Střela vs kulka

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#1 » ned 5. úno 2012, 21:14

odděleno Hledání útočníka podle kulky ?????? :arrow:

Ahoj :mrgreen:
Pořád se s těma kulkama nerozčiluj.
Oni mají taky tak trochu svoji pravdu viz:

http://synonyma-online.cz/synonymum.php ... m=st%F8ela

:mrgreen:

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#2 » ned 5. úno 2012, 21:17

No já nevím, kulky střílím snad jen z perkusáku, pod pojmem kulka se skrývá kulička. No a vlastně už i z perkusáku střílím ogivály poslední dobou :D
No a když je tam napsané broky tak brokový náboj má dle zákona hromadnou co? Kulku ne ale hromadnou střelu.

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#3 » ned 5. úno 2012, 21:20

A sedm kulí bylo přece už i v Sarajevu :mrgreen: :lol:

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » ned 5. úno 2012, 22:34

Tahle debata se vede už strašně dlouho a musím říci, že nechápu, proč se někteří proti výrazu "kulka" tolik vyhrazují (zřejmě od doby, kdy někdo vymyslel tu ohromně "vtipnou" průpovídku se psem).

Ve starší literatuře se pojem kulka vyskytuje i pro kulové střely dnešního typu (bohužel tu nemám žádné knihy při ruce, abych to mohl podložit přímo).
Kule bezpochyby původně označovala kulatou střelu, ale přeouplo se to myslím i k modernějším typům střel. Ostatně snad ani nejstarší kulomety nestřílely střely kulatého tvaru, ne?

Artifex píše:napsané broky tak brokový náboj má dle zákona hromadnou co? Kulku ne ale hromadnou střelu

Kulka je imho označení pro kulovou střelu, kulka a střela tak nejsou totéž neb to druhé je obecnější pojem pro projektil.
Druhak pojmy dané zákonem jsou právě jen to - pojmy určené pro potřeby zákona. Rozhodně bych z litery zákona neusuzoval na kompletnost názvosloví, natož historického.

A teď do mě :mrgreen:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#5 » ned 5. úno 2012, 22:40

Střela může být i broková, nebo třeba raketová a mnoho dalších. Kulka mi přijde přecijen trefnější. Neříkám, že správnější.

Bych chtěl vidět, jak někdo používá rčení "prohnat si hlavou střelu", "sedum střel jako v Sarajevu"... :-D

Uživatelský avatar
Nethall
Příspěvky: 58

Příspěvek#6 » pon 6. úno 2012, 08:10

Tak to mi je líto. Chtěl jsem se původně pouze zeptat na tu centrální datab. a netušil, že tu špatným názvoslovým někoho rozhněvám. Bral jsem to tak, že snad o název přesný v tomto případě nejde. Nejsem tak kovaný střelec a prostě mi připadá, že mám v trezoru kulovnici a ne střelovnici. Omlouvám se.

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#7 » pon 6. úno 2012, 08:41

Já bych to taky nijak nehrotil, prostě někdo tomu říká tak někdo jinak.
A ti uplní laikové to mají prostě tak a ta kulka je tak nějak zažitá z minulosti z knížek, filmů a bůhví čeho ještě :mrgreen:
A teď jsem si vzpomněl na jednu písničku od Dana Landy:

http://www.youtube.com/watch?v=HJFYCoyR1H8

A nezpívá tam střela :mrgreen: A pokud mě paměť neklame je Dan taky střelec, vím že jednu dobu dokonce dost propagoval CZ 75. :mrgreen:

Uživatelský avatar
Joe
Příspěvky: 680

Příspěvek#8 » pon 6. úno 2012, 10:41

Nakonec, krátká kulová zbraň taktéž nemá tvar koule a hromadná střela netvoří (na rozdíl od psa) hromádky :lol:



tazi
Příspěvky: 142

Příspěvek#9 » pon 6. úno 2012, 13:20

Taky bych z toho nedělal vědu... prostě je to zažitý termín.

A Landa není jedinej kdo kulku používá v textu... třebas od Tleskače je toto:

"Zatím však netuším, jak skončit s žitím,
mně by se nejvíce líbilo pitím,
nebo si proženu palici kulkou,
pustim plyn, žilou či kazetu s Hůlkou."



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#10 » pon 6. úno 2012, 17:50

Textů písní bych se moc nechytal. Ani jiných rýmovaček. Tam bývají slova dost účelově poupravena a použita pro účel rýmu.

Uživatelský avatar
tuareg
Příspěvky: 100

Příspěvek#11 » pon 6. úno 2012, 17:58

Ale přece nejde o text ale co je mezi(nestřeleckou) veřejností zažito :mrgreen:



Carloss
Příspěvky: 2919

Příspěvek#12 » pon 6. úno 2012, 18:08

no.. úplné nesmysly mě taky odpuzují... Ale v mezích normálu je to přijatelný...

Uživatelský avatar
Artifex
Příspěvky: 420

Příspěvek#13 » pon 6. úno 2012, 20:04

Prostě shrnuto a podtrženo, správně je střela ale kulka se ještě používá ač se jedná o spíše historické označení protože u střel od dob hlavní s jiným vývrtem než hladkým se kulový tvar střel nepoužívá, ju?



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#14 » pon 6. úno 2012, 21:26

U předovek jo.

Uživatelský avatar
dejment
Příspěvky: 111

Příspěvek#15 » pon 6. úno 2012, 21:54

Malinko vám sem vnesu pořádek, pokud je to furt ještě platný.
Začnu příběhem cca 15 let zpět.
Když sem byl žádat na oddělení policie o nákupko ( nebo už nevim o co šlo ) tak sem se tam dal do řeči s jedním úředníkem kerej taky střílel závodně a potkávali sme se tam. Z mé strany padlo slovo KOULE ohledně střeli z malorážky. Jeho velitel, co byl na oddělení zprudka odstrčil židli a běžel se na mě podívat, co že to sportovní střelec pustil z úst. Začal hodně z ostra, že když neznám terminologii, že bych snad ani zbroják neměl mít. No a pak mi ten kamarád střelec půjčil tuto normu, abych věděl, co a jak. Takže se s vámi podělím, nejsem si ale jist, jestli je ještě v platnosti
Na straně 34 je přímo napsána specifikace, co je střela
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti