Měděná mazací pasta

Co jinam nepatří...
Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#31 » čtv 19. pro 2019, 07:33

Chvíli jsem pastu na Glocka používal, právě podle doporučení od kluků z Aegis. Bohužel nevýhoda té pasty je, že se na ní dobře lepí bordel. Takže po nějaké době nošení ve vnitřním pouzdře jsem raději vnitřek vyčistil od nalepeného prachu z oblečení a znova namazal. Když používám klasický olej, tak s tím takový problém nemám.

Tak to dělám takhle. Když vím, že po čištění půjdu brzy střílet, dám tam pastu. Když vím, že budu spíš déle nosit, než půjdu střílet, dám tam olej.

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#32 » čtv 19. pro 2019, 08:37

Já tu pastu taky používal a jediný co mi na ní nevyhovovalo je vizuál. Prostě zbraň vypadá jako orezlá. :-) Kdyby byla černá, zůstanu u ní.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#33 » čtv 19. pro 2019, 11:10

černou pastu používá kamarád na mazání pístu a koleček v airsoftkách. Je tam nějaká příměs uhlíku. Vlastnosti jsem ale blíž nezkoumal.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#34 » čtv 19. pro 2019, 11:22

to bude asi grafitová...



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#35 » čtv 19. pro 2019, 11:50

Černá pasta je Molykote. Maže (a špiní) téměř cokoliv. Do kvéru nych si to nenapatlal, ledaže bych nosil potom všchno oblečení jen černé a s sebou vlhčené ubrousky na utření po každém dotyku s pistolí.
Ale třeba na dveřní panty je to super. Ozubená kolečka taky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#36 » čtv 19. pro 2019, 14:58

Černá je buď grafitová nebo s molykou. Není to totéž a ani to není určeno na stejné použití (i když obě špiní).



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#37 » stř 25. pro 2019, 22:32

No, já mám na té pixle z roku asi 1991 napsáno Molykote graphite grease. Takže grafit v tom určo je.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#38 » stř 25. pro 2019, 23:04

Jo může být i kombinace
MoS2 -disulfid molybdenu, neboli molyka je vzhledově podobná grafitu a používá se jako mazací prostředek vyhraněného použití, případně jako separační prostředek při některých speciálních technologických operacích, či separátor, zajišťující dosažení rozebíratelnosti strojních dílů, vystavených teplotním vlivům je schopný funkce až do teplot rozkladu MoS2, tj. do cca 360 až 390 °C.

Omezená schopnost grafitu vázat se na kovový povrch a dlouhodobě se tak udržet v mazacím uzlu a také potřeba rozšířit aplikační schopnosti maziv vedla řadu výrobců k výzkumům, jejichž výsledkem jsou další pevná maziva (molybdendisulfid, titandisulfid, wolframdisulfid, sulfid zinku, fluoridy uhlíku, halogenidy kadmia apod.), nebo jejich kombinace s grafitem, např. molybdendisulfid s grafitem...

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#39 » pon 6. led 2020, 09:20

Jen na okraj:
- Molykote je obchodní název, nikoli informace o složení.
- K přehledu pevných maziv výše bych přidal např. ještě HBN (hexagonální nitrid boru, oblíbený pro povlakování střel)

(a obávám se, že téma je již vyčerpáno, i toto je OT)

Uživatelský avatar
Domczech
Příspěvky: 5

Příspěvek#40 » pon 4. říj 2021, 10:00

Ahoj,

Koukám, že nejsem jediný, kdo bojuje s měděnou pastou a s čístěním závěru.
Problém je, že manuál "jde sám proti sobě". Naskenoval jsem mou příručku zbraně (a červeně ohraničil pasáže o pastě), kde je jasně psáno, že by pasta neměla být odstraněna, zároveň ale, že by se vodící drážky závěru měly vytřít dosucha, dokud hadřík není čístý, což není zcela možné, pokud chcete pastu zachovat.

Já ji tam tedy nechal a opatrně vše vytřel uchošťourem "okolo", což není úplně ideální.
Jen dodám, že se jedná o mou první pistoli vůbec (Glock 19 MOS), tedy se snažím býti co nejvíce opatrný a toto mě celkem štve. Kamarád po pár set ranách reklamoval Glock 43 právě kvůli poškozeným vodícím plochám, přičemž pastu nechal tak, jak radí manuál. Mohlo se ovšem jednat o vadný kus :?: .

Abych to uzavřel, pastu jsem sice nechal, snažil jsem se vyčistit co jde, ovšem rozhodně z toho nemám dobrý pocit :? .



Obrázek

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2982

Příspěvek#41 » pon 4. říj 2021, 10:33

Vycisti pistolí do sucha, namaž mazací mista dle návodu (i vodící drážky závěru), skoro lhostejno čím (dle chuti medenkou, motorovým olejem, olejem na stroje, hyper mazadlem na zbraně zvyšující přesnost o 300 procent, z nouze aspoň univerzální čistič a mazač na zbraně), střílej. A nehledej problémy kde nejsou. Není to žádné raketové inženýrství.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů