Kniha Odstřelovačská taktika povstalců a záškodníků

Co jinam nepatří...


greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#16 » sob 4. črc 2020, 14:08

Tato kniha může svým obsahem zaujmout snad jen generaci Mileniálů, kteří jsou do dané problematiky zjevně nezasvědceni. Tito hračičkové, co se neustále nechávají rozptylovat elektronikou a virtuální realitou považují tuto knihu za zajímavou. Moji knihovnu však tato kniha nerozšíří.

Uživatelský avatar
Killing joke
Příspěvky: 518

Příspěvek#17 » sob 4. črc 2020, 16:25

Někdo spoléhá na superiorní vojenské zkušenosti, které snad nikdy nebude potřebovat, a jiný se zase rýpe v elektronice. Každý rozumí něčemu a má to svoje. Umět dnes s PC a mobilem je dle mě důležitější než umět přežít nahý v přírodě a zabít 100 lidí bez povšimnutí.

Také jsem čekal trochu více než zmíněné obecné fráze, ale kniha se mi líbila a něco mi rozhodně dala. Aby kniha uspokojila taktické šťouraly, tak by musela být asi 1483x větší.



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#18 » sob 4. črc 2020, 18:50

Killing joke píše:Umět dnes s PC a mobilem je dle mě důležitější než umět přežít nahý v přírodě a zabít 100 lidí bez povšimnutí.


Jestli jednou nedejbože budeš nucen přežít v nouzi, nebo budeš muset bojovat o holý život, věř tomu, že mobil a PC budou první dvě věci, které ti nebudou k ničemu. Hrozná představa, že? ;)



milonk
Příspěvky: 104

Příspěvek#19 » sob 4. črc 2020, 19:32

Jako neznaleho problematiky jsem si ji precetl a musim rict, ze spoustu toho jsem nevedel. I kdyz hodne informaci by si clovek nejspise odvodil sam (pokud by ho o nich napadlo premyslet jako o dulezitych). Tudiz se ptam zdejsich kritiku. Jsou tam nejake vylozene nesmysly ?

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 866

Příspěvek#20 » sob 4. črc 2020, 20:41

Může to někdo srovnat s knihou Vojenský a policejní odstřelovač?

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#21 » sob 4. črc 2020, 21:40

@milonk: nejsem expert, ale vyložených nesmyslů jsem si nevšiml, i když tam jsou věci, o kterých se dá polemizovat. Např. obrázek na str. 49 ukazuje špatnou a správnou pozici odstřelovače v bytě. V zásadě se s tím dá souhlasit, ale tak, jak je to nakreslené, je u správné pozice úhel výhledu tak malý, že významně snižuje pravděpodobnost úspěšného zásahu.

Moje výhrady směřují spíš k hloubce informací (povrchní, že to odpovídá spíš internetovému článku) nebo organizaci knihy. Např. na straně 50 autor řeší pod nadpisem "Kopání díry" (asi okop) i střelbu z budovy.

A zatím poslední výtka je k písmu. Porovnal jsem s dětskými knihami a písmo v nich je poloviční. Použít stejnou velikost písma, leckteré kapitoly by byly jen na jednu stranu.

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#22 » sob 4. črc 2020, 21:56

Pri pohledu na autorovy stranky www.AntoninNowak.cz je snad kazdemu normalne a bez afektu uvazujicimu jasne, ze stranky jsou v rekonstrukci. Kazdy den se meni obsah i vzhled, jeste pred cca dvema tydny vypadaly uplne jinak i rozlozenim, barevne atp. To je pro zdejsi rypaly...

Autor pise, ze podle nej je nejvhodnejsi raze 5.56 a ze se mame vyhnout specialnim puskam a razim. To ma svoji logiku. Proc by potom mel nejak popisovat nebo porovnavat raze, o kterych pise, ze se jimi nemame zabyvat???

Jako nekteri nade mnou se taky ptam - co podle Vas je v knize vyslovene spatne nebo nesmysl? Ja tam nic takoveho nenasel.

Kniha je velmi zajimava, kratka, ale k veci. Je tam spousta napadu a myslenek, ktere jsem nenasel ani ve vsech ostatnich knihach na toto tema dohromady. Vsichni porad cteme historky o policejnich a vojenskych odstrelovacich, ktere se 99 procent z nas proste netykaji a tykat nikdy nebudou. Autor to pojal uplne jinak, z druheho konce. Zadne placani, zadna teorie, vsechno k veci. Pokud vim, takova kniha opravdu nevysla ani v jinych jazycich. Za me dobry a odvazny pocin. Knihu chvalim a koupil bych ji znovu, kdybych se mel rozhodovat.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#23 » sob 4. črc 2020, 22:45

Co na to mám odpovědět? Napsal jsem svůj názor a snad ho i zdůvodnil konkrétními citacemi nebo čísly stránek, odpovědí bych se jen opakoval. Ale zajímalo by mě, na základě čeho si autor získal tolik tvé důvěry, že mu bezvýhradně důvěřuješ? (Narážím na tuto větu:)
Josef Skoumal 1966 píše:...Proc by potom mel nejak popisovat nebo porovnavat raze, o kterych pise, ze se jimi nemame zabyvat???....

V knize o něm není ani slovo, na webu taky ne. Jakou má kvalifikaci? Čím se živil, čím si prošel?

Ad výběr ráže, autor říká, že následující řádky budou o výběru zbraně a munice. O kritériích pro zbraň pomlčel, o munici řekl pouze, že optimální je .223 Rem, protože je nejobvyklejší a nejlevnější. Připomnělo mi to komunistické volby - tu máš kandidátku KSČ a vyber si. Mimochodem, jakou zbraň by sis na základě autorova doporučení vybral?

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#24 » ned 5. črc 2020, 06:17

Jakou zbran bych podle nej vvybral? Prece zbran typu AR-15, s tricetirannym zasobnikem, raze 5.56, s presnosti pod MOA a idealne se sklopnou pazbou. Vzdyt je to tam jasne napsane.

Vyhnul bych se odstrelovacskym specialum, specialnim, drahym a obtizne sehnatelnym razim atp. Clovek na to muze mit jiny nazor, ale svoji vnitrni logiku to ma. Zrejme ma duvod, proc tam nenapsal konkretni model nebo konkretniho vyrobce. Asi nechce byt nekde v obdobne diskuzi narcen, ze jde o skrytou reklamu na pusku atp. Tak to aspon vnimam ja.

Taky se tam pise (pokud to clovek cte opravdu poradne a premysli nad tim), ze je pravdepodobne, ze si nebudes moct vybrat zbran a budes rad, ze vubec nejakou (jakoukoliv) mas. A proto by ses nemel k zadne konkretni upinat, trenovat s hodne typy zbrani a umet zachazet se vsim, co se da. Alespon tak jsem to pochopil ja.

Takze mozna dalsi duvod, proc tam neuvadi konkretni pusku, kterou si zvolit...

Uživatelský avatar
Josef Skoumal 1966
Příspěvky: 7

Příspěvek#25 » ned 5. črc 2020, 06:33

No, a srovnání s knihou "Vojensky a policejni odstrelovac" ? Tato kniha ma nekolikanasobne vetsi pocet stranek, je vetsi a o dost drazsi. Hlavne je ale o necem uplne jinem - je o technice strelby, o mireni, o spousteni, o maskovani, o vypoctech. Je slozita, dost neprehledna, komplexni, ale soucasne dost neprehledna. Mozna i ne uplne dobre prelozena do cestiny. Vlastne neznam nikoho, kdo by mi rekl, ze se mu dobre cetla, ze by se v ni dobre orientoval, nebo ze by ji celou precetl jednim dechem.

Ta odstrelovacska taktika povstalcu a zaskodniku je ale o necem uplne jinem. Vubec neni o strelbe, ale o taktice a jeste velmi specificke a za specifickych podminek (i to tam ale autor pise, pokud se to cte dukladne, nelze prehlednout).

Takze nelze ty dve knihy nijak srovnavat, jelikoz jsou o necem uplne jinem. A zadna dalsi kniha o odstrelovacske taktice tu na trhu neni (a uz vubec ne o taktice povstalcu a zaskodniku).

Je to jako srovnat kucharku od Magdaleny Dobromily Rettigove (vraz tam dvacet vajec) a knihu "Kuchyne za dob nedostatku" . Kazda je o necem uplne jinem. Az nekdo napise knihu na stejne tema, tak bude s cim srovnavat.

Kniha je o taktice, je to spis takovy navod jak premyslet, jak nahlizet na svet a na situace, jak hledatne tradicni reseni a jak vyzrat nad nepritelem a pritom to prezit. To je asi to, co nektere lidi zaskocilo, protoze cekali klasickou knihu o odstrelovacich, strelbe na dlouhou vzdalenost atp. Tahle je uplne jina.

Kdyz pochopite, ze je kniha o "taktice" , prestanete se mozna podivovat nad tim, proc autor nerozebira ruzne druhy pusek, puskohledu ci streliva. Prave proto, ze kniha neni o vyberu pusky, streliva atp. Je o TAKTICE...

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#26 » ned 5. črc 2020, 21:24

Josef Skoumal 1966 píše:Jakou zbran bych podle nej vvybral? Prece zbran typu AR-15, s tricetirannym zasobnikem, raze 5.56, s presnosti pod MOA a idealne se sklopnou pazbou. Vzdyt je to tam jasne napsane.

Asi mám vadný výtisk, já tam žádné takové doporučení nevidím. AR-15 rozebírá z pohledu druhé, obranné zbraně. Ale např. o hlavni, typu, vývrtu, stoupání, montáži, optice a tak (což jsou všechno faktory, které střelbu ovlivňují více než významně) ani slovo. Pokud to ve Tvém výtisku autor opravdu rozebírá, můžeš uvést stránku a řádek?

Josef Skoumal 1966 píše:Vyhnul bych se odstrelovacskym specialum, specialnim, drahym a obtizne sehnatelnym razim atp. Clovek na to muze mit jiny nazor, ale svoji vnitrni logiku to ma. Zrejme ma duvod, proc tam nenapsal konkretni model nebo konkretniho vyrobce. Asi nechce byt nekde v obdobne diskuzi narcen, ze jde o skrytou reklamu na pusku atp. Tak to aspon vnimam ja.

Nechci od autora doporučit konkrétní zbraň, ale co zvážit při výběru. Jak už jsem uvedl, autor výslovně píše "pokud však máte možnost se na boj připravit a vybrat si zbraň, jsou následující řádky určeny pro vás", ale na dalších čtyřech stránkách jsou obecné, nicneříkající řeči, proč jsou samonabíjecí pušky vhodnější, než opakovačky. O kritériích ani slovo.

Josef Skoumal 1966 píše:Taky se tam pise (pokud to clovek cte opravdu poradne a premysli nad tim), ze je pravdepodobne, ze si nebudes moct vybrat zbran a budes rad, ze vubec nejakou (jakoukoliv) mas. A proto by ses nemel k zadne konkretni upinat, trenovat s hodne typy zbrani a umet zachazet se vsim, co se da. Alespon tak jsem to pochopil ja.

Takze mozna dalsi duvod, proc tam neuvadi konkretni pusku, kterou si zvolit...

OK, ale pak neměl čtenáře navnadit, že mu dá informace pro výběr pušky.



Střelec 123
Příspěvky: 3

Příspěvek#27 » pát 10. črc 2020, 12:07

Tato diskuze nemá chybu. "Lynx" knihu hodnotí negativně, ačkoliv ještě nepřečetl ani třetinu (50 stran ze 180-ti), "CzechJoker" si ji raději ani nekoupí, přestože ji nikdy v živote neviděl a nezná nikoho, kdo ji (celou) četl...

Na rozdíl od Vás, pánové, mám knihu už dva týdny doma. Přečetl jsem ji celou, čtu ji teď podruhé. Je jen málo knih na trhu, kterou jdou k podstatě, a které dávají jasné a konkrétní "návody" jak na to. Tahle je jednou z nich. Opravdu není o střílení, ale o "myšlení", o taktice, o tom jak myslet "jinak" abyste přežili a dostali nepřítele, i když je silnější, lépe vyzbrojený a lépe trénovaný.

Nevím, jestli má autor bojové zkušenosti (kniha na mě dělá dojem, že ano), a je mi to po pravdě jedno. Kniha mi dala víc než jsem čekal a rozhodně to nebyly vyhozené penéze. Protože je až příliš "návodná", mluví se již o tom, že se o autora zajímají PČR a BIS, a že jsou tady snahy prodej knihy zakázat nebo jinak znemožnit. Kdo má o ni zájem, doporučuji zakoupit co nejdříve, dokud se kniha ještě může ofiko prodávat...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#28 » pát 10. črc 2020, 12:17

Střelec123: Ještě nám řekni v jaké věkové kategorii se nacházíš, ať víme z čeho pramení tvé ryzí nadšení pro tuto knihu. Já jsem třeba kategorie "starého psa nové kousky nenaučíš". :lol:



Střelec 123
Příspěvky: 3

Příspěvek#29 » pát 10. črc 2020, 12:31

to greenhorn -

Je mi 47, ale nemyslím si, že by to hrálo roli.

Vojenství, válečnictví, střelba, odstřelovačství, to všechno se pořád vyvýjí a mění. Co platilo před deseti lety už dneska neplatí, nebo platí jenom omezeně. Proto je třeba čerpat nové poznatky, myšlenky, nápady, inspirace.

Před deseti patnácti lety by taky nikoho nenapadlo, že bude existovat nějaký ISIS, ISIL, Boko Haram atp., že budou vyvýjet nové přístupy a taktiky, že jim bude muset někdo čelit. Každý z těch posledních konfliktů změnil moderní válečniství a posunul vše jinam, o kousek dál.

Např. střelba z automobilu je relativně nová věc a pořád se vyvýjí. Před třiceti čtyřiceti lety o tom nikdo neslyšel. A právě tato problematika je například (a nejenom tato) ve zmíněné knize velmi dobře rozebrána.

Kdo trénuje, cvičí, studuje a sleduje aktuální trendy (třeba prostřednictvím knih), není překvapen, ale připraven. Na věku nezáleží. Tzv. "staří psi, které novým kouskům nenaučíš" jsou anachronismem. Kdo ustrne ve vývoji, kdo se zastaví, ten zemře. Stačí jen počkat, až přijde opravdová krize, válka nebo jiný problém, a ono Vám to dojde. Ale to už bude dost pozdě.

Armáda USA (ať už si o ní myslíme co chceme) je nejvyspělejší a nejmodernější na světě, protože jde pořád dopředu, sleduje nové trendy, předjímá, vyhledává příležitosti a s předstihem jich využívá. Můžete ji srovnat s jakoukoliv jinou armádou (třeba se směšným sborem AČR), která ustrnula ve vývoji a v čase někde před třiceti lety. To jsou ti Vaši "staří psi, které novým kouskům nenaučíte". A proto jsou tam kde jsou, a jsou odsouzeni k prohře a zkáze v okamžiku, kdy dojde na lámání chleba...



greenhorn
Příspěvky: 714

Příspěvek#30 » pát 10. črc 2020, 12:43

Ale věk hraje roli. Ve svých 47 letech by jsi už měl mít rozum. Tvá fascinace americkým vojákem a podceňování toho českého tě usvědčuje z faktu, že neznáš mapu. Ale studuj a trénuj, ať se své smrti dožiješ ve vysokém věku. Vždy ve střehu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Letwag a 15 hostů