Střela vs kulka



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#16 » pon 6. úno 2012, 22:43

Já bych to spíše řekl tak, že kulka = jednotná střela. Kdežto ne každá střela je kulkou. Jso i jiné truhy střel, že. Ačkoli kulku norma ani zákon nezná, je to tedy jednoslovný výraz pro jednotnou střelu, nikoli po každou střelu. Jest tak?

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » pon 6. úno 2012, 22:46

Norma ve verzi "-1" střelu definuje jako "předmět vystřelený ze střelné zbraně, určený k zasažení cíle nebo vyvolání jiného efektu" (čímž oproti předchozí obsáhne například i šíp vystřelený z luku). Kulku - jinak překvapivě - nedefinuje.

Myslím, že není sporu o tom, že střela je v soudobé češtině ten nejvhodnější pojem pro projektil vystřelený ze střelné zbraně.
Osobně si jen nemyslím, že je třeba kvůli tomu zatracovat na věčné časy pojem "kulka" a ty, kdo ho užijí v běžné diskusi. Do odborné literatury už nepatří.


Carloss, vidím to podobně, viz výše:
MarK píše:Kulka je imho označení pro kulovou střelu, kulka a střela tak nejsou totéž neb to druhé je obecnější pojem pro projektil.



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#18 » pon 6. úno 2012, 23:01

No.. projektil je možná o chlup přesnější, než střela. Leč ani každý projektil nemusí nutně býti kulkou... Ale to už se opravdu nebavíme o přesné právní a technické terminologii, ale spíše o obecné češtině. Snad i spisovné (nikoli odborné). Proto nejen že bych "kulku" nezatracoval, ale o její udržení v jazyce českém budu bojovat všemi dostupnými prostředky!!! :-DDDD

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#19 » pon 6. úno 2012, 23:23

Je mi jasný, že české normy nejsou závazné, tak ať si to každý přbere podle svého.
Jen mne zaráží, že na odborném fóru se nerespektuje správná terminologie. Nejsem a nechci ani být mravokárce, nebo nedej bóže inkvizice.
Jen jsem to chtěl uvézt na pravou výru .
Howk

Uživatelský avatar
Kukri
Příspěvky: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#20 » úte 7. úno 2012, 11:34

A co takhle třeba MG42. To je přece střelomet jako vyšitej ne? :lol: :lol: :lol:
A včil mudrujte :lol:

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#21 » úte 7. úno 2012, 12:35

Tak vždy je problém mezi odborným pohledem a veřejným (jestli to takhle lze nazvat)
On ten kulomet, to je to samý jako samopal vzor 58, samopal to není, říká se tomu tak, a i to bylo dokumentovaný jako samopal.
Ale je i spoustu jiných blbostí např.:
LED žárovka - každý ví že tam vlákno není
Lednička - je tam někde led? (pominu kombinaci s mrazákem)
i když teď mě jich víc nenapadá, ale každý se často potkává s mnoha podobnými
Tak podobně to je i s tou kulkou.

Dál bych asi uved že:
všechny kule od dělových po perkuse jsou střely,
všechny střely nejsou kule (kulky)

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#22 » úte 7. úno 2012, 12:46

Koukám, že i přesto, že jsem okopíroval úvodní ustanovení normy, stajně si někteří nedají říct. A pak dělej v týdle republice zákony.

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#23 » úte 7. úno 2012, 12:48

Na LEDničce máš LED, tedy svíťavou diodu :lol:
Podle mne, lednička je kombinace chladničky (chladí) a mrazáku (mrazí).

Kule je prostě synonymum pro střelu. Možná neodborné, ale vyskytuje se i v názvech kulomet nebo kulová zbraň. Nevidím v tom problém.

Uživatelský avatar
Kukri
Příspěvky: 68
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#24 » úte 7. úno 2012, 13:27

Ani já v tom nevidím problém, je to jenom sranda a víme všichni o co jde, taky by nikoho asi nenapadlo říkat, že si pěkně zastřílel ze střelometu :lol:

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#25 » úte 7. úno 2012, 15:34

No to je asi jako TRAMVAJ vs. ŠALINA
Taky všichni víme o co jde :mrgreen:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#26 » úte 7. úno 2012, 19:11

"Šalina" je ovšem poněkud jiný druh češtiny, než "kulka". Tímto smětrem bych se opravdu neubíral.



TripleTap
Příspěvky: 62

Příspěvek#27 » úte 7. úno 2012, 19:23

Presne tak, to uz bychom pak mohli klidne rikat "kula", "koule", "gula"...



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#28 » úte 7. úno 2012, 19:45

Ono fakt jde spíš o to, kdo a v jakém kontextu to slovo použije.
Nedovedu si představit, že si půjdu koupit komponenty a mimo jiné řeknu ve kšeftu, jestli mají 9mm kulky... ;) To fakticky ne. Ale pokud se budu bavit s kamarádem a budem domlouvat jestli nezajdeme na střelnici prohnat terčem pár kulí, tak v tom nevidím nic špatnýho.

A pokud bude z kontextu toto jasné a nebude mě to prostě tahat za oči/uši, tak nic proti. A to ani na tomto, jak někdo psal odborném fóru. To mi spíš vadí, když "novináři" píšou např. o vystřelených nábojnicích apod.

OT: já třeba už 9 let trpím vždy, když slyším "česko". Když někdo řekne, že to říkali "v rádie" nebo že "musí dát zajcům / slepicům" tak se mi taky otvírá žabička v kapse... Ale to už je někdy spíš opravdu o tom, kde člověk vyrůstal a učil se mluvit (mrazá/mražák, hadra/handra apod.). Btw. svýho času sme se hodně bavili nad tím, že v hlavním městě nikdo neví co je to "dektura" :lol:



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#29 » stř 8. úno 2012, 11:54

Málokdo mimo hlavní město zase dokáže správně dešifrovat, co to znamená "dojet krtkem nebo sockou na hlavák a sejít se v sherwoodu" nebo "sejít se pod žokejem" či známější varianta téhož "dát sraz pod vocasem" (i když To už není o neznámých slovech ale spíš o ustálených obratech :)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#30 » stř 8. úno 2012, 12:36

Tohle téma opravdu nemá za cíl rozpoutat českomoravskou válku :D

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti