Stránka 1 z 6

Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 22. bře 2013, 13:32
od Prof
Z čistě akademického hlediska by mě zajímal Váš názor na způsob uložení a jeho vliv na životnost nábojů.

Co vlastně degraduje náboj na časové ose skladování... nějaké chemické reakce prachu ? Problémy se zápalkou ? vlhkost ?

Asi nejnormálnější způsobem je uložit originál balení do trezoru při pokojové teplotě. A do roka-dvou zásoby vystřílet. Jak dlouho asi vydrží ? a jak dlouho vydrží třeba přebíjené (nelakované) náboje?
Viděl jsem na obrázku i plechovky s náboji, pravděpodobně plněné nějakým inertním plynem (myslím že byly ruské výroby). Tyhle jistě budou použitelné mnohem déle.
Přemýšlel jsem, ale neviděl jsem a neslyšel o variantě vakuování nábojů. (např uchování v zavařené fólii či utěsněné nádobě) Ale váhám, protože náboj je jistě vyráběn při normální atmosféře a když ho zavakuuji tak by se mi mohl rozebrat ? nebo bych postupně vypustil vzduch ze střeného prachu? zvýšil bych nějaké riziko ?
Nebo jen krabičku náboju zatavit do dalšího sáčku s nějakým pohlčovačem vlhkosti ?
Případně uvítám další nápady s klady a zápory....

děkuji za názory

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 22. bře 2013, 17:02
od Lachtan
Vzhledem k tomu, že střílí válečná/předválečná munice kterou lidé nacházejí za trámem na půdě nebo v šuplíku ponku venkovní kůlny, tak bych to moc neřešil 8-)

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: sob 23. bře 2013, 12:10
od ianraider
Vodě odolné balení nábojů vyrábí Vlašim pro ozbrojené složky. Je to 250 kusů(5 x balení) zavarřené ve folii.

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: ned 24. bře 2013, 00:03
od Urdo von Fuj
Prof píše:Přemýšlel jsem, ale neviděl jsem a neslyšel o variantě vakuování nábojů. ... a když ho zavakuuji tak by se mi mohl rozebrat ?


Jako že to udělá "PLOP" a vypadne střela, vysype se prach a vyskočí zápalka? :lol:

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: ned 24. bře 2013, 12:22
od garf
........ :mrgreen:
taky nevidím důvod k obavám o kvalitu střeliva :ugeek: , koncem devadesátých let bylo u nás v prodeji druhoválečné střelivo .45ACP v krabce mix od 3 různých US výrobců ,... a fungovalo po 55letech zcela spolehlivě ,možná lépe než tehdejší SelBel
Současně prodávané "samopaláky"7,62 jsou taky už nějakých 30let vyrobeny-tak odhaduji,
jinak skladovat vždy dle vyhlášky a návodu výrobce střeliva :mrgreen:

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 23. srp 2013, 18:08
od Behemot
Hlavně v suchu, koroze probíhá, to ne že ne, když je to ve vlhku, a prach je taky k ničemu, když navlhne. Měl jsem takto krabičku a půl nějakých pochybných 9 mm BrC, už ve stádiu koroze uložené do nafty pro zabránění další koroze a střelba potom hrozná, zoufale malá energie a z posledního zásobníku uvízla jedna střela v hlavni :roll:

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 23. srp 2013, 20:09
od sided
No vzledem k tomu že nafta 1) absorbuje vodu takže proti korozi nechrání a 2) je velmi vzlínavá takže spolehlivě znehodnotí jak prach tak i zápalky jsi udělal všechno pro to aby se ty patrony fakt nedaly vystřelit. ;)

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 23. srp 2013, 20:22
od Behemot
Nafta se používá proti korozi a k promazání/uvolnění zkorodovaných součástek desítky let, takže se na mě nezlob, ale na tyto salónní řeči o tom, jak všechny hydrofobní (zejména ropné) látky hrozně absorbují vodu opravdu nevěřím. Navíc málokterá koroze je způsobena přímo reakcí vodou, ta je zejména prostředím pro korozi galvanickou, maximálně vznikají hydroxidy železa.

Se vzlínavostí to taky není tak žhavé. Je fakt, že kapilára je svině, ovšem zde je to uzavřeno *velmi* těsně. Z toho důvodu jsem pro jistotu pár střel rozebral a navlhlé naftou nikde nic nebylo. Problém byl způsoben navlhnutím ještě před tím, než se to dostalo pod naftu.

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 23. srp 2013, 20:31
od sided
:mrgreen:

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: pát 23. srp 2013, 23:35
od nico
S tim velmi tesnym uzavrenim pomalu. Nekdo tu nekde delal testy a do vetsiny naboju za tyden vlezla i voda. Prach mohou znehodnotit i vypary a sided ma pravdu, ze obecne to urcite neni rozumny napad.

Napsal: sob 24. srp 2013, 06:49
od tempest
A i prach sám o sobě degraduje. Sice se tam dává Centralit, ale i tak. Teď třeba přebijím prachem z r.1998 a na měření mi bylo jasně řečeno že je míň živej.

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: sob 24. srp 2013, 10:34
od Behemot
Pravděpodobně to tedy bude velmi záležet na technologii/kvalitě výroby, vojenské zbytky mnohdy staré desítky let často střílí s pár selhači na tisíc ran, na druhé straně tu hovoříš o silné degradaci za pár let, a předpokládám, že ten prach nebyl v papírovém pytlíku :)

Napsal: sob 24. srp 2013, 15:52
od tempest
Ano, tohle byl Lovex D032, r. 1998, v zabrusove lahvi zalite voskem (a jeste pretahle igelitem a ovazane a zapecetene). Jedna otazka je kvalita vyroby (o tom zadna), dalsi je ta, jak moc se to rozklada. Jelikoz s tim vesele strilim a funguje, tak to asi nebude zadna tragedie. Tenhle aspekt bych asi pri nejakym dlouhodobym ulozeni zanedbal.
Jediny zpusob jak mne napada to vyzkouset je nechat si nejaky vzorek a za tricet let ho vystrilet.. :D

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: úte 3. zář 2013, 23:27
od Bohuliby
Je za léta odzkoušené, že nejvíce jsou stářím ovlivněny náboje 22 LR.
U těch asi nemá cenu dělat obrovské zásoby, i když teď jsou na trhu staré Rexy a kupodivu střílí docela normálně, nebo máte někdo jinou zkušenost ?

Re: Dlouhodobé uložení nábojů

Napsal: čtv 10. říj 2013, 17:01
od bibros
Osobně mám s náboji Rex tragické zkušenosti, koupil jsem jich před lety na Pavláku asi 200, (70 hal./kus), hned vystřílel a každá pátá = padák. Od tý doby jsem na ně nesáhnul. Jinak jsem na zkoušku vystřelil 5 kousků 38 S&W od firmy S&B z roku 1926 a všechny šly normálně (nevím jak byly skladované)