Bezpečnost .22LR



petrfm
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » pát 8. dub 2016, 23:31

Ahoj,
našel jsem zde už vlákno spontánní výstřel viewtopic.php?f=28&t=6769, které odpovědělo na mnoho mých otázek, ale nikde se nezmiňuje náboj s okrajovým zápalem. Při zasouvání a dorážení zásobníku do Beretty 71 jsem si už několikrát položil otázku, jak silný úder a ze které strany je potřeba k iniciaci zápalky? Odpálí se zápalka pouze úderem zezadu? Nebo by nešťastná souhra náhod a nějaká překážka v zásobníkové šachtě mohla vést k odpálení, kdybych například zásobník dorazil rukou a okraj nábojnice prvního náboje narazil na překážku a tím se mírně deformoval? Nebo například pád zásobníku na zem a náraz okraje náboje. Exploze prvního náboje by tak mohla odpálit i ty další?
Jaký na to máte názor? Je dobré věnovat manipulaci zvýšenou pozornost a opatrnost, nebo jsou mé obavy úplně zbytečné, protože k odpálení je potřeba skutečně velmi silný úder?

U běžných nábojů je zápalka tak nějak skrytá, ale z 22LR "vyčnívá".

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1221

Příspěvek#2 » sob 9. dub 2016, 09:57

Ahoj, v tomto vlákně se probíraly extrémy, přičemž některé se i přihodily (a to navzdory tomu, že někdo tomu nechce věřit - každého věc), nicméně tvůj strach o manipulaci s "malorážkovými" náboji není na místě. Na druhou stranu, to co v tom zmiňovaném vláknu nebylo dostatečně zmíněno byl opak - neodpálení náboje. A týká se to jak nábojů se středovým zápalem, tak i s okrajovým zápalem.
Takže tak jak jsi to popsal jsou tvé
obavy úplně zbytečné


Strašně nerad bych, aby po přečtení tvého příspěvku někdo začal šířit paniku o tom, že na velmi dobrém fóru o zbraních a věcech kolem nich (myšleno toto fórum - Z&K) se dočetl, že tam někdo napsal, že náboje .22 mohou být nebezpečné a že má obavu je používat v samonabíjecí pistoli. NE. Nic takového nehrozí. Dnešní náboje s okrajovým zápalem jsou zcela bezpečné a při normální manipulaci nehrozí žádné nebezpečí.

Jediné, u čeho by snad mohly vzniknout pochybnosti jsou opravdu několik desetiletí (cca 50 (?) a více let) staré, bůhví jak skladované náboje, vykazující znaky či náznaky koroze. Ale to už by se týkalo jakýchkoliv nábojů.

.... Při zasouvání a dorážení zásobníku do Beretty 71 jsem si už několikrát položil otázku, jak silný úder a ze které strany je potřeba k iniciaci zápalky? ...

Hooodně silný :D Takové intenzity při běžné manipulaci nedosáhneš. Pokud se zásobníkem manipuluješ tak jak máš (nemlátíš s ním o zem tak jak Michal Šebek plastovou sklenicí o vánocích ve filmu Pelíšky), tak buď naprosto v klidu ;)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#3 » sob 9. dub 2016, 12:01

Přesně tak. Pro představu stačí si uvědomit, že pro odpal se musí promáčknout (zdeformovat) okraj nábojnice, a to chce dost velkou sílu soustředěnou do malé plošky.



petrfm
Příspěvky: 2

Příspěvek#4 » stř 13. dub 2016, 22:07

Díky moc za odpovědi, pánové. Rozhodně nechci zažehnout žádné pochybnosti ohledně bezpečnosti nábojů, jenom mně prostě zajímalo, co si k tomu můžu dovolit.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů