Test vhodnosti dostupného stř. 9mm BROWNING COURT pro nošení

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#1 » čtv 4. črc 2013, 01:52

Provedl jsem zkoušku vhodnosti střeliva 9 mm BROWNING COURT pro nošení.

Předem podotýkám a zdůrazňuji, že provedený test byl na amatérské úrovni a veškeré závěry, které z něho vyvozuji, jsou čistě moje osobní názory a mohu být zatíženy chybami v důsledku použití nevhodných materiálů, nesprávné metodiky, v neposlední řadě mylným úsudkem apod.

Mým cílem je rozpoutat diskuzi na uvedené téma a všechny potenciální přispěvatele žádám, aby se ho striktně drželi! Dále prosím, aby veškeré příspěvky byly podloženy nějakou, byť subjektivní zkušeností (podobně jako u mého testu) nebo teoretickou znalostí. Pokud byste měli tendenci zde zveřejňovat myšlenky, o kterých vlastně ani nevíte, proč si je myslíte, potom, prosím, ještě jednou zvažte, zda je opravdu prezentovat!

Tedy k samotnému testu:

Střílel jsem ze dvou metrů, z pistole CZ 83, do vrstvy vodou nacucaného papíru (katalogy, tel. seznamy) o síle cca 30 cm.

nab.jpg

Použité střelivo (zleva):
- Fiocchi FMJTC 85 gr. Black Mamba – 8,10 Kč/ks
- Winchester FMJ 95 gr. (s plochou špicí střely) – 14,-- Kč/ks
- Magtech FMC 95 gr. – 6,90 Kč/ks
- S&B FMJ 92 gr. – 6,70 Kč/ks


Každým z uvedených typů střeliva jsem vypálil 5 ran.

Střely Black Mamba uvízly v hloubce 14 – 20,5 cm (průměrně 17,4 cm), střely Winchester v hloubce 18 – 21,5 cm (průměrně 20,2 cm) a střely Magtech a S&B jsem všechny shodně našel v hloubce cca 17 cm (rozdíly byly skutečně milimetrové a při „přesnosti“ měření v mokrém papíru nemá smysl je brát v úvahu).

Střely Black Mamba způsobily nepatrně větší poškození papíru v okolí střelného kanálu než ostatní střely, u kterých jsem nezaznamenal viditelný rozdíl.

SK.jpg

V levé části snímku poškození způsobené střelami Black Mamba, v pravé Winchester.

Str.jpg

Na žádné střele nebyl viditelný ani náznak deformace (zleva: Winchester, Black Mamba, Magtech, S&B).

BM_str.jpg

Black Mamba

Win_str.jpg

Winchester

Ještě než se pustím do formování závěrů, zmíním ještě některé další okolnosti, které budu brát v úvahu:

- Při mířené střelbě na 25 m dosahuji nejlepšího soustřelu shodně se střelivem Magtech a Winchester. O něco horší je s Black Mambou a výrazně nejhorší je se střelivem S&B.
- Již dříve jsem zkoušel střílet i do hranolu z měkkého, vyschlého dřeva (o tloušťce cca 20 cm). Magtech, ani S&B hranol neprostřelili, Black Mamba ano (Winchestery jsem neměl k dispozici).
- Vzhledem k situaci, která u nás panuje, kdy je útočník legislativou chráněn více než jeho oběť, budu ve svých úvahách výrazně zohledňovat riziko „škod“ způsobených použitím zbraně při nutné obraně, či v krajní nouzi.

Jako nejméně vhodné střelivo pro nošení shledávám Winchester. Nejen, že je suverénně nejdražší (což pro účely nošení považuji za nejméně podstatnou okolnost), ale ani se nezdá, že působí větším zastavovacím účinkem než ostatní zkoušené střely a navíc se prokazuje největší průbojností v měkkém cíli a tím se značně zvyšuje riziko průstřelu a způsobení dalších, nežádoucích škod.

Magtech a S&B se z výsledků jeví velmi podobně. Lze-li z 5-ti výstřelů soudit, jde o střelivo vyvážené kvality, avšak přesnost střelby na větší vzdálenost hovoří ve prospěch Magtechu.

Nevím co si myslet o Black Mambě. Velký rozdíl v průbojnosti „jednotlivých výstřelů“ a nikterak závratná přesnost při střelbě na větší vzdálenost hovoří v její neprospěch. Naopak, relativně malá průbojnost při dopadu do měkkého cíle svědčí opravdu o maximálním předání energie (jak inzerují prodejci a jak dokládá i mírně větší poškození okolí střelného kanálu) a velká průbojnost při dopadu na pevný cíl se může jevit výhodně, je-li mezi útočníkem a obráncem nějaká překážka (toto by ještě nebylo špatné otestovat).

Důležitým faktorem by ještě mohla být odrazivost jednotlivých střel. Ve všech případech se jedná o celopláště a dá se proto předpokládat, že odrazivost bude vysoká. Někde jsem však četl, že právě Black Mamba je na tom v tomto směru podstatně lépe než ostatní celopláště. Bohužel to nejsem schopen posoudit ani otestovat, mohla by to však být důležitá okolnost pro hodnocení vhodnosti tohoto střeliva pro nošení.

Takže…
…na základě informací, které mám v tuto chvíli k dispozici, jeden zásobník naláduju Black Mambou, druhý Magtechem a každé ráno si hodím korunou, který bude v pistoli a který v kapse.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#2 » čtv 4. črc 2013, 08:30

lebadabel: můžeš prosím kromě hmotnosti jednotlivých střel uvést ještě jejich úsťovou rychlost případně energii? Stačí opsat z krabičky nebo z katalogu výrobce. Větší poškození papíru střelou Black Mamba je způsobeno tím, že jde o lehčí střelu s vyšší rychlostí.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#3 » čtv 4. črc 2013, 09:23

Ano, pokud se střela úměrně zrychlí na úkor její hmotnosti, vyjde sice stejná hybnost, ale vyšší kinetická energie a z ní plynoucí dopadové poškození. Z toho těží BM.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#4 » čtv 4. črc 2013, 12:25

Úsťová rychlost (m/s)/energie (J) dle údajů výrobce:
- Fiocchi FMJTC 85 gr. Black Mamba – 330/300
- Winchester FMJ 95 gr. – 291/260
- Magtech FMC 95 gr. – 290/259
- S&B FMJ 92 gr. – 291/254



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 4. črc 2013, 12:47

Tedy BM má o cca 10% vyšší rychlost a o cca 15-18% víc energie, než ostatní testované střelivo. To vysvětluje "o něco málo vyšší ranivost" střeliva BM.

Jenže jsou tu i mínusy, které je nutné vzít v úvahu při výběru střeliva na nošení. Aby bylo dosaženo vyšší rychlosti střely, tak má BM ve stejné ráži rychlejší prach nebo vyšší navážku prachu a z toho plynoucí vyšší hodnotu sonického třesku při výstřelu (možná by stálo za to, kdyby to někdo mohl změřit decibelmetrem). Určitě jsi zaznamenal při střelbě BM větší plamen a ránu. Kdo si už vystřelil v uzavřeném prostoru bez sluchátek (auto, místnost,...) tak pro nošení radši sáhne i po střelivu s "o něco menší ranivostí". To je třeba důvod, proč už BM nenosím.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#6 » čtv 4. črc 2013, 13:06

To je dvojsecne. Zase to ma vetsi zastrasujici efekt na utocnika. Za cistou nevyhodu povazuji vetsi zpetny raz. U subkompaktu v 9 mm Luger je to znat.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#7 » čtv 4. črc 2013, 13:11

Střílím většinou na venkovní střelnici. Samozřejmě jsem zkoušel i střelbu bez ochrany sluchu a čistě dle mých subjektivních pocitů mám za to, že každý druh střeliva zní trošičku jinak, všechny vydají pořádnou pecku, ale že by BM byla nějak výrazně hlasitější jsem, abych řekl pravdu, nezaznamenal. Ale podtrhuji, dle mých subjektivních pocitů! Souhlasím, že by bylo zajímavé to změřit.
Co se týká zpětného rázu, ani tam jsem nezaznamenal podstatnější rozdíl.



nico
Příspěvky: 409

Příspěvek#8 » čtv 4. črc 2013, 13:22

V mnou uvedene kombinaci je to opravdu znat. Jinak jsem mel moznost strilet bez ochrany v mistnosti a na chodbe domu. Prezit se to da, kdyz uz je k necemu podobnemu duvod. Jako rekreacni zalezitost bych to ale nedoporucoval. :)

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#9 » ned 28. črc 2013, 22:13

Ještě se vrátím k případné větší hlučnosti BM. Lze předpokládat, že zbraň k NO nebudu používat (alespoň pevně doufám) tak často, abych se i v případě střelby v uzavřeném prostoru musel obávat trvalého poškození sluchu. A pro zábavu to taky rozhodně dělat nebudu. Navíc, jak už zmínil "nico", může mít tato okolnost výrazný psychologický efekt na útočníka. Tedy podtrženo a sečteno, případnou větší hlučnost BM nevidím jako důvod k nenošení tohoto střeliva, naopak ji považuji za její mírnou výhodu.
Rád bych se také dotázal, zda někdo nevíte, jak je to ve skutečnosti s údajnou nižší odrazivostí BM?



Behemot
Příspěvky: 86
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » pát 23. srp 2013, 17:52

Onehdá jsem trochu sondoval trh a bohužel se mi nezdá, že by se na něm vyskytovalo něco, co by bylo vyloženě lepší, než jiné střely. Dle kusých informací obecně vypadají velmi vhodně střely SP (poloplášťové), které u nás jsou dle všeho schválené, bohužel nejsou vyráběny v „exotičtějších“ rážích jako 9 BrC. Ptal jsem se schválně v S&B jestli není v plánu nabídku střeliva .380 ACP rozšřit a bylo mi řečeno, že není.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#11 » stř 28. srp 2013, 19:29

Byl jsem střílet a střílel jsem náboji Magtech, S&B a Black Mamba (380 Auto, CZ 83).
Magtechů a S&B jsem vystřílel celkem 150 ks bez jakéhokoli problému.
U BM jsem měl při střelbě problém s přebíjením. Vystřílel jsem 50 nábojů (jednu celou krabičku). Zhruba každý čtvrtý náboj se zadrhnul v nábojové komoře (cca v jedné třetině) a musel jsem mírně pohnout závěrem, aby se zcela zasunul. To by mohl být při nošení, respektive při použití zbraně k NO nebo v krajní nouzi, dost podstatný problém!
Doposud jsem vystřílel 100 ks BM a podobný problém jsem neměl. Je mi jasné, že se nejedná o "reprezentativní vzorek" a právě proto bych se rád zeptal, zda někdo máte s BM stejnou zkušenost? Třeba i s jinou pistolí nebo v jiné ráži.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#12 » úte 3. zář 2013, 23:19

Já střílím z Walthera PK 380 a žádné problémy jsem nikdy neměl.
I u slovenských ZVS, které jsou na trhu asi nejlevnější, vše vystřelí naprosto bez problému. Pochopitelně jsem také vyzkoušel všechny náboje, co jsou na trhu.
Každopádně ten test je mimořádně zajímavý, díky.

Uživatelský avatar
lebadabel
Příspěvky: 57

Příspěvek#13 » pon 23. zář 2013, 21:01

Dnes jsem opět zkoušel střílet BM (380 AUTO, CZ 83). Znovu jsem vystřílel celou krabičku a zase každý třetí nebo čtvrtý náboj dokonale nepřebil.
Ač se některé vlastnosti BM jevily slibně, tato okolnost je činí pro nošení naprosto nevhodnými.
Jelikož už se mi příliš nechce investovat do BM (naposledy jsem je kupoval už za 8,50/ks), abych při další střelbě zjistil pravděpodobně to samé, prosím vás, abyste se zde podělili o své zkušenosti s tím to nábojem, v této ráži a zejména s CZ 83 (ale i s jinou pistolí). Děkuji kolegovi "Bohulibému", který už tak učinil.
Máte stejně negativní zkušenost nebo přebíjel bez problémů?



azavak
Příspěvky: 88

Příspěvek#14 » úte 24. zář 2013, 11:29

Dobry den.BM nosím v ráži 9mm,pistole glock.Důvod?Koupil jsem 2 krabičky na zkoužku.Jedna byla vystřílena do terče,co na to glock? Vše v pohodě.Druhou nosím napaskovanou,je mi líto tak drahé střelivo vyplítvat jen tak do terče.Podruhe už bych nekoupil.Moc drahé a v případě NO do 5m-10m nevidím žádny ukrutny rozdíl.

Uživatelský avatar
Kalič
Příspěvky: 304

Příspěvek#15 » úte 24. zář 2013, 11:44

Jako bych to napsal já. Drahý střelivo je škoda poslat jen tak cvičně do papíru. Já jsem jenom vystřílel na zkoušku akorát půl krabičky BM (protože jsem holt šetřílek) a zbytek mám napáskovaný na nošení. Mám sice H&K P30LS v ráži 9Luger, ale ten cenový rozdíl mezi běžným střelivem a BM je asi podobný jako u 9Br.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů