Použití střeliva Hollow Point

Uživatelský avatar
Tomas_2002
Příspěvky: 94

Příspěvek#1 » pon 8. pro 2014, 08:50

Kolegové, rád bych Vás poprosil o radu. Řešilo se toto téma na gunshopu, ale místní v tom mají trochu chaos a na 11 stranách stejně nebyli schopní se dohodnout.

Kupoval jsem teď PPK 9mm brow. a prodejce mi k tomu dal krabičku Solid Copper Hollow Point od Magtechu. Prej že ta střela má větší energii než klasická brown a neodráží se = ideální na nošení. Tak jsem mu poděkoval a od tý doby to nosím.

Bral jsem to tak, že když mám na to ZP a průkaz zbraně, přičemž toto střelivo není bráno jako jako zakázané a normálně mi ho prodají,tak ho můžu běžně nosit.

Nebo je to jinak ?

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#2 » pon 8. pro 2014, 09:49


Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#3 » pon 8. pro 2014, 10:12

Odkaz na stránky páně Komendy je jistě užitečný a v principu je text správný, ale jednak obsahuje už zastaralé informace (např. držitel ZP skupiny E smí nově přebíjet), a druhak nezmiňuje jednu podstatnou informaci:

Kategorizace střeliva, pokud vím, spadá do kompetence ČÚZZS. Ten určí, zda jde o zakázané střelivo, případně pro jakou skupinu zbraní je schváleno. Na níže uvedeném odkazu jsou kategorizace vidět, například

• 9 mm Luger se střelou JHP, Sellier&Bellot a.s., ČR / 91-01574-03 / 17.10.2003 / zakázané střelivo A

http://www.cuzzs.cz/cs/rejstrik-rozhodn ... egorizace/

Navíc stejné střelivo může být legální pro lov, ale nelegální pro obranu (např. .357Mag. se zvýšenou ranivostí v opakovačce a v revolveru).

To, že nějaké provedení střeliva je v prodeji, a prodavač ho prodá, není tedy zárukou vůbec ničeho. Znamenalo by to dohledat kategorizaci příslušného střeliva Magtech 9mm Br. Solid Copper Hollow Point. Nepředpokládám samozřejmě, že by bylo v tomto případě mohlo jít o lovecké provedení :) Každopádně by měl být dovozce schopen kategorizaci doložit.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#4 » pon 8. pro 2014, 10:26

Jasný, to souhlasím. Já ten odkaz dával právě hlavně kvůli rozlišení jednoho náboje pro různé účely. Protože, imho, ČÚZZS vydá rozhodnotí, kterým povolí použití střeliva ve zbrani kat. B, ale už neřeší, k jakému účelu bude použitý. To si musí "ohlídat" až držitel ZP. Třeba ke střílení na střelnici můžu používat v podstatě co chci. Samozřejmě, pokud se jedná o schválené výrobní provedení a nekoliduje to s nějakým pravidlem na střelnici. Ale když budu chtít včelku nosit na obranu, tak už musím přemýšlet a jednoznačně to nikde definovaný není. Tedy to, zda má konkrétní náboj zvýšený ranivý účinek, či nikoliv. Nebo jo?

Uživatelský avatar
Tomas_2002
Příspěvky: 94

Příspěvek#5 » pon 8. pro 2014, 10:31

A dokáži někde tu kategorizaci vyhledat sám ? Když vím konkrétní model střeliva ?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#6 » pon 8. pro 2014, 10:40

ad LRRTM1: Ano, v principu to tak podle mého názoru je.

ad Tomas_2002: To je trochu složitější. Pokud bylo vydáno u nás, ČÚZZS, pak je možné to najít, viz ty příklady. Ale při dovozu se podle mezinárodních dohod kontroluje pouze typové ověření, které je vzájemně uznávané. Čili v podstatě jen to, že je střelivo vyrobené podle C.I.P., čili čistě technická záležitost. A v zemi původu nemusí vůbec nějaké kategorie a ranivost řešit, to je, obávám se, pouze náš problém.

Alespoň tak to chápu.

Uživatelský avatar
Tomas_2002
Příspěvky: 94

Příspěvek#7 » pon 8. pro 2014, 10:43

Tak jsem udělal to nejjednodušší. Zavolal jsem vedoucímu do ČUZZS, ten mi řekl, ať mu to hodím do mailu a uvidí se.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#8 » pon 8. pro 2014, 10:50

To se mi líbí, správný postup.

Uživatelský avatar
Gash
Příspěvky: 150

Příspěvek#9 » pon 8. pro 2014, 10:59

Takže, jestli to dobře chápu, tak když si do dlouhé zbraně (např. CZ858) koupím náboje se zvýšeným ranivým účinkem a pak jima budu střílet při obraně, tak je vše v pořádku?

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#10 » pon 8. pro 2014, 11:02

Tak to jsem zvědavý, co zjistíš, protože tohle střelivo mi kdysi v obchodě nabízeli a nic o nenošení neříkali. Naopak, že je na osobní obranu velice vhodné. Jenže já už slyšel takvých věcí, jak na střelnici, tak v obchodě, že bych měl takové informace radši od někoho nezaujatého. Třeba z té zkušebny.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#11 » pon 8. pro 2014, 11:03

Gash: Právě že není. Aspoň tak to chápu já.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#12 » pon 8. pro 2014, 11:42

Ale je, střeliva se zvýšeným ranivym účinkem je zakázané pro použití v krátkých kulovych zbraních. O účelu použití se nic nepíše. Takže nesmíš použít JHP. 357 mág. z revolveru na střelnici do papíru ale můžeš z flinty na lumpa.

Uživatelský avatar
LRRTM1
Příspěvky: 175

Příspěvek#13 » pon 8. pro 2014, 12:29

Aha, tak to mi přijde hodně postavený na hlavu. Ale tím nechci rozporovat to, co píšeš. Jen že to nedává moc smysl z hlediska účelu. Soudruha padoucha můžu roztrhat na kusy s JHP v kulovnici (pokud ji můžu nosit), ale nesmím mu pocuchat ofinu tím samým z krátký. Chápu to správně?

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#14 » pon 8. pro 2014, 12:38

V podstatě ano, jen s nošením to nemá nic společného. Chce to si pořádně přečíst zákon místo diskusí na netu. Zrovna tohle je tam napsaný dost srozumitelně.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#15 » pon 8. pro 2014, 12:56

Dle zákona o zbraních
předpis č. 119/2002 Sb. je to doslovně takto:
§ 4
Zbraně kategorie A (pozn. = "zakázané")
Zbraněmi kategorie A jsou
....
b) střelivo
...
2. pro krátké kulové zbraně se střelou šokovou nebo střelou určenou ke zvýšení ranivého účinku,


přičemž střela šoková je nyní definovaná v příloze:

Příl.

Vymezení zbraní a střeliva
...
Část druhá

Druhy střeliva
...
12. Šoková střela - jednotná střela, se špičkou ve tvaru komolého kužele, který je na vrcholu opatřen otevřenou válcovou dutinou, do které zasahuje část olověného jádra tvaru komolého kužele, plášť je na okrajích podélně naříznut.
...

Ovšem "střela určená ke zvýšení ranivého účinku" už, pokud vím, takto jednoznačně definovaná není.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů