Preferovaná hmotnost střely u 9 mm Luger

Jakou hmotnost celoplášťové střely náboje 9mm Luger při střelbě preferujete?

115gr
36
21%
124gr
89
53%
140gr
7
4%
147gr
8
5%
Je mi to fuk :)
29
17%
Celkem hlasů: 169

Uživatelský avatar
Kečup
Příspěvky: 222

Příspěvek#16 » sob 25. dub 2020, 05:56

DJ Die píše:Podle tabulek S&B mají jejich 124gr nižší úsťovou energii než 115gr...
Máš P1 s kolíkem v rámu?



Je to od výrobci, třeba Magtech to má jinak. Takže pokud vybíráš tak určitě ne podle ceny jak tu někdo píše nebo že 115 gr a 124 gr je stejný :shock: :shock:

Ono je to taky o zbrani, a o plno věcech okolo, ale komentáře typu kup si to nejlevnější, no to mě hlava nebere ............................ No a pokud nemám na střelivo k čemu je mi zbraň ? - to mohu rovnou střílet prakem ( kameny sou zadarmo )

Ono je taky co výrobce to jiný náboj ve stejné gramáži střely atd. Takže když už se učím střílet a podobně tak bych si měl najit jednoho výrobce a s jednou gr střelou a tu používat stále a ne jeden měsíc koupit 115 gr a za dva měsíce zase střílet s 140 gr jen proto že sou zrovna levnější ....... :roll:

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#17 » sob 25. dub 2020, 07:47

Ono môžete striedať výrobcov aj náboje aj ich gramáž, ale treba zistiť, či nebudete mať posunutú groupu. Rovnaká zbraň s rôznymi nábojmi môže tráfať úplne inde. Iná zbraň sa bude správať zase inak. Takže ak zistíte že zrovna tá vaša triafa 140 gr S&B a 115 gr Fiocchi na to isté miesto, tak je to v pohode kupovať vždy tie lacnejšie z nich.

(Ale dôrazne doporučujem nikdy nemixovať náboje v jednom zásobníku).



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#18 » sob 25. dub 2020, 10:18

DJ Die píše:Podle tabulek S&B mají jejich 124gr nižší úsťovou energii než 115gr...
Máš P1 s kolíkem v rámu?


S kolíkem, rok výroby 85. Jaká hmotnost střely teda bude v tomto případě lepší?



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#19 » sob 25. dub 2020, 10:31

Nejde primárně hmotnost střely, ale o úsťovou energii. Mrkni se na tabulku co sem dával Kečup na předchozí stránce. 124gr 9mm L od S&B mají nižší úsťovku, takže by měly být lepší. Navíc ten kolík hodně pomáhá.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#20 » sob 25. dub 2020, 10:39

Kečup píše:Je to od výrobci, třeba Magtech to má jinak. Takže pokud vybíráš tak určitě ne podle ceny jak tu někdo píše nebo že 115 gr a 124 gr je stejný :shock: :shock:

Ono je to taky o zbrani, a o plno věcech okolo, ale komentáře typu kup si to nejlevnější, no to mě hlava nebere ............................ No a pokud nemám na střelivo k čemu je mi zbraň ? - to mohu rovnou střílet prakem ( kameny sou zadarmo )

Ono je taky co výrobce to jiný náboj ve stejné gramáži střely atd. Takže když už se učím střílet a podobně tak bych si měl najit jednoho výrobce a s jednou gr střelou a tu používat stále a ne jeden měsíc koupit 115 gr a za dva měsíce zase střílet s 140 gr jen proto že sou zrovna levnější ....... :roll:

Jo, proto jsem psal o nábojích od SB. Samozřejmě, co říkají jejich tabulky nemusí být nutně pravda, ale... Už jsem našel v jejich balení 9mm Luger i 9mm Makarov.

Kupovat to nejlevnější může mít někdy smysl, osobně jsem zastáncem rozumné kvality, což S&B tak nějak splňuje. Naopak si myslím, že je špatný nápad koupit super drahé střelivo na nošení a pak střílet něco jiného, protože je to na nošení moc drahé...
Osobně to dělám tak, že z pistole vystřílím 500 nábojů co chci nosit, abych zkusil kam to jde a jak to funguje.

Uživatelský avatar
tomoking
Příspěvky: 227

Příspěvek#21 » sob 25. dub 2020, 13:56

Tomak píše:LordSalix - vystřel si třeba 115 gr a potom subsonic tuším 145 gr od SB. Rázem pochopíš. Je to přesně naopak, než jsi psal ;) . Tedy aspoň u pistole.


Tak u G43 je subsonic od SB nepříjemný, 115 je příjemnější na střelbu



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#22 » sob 25. dub 2020, 16:30

Ano, mám u G43 stejnou zkušenost, kupuju 115 (ale to hlavně proto, že nosím 100) a proto se ptám, jestli je to opravdu nesmysl, ačkoli hodně lidí má opačné poznatky. Napadá mě jenom, jestli vážně nemůže mít vliv na průběh výstřelu u různého střeliva délka hlavně. No a nebo je jenom vnímání zpětného rázu hodně subjektivní věc (třeba i navzdory tomu, že objektivně to může jinak).



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#23 » sob 25. dub 2020, 16:52

Vliv na průběh výstřelu má i délka hlavně a hmotnost zbraně.
Naposledy upravil(a) greenhorn dne sob 25. dub 2020, 17:11, celkem upraveno 1 x.



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#24 » sob 25. dub 2020, 17:01

Jsme sice OT, ale ano, na vnímaní zpětného rázu má vliv hodně věcí. Hmotnost, úsťová energie a rychlost střely, hmotnost zbraně, délka hlavně i třeba úchop.
LordSalix: Proč kupuješ 115, když pak nosíš 100?



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#25 » sob 25. dub 2020, 17:19

Asi jako hodně lidí. Vyhodnotil jsem s aktuální smutnou legislativou jako nejlepší 100gr SP, na začátku jsem dal čtyři krabičky bez závady (že to chodí), na střelnici pak vystřílím vždycky všechny zásobníky a pak už jedu 115 sypané za poloviční cenu.

Mimochodem těžké komolé subsoniky bylo to jediné, s čím jsem měl u G43 za skoro 3000 ran závadu a to několikrát.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#26 » čtv 7. kvě 2020, 12:40

tomoking píše:
Tomak píše:LordSalix - vystřel si třeba 115 gr a potom subsonic tuším 145 gr od SB. Rázem pochopíš. Je to přesně naopak, než jsi psal ;) . Tedy aspoň u pistole.


Tak u G43 je subsonic od SB nepříjemný, 115 je příjemnější na střelbu


Dovoluji si nesouhlasit. Střílím z G43 subsonicama od SB, 140gr. FMJ. A střelba s nimi je víc v pohodě než 124gr. ogivály. Na 10m mám daleko lepší soustřel. Míň kopou, můj subjektivní dojem.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#27 » pát 5. čer 2020, 11:34

Indian - to není subjektivní dojem, ale realita. Těžší střela má míň prachu a nižší rychlost. Proto, velmi zjednodušeně řečeno, to dá menší ránu a má to menší zpětný ráz. Nedávno jsem omylem vystřelil z G43 nějaký SP, co mám na nošení, a měl jsem dojem, že mi to utrhlo ruce :o . Subsonic jednoznačně lepší. Už z logiky věci. Používám běžně své náboje a s laborací 3,2gr D032 a střelou 145gr je to v G43 velmi příjemné střílení. Mimochodem ty samé náboje v G17 jsou vážně skvělé ;) 8-)



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#28 » pát 5. čer 2020, 11:40

Tomak - do hlasování jsem zadal 124 gr, protože z cenových důvodů. Ale pokud bych měl hodnotit jen "techniku" náboje a jeho příjemnost při střelbě, tak to vyhraje subsonic 140 gr. Nebo 150 gr.
Když je střílím z G43, je to pohodička. Ale když to dám do SFP9, tak je to opravdu pošušňáníčko. Super příjemná střelba. Akorát ta cena subsoniců ... jinak by u mne vyhrály.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#29 » pát 5. čer 2020, 12:37

Já si na IPSC přebíjím 140g ALSY protože i když je dělám jako subsonic tak mají pořád požadovaný IPSC faktor a velmi dobře shazují i hůře trefené poppery :)



abeceda
Příspěvky: 89

Příspěvek#30 » ned 3. říj 2021, 19:00

hoj, jakto že má 115grs náboj vyšší rychlost a Energii než 124grs? 9mm Luger

Jaký z nich je lepší?

A co se týká balistického koeficientu - čím vyšší tím lepší? Mám tedy koupit 115g?

Vycházím tady z toho: https://www.sellier-bellot.cz/produkty/ ... ve-naboje/

Někdo na jiné diskusi říkal že ten s menší hmotností jde nahoru a ten s větší jde spíše dolů... Jaký náboje mám koupit?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů