Geco moc nechce ani když to jde do vody.
Já jsme zase v úterý zkoušel jak to chodí ty Magtech 115 JHP v Glocku 17 Gen 3 a 5 a CZ 75 compact. A jak to lítá na přesnost.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



KapitánPacička
Příspěvky: 297

Příspěvek#440 » čtv 29. dub 2021, 21:52

Strileno asi na 5m, Lugery litaly z CZ 75 a Browning z G42. Bohuzel jsem mel pouze pripravene ty galony s vodou, takze zadna latka ani maso se nekonalo, jako jsi mel Ty :roll: Priste se polepsim, doufejme. U nas bohuzel v okoli Magtechy v 9 Lugru maji vyprodane, takze budu muset pockat.
Ty Geca bych hodnotil jako nic moc naboje. Jednak jsou taky celkem slabe, ale posouvaji nastrel a nejmene se rozplacnuly, za defakto idealnich podminek ;)

Co se tyka presnosti, nejsem mirenkar. Strilim spise dynamiku.
Nejdrive jsem zkousel strilet na 15m obouruc ve stoje. A to jsem mel soustrel kolem 6cm u naboju Sellier Bellot. Geco bylo kapanek horsi, asi kolem 7cm, ale zasahy (soustrel) sly doleva nahoru, asi tak 4cm. Verim, ze ty naboje budou daleko presnejsi, ale tim ze jsem dlouho nestrilel, tak ty vysledky nejsou buhvi jake :geek: Sellier Bellot jsem jeste strilel na 20-30m na Gongy o prumeru asi 20cm. A to cinkalo slusne :mrgreen: Priste otestuju i s oporou a dam si zalezet. Ale i tak bych rekl, ze presnost bude velice podobna jako u FMJ. Ale bude to chtit jeste poradne otestovat.

Trosku nevyhodu vnimam u tehle munice v tom, ze diky tvaru strely, je ponekud kratke OAL naboje. Takze to v zasobniku porad chrasti a u nekterych pistoli, "Muze" dojit treba ke spatnemu podani naboje...
Geco 115grs ma OAL 26,75mm a stejnou delku ma i SB Nontox 115grs.
SB 124grs ma OAL 27,10mm.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#441 » sob 1. kvě 2021, 04:28

Henry píše:Je vidět že se to střele Geco moc nechce ani když to jde do vody.


Ja tedy nevím, Henry, ale asi vidíme každý něco jiného. Vždyť z té fotografie je zjevné, že právě střela Geco se jako jediná chová tak, jak má a zůstává kompaktní i po deformaci. Ty ostatní se v podstatě rozpadly a oddělil se plášť od jádra, což není dobře a střely se tak chovat nemají. Asi se jedná o nevhodnou konstrukci těchto střel.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#442 » sob 1. kvě 2021, 06:36

Na to, ze je to z fullsize 75 a do vody, tj. Prakticky nejlepsi laboratorni podminky, tak vysledek Geca je spatny, protoze obycejne na noseni se pouzivaji mensi zbrane a maso funguje na otvirani strel hur jak voda. Proto je v tomto testu Geco brane jako spatny vysledek.
Pak vyvstava otazka, proc by svleceny plast melo byt neco spatneho. Bonded strely jsou dulezite pro policajty pro strelbu napr. Krz sklo auta, ale pro civila v tom nevidim nic spatneho.



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#443 » sob 1. kvě 2021, 07:42

Greenhorn možná máš pravdu ale pěkně to napsal Honzajan. Vycházel jsme co je vidět z testů na youtube a tam ty střely Geco fakt nic moc. V gelu taky nic moc. A co jsme zkoušel střílet jen maso tak propadly i střely S&B. Ta voda je prostě něco jiného. To že se budu bránit vystřelit a někde v útočníkovi zůstane plášť a olověné jádro se zdeformuje a neprostreli útočníka a nebo to padne kousek za ním je mi jedno to jádro udělá svoji práci dobře. Budu chtít ten test zopakovat do masa tak kdo chce ať se přidá a může se vyzkoušet více nábojů.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#444 » sob 1. kvě 2021, 08:25

Honzajan, Henry: nerozumím řeči vašeho kmene. ;)



Henry
Příspěvky: 357

Příspěvek#445 » sob 1. kvě 2021, 09:02

To nevadí. :) a v čem tedy vidíš problém? Že se plášť oddělí od jádra?



LordSalix
Příspěvky: 578

Příspěvek#446 » sob 1. kvě 2021, 09:10

No tak s touhle logikou je třeba 5.56 úplně tragická, však ono to brutálně fragmentuje. Asi nevhodná konstrukce střely. Jako civil na ulici rozhodně chci, aby se střela v útočníkovi rozpadla, předala maximum energie a případný průstřel a zásah někoho dalšího byl už jen kouskem olověného jádra a ne aby to mělo menší kanál, menší ranivost a pak kompaktně proletělo.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#447 » sob 1. kvě 2021, 09:33

Však taky malorážové střely 5,56 a 5,45 jsou zatím asi to největší svinstvo, které na sebe lidé vymysleli a rádi je používají. Ale to jsme těžce OT. Zpátky k Lugrům.



KapitánPacička
Příspěvky: 297

Příspěvek#448 » sob 1. kvě 2021, 09:43

Je to presne jak pisete. Ta voda ma podstatne jine vlastnosti, nez zive maso...

Henry: Na test bych se rad pridal, ale obavam se, ze vzdalenost tomu neni naklonena. Tak si alespon rad pockam, na tvoje vysledky do masa :D
Tak ci tak, mam pocit, ze ten uz drive zmineny Magtech, je spravna volba. Co se tyka funkcnosti i cenou ;)

Me osobne treba trosku zklamalo to, ze naboje SB 124grs JHP jsou hodne slabe. Je to vlastne podzvukove strelivo. Jestli to je zamer, aby bylo mozne pouziti tlumice, je taky moznost. Ale na deformaci strely, to neni dobre.
Pohravam si s myslenkou, nekolik naboju delaborovat a prebit je na maximalni vykon a provest porovnavaci test. Pripadne by bylo mozne u origo naboje trosku strelu zatlacit a zaskrtit. Aby narostl tlak :twisted:
Ale mam pocit, ze konstrukce strely, ma omezene moznosti :P

Tak ci tak, vykon tohodle naboje kolem 400 Joule, me prijde opravdu ubohy. Kdyz porovnam treba klasiku SB 115grs FMJ. Tak ta ma neco malo pres 500 Joule ze stejne zbrane.
Takze mi tezce unika, proc to takhle ve fabrice laborujou :?
Naposledy upravil(a) KapitánPacička dne sob 1. kvě 2021, 10:02, celkem upraveno 1 x.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#449 » sob 1. kvě 2021, 09:59

Takže si můžeme udělat malý průzkum na téma:

Jaký je nejvhodnější materiál simulující vlastnosti lidského těla při testech nábojů 9x19?
a) želatina
b) voda
c) mýdlo
d) mokrý papír
e) suchý papír
f) maso mrtvých zvířat
g) jiný materiál (uvést jaký)



Piggy
Příspěvky: 1835

Příspěvek#450 » sob 1. kvě 2021, 10:06

Prase.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti